Squier vs. Fender

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

User avatar
Jack Nape
Posts: 163
Joined: 09 Dec 2009, 00:35
Location: Beograd

Re: Squier vs. Fender

Post by Jack Nape » 08 Jan 2011, 02:48

guv'nor wrote:Disklejmer - Da ne ispadne svašta od ništa™, nadam se da većina vas zna da imam/sviram sasvim prosečnog, samo malo "glasnijeg na suvo", meksičkog Strata, a neki možda znaju da sam pre toga skoro 10 godina svirao glavonju iz sedamdesetih.

Ako neko može neka me uputi, jer meni stvarno nije (niti je ikada bila) jasna priča tipa "Ova gitara radi/zvuči 50 evra bolje od ove, a ova 350 bolje od ove". Kako se to određuje, ono koja je to jedinica mere tona srazmerna jednom evru?
Sad teras mak na konac al' ajde. Mislo sam figurativno (naravno). Po nekoj skroz subjektivnoj logici nekome gitara od 100e moze da bude bolja od one od 2500e jer je bas takav zvuk trazio, no covek je insistirao da je bolje dodati za nesto skuplji fender a ja mislim da taj nesto (citaj duplo) skuplji fender ne donosi duplo bolji kvalitet (svega sto cini kvalitet gitare).

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Squier vs. Fender

Post by nebojsak » 08 Jan 2011, 02:53

Hm, o čemu zapravo pričamo? Koji Fender duplo skuplji od kog Squiera? Čini mi se da su se u temi pomenule đitre u rangu od 200 do 1000 evra, pa čisto da ne bude nesporazuma :)

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Squier vs. Fender

Post by nemanjavelimirovic » 08 Jan 2011, 03:01

Fender by Squier, made inn USA China Town.
nova marka. :mrgreen:
Classic Deluxe Custom Shop Vibe

Skvajer je dobar za te pare

Fender je dobar samo bi trebao da je jeftiniji

Za obe firme vazi: odabrati "komad" ne kupovati prvu koja padne pod ruke jer se cesto razlikuju i dve apsolutno iste gitare iz iste serije. :ziveli:

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Squier vs. Fender

Post by Kill surf city » 08 Jan 2011, 03:08

Zanimljiva tema @Dweezil. :kokice: I potpuno se slazem sa spomenutim. NIje mi jasno samo zasto se ljudi koji sviraju skvajere pozivaju na snobizam etikete®, kad je jasno da se ovde uopste ne radi o pljuvanju skvajera. Ja prvi ne bih imao problem da imam squier standard tele, pored matorog jaguara. :|

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Squier vs. Fender

Post by nemanjavelimirovic » 08 Jan 2011, 03:22

Kill surf city wrote:Zanimljiva tema @Dweezil. :kokice: I potpuno se slazem sa spomenutim. NIje mi jasno samo zasto se ljudi koji sviraju skvajere pozivaju na snobizam etikete®, kad je jasno da se ovde uopste ne radi o pljuvanju skvajera. Ja prvi ne bih imao problem da imam squier standard tele, pored matorog jaguara. :|
Meni affinity bolje zvuci od standarda btw (reko' da kazem kad si vec pomenuo) :ziveli:

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Squier vs. Fender

Post by dweezil » 08 Jan 2011, 09:33

ljudi nisam otvarao ovu temu da bih se svadjao, nije mi namera da hejtujem Squier koji je ono stvarno super djitra, samo sam hteo da vidim da li je mozda neko odavde probajuci uporedo Squier (u tekstu koji sam linkovao Squier Deluxe QMT) i posle toga najobicniji Fender MIM dosao do istog osecaja kao ja i taj lik ciji sam tekst okacio. Mislim da bash kod gitare kao sto je Fender Stratocaster ili Telecaster, koja se ono cesto shtekuje i sama u pojachalo, da su veoma bitne finese i te nijanse u zvuku, gde kvalitet svakog dela igra veliki uticaj na taj tipican zvuk koji na kraju treba da izadje iz nje.

Ako su Squieri ono u klasi i kao sto su neki ranije pisali, cak i bolji od Fender Mexico, evo ja sam spreman da se menjamo (ako ste u fazonu da vam yaista nije bitno sta pise na headstocku, nije ni meni). Evo odemo u Mitros ja kupim Classic Vibe Strata (i puknem skoro 3 glave, sto je po meni mnogo za njih) a taj koji hoce Squiera kupi mi loseg i ocajnog MIM fendera i ok. :bambi:

Takodje jedna prica koja se zaboravlja kada se prica o Squierima u globalu, ranije su oni sastavljani od Fender delova koji nisu bili na nivou kontrole kvaliteta da bi usli u gitaru na kojoj pise Fender. Danas tj. vec odavno je Squier poseban brand, znaci firma koja sama pravi sopstveni nivo i kvalitet gitara. Mislim da je u tome osnovna razlika izmedju starih i novijih Squiera.

Nemanja jesi svirao nekog MIA Fendera?!

KirilStipsa
Posts: 510
Joined: 09 Oct 2008, 14:15

Re: Squier vs. Fender

Post by KirilStipsa » 08 Jan 2011, 09:45

Jeftina masovna proizvodnja (Squier) je dostigla vrhunac sa CV serijom. SkupLJa masovna proizvodnja (Fender) je dostigla vrhunac samim dizajnom, i kontrolom kvaliteta svojih Custom Shop proizvoda. Razlika u ceni je ogromna... SMP ne vredi toliko vise od JMP... barem kada je novac/upotrebna vrednost u pitanju.

Kada su se pojavile CV gitare u Mitrosu, probao sam sve... strat, tele, j, i p bass... i svi su sjajni, bez zamerke, voleo bih da ih imam sva 4!!! Ali u skladu sa cenom, koja je za sva 4 ravna pristojnom novom Fenderu.

Fender je u SVEMU bolji od Squiera... to su zaista nijanse, ali: bolje drvo i iz manje delova, bolja kobilica/civije/pragovi, bolja plastika/hrom, bolji pickupi sa boljom zicom u boljim namotajima... Sasvim dovoljno da neko ko za nijansu odskace od prosecnog sviraca oseti razliku, i prevagne. "Dobrom osecaju" u toku sviranja nema alternative.

Ono sto odbija ljude kod Fendera je ne-standardnost i ne-ujednacenost kvaliteta... i to je stvarno ogavno, pogotovo po toj ceni... a po malo prihvatljivijoj ceni, pristutno i kod Squiera. Ali ni custom shop ne bih uzeo bez probanja... tako da... ako ti nije jasno zasto neka gitara tako mnogo kosta, probaj naci (sebi) bolju za manje pare... nije nemoguce!

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Squier vs. Fender

Post by Mrav » 08 Jan 2011, 10:17

nebojsak wrote:Kad smo već u offu, meni osim toga zanimljiv i sledeći fenomen u kontekstu priče o logoima, nalepnicama, obožavanjima, stvarnoj vs realnoj vrednosti i to (pričali smo o tome onomad u bigzu :)) - pojava da ljudi iskake po soma-dva za đitru, a nemaju pristojno pojačalo, nego peglaju na malim trandžama, niskobudžetnim lampašima, niskobudžetnim rekovima ili čak u komp.
Probao sam MIM strata na kompu i tranzistorcu. Probao sam i Yamaha pacifiku na svom marshall lampashu, pogodite šta je davalo bolji utisak u tonu, bar na prvu loptu :D . Mišljenja sam da nema realnog poređenja ako se gitare ne porede na dobrom pojačalu na solidnoj glasnoći, siguran sam da su tu razlike mnogo uočljivije i da se ne kreću u jednocifrenim procentima (ako je moguće uopšte tako nešto odrediti). Drugo, često ljudi porede samo ton, ne uzimajući u obzir i prednosti u osećaju, udobnosti, finesama i tu se ukupne razlike gomilaju.

OFF: Mišljenja sam da uzvek zvuči bolje imati odlično pojačalo i prosečnu gitaru nego prosečno pojačalo (proc-komp-štagod) i odličnu gitaru. I da, NAJBOLJE zvuči odlična gitara u odlično pojačalo :ziveli:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Squier vs. Fender

Post by sinisake » 08 Jan 2011, 11:16

pojava da ljudi iskake po soma-dva za đitru, a nemaju pristojno pojačalo, nego peglaju na malim trandžama, niskobudžetnim lampašima, niskobudžetnim rekovima ili čak u komp.
He, he, pojava ima vrlo jednostavno objasnjenje - nedovoljno novca (nakon kupovine djitre) da bi se kupilo nesto poput ovog: :mrgreen:

Image

:ziveli:

Nebojsa, jesi o ovom linku/review-u pricao:



?

User avatar
nemirkv
Posts: 253
Joined: 04 Apr 2010, 12:59
Location: Kraljevo/Beograd
Contact:

Re: Squier vs. Fender

Post by nemirkv » 08 Jan 2011, 12:23

Na tom linku se lepo vidi razlika u tonu... Mada, tvrdim da bi se to dovelo na manje-vise isto zamenom magneta :)

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Squier vs. Fender

Post by dweezil » 08 Jan 2011, 13:09

nemirkv wrote:Na tom linku se lepo vidi razlika u tonu... Mada, tvrdim da bi se to dovelo na manje-vise isto zamenom magneta :)
@nemirkv ja mislim da je bash tu fora, to vecina ljudi koji kupe Squiera i urade, mislim da to nije do pickupa, nego to celog rezonovanja drveta i hardvera, to je ono u cemu ljudi grese sto se istripuju na magnete, ne kazem da nece imati bolji sound kad promene pickup, ali opet nece dobiti isto zvuk kao na Fenderu

User avatar
nemirkv
Posts: 253
Joined: 04 Apr 2010, 12:59
Location: Kraljevo/Beograd
Contact:

Re: Squier vs. Fender

Post by nemirkv » 08 Jan 2011, 13:13

Naravno da je do svega, al nije ni drvo Skvajera tolko lose da bi, nakon zamene magneta, razlika bila ogromna... Cenim, da bi neistreniranom uvu zvucali priblizno isto...

Nista, mora neki uporedni test made in MF da padne :XD:

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Squier vs. Fender

Post by Kill surf city » 08 Jan 2011, 13:42

the Squier body is made from a higher number of individual alder pieces as opposed to the Fender Standard having a two-piece body or less if you were really lucky.
Ako sam dobro razumeo, ovo mi je jedino malo... :bambi:
nemanjavelimirovic wrote:
Kill surf city wrote:Zanimljiva tema @Dweezil. :kokice: I potpuno se slazem sa spomenutim. NIje mi jasno samo zasto se ljudi koji sviraju skvajere pozivaju na snobizam etikete®, kad je jasno da se ovde uopste ne radi o pljuvanju skvajera. Ja prvi ne bih imao problem da imam squier standard tele, pored matorog jaguara. :|
Meni affinity bolje zvuci od standarda btw (reko' da kazem kad si vec pomenuo) :ziveli:
Cek, bolje ti zvuce magneti, tj. affinity ti zvuci ubedljivije, ili ono, vise muzike za manje para©, nisam skontao?



Vezano za temu, mislim da smo prerano zasli u osnove mistifikacije gitarskog tona®.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Squier vs. Fender

Post by nebojsak » 08 Jan 2011, 14:56

Da, baš na taj YT link mislim.

Vezano za temu, opet pričam napamet, pošto te fine Squiere nisam probao, ali opet - kada bih sad kupovao gitaru, sigurno ne bih uzimao nešto što ću nadograditi sa još 100-150 evra u novim magnetima (makar u sledećih godinu dana min). Dec d point.
Mišljenja sam da uzvek zvuči bolje imati odlično pojačalo i prosečnu gitaru nego prosečno pojačalo (proc-komp-štagod) i odličnu gitaru. I da, NAJBOLJE zvuči odlična gitara u odlično pojačalo
Pa to.

User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Re: Squier vs. Fender

Post by sl0e » 08 Jan 2011, 21:47

Treba imati na umu da gomila dzitri u domacim maloprodajama nema uradjen kvalitetan setap i da je tesko doneti odluku koja je bolja dzitra od koje, itd, pogotovo ako se uzme faktor guzve, nervoza prodavaca, losi uslovi za probavanje instrumenata, itd.

Sinonim za Skvajer mi je do poslednjih par meseci bio bulet, ili nesto tog tipa, daklem :povrac: , ali sam imao prilike da se druzim sa tim nekim CV Skvajerima koji jako lepo rade i definitivno vrede para, a neki od njih stvarno mogu da se nose sa mnogo skupljim fendjerima, pa i da ih preteknu.

Jedna misao samo - ubedjen sam da je Skvajer mnogo bolja kupovina ukoliko si spreman da ulazes u gitaru. Primera radi, svirao sam Squier CV signature model (sig. Simon Neal, nikada cuo za tipa pre te gitare), gitara je mamojebac i ubija kako radi. Da li se potrefilo da je odlican komad ili ne, ne znam, poenta je da za tih 34k tesko da ima bolji strat. Pre svega mislim na setap & akciju, posto je bila apsolutna milina & uzivanje svirati tu gitaru. Civije su na njoj perfektne, tako da je stim preziveo raznorazno akcijanje bez problema. Elektronika je doduse sranje, potovi pre svega, zatim ozicenje koje mi je retardirano (volim da drugi tone pot bude za bridz magnet), ali u principu - to je to od problema. Uz ulaganje od recimo, 25 evra za potove, ozicenje, to je vec ekstremno dojajna gitara for the buck. Dodaj jos 100-120 evra za neki set magneta (cini mi se da default nisu voskirani pa je prisutan izrazeniji brum itd), i eto vec perfektne gitare za kintu.
Sa druge strane, eto, uzeo sam usa stradzu kojem sam do sada sibnuo jos ~200e ulaganja, a i dalje nisam 100% zadovoljan, jer ima jos nekih stvari koje bih promenio. Tako da ta moja kupovina bas i nema smisla, al' dobro. Just a thought. :hide:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest