Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Rocket Roll » 05 May 2008, 16:36

Image

Hughes & Kettner "Thirty" se aktivno proizvodio sredinom devedesetih godina. Pošto je većina proizvoda "nelegendarnih" firmi podložna redizajniranju (nabavljivost komponenata, osvežavanje "imidža", etc), tako je i "Thirty", verujem, metamorfozirao u neku od trenutno aktuelnih H & K linija tranzistorskih pojačala. Nemam pojma u koju. Sve u svemu, više se ne proizvodi.

"Thirty" mi je stigao zahvalnošću Jimmyja Hendersona (donator - mnogo mu hvala za želju da mi obezbedi nešto na čemu će testovi i procene opreme biti što referentniji!) i kolege Criticala (organizator - namučio se iz sve snage da ga dopremi za Srbiju)... Još jednom se potvrdilo - prijatelji su važniji od novca!

Idemo na samo pojačalo. Dimenzije su mu otprilike 45 x 45 x 23 cm, prekriveno je "mother of hair" materijalom (naprskan lepak, na njega nanesena vlakna). Vrlo je teško - pretpostavljam da je kutija od iverice, ali nisam proverio pri otvaranju.

Zadnji panel na sebi nosi serijski broj, oznake upozorenja i "evropsku utičnicu" za struju. Vrlo zgodna stvar za transport... Plus je osigurač pored same utičnice, što pojednostavljuje zamenu.

Image

Image

Idemo na prednji panel: sleva nadesno imamo input (jedan jedini), "Volume" prvog (Clean) kanala, prekidač kojim se menja kanal (Clean / Drive) čiju funkciju može da preuzme footswitch, i "Gain" drugog (Drive kanala). Potenciometri su "meki", input džek je od PCB-mounted vrste (kao i ostali džekovi):

Image

Nakon ovog odeljka, sledi trostepena EQ sekcija. Prvi utisak: EQ je prilično "lenj" (promene su prilično suptilne, pojačalo ne menja drastično svoju "boju" čak ni na ekstremnim podešavanjima potenciometara). Verovatno je pri teškom gainu EQ sekcija nešto "primetnija" u reakciji:

Image

Slede "Reverb" i "Master" potenciometri (reverb je no-name, ali je "pravi" žičani reverb - što nije retkost, dosta malih pojačala koja nisu "modeleri" imaju te male žičane reverbe - i zvuči vrlo prijatno). Nakon toga sledi serija dodatnih izlaza i ulaza:

Image

Image

Kada ga otvorimo, vidimo da je prednji panel iste debljine kao kućište (i prilično težak). Iza njega je montiran "glavni zgoditak": Celestion G12L-35 zvučnik, (koliko sam uspeo da saznam) stare ipsvičke proizvodnje (proizveden je pre '96. godine, a mislim da Celestion tada nije radio u Kini... ispravite me ako grešim). U pitanju je jeftinija verzija Vintage 30 zvučnika ("speaker cone" je isti kao na Vintage 30, magnet je manji), specifikacije su mu (kako se da i zaključiti iz njegovog imena) 12 inča / 35W, i on je glavni odgovoran za sjajan zvuk ovog komba:

Image

Image

Image

Kad smo već "unutra", da pokažemo i reverbić. Neka je i sto puta no-name, ali je jako "slatkog" zvuka:

Image

E sad, power sekcija:

Image

Image

Image

Image

Pošto je pojačalo definitivno to zaslužilo, nadam se da ću uspeti da shvatim kako se šasija izvlači napolje kako bih promenio kondenzatore.

Coming up next: zvuk i zvučni primeri.

vbraca
vrabac
Posts: 2107
Joined: 14 Aug 2007, 14:55

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by vbraca » 05 May 2008, 16:47

Cestitam!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Rocket Roll » 05 May 2008, 18:00

Hvala, hvala... Evo i snimčića: http://www.box.net/shared/dfjpk3k000

Prvo imamo par udaraca po žicama, koliko da se čuje reverb (ceo klip je odsviran sa reverbom, neck magnet, akcenat je na attacku).

Sledi clean kanal - prosto je "presladak". zar ne? :D "Slatkoća" je obično posledica dobrog odnosa "kristala" (high-end odziva zvučnika) i bas frekvencija. Naravno, reverb sve to još dodatno "zaslađuje". Lepa prostornost i lep "howl", nepogrešivo "masivan" zvuk teške membrane velikog zvučnika, samo da je malo više sustaina. Zato palimo gain kanal...

00.37, Gain kanal sa minimalno gaina. Sustain se povećava, ali i kompresija: deo "bouncy" osećaja Clean kanala odlazi i ne vraća se. Ušunjavaju se "grubi" harmonici... naravno, sve u minimalnim dozama. Na sreću, ostaje taman dovoljno "slatkoće". Membrana počinje da učestvuje u zvuku, kabinet još uvek ne. Udarac trzalicom je još više naglašen.

(Snimano SM58 klonom bez grila, pojačalo podignuto - zakon fora kad dođe do komba.)

Image

Komentari dobrodošli.

vbraca
vrabac
Posts: 2107
Joined: 14 Aug 2007, 14:55

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by vbraca » 05 May 2008, 18:14

Lepo zvuci, jedva cekam da ga cujem uzivo!
Reverb je jako fin, cestitam jos jednom!

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Funkomat » 05 May 2008, 18:30

Koliko je reverba na snimku?
Na koliko je pot?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Rocket Roll » 05 May 2008, 18:37

Reverb pot je na 7,5 (od 10).
vbraca wrote:...jedva cekam da ga cujem uzivo!
To moramo da probamo, obavezno... Mislim da ne bi podneo onako "heavy drive" kako mi obično sviramo na džemu (bez mikrofona se verovatno ne bi čuo), ali za studijski rad / testove je "puna šaka brade".

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Funkomat » 05 May 2008, 18:40

Lepo zvuci.
Cestitke...

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Sava » 05 May 2008, 18:43

Rocket Roll wrote: Pošto je pojačalo definitivno to zaslužilo, nadam se da ću uspeti da shvatim kako se šasija izvlači napolje kako bih promenio kondenzatore.
Čestitam, najzada da zasviraš "uživo" pa komšijama kako Bog da!

NE MENJAJ ELEKTROLITE po svaku cenu jer ovde kod nas NEMA KVALITETNIH! Ako sumnjaš na neki premeri ga pa tek onda eventualno menjaj.

Rekao bih da pojačalo liči na mog Acoustica po koncepciji što nije loše. Sada onako "izbliza" znaš kako zvuči pravi žičani reverb i da nijedan digitalni ne može da mu parira po pitanju prostornosti i slatkosti tona.

Želim ti mnogo provedenih ugodnih sati sa tim pojačalom.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Rocket Roll » 05 May 2008, 19:00

Sava wrote:Čestitam, najzada da zasviraš "uživo" pa komšijama kako Bog da!
Hvala! Eto, danas su već izlazili u bašte da vide ko to maltretira blues. :D Da nešto mogu da nabavim i pet-šest boljih prstiju, gde bi mi bio kraj!
Sava wrote:NE MENJAJ ELEKTROLITE po svaku cenu jer ovde kod nas NEMA KVALITETNIH!
Shvatio i primio k znanju. Proverio šum - uglavnom je do magneta. IMA šuma kada se upali "Gain" kanal (skače za jedno 6 dB odnosu na "Clean" kanal) ali ja ionako izbegavam "Gain" kanale, za gain je Bog stvorio pedale!

Usput, da zabeležim ono što sam saznao o Celestion G12L-35 zvučnicima. Kako vidite, ima tu i dobrog i lošeg (ne volim da mistifikujem svoju opremu, pa navodim i dobro i loše):

http://plexipalace.com/plexiboard/viewt ... 45efd00c7c : "...part of the old Celestion standard range, that died out perhaps 3 or 4 years back. They had a 20oz (ish) magnet with a 1.25" diameter coil, and were hand built in Ipswich (never anywhere else) from the early 80's. Kapton coil former, giving a bright but not unpleasant sound. They lack bass and punch a bit (due to the small coil/magnet) and are only about 95dB sensitivity (i.e. less efficient than G12T-75, G12M, V30 etc). The tonal balance is probably best suited to mid to low gain rather than balls out metal, but they are quite versatile. I always liked them, the nearest one now is the Rocket 50 but that isn't quite so defined or sweet sounding.

NB Very different to a 60's or 70's G12L's; those had a Greenback cone kit with a smaller magnet, giving a fatter, warmer sound with less crunch and bite."

http://216.239.59.104/search?q=cache:TO ... =firefox-a:
I got one of these about a year ago and put it in a closed back 1 x 12 cabinet.
I originally got it because of its extremely low efficiency (Sensitivity is only
93 dB, 1w@1m). This compares to sensitivity of a Vintage 30 for instance of 100,
or a G12-75 of 98. As far as I remember every 6 dB increase in sensitivity
equates to a doubling of perceived volume. Thus the G12L-35 should be about
half the volume of a Vintage 30, and indeed it is (although I've often wondered
where the rest of the power goes - must be lost in heat somewhere).

Reason for my purchase was to put it in an old Park 20 watt amp (2 x EL84) which
was far too loud, or rather, far too loud when running at its sweet spot. I've
found that all amps have a sweet spot (which is probably different for everyone)
at which they sound best. I had tried a Powerbreak but it seemed to alter the
punch of the amp too much.

So I put the G12L-35 in the amp and sure enough, at any given setting on the
volume control it sounded about half as loud. However, it did sound kind of
muddy (at nearly full volume) so I stopped using it for a while.

Then I was trying out one of the new Trace Velocette 15 watt amps the other day
and didn't like the sound of the Vintage 30 installed, and it was far too loud.
So I thought I'd try a different speaker but the extension speaker option is 16
ohms, so I put 2 eight ohm speakers is series, the G12L-35 and a 15 inch JBL.
This produced an absolutely brilliant sound - the JBL providing rich bottom end
combined with the G12L-35 providing mids and tops and a bit of speaker breakup.

So I concluded that the G12L-35 provides great tone at lower volume, but that if
you push it too hard it becomes muddy. Therefore in a 4 x 12 cab it should
sound good up to about 40 watts. But it will only be about half as loud as an
equivalent Vintage 30 or G12-75 loaded cab. (Andrew Barton)

vbraca
vrabac
Posts: 2107
Joined: 14 Aug 2007, 14:55

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by vbraca » 05 May 2008, 19:12

NE MENJAJ ELEKTROLITE po svaku cenu jer ovde kod nas NEMA KVALITETNIH! Ako sumnjaš na neki premeri ga pa tek onda eventualno menjaj.
Mislim da mogu da se nadju dobri ako ih jako dugo trazis!Naravno treba premeriti!
Sada onako "izbliza" znaš kako zvuči pravi žičani reverb i da nijedan digitalni ne može da mu parira po pitanju prostornosti i slatkosti tona.
To je tacno, zicani reverb je stvarno dobar, ali sta ako pukne zica?Sa kojom zameniti?
Želim ti mnogo provedenih ugodnih sati sa tim pojačalom.
Da te dugo sluzi! :)

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by sirac-šunka » 05 May 2008, 22:09

Imam ja jedno glupavo pitanje, od uvek mi je bila misterija kako se Hughes&Kettnet cita:
"хјуз енд кетнер" , "хагз енд кетнер" ,
ili kako vec? :oops:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Rocket Roll » 05 May 2008, 22:13

Uh, ja sam uvek čitao "Хјуз енд Кетнер", jer je "Hughes" američko prezime, "&" je američki znak, a "Kettner" Nemci izgovaraju kao i mi ("Ketner").

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Rocket Roll » 06 May 2008, 14:21

Dobio sam od H&K šeme "Thirtyja" i ovakav odgovor:

This model was build until approximately 1990. The ATS series was then replaced by the Attax series: http://www.hughes-and-kettner.com/produ ... rod&id=126 .
Best regards,
Martin Reichhart
Hughes & Kettner
http://www.hughes-and-kettner.com


Šema pojačala:

Image

Šema power-sekcije:

Image

Saveti u vezi sa eventualnim upgradeom dobrodošli!

Bane bass
Posts: 349
Joined: 20 Feb 2008, 08:13
Location: Beograd

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Bane bass » 06 May 2008, 16:37

Cestitam na prinovi. A sad idemo na posao.
"Starost" elektrolita se moze meriti jedino ESR metrom, koji je retka zverka. Ostala merenja su irelevantna. Ako su, a verujem da jesu, od nekog pristojnog proizvodjaca i nisu bili u blizini izvora toplote, onda ih ne moras menjati po svaku cenu. A ako se ipak odlucis, onda uzmi vecu vrednost, bar 4700uF i prespoji blokom od 0.1uF, koji nije keramicki.
Greatz je bolje resenje nego pojedinacne diode, pa jos na hladnjaku. Ove su do 3A struje, a bilo bi bolje bar duplo.
Napajanje +-15V je prilicno traljavo. Stabilizator sa 7815 i 7915 (bolje LM317 i LM337)i vecim elko od 100uF/25V bi bio vec ozbiljniji napredak.
Operacioni pojacavaci su svakako za menjanje.TL072, TL082 i 1458 zameniti bar sa NE5532A (A znaci manji sumni broj).
Kada se postave podnozja, eksperimentom se moze lako utvrditi, sta najbolje lezi. Ima OP-a koji su mnogo bolji, ali NE5532 je provereno dobro kolo, jevtino i lako dobavljivo. Mozda bi na ulazu najvise odgovarao OPA2604. Uglavnom, svaki noviji dvostruki OP ce biti napredak.
Svi kondenzatori na putu signala bi trebalo da budu neelektrolitski, a najbolje polipropilenski. Nekada je to nemoguca misija, pre svega zbog dimenzija, a nekada i zbog cene. Ako nista drugo, onda ih treba premostiti sa sto vecim blokom.
Ako postoji dovoljno prostora, uvek se moze staviti veci hladnjak, a ako nista drugo, proveriti da li ima dovoljno paste ispod izlaznih tranzistora.
Pa sad, mogli bi tako ohooo, hooo... ozicenje, trafo, potenciometri itd. Pitanje je, gde je tu kraj? Kraja naravno nema, sve je pitanje, volje, strpljenja i prokletog novca. Dobra stvar je u tome, sto se sve moze raditi jedno po jedno i pratiti se razlika. Kao osnova svega, treba poceti od napajanja i onoga sto se ima od delova.
Ako je potreban bilo kakav savet, slobodno me kontaktiraj. Koliko znam i umem, spreman sam da pomognem. Sve za muziku i muzicare. Pozdrav.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Hughes & Kettner "Thirty" (nemački dizajn devedesetih)

Post by Sava » 06 May 2008, 17:00

Rocket Roll wrote:Dobio sam od H&K šeme "Thirtyja" i ovakav odgovor:
This model was build until approximately 1990. The ATS series was then replaced by the Attax series

Ovo svojevremeno nisam hteo da kupim za vrlo male pare, kasnije sam žalio zbog toga. Radilo se o nekih 80W i 1x12 Celestionu.
Rocket Roll wrote:
Saveti u vezi sa eventualnim upgradeom dobrodošli!

Ja ti ne savetujem bilo kakve promene. Konstrukcija je klasična, da kažemo pomalo staromodna, ali sve je u njemu sigurno dobro balansirano. Moje iskustvo u tome govori da obično nešto popraviš i unaprediš, ali nešto i pokvariš u tom balansu tako da bi morao prvo dobro da znaš šta hoćeš da postigneš pa onda zameniš jedan paket pa slušaš pa tako dalje. Posebna je priča što su delovi koje ovde možeš da kupiš niskog kvaliteta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest