Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

Bane bass
Posts: 349
Joined: 20 Feb 2008, 08:13
Location: Beograd

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Bane bass » 06 May 2008, 17:29

Od kada se ne isplati ulagati u bolje napajanje? Sve izneto je, na osnovu licnog iskustva od 25 godina bavljenja elektronikom. Ako je neko napravio ime, ne znaci da je bezgresan.
Ne znam sta bi trebalo da znaci "dobro balansirano"? Verovatno odnos cena-kvalitet, ali u kontekstu proizvodjaca masovne elektronike.
Uvek savetujem, lemilicu u struju i u sake i na posao.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Sava » 06 May 2008, 18:24

Bane bass wrote:Od kada se ne isplati ulagati u bolje napajanje? Sve izneto je, na osnovu licnog iskustva od 25 godina bavljenja elektronikom. Ako je neko napravio ime, ne znaci da je bezgresan.
Ne znam sta bi trebalo da znaci "dobro balansirano"? Verovatno odnos cena-kvalitet, ali u kontekstu proizvodjaca masovne elektronike.
Uvek savetujem, lemilicu u struju i u sake i na posao.
Vidi Bane bass, ja sam malo duže od 25 godina sa lemilicom u rukama, a i radio sam neka unapređenja kao i kompletna gitarska pojačala, tranzistorska i cevna, hi-fi i gitarska. Morao sam mnogo toga da zaboravim iz oblasti hi-fi elektronike kada sam radio gitarska pojačala. Ne uzimam tastaturu u ruke da bih sada dokazivao ko je u pravu, a ko ne već da iznesem svoje mišljenje kako je zamena ispravnih delova na gotovom komercijalnom proizvodu relativno niske vrednosti praktično nesplativa stvar. Fabrika je dobro proračunala vrednost elektrolita u napajanju prema potrebnoj struji tako da stavljanje većeg kapaciteta neće doneti nikakvo bitno unapređenje (rasprava o vršnim strujama, tranzijentima i slično bi imala samo akademski značaj), a koštaće dosta pod uslovom da se nekako nabave visokokvalitetni. Dalje, tačno je da su NE5532 moderniji i nešto bolji OP-ovi, ali ono što može da se kupi kod nas neće ni da se približi kvalitetu TL072 koji su već unutra. Primera radi kupio sam skoro 100 komada 2N3904 tranzistora i NIJEDAN nisam pronašao sa pojačanjem većim od 150 (katalog kaže min 100 max 300), a o unošenju šuma i da ne govorim. Pored toga Fender ne bez razloga još uvek koristi TL072 u nekim svojim pojačalima. Pa onda stavljanje visokokvalitetnih nepolarisanih kondenzatora na put signalu je mač sa dve oštrice jer je pojačalo lo-fi proizvod, a gitaristi upravo i beže od "kućnog" zvuka. Dakle da skratim priču, tvoji predlozi su odlični, ali uz uslov nabavke vrhunskih komponenti i ako korisnik želi da gura pojačalo ka hi-fi klasi.

Evo sada mog iskustva sa jeftinim kineskim pojačalom. Radilo se o pojačalu deklarisanom na 30 w koje je u praksi bilo vrlo tiho. Platio sam ga 70 evra. Onda sam pristupio prepravkama koje su se sastojale u promenama kvaliteta nekih delova kao i odnosa pojačanja pretpojačala i izlaznog pojačala. Najzad sam zamenio TDA2030 sa TDA2050, ali sam morao da promenim i trafo pa sam stavio torus i naravno veće elektrolite. Napredak u zvuku je zaista bio značajan, a izmerena snaga je sada zaista bila 32W uz 1% izobličenja. Nisam baš vodio knjigu, ali me je sigurno cela zabava koštala oko 50 evra. Na kraju sam tako prerađeno pojačalo prodao za 50 evra! Sve u svemu čist gubitak od 70 evra!

Izrada lampaškog pojačala me je iznela više nego kupovina sličnog polovnog, ali firmiranog kojeg kasnije možeš da prodaš.

Uzgred, najveća promena u zvuku će se dobiti promenom vrednosti sklopa tonskih kontrola.

Tako ja razmišljam, ovo su moja iskustva, a ako neko razmišlja drukčije neka uradi kako misli da mu je najbolje.



//////////////////
Rocket Roll wrote:Hvala, hvala... Evo i snimčića: http://www.box.net/shared/dfjpk3k000
Zaboravih da te pitam koji si mikrofon koristio?
Last edited by Sava on 06 May 2008, 18:33, edited 1 time in total.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Rocket Roll » 06 May 2008, 20:23

Hvala na savetima! Definitivno ću raditi na pojačalu - prvo ću da se raspitam oko kondenzatora (kojih WIMA ima, kolika je cena)... Polako i mic po mic.

Mikrofon je neki od SM58 klonova koji nisam uspeo da nađem na netu - Alpha Audio, model "Alpha One". Mislim da još uvek može da se kupi u Music Tradeu. Sasvim prosečan, možda samo malo "otmenijeg" zvuka od Behringerovih dinamičkih (nešto "zaobljeniji") ali je zato više "lenj" (tranzijenti na njemu "eksplodiraju" u basove).

Bane bass
Posts: 349
Joined: 20 Feb 2008, 08:13
Location: Beograd

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Bane bass » 06 May 2008, 21:19

Samo cu da ponovim,da je napajanje osnova i da bi trebalo krenuti odatle, da bi se sva kasnija unapredjenja zaista cula. To jeste mozda najskuplje, ali je ulaganje, koje se najvise isplati. Rocket zelim ti uspeha u radu, a drago mi je da ima jos onih koji hoce da drugarski pomognu, da jedan obican fabricki proizvod, zazvuci kako zelimo.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Rocket Roll » 06 May 2008, 21:22

Bane bass wrote:...a drago mi je da ima jos onih koji hoce da drugarski pomognu, da jedan obican fabricki proizvod, zazvuci kako zelimo.
A tek meni, a tek meni! To jest, ja sam propustio da najpre vas pohvalim tim rečima... Krećem odakle ste mi rekli - ne bih sam znao ni odakle da počnem i na tome vam puno, puno hvala!

User avatar
Jimmy Henderson
Posts: 282
Joined: 05 Dec 2007, 09:58
Location: Blizu Klagenfurta

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Jimmy Henderson » 06 May 2008, 22:24

Hteo bih posebno da se zahvalim Criticalu .
u vreme kad je trebao ici za Srbiju ( i bogme se oduzilo) zivot ko zivot ga je lupio .
sa problemom. situacija mu nije bila sjajna.
I jos povrh togaupadne mu ovo pojacalce. Mnogi bi u takvim momentima sve batalili .
I zamislite sledecu situaciju. Stigne mu paket. tezak ko sto gromova.
I treba ga jariti sto podzemnom , sto busevima........
a najgore mu je bilo -- paket sav u cose , a nigde ga ne mozes posteno uvatiti.
nit pod miskom , nit pod ramenom , nit napred nit nazad. samo sta nije dubio :(
Critical je resio problem i sad su mu sva vrata otovrena .
I prvom prilikom nakon toliko vremena dolazi kuci u Srbiju
imao je dosta svojih licnih stvari za poneti , ali je radije doneo pojacalce za Rocketta.
Ta izuzetna gesta me je jako dojmila .
I sta rece Rockett " prijatelji su vazniji od novca"
Mnogi od vas znaju koliko je rockett ulozio sebe u ovaj forum nesebicno pomazuci.
Sretan sam da je resio problem , i da nam ubuduce priusti jos vise i kvalitetnijih testova i recenzija.

Critical , jos jednom , svaka cast ! ( nadam se da nisi postao kanadski drvoseca zbog paketa ) :lol:

Rockett, ne zuri se . radije nam ponovo napravi recenzije , npr. sa KoDRR pa da cujemo razliku ......
Sori , ako je ovaj moj post bio malo na off .
lep pozdrav !

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Critical » 06 May 2008, 23:01

Evo da se oglasim i ja !

Hvala Bogu pojacalo je konacno stiglo do Roll-a , dugo je potrajalo a nije trebalo ali sta cemo sad vazno je da je stiglo i da je sve okej, a po ovome sto cujem i radi super :D

Izvinite za Off :D


P.s. Eeee Jimmy nisam ja jos dobio vizu,ne pitaj :cry:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Rocket Roll » 06 May 2008, 23:22

Jimmy Henderson wrote:...radije nam ponovo napravi recenzije , npr. sa KoDRR pa da cujemo razliku ......
Upravo se spremam da to uradim. Mogu da saopštim preliminarne rezultate - KODRR je 98% Bossovog Blues Drivera. Uostalom čućete... A Hypericum Si je dobio sasvim novu dimenziju - pobegao je u blues! Da mi je neko pričao da Strat + "boutique" silikonski fuzz = B.B. King, mislio bih da dotičnom nije dobro, ali jeste tako!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest