Epiphone LP Standard vs Vintage V100

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

Post Reply
Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Epiphone LP Standard vs Vintage V100

Post by Sava » 05 Nov 2008, 09:09

Imao sam nameru da napišem kratku opasku u rubrici gde se pisalo o Vintage gitarama ili onoj o najboljoj kopiji Les Paula. Pri tom iako nisam ljubitelj LP gitara razmišljao sam da kupim jednog Vintagea pa je u Harmoniji i odvojen jedan komad za mene, ali nisam. Onda sam shvatio da pišem o poredenju dve gitare istog modela pa sam se odlučio da to postavim u posebnoj temi.

Ovih dana sam imao priliku da se susretnem sa jednom Epiphone Les Paul Standard Plus gitarom iz 1990.g. (prodaje se za 430 e) proizvedene u Čehoslovačkoj što je pored američke verzije verovatno najbolje što može da se nađe, a svakako je bolja od kineske i korejske verzije (info sa http://www.guitardaterproject.org) pa sam mogao da je uporedim sa Vintage V100 modelima TSB via Musicmedia za +34.000 din. i jednim WR sa mini humbuckerima via Harmonija za oko 37.000 dinara (znaci cca 420 odnosno 450 e). Poređenje nije pošteno jer je ovaj Epi klasa iznad i trebalo bi porediti sa kineskom verzijom, ali to nisam imao pri ruci, tačnije kinesku verziju nikada nisam imao u rukama.

Prvo što se zapaža je težina koja je kod Epija osetno veca i ofrlje merenje na vagi za ljude kaže oko 4,5 kgr, a Vintage je bar kilo lakši. Na glavi Epija su original Kluson Deluxe čivije iste kao i na Gibsonu, a na Vintu kineske kopije. Prstohvat iliti freatboard je kod Epija od predivnog drveta guste strukture protkane lepom crvenkastom bojom pa se odmah vidi da je u pitanju neko egzoticno drvo, kod Vintage je kao kod svih jeftinijih gitara to drvo tamne boje sa relativno retkom strukturom. Binding (one bele ivice na vratu i po obodu gitare) su kod Vintagea nacrtane belom bojom dok je to kod Epija pravi lepljeni binding isti kao kod Gibsona. Gornja ploca kod Vintagea je ofarbana, a kod Epija je iz dva komada lepog rebrastog javora. Najviše me je kod Vintagea razocarao spoj vrata i tela gde su one praznine bukvalno zalivene debelim slojem farbe, kod Epija je to odradeno vrhunski, a i lak je onaj skuplji kao na Fenderima. Vrat kod Vintagea je nešto plići i na ivicama oštriji, Epijev fantasticno leži u ruci (bar meni). Potenciometri kod Vintagea reaguju kao kod svih Kineza koje sam probao, a to znaci pad nivoa je u jednom trenutku vrlo oštar, kod Epija to ide baš postepeno, pri tom posle tolikih godina ni jedan potenciometar ni malo ne šušti. Magneti kod Vintagea su keramicki, kod Epija alnico. Svi metalni delovi kod Epija i posle 18 godina sijaju kao da su sada napravljeni i uopšte uzev gitara nema ni jednu ogrebotinu, pukotinu niti manu od starosti, jedino je binding lagano i umereno požuteo što je i logicno, ali nigde nije pukao što je često kod starih gitara. Sve u svemu Epi za kvalitet dobija čistu 10-ku jer je odrađen na nivou najskupljih gitara, a Vintage teško da može da dobije ocenu veću od 6, a možda i manju ako bi se kroz nekoliko godina pojavili nekakvi problemi sa drvetom, farbom ili hromom. Zaista je Rocket Roll u pravu kada kaže da je moj nekadašnji Tenson les Paul bolje odrađen od Vintagea.

Ne bih se javno izjašnjavao o kvalitetu tona jer sam sve tri gitare probao u sobnim uslovima ili u radnji što nije adekvatno, a pri tom ja nisam veliki ljubitelj Les Paula. Uglavnom na suvo Epi zvuci nešto tamnije i ima dosta sustaina, ali ima ga i Vintage. Ozvucene su mi sve tri zvucale dobro s tim što kod Epija gotovo da nema mikrofonije dok ne nabiješ gitaru baš u zvucnik, Vintage je tu slabiji.

Prema tome po mom shvatanju stvari bolje je čekati da naleti neki recimo korejski komad epiphone LP nego dati 450 e za novi Vintage, ali sam sasvim siguran da će i njegovi vlasnici biti zadovoljni. Ponavljam da nije adekvatno poređenje sa ovim komadom Epija jer sam ga video u ponudi i za 700 e (što je pak previše po mom shvatanju).

Kakao danas izgleda Epiphone koji sam svirao možete videti ovde:
http://i203.photobucket.com/albums/aa19 ... andard.jpg
http://i203.photobucket.com/albums/aa19 ... geSu-1.jpg

DivljaMasina
Posts: 51
Joined: 24 Nov 2007, 13:12
Location: trenutno Prag,inace Beograd i Ljig

Re: Epiphone LP Standard vs Vintage V100

Post by DivljaMasina » 05 Nov 2008, 20:54

Svaka cast na recenziji Savo!
Da te nema trebali bi te izmisliti!

Mislim da su ove 2 slike dovoljne da se vidi kako je ovaj Epi uradjen ozbiljno - barem meni tako izgleda (cesi jesu malo usporeni al na kraju kada urade nesto tu nema greske--pogotovu u odnosu na vecinu danasnjih kopija LP koje dolaze uglavnom iz Azije ).

Inace nisam ni znao da su i njih pravili u Ceskoj a skoro videh u oglasima Epiphone Standard -- ceska republika ( tj. domace proizvodnje pocetak 90' ) i bas mi bilo cudno.
Mada skoro sam gledao Jolanu mislim da oni sada rade takodje LP kopije raspitacu se malo kod drugara ovde po Pragu da vidim sta ce oni da kazu....
U svakom slucaju hvala na recenziji i pozdrav iz Praga.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Epiphone LP Standard vs Vintage V100

Post by Sava » 05 Nov 2008, 22:20

DivljaMasina wrote: Inace nisam ni znao da su i njih pravili u Ceskoj a skoro videh u oglasima Epiphone Standard -- ceska republika ( tj. domace proizvodnje pocetak 90' ) i bas mi bilo cudno.
Mada skoro sam gledao Jolanu mislim da oni sada rade takodje LP kopije raspitacu se malo kod drugara ovde po Pragu da vidim sta ce oni da kazu....
Moja prva gitara je bila Jolana, ne smem ni da kažem koje je godine to bilo, mnogi bi se uplašili. I pojačalo FBT 15 W sa dve EL84. Doduše, imam starijeg brata :D. Pre oko godinu dana kupio sam jednu Jolanu Iris istom tom bratu bratu i on je zadovoljan, mada ruku na srce to je običan krš. Doduše posle mnogo godina smucanja te gitare kojekuda drvo se nigde nije iskrivilo ili bitno oštetilo, magneti su pristojni. Ne pratim i ne znam da li Jolana uopšte više postoji i ako postoji šta radi, ali ako radi verujem da rade dobro jer imaju tradiciju.

Što se Epija tiče ni je ne bih znao da postoji češka i to još tako kvalitetna varijanta da nije ove gitare. Doduše, još u vreme socijalizma odlazio sam službeno u Čehoslovačku i video dobre majstore, imali su i svoju originalnu robotiku u to vreme. Imaju i dobro i kvalitetno drvo, takođe i tradiciju i nikada ne treba zaboraviti da su nekada bili jedna od vodećih evropskih industrijskih zemalja, ako se ne varam Škoda je prva evropska fabrika automobila. Epiphone kao Gibsonova firma ćerka pravi instrumente po nižim cenama jer nalaze fabrike kod kojih je radna snaga jeftina, a 90. godine ako se podsetimo Češka je bila u situaciji početka ulaska u kapitalizam pa je očigledno to bilo povoljno za Epiphone.

Uporedio sam ovu gitaru sa jednim starijim Gibsonom Custom i jednim Deluxom i mogu reći da je ovaj Epi bezobrazno blizu originalu s obzirom na razliku u ceni. Zvuk je nešto glasniji i malo prljaviji od originala, ali karakter je isti. Videću, razmišljam da je ja uzmem, verovatno i hoću.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Epiphone LP Standard vs Vintage V100

Post by dejankuki » 05 Nov 2008, 22:31

ohohohoooooo ziva je i zdrava... pricasmo o njoj u jednoj-dve temice..


http://www.jolana.cz


i

http://www.jolana.eu



Image




izvinite na off topic

DivljaMasina
Posts: 51
Joined: 24 Nov 2007, 13:12
Location: trenutno Prag,inace Beograd i Ljig

Re: Epiphone LP Standard vs Vintage V100

Post by DivljaMasina » 05 Nov 2008, 23:29

Što se Epija tiče ni je ne bih znao da postoji češka i to još tako kvalitetna varijanta da nije ove gitare. Doduše, još u vreme socijalizma odlazio sam službeno u Čehoslovačku i video dobre majstore, imali su i svoju originalnu robotiku u to vreme. Imaju i dobro i kvalitetno drvo, takođe i tradiciju i nikada ne treba zaboraviti da su nekada bili jedna od vodećih evropskih industrijskih zemalja, ako se ne varam Škoda je prva evropska fabrika automobila. Epiphone kao Gibsonova firma ćerka pravi instrumente po nižim cenama jer nalaze fabrike kod kojih je radna snaga jeftina, a 90. godine ako se podsetimo Češka je bila u situaciji početka ulaska u kapitalizam pa je očigledno to bilo povoljno za Epiphone.
100% ste u pravu.Ja sam pre dolaska u Cesku na studije znao samo da cesi imaju tu Jolanu (najvise iz price ujaka i nekih starijih muzicara), medjutim skoro sam iamo imao prilike da se uverim da oni imaju i zaista odlicne majstore.

U medjuvremenu sam se cuo sa drugom - cehom i pitao sam ga oko ovih epija cz i on mi kaze da je i on sam imao taj ceski epiphone LP standard CZ iz 98' i da je to odlicna gitara.Cesi su odkupili licencu i prozivodili ih od 89 pa do 2004-5.Posebno su kvalitetni prvi modeli tj prvih 5-6 godina dok je pred kraj kvalitet malo opao (korisceni losiji materijali) ali i dalje su to dobre gitare (u najmanju ruku za 15-20 % bolji od danaasnje standard serije iz Kine).Iako se vise zvanicno ne proizvode rekao mi je da se do skora mogao naci po koji komad u prodavnicama koji su ostali na lageru.
Kaze da je jedina razlika od originala (bar na njegovom modelu iz 98) u drvetu (kod gibsona je to "sendvic od mahagonija i javora dok je kod epi-ja jova/javor ) i rekao mi je da kod njih treba obratiti paznju na prekidac kao slabu tacku a da je sve ostalo sasvim solidno odradjeno (posebno finish!).

Posto je on kolekcionar a takodje i svira u jednom Praskom pop bendu koji je izdao 2 albuma do sada, imao sam prilike da probam i 2-3 instrumenata njihovih majstora (rucni rad) i moram reci da sam prijatno iznenadjen.
U pitanju su kopija telecastera i jedna gitara uradjena po uzoru na Framus Pantheru sa onim Bigsby tremolo sistemom.
Odlicni instrumenti rekao bih.I ja kao ne bas toliko iskusan muzicar (u smislu da mi je proslo mnogo instrumenata kroz ruke) sam mogao da vidim o kakvom se kvalitetu radi (naravno i cene su primerene tome).
Ako nekoga zanima mogu da se potrudim da okacim neke slike (sto epiphona sto rucnih radova).

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Epiphone LP Standard vs Vintage V100

Post by Sava » 06 Nov 2008, 22:14

DivljaMasina wrote: ... Kaze da je jedina razlika od originala (bar na njegovom modelu iz 98) u drvetu (kod gibsona je to "sendvic od mahagonija i javora dok je kod epi-ja jova/javor ) i rekao mi je da kod njih treba obratiti paznju na prekidac kao slabu tacku a da je sve ostalo sasvim solidno odradjeno (posebno finish!).
Ovo ne verujem da je tačno prvo zbog težine same gitare, a mnogo više zbog toga što je malo verovatno da bi na Gibsonovom sajtu mogao da dođeš do informacije o bilo kakvoj prevari bilo da je u pitanju Baldwin, Epiphone ili neko deseti. U zvaničnim specifikacijama se pominje i za vrat i za telo mahagonij, s tim što se LP pravi iz tri komada drveta pa je jedan od njih mahagonij i ubeđen sam da to mora da bude baš tako, preozbiljne su to firme da bi se bavile lažima.
DivljaMasina wrote: Ako nekoga zanima mogu da se potrudim da okacim neke slike (sto epiphona sto rucnih radova).
Okači, naravno, zašto da ne, verujem da bi to mnogima bilo interesantno.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Epiphone LP Standard vs Vintage V100

Post by Sava » 08 Nov 2008, 20:17

Ovo sam našao na Epiphone forumu:

"Actually, Gibson uses nice quality Honduran mahogany and good quality maple, and Epiphone uses a mahogany-like wood and/or alder. Non-Custom Shop Gibson bodies tend to be 2 piece backs with one piece necks and a book matched maple cap, while Epiphone uses multiple pieces of their mahogany (possibly with pieces of alder) for their bodies (veneered so you can't see the seams), with a 3 piece neck, and what is most likely an alder cap with thin maple veneer over it. Both have set necks."

tako da bi taj Čeh možda i mogao da bude u pravu.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Epiphone LP Standard vs Vintage V100

Post by Rocket Roll » 08 Nov 2008, 23:08

Sava wrote: "Actually, Gibson uses nice quality Honduran mahogany and good quality maple, and Epiphone uses a mahogany-like wood and/or alder.
To je uopštena tvrdnja, i verujem da se odnosi pre svega na novije Epifone i da ne dodiruje Elitist serije (tj. Japance). Dalekoistočne fabrike zaista koriste azijske varijante mahagonija (nato, agathis, itd.)

Međtim, da li su i Česi koristili mahagoni? Ne znam zasigurno, znam samo da bi morali da ga uvezu, a užasno je skup. Mislim da ipak nisu.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Epiphone LP Standard vs Vintage V100

Post by Sava » 09 Nov 2008, 10:27

Rocket Roll wrote:
Sava wrote: "Actually, Gibson uses nice quality Honduran mahogany and good quality maple, and Epiphone uses a mahogany-like wood and/or alder.
To je uopštena tvrdnja, i verujem da se odnosi pre svega na novije Epifone i da ne dodiruje Elitist serije (tj. Japance). Dalekoistočne fabrike zaista koriste azijske varijante mahagonija (nato, agathis, itd.)

Međtim, da li su i Česi koristili mahagoni? Ne znam zasigurno, znam samo da bi morali da ga uvezu, a užasno je skup. Mislim da ipak nisu.
U međuvremenu sam isčitao gomilu tekstova na tu temu i zapravo niko ne zna sasvim precizno i tačno šta se nalazi u Epiphonu, preciznije rečeno postoje razlike od proizvođača do proizvođača. Specifikaciju propisuje Epiphone tako da proizvođač ne može da stavi drvo koje on hoće. U svakom slučaju Standard serija je skromnija, za Elitist ide kvalitetniji mahagonij, a za Gibson najkvalitetniji mada se i za njega piše da je zabluda da koriste samo taj Honduras mahagonij. Sve u svemu mahagonija ima rznih vrsta i cena pa se kombinuje sa agatisom ili alderom. Nije ni bitno, sve te gitare su dobre u svom cenovnom razredu. Ne bi ni bilo pošteno očekivati od gitare od 600 dolara da bude istog kvaliteta kao ona od 3.700 dolara. Najsimpatičnije poređenje sam našao na jednom forumu: Epiphone = Mustang V6, Gibson = Mustang V8.

DivljaMasina
Posts: 51
Joined: 24 Nov 2007, 13:12
Location: trenutno Prag,inace Beograd i Ljig

Re: Epiphone LP Standard vs Vintage V100

Post by DivljaMasina » 10 Nov 2008, 15:23

Evo i slika Epiphona LP Standard CZ kao sto sam obecao:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

slike custom modela ce nadam se biti kada se moj drugar Honza vrati iz Slovacke.A dotle evo par linkova i mojih utisaka cisto da vidite o cemu se radi :

Prvi custom model je varijacija ovog modela (malo drugacija boja al uprincipu to je to).
http://www.framus.de/modules/custom_sho ... ge=0&cl=EN
Classica telo mahagoni/javor, magneti Seymour Duncan itd....
O izradi kvalitetu delova i ostalom ne bih mnogo pricao, ipak je ovo custom gitara (od preko soma i po evrica) i podrazumeva se da je sve TOP (kao sto i jeste)!

Zvuk unikatan.Jos u kombinaciji sa Vox AC-30 CC2X TB san snova...

2.gitara je Telecaster proizvod jedne firme koja radi replike poznatih gitara.Evo i linka http://www.nbe.cz/?detail=123.
Probao sam i taj njihov telecaster opremljen magnetima Fender custom shop Texas special i hardwerom gotoh.

Telecaster mi je prva ljubav i kod ove gitare sam se malo duze zadrzao.
E sada!Moram ovo da napisem.Kao sto sam negde napisao na ovom forumu vec, moj ujak je posedovao 20 godina nesto sto danas nazivaju fender 72 Telecaster® Custom.S tim sto je njegova gitara bila iz 69 (ne iz 81 kao sto sam vec negde pogreno napisao, tj on ju je kupio 81 od nekog cikice jazzera iz USA). Ta gitara je uradjena u samo 39 primeraka i medju tih 39 vlasnika bili su izmedju ostalih Keith Richards i moj ujak.Imam negde kuci i isecak iz novina o toj seriji na engleskom.Par godina kasnije je taj instrument poceo serijski da se prozivodi.U svakom slucaju instrument vrhunskog kvaliteta perfektno odradjen sa samo jednom manom (tezak do bola - mozda cak i celih 5 kila) sto ga cini malo neprakticnim za duze svirke.Imao sam zadovoljstvo da sviram (na kraju krajeva i da nacinim svoje prve muzicke korake na toj gitari) pomenutu gitaru mnogo puta tako da imam predstavu kako treba da izgleda dobar telecaster.

Moram reci da ja svaki telecaseter (sem jeftinijih sqvajera) prirodno poredim sa ovim ujakovim koji mi je referenca sto se tice kvaliteta.
Prvi utisak je naravno da gitara nije tolko teska.Nije ni 6 puta lakirana kao ona ujakova ali ipak finish je solidan.Zvuk je prepoznatljiv telecasterski twaang.Malo tanji ton (sustain) od pomenutog custom-a.
Rekao bi da bi ovaj model moze da se svrsta u kategoriju izmedju american standarda i american deluxa po kvalitetu.Gitara ima veoma cist ton posebno ciste visoke tonove, a zbog vece mase tela npr u odnosu na strata ima sirinu u donjem delu tona (nadam se da razumete sta hocu da kazem).U svakom slucaju lep zvuk telecastera.Prvo sto sam pitao Honzu zasto si uzeo ovaj NBE model a ne pravi fenderov telecaster kada je kvalitet slican a i cena predpostavljam.On mi je rekao da je hteo da stavi magnete i hardwere po svom izboru.Nisam razumeo do kraja bas no dobro svako zna sta mu najbolje odgovara...U svakom slucaju i ovde je rec o ozbiljnom instrumentu - ja bih ga uporedio sa najboljim modelima fendera u serijskoj proizvodnji -- do custom shopa mu cini mi se fali malo po kvalitetu....

Nadam se da su bar nekome bili interesantni ovi revjui...Pozdrav od Nemanje iz Praga

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest