ibanez flanger fl-303

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

Post Reply
User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

ibanez flanger fl-303

Post by oboss » 28 Jan 2011, 00:55

Image
Image
Image

ibanezov flanger fl-303 sam dobio a poklon od prijateljice pre 20 tak godina i koristio sam ga intenzivno jedno 5-6 godina. nedavno sam ga ponovo iskopao i jedini efekat je koji mi je ostao posto sam ostatak lanca podelio drugarima kad sam se aktivno prestao baviti svirkama. dadoh ga rocket rollu da ga sredi i boga mi uspeo je. dogovorismo se da napisemo par reci o ovom dobrom starom efektu. ja cu postaviti neki sklepani snimak napravljen fotoaparatom tek da docaram mrvicu njegovog zvuka a nesto vise ce rocket siguran sam napisati. za pocetak ovoliko.

oprema na kojoj sam snimio ovo je ova sa slike tako da ni ona sem gitare nije posebno reprezentativna ( sobna kombinacija ).
Image

i evo ga i snimak
http://www.youtube.com/watch?v=l6Y1CqSUgzY

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: ibanez flanger fl-303

Post by oboss » 28 Jan 2011, 12:44

elem ovo je snimano na cleanu sa mrvicom reverba preko cube30 i a fl 303je namestan do pozicija sva tri pota speed , width, regen na 12 sati. zvuk je lepo definisan i moze se dobro namestiti i talas i izoblicenje. ono sto nisam snimio a mnogo smekerski zvuci je kada se width koristi preko polovine i kada se koristi uz neki drajv za solazice. kao stvoren je za neki funki ritam ali super se moze koristiti i za farbanje solaza . bajpas je bez suma i nema oscilacije jacine signala kod paljenja i gasenja. odaaavno ga nisam koristio na jacem razglasu i sa bendom tako da ne znam kako se sad ponasa u tim uslovima ali ovo na tiho u sobi je super i podsetio me na stari pedalboard dozivljaje sa napajanjima.
inace efekat radi na 18 v i u originalu nije imao prikljucak za adapter. rocket roll mi je kada je sredjivao elektroniku ubacio i taj prikljucak i hvala mu na tome.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: ibanez flanger fl-303

Post by Rocket Roll » 28 Jan 2011, 13:21

Hvala za recenziju :cao: Insistirao sam na njoj jer je ta stara Ibanez / Maxon serija kod nas vrlo retka, pa mlađi muzičari nemaju priliku da vide šta su zaista kvalitetne pedale. Eto, kad je pogledate iznutra, postane vam jasno da je sve što je Ibanez posle toga radio - TS-9 i tako to - zapravo pad u kvalitetu. Pogledajte samo te kondenzatore 8)

18V + Reticon SAD1024 + CD4013 za LFO = jasno vam je da je podloga bila EHX Electric Mistress. Pomenuti Reticonov čip više ne može da se nađe ni za ljubav ni za pare, tako da FL-303 i ostali efekti koji ga koriste zapravo više i nemaju cenu, postali su, svi do jednog, unikati...

Ono što FL-303 može a Electric Mistress ne može je da izvede onaj "metallic flanging" koji sam ja uvek asocirao sa japanskim flendžerima. Taj zvuk se prilično lepo čuje na Obossovom klipu. Opet, kad se "Width" drži relativno nisko, FL-303 lepo kopira Mistress - ne odlazi u prekompresovanu veštačkost 9V rešenja kakva su Pearl / rana Boss / kasna Ibanezova škola.

Iz šeme se vidi da je na projektovanje otišlo dosta vremena. Tipična škola kasnih sedamdesetih, baferi na sve strane... ali i lepo optimizovana potrošnja, koliko se moglo. Složenije rešenje nego Mistress, u svakom slučaju.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ibanez flanger fl-303

Post by Funkomat » 28 Jan 2011, 13:45

I sta je na kraju bio problem sa pedalom?

User avatar
whosyourdaddy
Posts: 434
Joined: 31 Jan 2009, 12:40
Location: Novi Sad - Srbija

Re: ibanez flanger fl-303

Post by whosyourdaddy » 28 Jan 2011, 14:22

Aaaa, sex na eks i sa sirom gibanica!!!!!

SAD1024 :homer:
(ne zvuci ni blizu mojoj ljubavnici sa MN3007, SAD1024 je mnogo mokriji ;) :ziveli: )
neka te sluzi sto duze, samo pazi da ga ne spzis, SAD1024 je jako osetljiv


btw taj Cube zvuci ko GOVNO, suvo i prazno.

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: ibanez flanger fl-303

Post by MetalFunk » 28 Jan 2011, 14:23

Funkomat wrote:I sta je na kraju bio problem sa pedalom?
Pedala je bila sakata dok doktor Rocken Roll nije uhvatio u svoje ruke, i stavio protezu od mahagonija.

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: ibanez flanger fl-303

Post by oboss » 29 Jan 2011, 09:27

btw taj Cube zvuci ko GOVNO, suvo i prazno.[/quote]
hehe bez da pravdam cubeta ja sam namerno isao sa golim tonom bez imalo gaina i sa mrvicom reverba kako bi se na efektu bolje videla promena. nekako sam ga vise tretirao kao zvucnik nego pojacalo

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: ibanez flanger fl-303

Post by Rocket Roll » 29 Jan 2011, 18:01

MetalFunk wrote:
Funkomat wrote:I sta je na kraju bio problem sa pedalom?
Pedala je bila sakata dok doktor Rocken Roll nije uhvatio u svoje ruke, i stavio protezu od mahagonija.
Mislim da je u jednom trenutku priključeno neodgovarajuće napajanje, pošto je oboss izveo kablove spolja i furao je na adapter. Otišla su dva operaciona, jedan tranzistor u napajanju i njemu susedni elektrolit. Od mehaničkih problema, ulazni džek se morao menjati, puklo je par žica koje idu na potenciometre, klipovi za 9V baterije su nedostajali... plus ugradnja džeka za napajanje... Ako sam još štogod zaboravio, oprostite :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest