Callaham MIM Std Ltd. Production Upgrade Kit - Ultra Tremolo

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Callaham MIM Std Ltd. Production Upgrade Kit - Ultra Tremolo

Post by Rocket Roll » 23 Dec 2007, 00:12

Da počnem sa očiglednim - Jimmy Henderson je car! :bow:

Da nije njega, ko zna kada bih uspeo da ispunim moju staru želju da svog Buddyja dovedem na nivo kvaliteta (a možda i preko njega?) skupljih (američkih) Stratocastera... Čim je čuo da mi treba Callahamov tremolo, Jimmy ga je odmah naručio iz Virdžinije (Bil Kalaham živi i radi u Vinčesteru), preuzeo je sve troškove na sebe, kupio najbolji od ponuđenih tremola (kompletan paket), OkApAo nad čekanjem pošiljke (Kalahamovi su mala, takoreći porodična manufaktura), a zatim ga poslao za Beograd, neraspakovanog, preko svog prijatelja za Srbiju isti dan kada je tremolo stigao do njega...

...da bi me paket našao pre par sati i, kako rekoh, ispunio mi želju koju vučem još od 2004. u Berlinu, kada sam prvi put čuo za izvanredne proizvode Bila Kalahama.

(Kako zahvaliti takvom čoveku? Pare neće, reči nisu dovoljne. Ako imate ideju - kažite mi, molim vas.)

Dobro, šta je to ->Callaham Mexican Standard Limited Production Upgrade Kit<-? Ovo:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

A ko je Bil Kalaham, i zašto sam ja tako srećan što sam dobio taj tremolo?

Bil je čovek posvećen samo najvećem kvalitetu kada su u pitanju Fenderove gitare. Diplomac Univerziteta u Virdžiniji (mašinstvo), odrastao je u porodici koja je, da tako kažem, znala šta su dobri muzički instrumenti "električnog doba".

Šta izdvaja Bila Kalahama iz mora ostalih "Custom Shopova" i high-end manufaktura gitara?

Beskompromisnost. Na Kalahamov S-Model ili T-Model (Stratokaster i Telekaster) se čeka - u ovom trenutku - preko tri godine. Bil ne želi da "štancuje" gitare, već da ručno (i uz pomoć malog broja ljudi čiji posao može da detaljno nadzire) napravi određen broj gitara kojima je 100% zadovoljan, te da ih onda proda po ceni koja odgovara uloženom trudu.

Naravno, cena Kalahamovih gitara je visoka.

No gorenavedeno bi mu samo pribavilo poštovanje određenog broja ljubitelja ručno rađenih instrumenata - šta je to što ga razlikuje od drugih graditelja, pa se njegovo ime pročulo nadaleko?

Par jako poželjnih odlika u svakom od njegovih proizvoda. Prvo, telo i vrat svake njegove gitare su rađeni od jednog komada drveta. To je, u ovo doba kada kvalitetnog drveta ima sve manje, jako poželjna opcija za ljude koji takvu stvar mogu sebi da priušte.

Image

Image

Drugo, želja da ne sledi stare mere instrumenata ako one danas nisu poželjne. Kalahamove gitare imaju radijus grifplatne od deset inča i Dunlopove čelične jumbo pragove (ala Stivi Rej Von).

Treće (ono što je bitno za nas smrtnike koji ne možemo da priuštimo Bilove gitare), izuzetan kvalitet hardvera, sa naročitim osvrtom na tremolo-blok Stratokastera. Većinu delova Kalaham pravi sam od čelika i zatim ih prekaljuje i kriogenički tretira (potapanjem u tečni azot). Niko sem njega se time ne bavi - koliko bi, recimo, Fender kasnio sa isporukama kada bi kalio svaki šraf, onda ga naknadno grejao i stvrdnjavao potapanjem u tečni azot?

Ali Bil sebi to može da priušti, i rezultati su već ušli u priču... Fender - ovo je činjenica - danas ne može da proizvodi tremolo blokove za Stratokastere onako kako je to nekada radio - glodanjem iz metala. Proces je, prosto, neekonomičan za današnji opseg proizvodnje i stanje na otvorenom tržištu. Ono što Fender danas radi je - proizvodnja tremolo blokova od "powdered steel". Ako se ne varam, čelični se opiljci u tom procesu ubacuju u kalup i usijavaju, dok se ne stope u tremolo blok. Potrebno je minimalno naknadne obrade (nešto malo proširivanja rupa i premaz antikorozivom) da bi se dobio gotov tremolo blok...

Sada dolazimo do kontroverznog dela. Kalaham tvrdi da su njegovi tremolo blokovi daleko boljeg zvuka nego standardni tremolo blokovi u današnjoj proizvodnji, pošto on koristi bezolovni UNS 1018 hladno valjani čelik. Ako ne znate šta to znači - to je mnogo dobar čelik. Skup. Čist. Tvrd. Relativno nepraktičan. Ali i "be all, end all" kada dođe do čelika. Ako možete da birate od čega će biti vaš tremolo blok, najsigurnije je da izaberete blok od UNS 1018 čelika.

Shvatate zašto sam toliko poludeo za ->prednostima Kalahamovog tremola<-?

Stratokaster i ostale gitare čiji je tremolo baziran na bloku, po dizajnu, prenose vibracije žice na telo gitare pre svega svojim tremolom i njegovom vezom sa telom gitare. Može se, dakle, reći da na gitarama koje imaju ovakav ili onakav tremolo blok svira pre svega tremolo. Shvatate zašto volim Telekastere? Energija žice ide direktno u telo gitare. Shvatate zašto (zajedno sa Dejvom Gilmurom, Badijem Gajem i Erikom Kleptonom) volim blokirani tremolo na gitarama sa tremolo blokom? Energija žice se maksimalnom brzinom prenosi u telo gitare.

"Flushujte" tremolo (zategnite opruge tremola tako da tremolo leži ravno na telu gitare umesto da "pluta") i izbeći ćete 90% negativnog uticaja malih, cinkanih tremolo blokova koji su standard na većini današnjih gitara (troškovi proizvodnje, šta da se radi). Da biste očistili onih ostalih 10% zvuka, treba vam čeličan tremolo blok. Hej, treba vam bilo kakav tremolo blok koji nije od cinka! Cink ima malu masu i zvuči kao šerpa. Izbacite cinkani blok iz vaše gitare i pustite da sviraju drvo i težak metal - i nemate zašto da želite extra skupe gitare...

...osim zbog činjenice da ćete se oteliti da nađete odgovarajući tremolo blok, pa je možda bolje da ga ne tražite nego da pazarite gitaru koja već dolazi sa njim.

Ako imate Ibanez sa 2-point tremolom, ili bilo koju drugu gitaru sa 2-point tremolom, spašeni ste - za 10 000 dinara u Mitrosu možete da kupite American Deluxe tremolo koji je direktna zamena za vaš tremolo i ima divan, seksi, težak i krupan čelični tremolo blok. Možete se i pomučiti pa za manje pare preko neke evropske prodavnice kupiti Wilkinsonov 2-point tremolo koji takođe ima odličan čelični blok. Vi ste spašeni ili ste u grupi onih koji će biti spašeni!

Ako imate gitaru sa Floyd Roseom, i vi ste u grupi spašenih - kupite Floyd Rose sa čeličnim blokom i uživajte. Srećna vam svirka!

Međutim, ako imate modernu kopiju Stratokasterovog 6-screw tremola (ista kao stari dobri vintage Strat, samo uža za oko pet milimetara) kakav je na Yamahama, Squierima, Ariama ili meksičkim Stratovima - vi ste u mojoj grupi, osuđeni ili na Kalahamov tremolo ili na blokiranje tremola.

A kako doći do Kalahamovog tremola u Srbiji? Nije preskup, naprotiv! Samo što se morate mučiti sa bankama i uplatama preko njih na tekuči račun Callaham Guitars... Izvodljivo, ali put po trnju.

Stegnite zube, jer dobijate više nego što plaćate... Gitara najzad zvuči onako kako je Leo Fender dizajnirao Stratokastera da zvuči.

U pakovanju mi je stiglo:

1) Unapred montiran tremolo - sve na svom mestu. Šest sedala za žice učvršćenih na (deblji od fabričkog) "list" tremola, pričvršćenih kaljenim šrafovima za (famozni!) tremolo blok od UNS 1018 čelika.

2) Dva kaljena šrafa namenjena instaliranju kaljene "kandže" tremola:

Image

3) Pet odličnih tremolo opruga (iz aviona se vidi da su bolje od Fendrovih fabričkih):

Image

4) Šest šrafova za montiranje tremola sa prednje strane:

Image

Image

5) Jedan mali imbus-ključ za podešavanje visine sedala, i jedna ekstra skraćena (opisana kao "Gilmur") ručica tremola (da se ne mučim sa bonsekom!):

Image

Instalacija je protekla bez potrebe za ičim komplikovanijim od šrafcigera (osim naknadnog lemljenja mase za tremolo "kandžu" - to ću obaviti, čini mi se, u ponedeljak). Tada ću vam prezentovati i snimke.

Prvi utisci? Gitara je akustički glasnija, i najzad više nema "šerpa" harmonika dosadašnjeg cinkanog tremola. Do sada sam ih držao na minimumu "flushovanjem" tremola - čuli su se samo akustički, ne i u snimku - no sada ih više ne čujem ni kada sviram na suvo - ton je civilizovaniji.

A sustain - to je posebna priča.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Callaham MIM Std Ltd. Production Upgrade Kit - Ultra Tremolo

Post by dejankuki » 23 Dec 2007, 00:36

BRAVO!!! procitao sam sve od reci do reci... Cestitam na novom hardveru...i da te sluzi 100 godina!!!

Inace preview je napisan fenomenalno...

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Callaham MIM Std Ltd. Production Upgrade Kit - Ultra Tremolo

Post by Nyarlathotep » 23 Dec 2007, 00:56

bravo, matori!
da je uzdravlje razbijes na bini ovako apgrejdovanu. :)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Callaham MIM Std Ltd. Production Upgrade Kit - Ultra Tremolo

Post by Rocket Roll » 23 Dec 2007, 01:14

Puno hvala! Sad Buddy ne ide nigde... To je jedini Kalahamov tremolo za koji ja znam na prostoru Srbije.

Zaboravih da dodam: čelični tremolo blok utiče na bridge magnet. Razmislite: jedan relativno jak magnet pored jednog relativno velikog komada čelika. Indukcija se povećava. Kažu da je to jedan od razloga zašto bridge magneti na gitarama sa tremolo blokovima zvuče kako zvuče.

Apgrejdujte tremola, ljudi! Drvo je drvo je drvo i dosta više insistiranja na drvetu... Imate tremolo na vašoj gitari? Onda čelik svira.

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Callaham MIM Std Ltd. Production Upgrade Kit - Ultra Tremolo

Post by cccira » 23 Dec 2007, 01:39

Skidam kapu gospodinu Hendersonu :D

A tebi Rokete srecno, sad mozes gitaru da pustis da ostari sa tobom :lol:

User avatar
Void
kulen zmija
Posts: 1284
Joined: 21 Dec 2007, 19:14
Location: Novi Sad

Re: Callaham MIM Std Ltd. Production Upgrade Kit - Ultra Tremolo

Post by Void » 24 Dec 2007, 02:53

Sve najbolje mladencima.....xexe.....samo neka te sluzi 100 godina kako valja...a hoce....jel to stvarno jedini u Srbiji?, ako jeste......uhh...bolje pazi koga pustas u kucu, da ne nestane slucajno.....sala :lol: .....

Svaka cast cika Hendersonu..... :wink: ....

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Callaham MIM Std Ltd. Production Upgrade Kit - Ultra Tremolo

Post by Rocket Roll » 24 Dec 2007, 11:16

Void wrote:...jel' to stvarno jedini u Srbiji?
Koliko sam ja obavešten, yeah. A budući da sam ja u većini slučajeva bolje obaveštan od srpskih gitarista (od kojih velika većina, izuzimajući posetioce ovog Foruma i nekoliko časnih profesionalnih izuzetaka, ima velikih problema da izvuče svoje glave iz svojih zadnjica i vidi šta je novo i dobro u svetu), onda bih rekao da ovo jeste jedini Callaham u Srbiji.

Ne plašim se lopova - Kalahamov tremolo nije toliko skup, komplet koji sam dobio košta 165 dolara - samo se nadam da će se još neko dozvati pameti i da će, pošto pročita recenziju, naručiti jednog Kalahama za sebe. Mnogo bolje uložene pare od, recimo, kupovine još jedne (ili dve) gitarske pedale - ako ti je ton mutniji nego što bi trebalo (između ostalog i) zbog lošeg tremola, zašto prvo ne rešavati to pitanje?

User avatar
Chord-Master
MF veteran
Posts: 829
Joined: 15 Feb 2007, 23:17
Location: Beograd

Re: Callaham MIM Std Ltd. Production Upgrade Kit - Ultra Tremolo

Post by Chord-Master » 24 Dec 2007, 16:02

Sve cestitke Rocketu na ovako dobroj nedogradnji gitare, da te sluzi sto godina, a kao sto je void vec rekao, sigurno hoce!
Sve cestitke i Jimmy Hendersonu na tome sto je omogucio gore pomenuto!

User avatar
Jimmy Henderson
Posts: 282
Joined: 05 Dec 2007, 09:58
Location: Blizu Klagenfurta

Re: Callaham MIM Std Ltd. Production Upgrade Kit - Ultra Tremolo

Post by Jimmy Henderson » 27 Dec 2007, 23:48

eh rockett drugaru........ malo ga pretera sa pohvalama .
ali to sta si napisao , pravo malo remek delo kako se pise recenzija ,
ta , uocio sam da bas i nisi "mali" glavom probijas sve stokove :D

Duzan sam svim mojim muzickim kolegama ( dopustate taj naziv ?) da vise pojasnim
kako je doslo do toga pomognem rockettu.

Verovatno vecina od vas zna za moj pocetak u onom forumu kada sam se obratio sa molbom oko izbora gitare.
Sve je pocelo kad sam prvi put gledao Hendersona. Covek je zauvek osvojio moje srce.
Fantasticnom i beskompromisnom svirkom , bio je to koncert kada si stajao na metar do svog idola ,
bez kojekakvih cuvara , Henderson se pokazao i velikim covekom , pravom ljudinom.
Na moju molbu , dopustio mi je da na kratko uzmem u ruke Suhr gitaru.... sta reci za gitaru.........
Nako svega bio sam na kolenima. Nakon vise od 25 god. ja kao "cika" ( hej Void , simpa mi je to :lol: )
zapalih se za gitaru........... ostalo je poznato kad mi je rockett priskocio u pomoc ( a i Sava )
Takvi dragoceni saveti , i nisam mogao a da mu se nekako ne zahvalim. Bio sam na ivici noza da kupim Suhr gitaru.
Drago mi je da nisam . Sigurno nikad ne bi saznao za Blade gitare da nije bilo rocketta..ne ljutite se sta ga tako dizem
u oblake , ja sam se takodjer i u ime svih vas na forumu tim kalahamom zahvalio .

Jedna mala napomena oko konacne cene kalahama . Cena koja je navedena , to je gola cena ,
bez shippinga i carine . ali i opet i opet itekako se isplati kupiti ( Bajaga sta cekas , kupuj sto pre , bit ces onda
Bajaga drugi :( )

A sama kupovina , tj narudzba nije isla glatko......... kao i sa gitarom koju sam narucio i vec predugo cekam .....

pa da i ja kazem svoje misljenje za rocketta :bow:

nego lepa vest . potvrdjeno je da Blade jubilarac dolazi u Njemacke muzicke radnje 15.01. 2008 . kako Austrija nema
zvanicnog zastupnika , gitara ce ovde doci oko 25-og januara .odbrojavam dane............

pa rockett, hvala i tebi ! hvala i svim kolegama na forumu.

lepi pozdrav !

Sezax
Posts: 310
Joined: 23 Dec 2007, 15:18

Re: Callaham MIM Std Ltd. Production Upgrade Kit - Ultra Tremolo

Post by Sezax » 09 Jan 2008, 19:17

Svaka cast cika Hendersonu za velikodusnost i svaka cast cika Rocketu za recenziju (iako sam josh ljut za sprdanje u mojoj Xiphos temi i pozivam cika Rocketa da bez predrasuda zbog boje lijepo pomogne jednom clanu foruma [MENI] u vezi doticne gitare.... :lol: )

Sve u svemu nek ti je sa srecom Rocket sto kazu nek te sluzi jos 100 godina! :D

User avatar
Jimmy Henderson
Posts: 282
Joined: 05 Dec 2007, 09:58
Location: Blizu Klagenfurta

Re: Callaham MIM Std Ltd. Production Upgrade Kit - Ultra Tremolo

Post by Jimmy Henderson » 11 Jan 2008, 21:23

rockett, nemogu naci na forumu gde si spomenuo o promeni pikapova na tvom badiju.
cini mi se da su 2 DiMarzia ? a treci si ostavio ?
znaci da imas vise bluza u "krvi" ?

pozdrav !

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Callaham MIM Std Ltd. Production Upgrade Kit - Ultra Tremolo

Post by Rocket Roll » 11 Jan 2008, 22:38

I treći ću menjati, kada budem skupio para... Za sada mi je favorit po tonu Blue Velvet, ali nije humcancnelling :(

->DiMarzio Heavy Blues 2: Review<-

->DiMarzio Blue Velvet (Bridge): Review<-

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest