Nova pedala... sic

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Nova pedala... sic

Post by dejankuki » 19 Sep 2014, 23:45

Elem, malkice da se opustimo uz recenziju pedala...

Naime, svi smo primetili da recenzije na jutjubu ili na sp[ecijalizovanim sajtovima jos malo pa lice jedna na drugu... tru bajpas, cool stvar, metalno kuciste.. i tako to. Jedan lik se dosetio panapravio matriks za recenzije... evo slike..

Image


evo i originalnog tehta..

So you're watching a pedal review, and it all feels kind of familiar.

You hear the words "true bypass", you hear the words "rugged housing", and if you're lucky you might even be told the pedal can work as a "clean boost".

One guitarist has spotted so many common themes among online pedal reviews that they have created a "Pedal Review Bingo" game which you can play using the bingo card above.

It's all a little bit close to home for me... I'm contractually obliged by the evil Sonic State bosses to say "it can go from bluesy to metal" in every single review I do.

And my annual bonus is based on how many times I say "rugged housing" in one year.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Nova pedala... sic

Post by tommytigh77 » 20 Sep 2014, 05:46

I ne zaboravimo da 99% reviewera svira apsolutno iste bedak fraze, sa sve zavijanjem žice na potpuno isti falš, kao da su svi pohađali isti kurs za review opreme na Jućubu.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Nova pedala... sic

Post by Funkomat » 22 Sep 2014, 12:07

realno kako bi opisao pedalu...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Nova pedala... sic

Post by Overdrive » 22 Sep 2014, 14:24

Odlično je ovo :)

Moja omiljena fraza je "cleans up nicely when you turn the volume knob "

Mislim da slična tabela može da se primeni i na testove pojačala. .

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Nova pedala... sic

Post by dejankuki » 22 Sep 2014, 20:58

Funkomat wrote:realno kako bi opisao pedalu...
Pa u nekom tom fazonu.. ima tri-cetri tipa overdrive/fuzz/distortion pedale i sva ona i ovolika fama oko tih sijaset pedala je valjda da svaki proizvodjac trazi mesto pod suncem... svedoci smo da se neke seme kopiraju, daju im se drugacija imena, a u realnosti ima tih nekoliko tipova pedala.. znaci DS1, TO808, Muff PI, SD1,2 ili 3 Rat i valjda DoD 250.. e, da i Ratt..a sve ostalo su verovatno kopije sa malim izmenama... nema niceg da se nazove ORIGINALNO i novo...

Naravno, u tu klasu treba pomenuti i boostere, kojih po meni ima dva.. LPB i Microamp.. koji se razlikuju u frekvenci koju pojacavaju... (neka me neko ispravi ako kardinalno gresim...)

Dakle i svi review-i lice jedan na drugi, jer se tacno unapred zna sta se ocekuje od pedala...

Barem ja tako to vidim.....

Naravno, da se ne ogresim, naravno da ima razlika u komponentama, razlika u cru bajpass ili ne.. naravno da ima jos mnogo sto sta, ali meni se cini da su sve potonje, nekako samo kopije onoga sto je odavno utrlo stazu....sve ostalo su varijantice i nijansice...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Nova pedala... sic

Post by Overdrive » 22 Sep 2014, 21:38

Odavno sam shvatio da sve te zezalice služe da ljudi nekako ubiju svoje inače dosadno i bezlično vreme.

Hobi kao i svaki hobi.

da li su to audiofili, muzičari, bajkeri, slikari, vozači, sportaši..uvek se svodi na isto - ne diraj im u njihove ludosti :)

Gledam pre neki dan nekog čilagera koji probava tako neku pedalu i sav se načuljio, sviđa mu se "low bottom end", šta god to bilo..Verovatno mu je to probavanje opreme postalo hobi sam po sebi, a tu su i inženjersko-električarski izazovi itd.

I verovatno do kraja života neće postati muzičar, već će ostati zaglavljen po sajmovima pedala i slične opreme, tragajući za "savršenom" pedalom, ili zvukom ili čime već..no, i to je hobi, i to je bolje nego ništa

Ipak, kada su pedale u pitanju, mislim da bi mnogo interesantnije prezentacije bile, kada bi se umesto rifova i fraza više svirale poznate pesme i da se jednostavno pokaže kako je data pedala dobra za one koji bi da sviraju upravo tu pesmu.




ili pojačala..


Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Nova pedala... sic

Post by Funkomat » 23 Sep 2014, 16:57

Odmah bih mogao da sastavim spisak od sigurno sto pedala koje bih voleo da imam pa ih makar svirao jednom u mesec dana pored standardne tri cetri koje koristim non stop.
Nista bolje nego skinuti matoru pedalu sa police i prosvirati, zameniti sa nekom iz borda na neko vreme.
Isto vazi za gitare i pojacala.

Koga boli ***** da li je to hobi ili ne.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Nova pedala... sic

Post by zwelj » 23 Sep 2014, 17:58

Funkomat wrote:Odmah bih mogao da sastavim spisak od sigurno sto pedala koje bih voleo da imam pa ih makar svirao jednom u mesec dana pored standardne tri cetri koje koristim non stop.
Nista bolje nego skinuti matoru pedalu sa police i prosvirati, zameniti sa nekom iz borda na neko vreme.
Isto vazi za gitare i pojacala.

Koga boli ***** da li je to hobi ili ne.
Pa, pretpostavljam, eventualne slusaoce... Verujem da im nije sve jedno da li prisustvuju cinu samozadovoljavanja ili svirci...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Nova pedala... sic

Post by Funkomat » 23 Sep 2014, 18:03

ne vidim kako je to povezano sa ovim sto sam ja napisao

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Nova pedala... sic

Post by Overdrive » 23 Sep 2014, 19:34

Ljudima kad digneš u hobi, zapravo im ljuljaš kavez u kome čuvaju smisao življenja. .

Kung Fu II

;)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Nova pedala... sic

Post by Kristijan » 23 Sep 2014, 21:15

Немам значајну количину ефеката на располагању, и немам ни особиту потребу за тим, будући да свирка каква ме највише занима то и не захтева. Међутим, не бих никад ишао тако далеко да судим људима који имају другачије навике, тежње, потребе, изражајна средства... Искрено се дивим људима који су уз употребу ефеката стигли дотле да су од електричне гитаре направили безмало неки сасвим други инструмент. Ја то не бих умео. Истина, и не вуче ме, али знам довољно о томе да видим да се не бих ни снашао с тим тек тако, захтева то и време и знање. Не видим проблем у томе што то неког другог привлачи. Не знам зашто би то био повод за спрдњу. Уопште је некако асоцијално када човек по својој мери направи калуп по коме мери све остало, па одсеца као непотребно, бесмислено, испразно, нерпофесионално (хобистичко), залудно... све оно што није стало у калуп. Када бисмо тако кренули... оно, а што уопште електрична гитара? Зашто не акустична? И што симфонијски оркестар, што није довољан камерни ансамбл? Ма какви, и то је залуђивање - довољан је клавир, срж безмало сваке композиције може да се презентује и само на клавиру. Или... што уопште инструмент, зашто не само глас? А и онако је све кренуло од ритма, мелодија је ту као нека новотарија. Довољно је да се само пљеска длановима. Онда си прави. Онда знаш шта је суштински битно. Ниси тамо неки проклети хобиста.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Nova pedala... sic

Post by Overdrive » 23 Sep 2014, 22:56

U pravu si (donekle) kristijane :)

ali od nekle možda previđaš jednu stvar : ovde se ne radi toliko o tome hoće li neko imati hobi ili ne. To nikako ne dovodimo u pitanje.

Da ne advokatišem sada postavljaču teme, ali se slažem sa tim da su svi ti testovi pedala postali malo na kalup.

E to je ono što negde počinje da iritira. Bar ja sam to tako prepoznao. I ona tabela fantastično prezentuje skup frazetina koje se ponavaljaju over and over again.

Nemam ništa protiv toga da ljudi imaju i po 800 pedala (možda bih i sam bio jedan od njih) ali se ustalio takav jedan način njihove prezentacije da čoveku postaje malo dosadno, očekivano, predvidivo i na kraju - kontraproduktivno, odbijajuće..pa se umoriš od toga, pogledaš svojih 5-6 pedala i kažeš, ma ok mi je i ovo..

Iako jedan Eric Johnson verovatno nikad ne bi došao do onako lepog zvuka, da i sam ne robuje pedalama, efektima isl.. :ziveli:

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Nova pedala... sic

Post by zwelj » 24 Sep 2014, 00:32

Kristijan wrote:Немам значајну количину ефеката на располагању, и немам ни особиту потребу за тим, будући да свирка каква ме највише занима то и не захтева. Међутим, не бих никад ишао тако далеко да судим људима који имају другачије навике, тежње, потребе, изражајна средства... Искрено се дивим људима који су уз употребу ефеката стигли дотле да су од електричне гитаре направили безмало неки сасвим други инструмент. Ја то не бих умео. Истина, и не вуче ме, али знам довољно о томе да видим да се не бих ни снашао с тим тек тако, захтева то и време и знање. Не видим проблем у томе што то неког другог привлачи. Не знам зашто би то био повод за спрдњу. Уопште је некако асоцијално када човек по својој мери направи калуп по коме мери све остало, па одсеца као непотребно, бесмислено, испразно, нерпофесионално (хобистичко), залудно... све оно што није стало у калуп. Када бисмо тако кренули... оно, а што уопште електрична гитара? Зашто не акустична? И што симфонијски оркестар, што није довољан камерни ансамбл? Ма какви, и то је залуђивање - довољан је клавир, срж безмало сваке композиције може да се презентује и само на клавиру. Или... што уопште инструмент, зашто не само глас? А и онако је све кренуло од ритма, мелодија је ту као нека новотарија. Довољно је да се само пљеска длановима. Онда си прави. Онда знаш шта је суштински битно. Ниси тамо неки проклети хобиста.
Nije rec ni o kakvom fundamentalistickom stavu ortodoksnog mainstreamera, itekako sam svestan realnosti potrebe eksperimenta u potrazi za sopstvenim zvukom, tim svetim gralom svakog muzicara, vec o maligno rastucem trendu narusenih prioriteta, uzrokovanom sa jedne strane, tehnokratskom indoktrinacijom beskrupuloznog marketinga pracenom sve vecom ponudom, realno, nepotrebnih gadzeta, a na drugoj, muzicara frustriranih sopstvenom sudbom, diktatima trendova muzickog biznisa i linije manjeg otpora..., pa kad vec ne mogu da menjaju okolnosti, sebe, sopstvene ideje i odnos prema kreativnom, hajde da menjamo gitare, pojacala, pedale, zice, trzalice, potove, kablove... i tako u nedogled..., jalov pokusaj kompenzacije esencijalnog marginalnim.

Svedoci smo da nikad u istoriji muzike nije bilo mocnije a dostupnije opreme a naizgled paradoksalno, nikad gore (bezsadrzajnije) muzike... Cenim da se nad tom cinjenicom treba zamisliti ...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Nova pedala... sic

Post by Kristijan » 24 Sep 2014, 07:48

zwelj wrote:Svedoci smo da nikad u istoriji muzike nije bilo mocnije a dostupnije opreme a naizgled paradoksalno, nikad gore (bezsadrzajnije) muzike... Cenim da se nad tom cinjenicom treba zamisliti ...
Ово је потпуно тачно ако се узима у обзир оно што је најагресивније форсирано у медијима. Међутим, на маргинама и даље опстају врло инспиративни музичари. Ако гледам историју музике, биће да је и раније макар донекле тако било, толики композитори су у свом времену били једва запажени или потпуно одбачени, а право признање су добили далеко после своје смрти. Осим тога, та доступност опреме и лакоћа презентовања сопственог рада мало већем кругу људи од ширег круга пријатеља у ствари мало квари слику, делује да је у просеку музика спала на ниже гране. Ја на крају ни у томе не видим нешто нужно лоше, сигурно је на тај начин дата прилика и некоме ко би иначе остао сасвим неправедно непримећен. То је већ нека друга прича.

Нисам ни најмање изненађен да се индустрија дебело умешала и да подгрева чежње музичарима, то је било неизбежно. Да ли је ту индустрија главни кривац? Па није. Понаша се у складу са економским системом где је потребно трошити, трошити, трошити... Дај ново, ново, најновије... Могу они да крену да пливају узводно и да нестану, јер су таква правила игре, а индустрија цинцилбоца за музичаре сигурно није писала та правила. Јесте им адвертајзинг јадан, али у крајњој линији - адвертајзинг је генерално одвратна појава. Нису ови што нуде педале ништа мање креативни од ових што женама препоручују средства за повећање волумена косе или кремица које кожу чине еластичнијом и мекшом. Нањушили су људи фразе на које се купци пецају, и терај...

Сами ефекти не могу да буду срж проблема. То је просто алат. Неко уме да га користи како треба а неко не уме. Неко претерује. Само кад неко зна шта ради с тим ефектима... па ето, мени је то много лепо и занимљиво. На крају крајева, оног момента када се најраспрострањенији вид колективног музицирања усталио у форми бубањ-бас-гитара, а све то у жанровима који и немају баш бесконачну ширину (што опет има везе са самом оркестрацијом, па тако у круг... кокош или јаје...), постало је сасвим очекивано да ће те минималне поставе да траже начине да звуче као да их је више, или да не звуче као да баш у сваком тренутку зависе само од оркестрације која им је једино доступна. То је некако сасвим у складу са људском природом. Као што се тачно гађа одређена атмосфера и одређени одзив публике када се негде користи обоа, а негде фагот, или флаута, или пиколо, тако је негде сасвим очекивано да ће неко да искористи расположива средства да удеси да му гитара мења глас, да глуми другу улогу, кад већ нема у трупи других глумаца.

Нека лепо минималисти уживају у минимализму, а компликатори да у здрављу и весељу компликују, добра је та разноликост, такав је људски род и такав треба и да остане. На крају из те какофоније исплива нешто вредно памћења.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Nova pedala... sic

Post by Baba Slim » 24 Sep 2014, 09:52

Kao i uvek, Kristijan objasnio sto se mene tice. Amin. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest