leslie Humbucker Pickups

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

leslie Humbucker Pickups

Post by Sava » 17 Jan 2010, 21:48

Ljude u životu zanimaju razne stvari pa istražuju u smeru svojih interesovanja. Neki to rade u maloj meri, drugi su jako znatiželjni pa toliko prodube svoje znanje da postanu pravi stručnjaci. Jedan od takvih je sigurno i čovek koji je premotao magnete koje ćete ovde videti i čuti kako zvuče. Sam za sebe kaže „radoznao sam bio kako to da neke stare gitare zvuče tako pa sam u miru božijem eksperimentirao i slušao stare gitare, pa radio, uspoređivao,pokušavao. A pošto sam gitarist počelo je ljude interesirat kako dobivam taj zvuk, pa je bilo ajde i meni napravi, hoču i ja.Pa ti onda krene ta moja sreća ili prokletstvo da od hobija koji mene ispunjava krene malo po malo posao.”

Bilo kako bilo ja sam odlučio da pošaljem par magneta u Zagreb čoveku sa nadimkom leslie da ih premota. Na gitari sam u tom trenutku imao Gibson magnete koji su zaista dobri magneti, ali imaju i svojih mana. Pisao sam leslieu i rekao mu šta zameram Gibsonima i šta mi se ne sviđa (kao da on to ne zna :D !), a on mi je samo odgovorio “ne brini ništa, namotaću ti fine humbuckere”. Tako je i bilo.
Image
Ovako izgledaju na gitari

Nažalost, nisam znao da pickupi koje sam mu poslao imaju brojne probleme te su zaista bili problematični za rad, ali se leslie ipak upustio u motanje jer verovatno nije hteo da me razočara. Ispostavilo se da moji magneti sa Epiphonea uopšte nisu Alnico već keramički (!) pa je morao da zameni magnet. Zatim se ispostavilo da su šrafovi deblji od standardnih pa leslie nije mogao da stavi novu špulnu već je bio prinuđen da koristi postojeću. Mana toga je da nije mogao da stane veći broj namotaja tako da su oba pickupa namotana kao neck. Međutim, to i nije neka velika mana jer su uostalom stari PAF-ovi tako i motani, tek kasnije se prešlo na nešto drugačije motanje. Nisam mogao da koristim ni limene poklopce jer su jako slabog kvaliteta i poprilično zamute zvuk. Pri tom kućište magneta je većih dimenzija od standardnih pa nije moguće staviti neki od poklopaca koji mogu da se nabave!

Image
Ovako izgledaju pre motanja...

Image
... a ovako izgledaju završeni.

Magneti su mi stigli, ugradio sam ih i neckom odmah bio jako, ali jako zadovoljan. Dobio sam čist ton sa odličnim balansom i vrlo slatkim tonovima tankih žica. Ono što ja jako volim i imam jedino na Telecasteru u pravoj meri je onaj predivan ton visokih kada se sviraju akordi. Upravo tu crtu su stvorili ovi magneti kod Les Paula. Bridge magnet mi je u startu zazvučao hladno, ali ja sam već bio navikao na jako topao Gibson 498T. Sa druge strane leslie mi je tvrdio da treba vremena i najmanje nekih 100 sati rada da bi magnet pokazao svoje pravo lice. Zapanjen sam bio kako je taj magnet doživeo brzu transformaciju! Evo posle otprilike tri nedelje on je već bitno omekšao i dobio one sladunjave visoke tonove i celokupna boja je krenula u soft pravcu. kako ovi magneti imaju nešto manje namotaja oni će ostati više clean i više za neki old rock. Uostalom poslušajte kako zvuče clean u rukama majstora Dude Bezuhe:
http://www.box.net/shared/724mop55cn

Ja uglavnom i sviram clean te mi ovakav ton jako odgovara. No Les Paul ne bi bio to što jeste da ne može da se svira i na gainu. kako to zvuči kada je gitara u rukama Dude Bezuhe poslušajte ovde:
http://www.box.net/shared/j4v613g7rf

A na kraju mora da se proba i sa distorzijom pa to onda zvuči ovako:
http://www.box.net/shared/qzut9jii34

Lepo zar ne? Da, mislim da je odlično i to na vrlo clean pojačalu, na nekom Marshallu mogu samo da zamislim kako bi zvučalo. Odličan rad majstor lesliea! Hvala leslie, neka te Bog poživi!!!

User avatar
Blingo
Posts: 586
Joined: 04 May 2008, 19:41
Location: Beograd

Re: leslie Humbucker Pickups

Post by Blingo » 17 Jan 2010, 22:24

Ovo je možda pre pitanje za leslija, ali možda i ti znaš...
Sava wrote:Ispostavilo se da moji magneti sa Epiphonea uopšte nisu Alnico već keramički (!) pa je morao da zameni magnet. Zatim se ispostavilo da su šrafovi deblji od standardnih pa leslie nije mogao da stavi novu špulnu već je bio prinuđen da koristi postojeću.
Ovo se, generalno, odnosi na sve fabričke magnete koji se nalaze na LP Standardima (konkretno, odnosi li se to na ove nove MIC) ili je to karakteristično samo za Češke modele?

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: leslie Humbucker Pickups

Post by Sava » 17 Jan 2010, 22:37

Zaista ne znam pravi odgovor, ali koliko mi je poznato ovi novi kineski LP Standardi su sa Alnico magnetima. Ova moja je iz 90. godine pa je možda moguće da je tada rađeno tako, a moguće je i da je prethodni vlasnik napravio neku izmenu jer sam ja gitaru kupio polovnu.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: leslie Humbucker Pickups

Post by nemanjavelimirovic » 17 Jan 2010, 22:47

Lepo zvuci, onako ko matori les paulovi....Ima neki drugaciji shmek od standardnih les paulova. :ziveli:

User avatar
Bulatovic
Posts: 143
Joined: 07 Oct 2008, 04:11
Location: Novi Beograd

Re: leslie Humbucker Pickups

Post by Bulatovic » 17 Jan 2010, 23:55

Evo jos jednog reviewa premotanih Humbuckera od strane Damira (Leslie-a)

Ponosni sam vlasnik Les Paul 1958VOS sa slike, i iz slicnih razloga kao i Sava sam se odlucio da uradim nesto sa postojecim pickupovima - gitara je imala Burstbucker pickupove koji su zapravo prilicno dobri, ali meni nisu legli iz vise razloga - neck je bio previse zatvoren i tup, srednji opseg je bas falio. Previse je tutnjio bas i visoki su bili donekle neprijatni, ostri. Takodje je dinamike falilo samom pickupu , kao i kada se stisa na volume pot-u, zvuk se promeni-zamuti jos sto me je posebno nerviralo. Bridge je bio malo bolji, otvoreniji, ali razlog je verovatno to sto je bio 7.8k za razliku od neck-a koji je bio 8.4!!!

Image

Elem, ubedim se ja konacno - skupim pare i vreme da odem sam do Zagreba i konacno upoznam Leslie-a sa kojim sam u kontaktu preko raznih foruma vec par godina, i to sam pre 3 dana uradio!

Prvo smo se malo igrali sa postojecim pickupovima na njegovom pojacalu (18w rucni rad Marshall) i snimili to, potom posle sto je sve bilo zavrseno- sa istim podesavanjima snimili sve ponovo. Razliku cete cuti na snimku.

http://www.box.net/shared/m8xe3xig8x
(do 1:53 je Burstbucker a nadalje je - kako on kaze Humbucker: leslie's secret 'way back' spec) - snimano Zoom H2 recorderom

Image

Ono sto se dalo primetiti je da Gibson maaalko lazunja oko pickupova:

"Gibson then carries the replication process two steps farther, with unpolished Alnico II magnets and no wax-potting of the coils, just like the originals."
a sa ove slike se jasno vidi da je tu prisutna prilicna kolicina voska na namotajima... Takodje je sve bilo slozeno u mikron sto nedvosmisleno pokazuje da je masina motala a ne covek - iako, opet kako se vidi na slici pise da je motao covek sa inicijalima PS (verovatno samo kliknuo start i stop na masini)...

Image

Image




Da ne davim o tehnici motanja i tim cudima nego predjem na stvar:

Posle nekoliko sati bazanja po Zagrebu, bilo je gotovo i seli smo da cujemo/osetimo razliku. Ista podesavanja, ista gitara - isti delovi pickupa, samo drugacije namotani. BOOOOM! Razlika je bila neverovatna. Prvi akord je sve resio. Gitara se otvorila, prodisala, u neck poziciji gitara dobila midove, otvorila se totalno, nema vise onih "boomy" basova i ostrih visokih. Gitara jeste prezentnija sada, ali na lep nacin - da kazem sada ima prijatne visoke, ne one piskave i tanke. Bridge je prica za sebe - na 18w marshallu pojacanom na oko 7 prvo sto pada na pamet je da se odsvira Oh Well od Fleetwood Mac-a... I neverovatno je koliko je slican ton. Gitara je dosta cistija sada, iako je recimo bridge jaci sada- 8.3 a bio je 7.8k, neck je 7.86k.
Pravi vintage ton, za AC/DC, Cream i Bluesbreakers-e, ZZ Top, Zeppeline, Peter Green-a... you name it!

Dakle gitara direkt u dobrog Marshalla je moj izbor trenutno, ali i sa pedalama fenomenalno radi! - posto je samo blago bacena u vosak (prirodni - pcelinji verovali ili ne) ne mikrofonira ni pri visokom gain-u, a ton je odlican i nimalo mutan, i sada se - ono sto je meni mnogo bitno gitara mnogo bolje "cisti" kako se stisava volume na oba pickupa.

Jedini problem je to sto sad u 2010-oj ja nemam zelju da sviram bilo sta drugo osim muzike iz 1960-ih :mrgreen: Jednostavno primorava :)

Ozbiljno sada, za te pare NE POSTOJI bolja stvar koju mozete svojoj gitari da uradite. <tacka>

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: leslie Humbucker Pickups

Post by dweezil » 18 Jan 2010, 00:08

e cool hvala ti na fotkama, snimku i iscrpnom tekstu. :) cheers :bambi:

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: leslie Humbucker Pickups

Post by Sava » 18 Jan 2010, 11:33

Super je to Bulatoviću!

Zar ti nije bilo žao da uništiš Gibson magnete!? A statusni simbol?

Šalim se, naravno. Svojevremeno su g. Roberta Kuka tadašnjeg direktora čuvenog proizvođača zvučnika KEF pitali koji su zvučnici najbolji, a on je odgovorio "aktivni, ali problem je u tome što kada te neko pita koje pojačlo koristiš ti ne možeš da odgovoriš, jer je marka statusni simbol"!

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: leslie Humbucker Pickups

Post by Sava » 19 Jan 2010, 18:12

Preslušavam malo neke od snimaka i zapeo mi je za uvo ovaj clean blues pasaž:
http://www.box.net/shared/nd1fsrpu4c

čak i na ovih 128 Kb mp3 fajlića dobro se čuje odličan odziv tranzijenata i velika dinamika. Les Paul je inače poznata kao gitara sa kojom se uspešno svira jazz (pa recimo baš pokojni Les Paul) i dok sam slušao razmišljao sam kako bi ovi magneti dobro pokrili jazz svirku samo da se stave brušene žice.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: leslie Humbucker Pickups

Post by sinisake » 19 Jan 2010, 23:32

Dobra svirka. Zvuk, manje-vise, ali fina, odmerena svirka.. ko je to svirao?

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: leslie Humbucker Pickups

Post by Sava » 26 Jan 2010, 20:53

sinisake wrote:Dobra svirka. Zvuk, manje-vise, ali fina, odmerena svirka.. ko je to svirao?
Kada počneš pažljivo da čitaš postove i slušaš primere lako ćeš da saznaš ko svira!

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: leslie Humbucker Pickups

Post by dweezil » 02 Feb 2010, 17:53

iskreno malo me chudi da su na tu seriju Epiphonea stavljali keramicke magnete, mada ono keramicki pickupi sami po sebi ne moraju da budu nista loshe, na drive-u su dosta masniji i imaju vishe drajva, sad sve zavisi naravno od modela i osobina. Osnovna stvar koja keramickim pickupima fali je taj neki sparkle i bite na cleanu, il bar ja tako tripujem. Keramicki pickupi def imaju i vishe bassa i masniji su i na cleanu, ali nemaju taj ogoljen rezak bite. Mislim da se to posebno lepo cuje kada se svira sa nekim pristojnim wahom.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: leslie Humbucker Pickups

Post by Sava » 02 Feb 2010, 22:28

Želeo bih posebno da dam jednu napomenu koju sam propustio ranije da istaknem. Ovo što sto sam prikazao kao leslie single i humbucker pickups u suštini nisu njegovi magneti već su to njegovi radovi premotavanja onoga što mu je poslato. Posebno ograničenje je imao kod mojih humbuckera što sam i napomenuo u tekstu. Ono iza čega on čvrsto stoji su kompletno njegovi pickupi od materijala koji je sam izabrao. Napisano nikako ne umanjuje vrednost prezentovanog jer su ovi pickupi odlični, ali detaljnije objašnjava suštinu njegovog rada.

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: leslie Humbucker Pickups

Post by Z*Z*Z » 17 Feb 2010, 21:46

Preslusao sam juce snimke, cestitke za dobar izbor, svidjaju mi se magneti - zvuce jasnije i ne previshe napeto, imaju solidnu snagu i verujem da je zvuk josh meksi i obliji u prostoru... :ziveli:

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: leslie Humbucker Pickups

Post by Sava » 17 Feb 2010, 22:02

Zvuk je zaista odličan. Lepo je neko gore napisao da je kao 60-tih, tako je i trebalo da bude. Malo su hladniji (bridge) od nekog mog ideala, ali osnova koju sam mu poslao nije bila najbolja tako da nije bilo prostora za motanje malo toplijih magneta. U međuvremenu sam saznao od nekih poznatih muzičara da znaju za lesliea i svi su ga nahvalili, uglavnom kažu da čovek zna šta radi. Nadam se da će njegovih radova biti još u Srbiji pa da će onda ljudi shvatiti šta mogu da dobiju i neće juriti tamo neke Kleinove i slično jer im je ovo pristupačnije u svakom smislu, a mogu da dobiju baš ono što žele.

User avatar
Blingo
Posts: 586
Joined: 04 May 2008, 19:41
Location: Beograd

Re: leslie Humbucker Pickups

Post by Blingo » 17 Feb 2010, 23:16

Ja sam jako zainteresovan za lesliev rad i ozbiljno se razmišljam da mu pošljem ova dva hama sa Epi-a na motanje.Da ne pričam koliko je čovek povoljan...Mislim, premotavanje 2 hama je 80e što je jedan nov SD! :)

U celoj toj priči najviše me sekira slanje magneta u ZG, jer nemam nikoga po kome bi ih poslao, a nemam ni predstavu koliko bi me orobila carina.

Upravo sam ga kontaktirao, pa ću videti šta će da mi kaže! :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest