PRS SE 20 Head Lampasko Pojacalo

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

Post Reply
Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

PRS SE 20 Head Lampasko Pojacalo

Post by Baba Slim » 06 Feb 2014, 00:41

Drage kolege forumaši, otvaram ovu temu u nadi da će možda nekome ove informacije biti od neke koristi.

Dakle, želim da vam predstavim pojačalo firme Paul Reed Smith - SE 20.

Image

Pojačalo se izrađuje i u formi glave i kao kombo pojačalo. Ovaj konkretan model ima dve 6V6 lampe u izlazu i deklarisano je na 20W snage, a ima i snažniju braću od 30W (sa dve 5881 lampe u izlazu) i 50W (dve EL34 u izlazu).

Sva tri modela (SE 20/30/50) imaju iste funkcije i mogućnosti - potpuno odvojene EQ, Volume (tj. Gain) i Master Volume kontrole i za clean i za drive kanal, Master Reverb Volume, FX loop (sa prekidacem kojim birate nivo signala u FX loopu, u zavisnosti da li koristite pedale ili rack opremu), Footswitch jack, dva izlaza za spajanje kabineta u paralelnoj vezi, i ono sto je jako korisno i prakticno - mogućnost eksternog podešavanja bias-a lampi sa zadnje strane šasije, bez prehodnog rasklapanja/otvaranja/vađenja šasije pojačala iz glave.

Naime, ovo je pojačalo azijske proizvodnje, i predviđeno je da predstavlja budžet verziju svog skoro identičnog dvokanalnog američkog rođaka. Navodno, nisu puno "hvatali krivine" u proizvodnji, svi potenciometri, džekovi i prekidači su montirani na šasiju, dok su podnožja lampi montirana direktno na štampanu ploču.

Ovo pojačalo u Thomann-u košta 630e, dok njegova američka verzija stoji oko 1900e. Nažalost, ni jedna od naših prodavnica ova pojačala nema u ponudi.

Otkud ovo pojačalo uopšte u priči?

Pre njega sam imao par malih kombo lampaša za 1x12" zvučnikom - prvo Carvin Vintage 16, a zatim Fender Blues Junior II. I ništa tim pojačalima nije falilo. Ali ne lezi vraže, dugo vremena sam razmišljo o tome da drugačije koncipiram svoj setup, i da pređem na dvokanalnu glavu, a sve u cilju prelaska na drive sa pojačala, umesto korišćenja drive pedala. Iako sam se u duže poslednje vreme vodio najviše praktičnošću i funkcionalnošću kao kriterijumima (naravno, podrazumevalo se da sam zvuk mora da mi se sviđa i da njime budem zadovoljan) svesno sam se upustio u malo komplikovaniju kombinaciju "glava+box", jer više ne mogu sve odjednom sam da ponesem već mora iz dve ture. Ok, to sigurno nekima ne zvuči kao bitan faktor, ali kad to radite jako često, i pri tome ste jako umorni od svirke, vožnje tamo-i-nazad, nekad i to malo ume da bude jako mučno. :) No nema veze, pomirio sam se, i za sada mi nije teško.

U igri su još bili Hughes & Kettner Tubemeister 18 glava, kao i Engl Gig Master 15. H&K TM18 sam probao, i svidelo mi se pojačalo, gomila funkcija, malo, lagano, sve super spakovano. Ali u konsultacijama sa kolegom Funkomatom, on je tvrdio da je pojačalo previše sterilno i da sigurno neću biti zadovoljan i da ću ga kad-tad prodati i ponovo tražiti dalje. Nemanja Velimirović je imao isto mišljenje, i ubrzo sam uvideo da su obojica bila u pravu, i na tome im hvala još jednom. :ziveli:

Gig Master 15 doduše nisam probao, ali sam probao Thunder 50 pojačalo, kombo sa 1x12", i njegov klin, iako je odličan, takođe mi se činio sterilan, i iako možda to pojačalo nije merodavno za prosuđivanje Gig Mastera, išao sam tom logikom (možda potpuno neosnovanom) da je velika verovatnoća da i Gig Master jednostavno ima isti karakter, čime opet ne bih bio zadovoljan.

I skoro da sam se odlučio da uzmem Tube Meistera pa šta god da bude, odlučim da prelistam glave na Thomannu, čisto za svaki slučaj da nešto možda nisam propustio. I tu naletim na PRS pojačala, i setim se - oni su pre 6 godina (otprilike) počeli da se bave proizvodnjom pojačala. Počnem da istražujem, gledam prezentacije koje su em malobrojne, em odaju utisak da uopšte nisu merodavno snimljene i urađene, ali sam u svemu tome načuo nešto što mi se činilo da bi mi se svidelo daleko više od pojačala koja sam razmatrao da kupim u domaćim radnjama. Prelomim da ću da se kockam, i preko prijatelja naručim da mi donese pojačalo sa Thomann-a.

Ne mogu biti zadovoljniji tom odlukom, i rezultatom koji je usledio. :)

Shvatio sam da ovo pojačalo zvukovno zadovoljava sve moje potrebe, i potrebe svih bendova u kojima sviram. Bilo je i više nego dovoljno glasno u svakoj dosadašnjoj aplikaciji, i to na raznim kabinetima. Ja ga koristim za 1x12" kabinetom urađenim po Avatar specifikaciji (još jednom veliko hvala majtimiki za izradu i Funkomatu za pomoć oko presvlačenja, rasturate drugari :ziveli: ) u kojem je Celestion G12H zvučnik.

Pošto o zvuku, njegovom karakteru i samom osećaju sviranja ne vredi puno pričati (osim da sam prokleto oduševljen i prezadovoljan svim navedenim stvarima), evo dva klipa snimljena kod Nemanje Velimirovića na 3 različite gitare, moja dva Telecastera (made by majtimika) i Nemanjin Jaguar. :)



Ima još prezentacija na YT, ali ja sam hteo ovom prilikom da okačim samo ove koje smo Nemanja i ja zajedničkim naporom snimili.

Danas sam sticajem nekih drugih okolnosti otvorio pojačalo, i slikao iznutra, pa evo prilike da vidite kako ti izgleda. Alpha potovi, robusni prekidači, JJ i Tung-Sol lampe, prilično masivan izlazni trafo... :bravo: :bow:

Image
Image

Link za ceo album: http://s814.photobucket.com/user/baba-s ... %20SE%2020

Koga put nanese u NS, i želi da proba pojačalo, slobodno neka se javi, pa ćemo se nekako već organizovati. Naravno, šta god da vas zanima, pitajte, rado ću sa vama podeliti sve što znam... :) :ziveli:

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: PRS SE 20 Head Lampasko Pojacalo

Post by komil » 06 Feb 2014, 10:54

Tek posle čitanja prve rečenice sam skontao da nisam u "kupovina prodaja" sekciji... :lol: Nekako mi se podrazumevalo da te opet uhvatio GAS :lol:

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: PRS SE 20 Head Lampasko Pojacalo

Post by nemanjavelimirovic » 06 Feb 2014, 21:09

Moji utisci o tom PRS-u su na pocetku bili onako tu i tamo, tj nekako mi je klin bio nja. Ali nakon jedne od svirki pop shot-a, Nenadovog cover benda, kad ga je malko otpanjio, onda sam skapirao da je to sasvim dobro pojacalo. Drajv mi je bio od starta super a klin na svirci je sasvim dobar i sluzi svemu shto to pojacalo treba da pokrije Nenadu, kao nekom ko svira razlicite vrste muzike u razlicitim bendovima.
Dakle, kad sam video da unutra ne fushere, kao vecina firmi u novije vreme, jedan veliki plus za PRS, shto se mene tiche. Nisam nikad bio fan njihovih gitara, jer su mi estetski previshe fensi, nit sam ikad neshto razmisljao o njima, ali eto ispostavi se da su opasni po pitanju QC-a.
Lepo prima pedale takodjer i super se ponasa u bend-situaciji sa jednom ili dve gitare. Eto neko moje skromno misljenje o PRS SE20. :ziveli:

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: PRS SE 20 Head Lampasko Pojacalo

Post by komil » 06 Feb 2014, 23:03

Ono što sam ja čuo, meni se Nenadovo pojačalo doooosta sviđa, na svim kanalima i varijantama. Drajv i crunch je (očekivano) jako dobar, od blagog tek-tek drajva do ekstremno brutalno mnogo drajva :) (i sve između) sve zvuči odlično i primenljivo. Klin je po meni zaista dobar takođe, ima veliku većinu toga što mi se sviđa kod nekog Fendera... Možda se tripujem ali ja sam inače primetio da kao da imam neki fetiš prema pojačalima sa 6V6 izlaznim lampama. Možda to nema previše veze sa tim, ali pojačala sa tim lampama koja sam čuo imaju neki odnos kompresije, specifičnog tona itd. itd. koji mi prija i na klinu i na kranču...
Neke mogućnosti pojačala, ti neki detalji, cake pokazuju da je konstruisano sa pažnjom.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: PRS SE 20 Head Lampasko Pojacalo

Post by Baba Slim » 13 Sep 2014, 09:03

Naleteh na informaciju da je ovo pojacalo JAKO pojeftinilo na Thomann-u - sa 600e koliko je kostalo kad sam ga ja kupovao, cak na 400 ! ! !
http://www.thomann.de/de/prs_se20h_e.htm
Pa covece toliko kosta Blues Junior polovan, a ne moze da se meri s ovom spravom, realno... :shock: :O.o:

Isto tako su i glasnije verzije sa novim spustenim cenama:
http://www.thomann.de/de/prs_se30h_e.htm
http://www.thomann.de/de/prs_se50h_e.htm

Ljudi ako se neko razmislja da kupuje odlicno napravljenu dvokanalnu glavu, sa pravim zicanim reverbom i tako dalje (da ne smaram sad, pogledajte specifikacije), sad je najbolji momenat IKAD!

Pitao sam MIX Music iz Novog Sada (pravi Mix Music, kome je centrala u Ruskom Krsturu) i oni kazu da bi mogli doturiti pojacalo u nase domace radnje, jer oni zvanicno rade PRS program za Srbiju... Ako ne zelite njih da cekate, javite mi se da vam objasnim kombinaciju kojom sam ja dovukao svoju glavu u Srbiju.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: PRS SE 20 Head Lampasko Pojacalo

Post by Funkomat » 13 Sep 2014, 10:21

bluz junior je bolji. :) :ziveli:

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: PRS SE 20 Head Lampasko Pojacalo

Post by andrej] » 13 Sep 2014, 10:47

blues junior je jedno od najgorih lampaskih pojacala koje mozete kupiti novo.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: PRS SE 20 Head Lampasko Pojacalo

Post by hipihill » 13 Sep 2014, 12:11

Baba Slim wrote:Drage kolege forumaši, otvaram ovu temu u nadi da će možda nekome ove informacije biti od neke koristi.
Imaš pohvale sa moje strane za dobro odrađenu recenziju!
Korisno je svakako!

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: PRS SE 20 Head Lampasko Pojacalo

Post by nemanjavelimirovic » 13 Sep 2014, 12:53

Meni je ovaj PRS super, svirao sam ga na svirci i stvarno jako lepo radi. Bluz Junior lepo radi, ali je mali i nema basa jbg. Inace kao koncept je kul jer je jako mali i prenosiv. Dobra cena za PRS, tako da bih i ja potvrdio da je ovo mnogo bolje kupiti od recimo raznih marshalla, randala i hjuz ketnera, lenija i slicno, jer je jednostavno bolje i univerzalnije a opet ima neki svoj ton. :) :ziveli:

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: PRS SE 20 Head Lampasko Pojacalo

Post by Baba Slim » 10 Dec 2014, 11:23

Inace, jos su vise oborili cenu na nemackom Thomannu, sad je 350e!! :shock: :O.o:
http://www.thomann.de/de/prs_se20h_e.htm

Ne znam da li hoce da rasprodaju to sto je ostalo, ali vidim da su skroz smanjili ponudu te serije pojacala - vise mislim da nema ni glasnijih verzija iz ove SE serije, a ni kombo varijanti...

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: PRS SE 20 Head Lampasko Pojacalo

Post by dejankuki » 10 Dec 2014, 21:55

Moje neko razmisljanje.. ide new year/christmass... ide NAMM... opsta "kriza" i plus ako je cucalo vise od sest meseci EU ima neki zakon.. (ne drzite me za rec) da roba nakon isteka 6 meseci mora da izadje iz prodavnice/magacina da ne bi placali penale za tu robu... dal' snizenje cene ili nagradna igra/poklon uz kupljenu stvar no matter.... zato vrlo cesto ima kod njih u EU mislim pojeftinjenja i do 70% ali pravih 70%...

suma-sumarum... evo robe, daj kolko das... da nije dzabe

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest