Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by Rocket Roll » 15 Oct 2009, 21:38

...dobar SG. Malo slika:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by Frostensen » 16 Oct 2009, 05:39

Je li to tvoja/ortakova gitara, i ako jeste ima li shanse da se chuju neki demoi poshto nisam uspeo nishta da nadjem na netu. :)
Takodje, shta bi ja recimo kako neuki gitarista trebalo da primetim tu shto je odvaja od drugih kopija.. Osim 3 hama pa izgleda toliko prebudzheno da joj fale samo izduvne cevi sa strane :)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by Rocket Roll » 16 Oct 2009, 08:40

Frostensen wrote:Je li to tvoja/ortakova gitara...
Nyarlathotepova.
Frostensen wrote:...i ako jeste ima li shanse da se chuju neki demoi poshto nisam uspeo nishta da nadjem na netu. :)
Moraćeš njega da moliš, kod mene je bila samo pola dana na servisu i za to vreme nisam uspeo ništa da snimim :D
Frostensen wrote:Takodje, shta bi ja recimo kako neuki gitarista trebalo da primetim tu shto je odvaja od drugih kopija...
Impresivna izrada. Slike kako-tako prenose utisak, ali samo Gibsonovo Historic ili VOS reizdanje SGa iz 'šeset druge bi bilo napredak u odnosu na nju.

Primetićeš da nema grubih linija jeftinih kopija - sve je ovo iz doba kad se oblikovanje vršilo ručno, i oblici tela i vrata to prenose. Grifplatna je vrlo pažljivo oblikovana - ne samo da je u pitanju dobar palisander i pravi mother of pearl, nego nema ništa od onog poluzavršenog izgleda "kosookih" kopija.

Neck heel je Ghersonov izum, takav je i na Nebojšinom Ghersonu. Očigledno smišljen kao "even better than the real thing" poboljšanje, s tom razlikom da to vrlo uspešno radi (za razliku od većine takvih ideja).

Magneti su Shadow (http://jazzgitarren.k-server.org/shadow.html), što je neopisivo kewl. U pitanju je kompanija koju je Josip Marinić, Zagrepčanin, osnovao 1971. a onda preselio u Nemačku gde i danas uspešno posluje (http://www.shadow-electronics.com/).

Drvo je takvo da trenutni nižerazredni Gibsoni pored nje izgledaju kao da su pravljeni od drveta za čačkalice, a to se i čuje.

Sve u svemu, ljudi koji su je propustili (myself included) mogu sada da se biju šakama u glavu i da štede dok ne skupe 1000+ evra, pa onda da ganjaju neki original - uzimajući u obzir da je naše tržište poludelo i da bolt-on nesreće koje po čistoj nuždi nose oznaku "made in Japan" sada koštaju više nego onda kada su bile nove, propustiti ovu po ceni po kojoj se prodavala je ravno gluposti.

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by cccira » 16 Oct 2009, 12:10

Rocket Roll wrote:Sve u svemu, ljudi koji su je propustili (myself included) mogu sada da se biju šakama u glavu...
+1 :cry: :cry: :cry:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by nebojsak » 16 Oct 2009, 13:02

Da, ako naletite na ove đitrice po oglasima, za slične pare, ne oklevajte. Potpuno je neverovatno kako su izrađene. To je gitara koja traje. Pod uslovom da vam buduća preprodaja nije na umu, 100% se isplati ulagati u nju i budžiti je (što sam ja i uradio).

Ja svoju (nominalno Gherson Rickenbacker, kako piše na sajtu) nisam video nigde više, ali LP i SG kopija ume da naleti.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by Dersu Uzala » 16 Oct 2009, 14:35

Ja bi mu sad totalno polupao farbu da vidim, ali meni se cini ziher da ovde puce Honduras. A to vec nije zajebancija uopste. Vis te pore? To je disalo tamo u tropskoj Maya prasumi. Dok nije doso Mel Dzibsonka.

Uzgred to nije ni 'farba' nego samo transparentni lak. Provali na onoj fotki kako je puako dole, udarenn ali se nije uopste krhotina rasirila. Lak debeo 1mm sigurno. Mazali ga 3-4 puta bez problema. Nitroceluloza jebe kevu. Poliuretan bi se samo rasirio kao paucina. Dzaba i da ga skidas, des sad da nadjes dobar nitro lak.
Last edited by Dersu Uzala on 16 Oct 2009, 14:45, edited 1 time in total.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by nebojsak » 16 Oct 2009, 14:40

Obećavam non stop, ali evo - sad idem do bigza da pokupim đitru, i onda je detaljno fotkam iz 100 uglova, obučenu, poluobučenu sa diskretno naglašenom erot'kom, skroz golu itd itd.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by Rocket Roll » 16 Oct 2009, 15:39

Dersu Uzala wrote:Ja bi mu sad totalno polupao farbu da vidim, ali meni se cini ziher da ovde puce Honduras.
Ja se ne razumem u drvo, samo znam da je na Nebojšinom Ghersonu mahagoni "klasično" taman (boja mlevene kafe, pa malko svetlija) a da je ovde svetao ali iste strukture (vidi se u šupljini za potenciometre). Na obe gitare iz šupljine za kontrole (gde nisu lakirane) izbija karakterističan, prijatan miris, ako to nešto znači :hide:

I na jednoj i na drugoj gitari je struktura drveta da-ti-oči-ispadnu gusta. Takvu nisam viđao na trenutnim Gibsonima.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by nebojsak » 16 Oct 2009, 19:16

Evo slički. Izvinjavam se na direktnom blicu, ali takvo je doba dana

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by nebojsak » 16 Oct 2009, 21:00

Btw, šara na obodu tela je ukrasna. Ja tripujem da je ovo iz jednog dela, nisam pronašao ništa što ukazuje na spajanje komada.

User avatar
Mogut
Posts: 163
Joined: 08 Mar 2009, 18:20
Location: Bgd

Re: Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by Mogut » 16 Oct 2009, 23:49

Baš lepa gitara. Ustvari meni je svaka gitara kod koje se vidi drvo lepa eheh. Nego to beše D activator kod kobile?
Da li možeš da proceniš koliko realno pušta drvo, a koliko oboji signal, s obzirom da mu je izlaz popriličan?

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by nebojsak » 16 Oct 2009, 23:58

Jeste, D Activator. Drvo je prisutno sve vreme, a magnet je pridodao svoj doprinos u smislu da se svaki udar hvata neverovatno. Tačnije, ne udar, nego kontakt. Boja je manje više slična u odnosu na stari Shadow magnet.

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by Kill surf city » 17 Oct 2009, 00:27

Super izgleda djitra! :D

Ali nikako ne kapiram slicnost sa rickenbackerom... :nixweiss: Vise podseca na neki lp special, ili kako se vec zove taj double cutaway lp... :hmm:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by nebojsak » 17 Oct 2009, 00:41

Pravo da ti kažem, ni ja nemam pojma. Na jedinom sajtu koji se bavi tom markom đitre zovu je Rickenbacker copy. Jedino što ima slično sa Rickenbackerom su rogovi.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Gherson SG, odnosno kako treba da izgleda...

Post by Dersu Uzala » 17 Oct 2009, 01:42

SG definitivno izgleda porozan kao Honduran mahogany. You can tell it screams. Te pore ga odaju istovremeno (http://www.wood-database.com/wood-identification/. Tu ima poredjenje glavnih familija (africki, kubanski, honduraski i filipinski). Ocigledna je razlika. I u poroznosti i u boji. Ovaj HSG je isto sumnjiv, vrlo lep komad, ali mislim da je drukciji 'cut' drveta. Posto je SG lepljen, pravljen je od manjeg komada koji je 'otvoren' (bookmatched) i lici mi odavde da je quartersawn cut ali ne mogu dase zakunem. Ako nije quartersawn onda je 'center' cut mozda. Za HSG nisam siguran da li je fiffle cut ili sta. Oba izgledaju mocno. HSG nije quartersawn verovatno, jer je iz jednog dela a ti cut-ovi su najskuplji pa bi bilo vrlo skupo raditi quartesawn cut iz jednog dela. Ali ima toga.

Africki:
(sanded)
Image

(sealed)

Image



Honduras:
(sanded)

Image

(quartersawn ili ti sealed)

Image

(fiddleback)

Image

ili

Image




Usporedbe radi, evo irijidji Les Paul '57. Gold Top back side. Nista re-issue, onaj pravi. Ako prenebregemno tamniji transparentni lak od ovih kod nasih drugara, vidis lepo te pore, dodje ti da zagrizes u mahagoni izgleda ko cokolada. Imam tefish na drvo I guess.

Image

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest