Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by Rocket Roll » 11 Aug 2008, 23:59

Analogni delay, i još za 26 evra (u srećnijim zemljama)? Ako je moguće da tako nešto postoji, kako radi? Jako dobro. Idemo redom:

Image

Da je kompanija Behringer samo klonirala Bossov DM-2 / DM-3 i da ništa drugo nije uradila, njeno bi postojanje za mene bilo opravdano. Ali ona ne samo da ga je klonirala, već ga je i učinila neverovatno pristupačnim - u inat standardnim "200 evra +" cenama analognih delayjeva. Kod nas ga (kao što znate ako pratite jadikovanja iskusnijih članova našeg Foruma) nema i verovatno neće ni biti, u čemu počinjem da vidim neku zaveru, tako da sam se pomučio da ga nađem - u dva primerka, jedan za sebe a jedan za kolegu sa Foruma Savu.

Kako zvuči? Analogno, naravno, i to na dobar način analogno, malo manje "oštro" i "piskutavo" nego Carbon Copy. Radi što tačnije usporedbe, evo ga pored mog AD-3205, koji mu dođe "mlađi i uspešniji brat" (dizajn AD-3205 je zasnovan na poslednjim generacijama "analogije", tačnije na Bossovom DM-3 i Ibanezovom CD-10). Poređenje koje nije baš na mestu, jer je AD-3205 "custom" spravica, ali nemam ništa drugo analogno pri ruci:

Snimak uporednih settinga: http://www.box.net/shared/a46j8opxzf

Šta čujete na snimku:

Prva fraza (00.00 - 00.35)
1) Clean
2) Behringer VD-400
3) AD-3205
4) Behringer VD-400
5) AD-3205

Druga fraza (00.35 - 01.25)
1) Behringer VD-400
2) AD-3205

Treća fraza (01.25 - 01.50)
1) Behringer VD-400
2) AD-3205

Samooscilacija (01.50 - 02.55)
1) Behringer VD-400
2) AD-3205


Razlike? Behringer VD-400 je nešto "tuplji" i plići, zbog ekstenzivnog filteringa potrebnog da se jedan BBD čip "rastegne" na 300ms delayja. Ovo nije Behringerova greška, naravno, DM-2 i DM-3 su isto tako dizajnirani... Takođe, manje je dinamičan (valjda ima kompander sa "tvrđom" kompresijom) i "suvlji" je, što se najbolje čuje u samooscilaciji. Ali zvuk im je ipak "u srodstvu", pošto im je i dizajn srodan, i VD-400 ipak zvuči odlično, vrlo "spacey".

Settinzi: AD-3205 ima skoro pa duplo više kašnjenja od VD-400, za nekoliko decibela veći output procesiranog signala i skoro triput veću regeneraciju, što se vidi iz slika podešavanja sa kojima je snimano:

Image

Image

Napomena: "Repeat Rate" potenciometar (koji reguliše dužinu delayja) na VD-400 iz nekog razloga radi counterclockwise - i na mom i na Savinom VD-400. Koliko znam, isto je i na Bossovom DM-3.

Zaključak? Nađite ujaka u AmerikU i neka vam ovo pošalje. Ne bacajte pare na "kvazianalogne" spravice tipa Carbon Copy itd. kada za mnogo manje para dobijate mnogo više mnogo prirodnijeg zvuka.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by Sava » 12 Aug 2008, 09:43

Pa da, Rocket i ja imamo bogatoj ujaka u Americi pa nam šalje tako nekakve poklone povremeno. Šalim se, naravno, ali je tačno da smo do ovih primeraka došli zahvaljujući našem prijatelju iz inostranstva koji je bio ne samo ljubazan da nam nabavi sprave već i da nam ih pošalje i to potpuno besplatno! :D

Bilo kako bilo još od početka godine prozivam naše prodavce jer sam želeo analogni delay, ali nikako ne bih dao 150 ili više evra za neki od njih. Neću pisati o zvuku jer je to Rocket već objasnio, mogu samo da dodam kako smo Rocket i ja bili srećnici koji su slušali mini koncert Dude Bezuhe na u drugoj rubrici opisanoj gitari Tenson LP kopija i između ostalog Behringer VD400, a bilo je i interesantnih kombinacija sa dodatkom digitalnog delaya DD100.

Kada se sprava otvori ona izgleda isto kao i druge Behringer pedale, znači dvostruka štampa, Alps potenciometri, uredan rad i plastična kutija, ali to je ABS plastika što i piše na unutrašnjosti kutije. Uzgred, oba komada su mi ispala iz ruke i tresnula na pod i kao što vidite i dalje normalno rade.
Image
Sa gornje strane se nalaze dva čipa firme Coolaudio i to linija za kašnjenje V3205D sa 204.8 mS, odnosno 2 na 12-ti puta. Izobličenje je 0.8 %, a signal/šum zavidnih 60 dB pa je na moje (prijatno) iznenađenje pedala veoma tiha. Drugo kolo je V3102D koje je generator takta za memoriju. Sa donje strane se nalaze dva operaciona pojačavača tipa 4558 i jedan V571M koji je linearni pojačavač sa promenjljivim pojačanjem. Sve u svemu koliko sam na brzinu video ovo je direktan klon Boss DM-3 projekta. Lično se nisam susretao sa DM-3, ali sam ubeđen da zvuče slično. Živeli Behringer i naš inostrani prijatelj!

P.S. Upravo sam preslušao Rocketov snimak i čujem da je njegova custom verzija bolja i čistijeg tona, ali mi se ne sviđa ono "wah, wah..." kod ponavljanja čega kod Behringera nema. U svakom slučaju Behringer se nikako nije obrukao.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by Rocket Roll » 12 Aug 2008, 10:49

Eto, sa slika se vidi - ako ništa drugo, BBD čip i clock moraju da budu "standardne" veličine, jer još nisam čuo za SMD BBD čipove i clockove. Carbon Copy mi izgleda sve sumnjivije...
Sava wrote:...ali mi se ne sviđa ono "wah, wah..." kod ponavljanja čega kod Behringera nema.
Obadva su na ivici feedbacka, jer se tako najbolje čuje šta je BBD delay - pošto su "Intensity" i "Echo" ("Repeats" i "Level") međusobno vezani, interaktivni su i treba ih gurati do one granice na kojoj zvuk ponavljanja postaje "svemirski brod lebdi". Onda se čuje to "fijuwauhfiju" raznih čudnih zvukova - i upravo tu BBD dizajni nemaju premca do danas. To je ta njihova "fora", zato ih i kupuju - u živoj svirci, na 100dB ili tako nešto, to zvuči nestvarno dobro. E sad, tog "nestvarno dobrog" ima više kod AD-3205, a pred kompjuterom to "nestvarno dobro" zvuči samo tako kako se snimilo.
Sava wrote:U svakom slučaju Behringer se nikako nije obrukao.
Amen.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by Sava » 12 Aug 2008, 11:02

Zaboravili smo da probamo oba komada istovremeno u serijskoj vezi, ali ti to mozes da probas sa ta dva komada koja imas pa nas izvesti o rezultatima.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by Rocket Roll » 12 Aug 2008, 11:13

U tom snimku su u vezi: gitara -> VD-400 -> AD-3205 -> AmpliTube JH (Plexi u neutralnoj poziciji). Nema šuštanja ili tako nekih neprijatnih doživljaja. Mogao bih da ih "tresnem" Klonom, ili Ross kompresorom, ili Bossovim BD-2, pa da ih snimim mikrofonom ispred pojačala - to bi bio zanimljiv test, mislim.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by Sava » 12 Aug 2008, 11:30

Rocket Roll wrote:U tom snimku su u vezi: gitara -> VD-400 -> AD-3205 -> AmpliTube JH (Plexi u neutralnoj poziciji). Nema šuštanja ili tako nekih neprijatnih doživljaja. Mogao bih da ih "tresnem" Klonom, ili Ross kompresorom, ili Bossovim BD-2, pa da ih snimim mikrofonom ispred pojačala - to bi bio zanimljiv test, mislim.
Pa da, mislim da je zgodno snimiti lanac koji neko inače koristi, to i jeste prava upotreba pedale.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by Rocket Roll » 12 Aug 2008, 16:18

Evo i nabrzaka "live" primera, gitara -> Boss BD-2 -> Behringer VD-400 -> AD-3205 -> H&K "Thirty" (-> mikrofon -> kompjuter), na temu "vintage slapback echo shuffle" ala Sunn Studios:

http://www.box.net/shared/jc0denz2mg

Prvo "šafluje" VD-400 a za njim AD-3205. Mislim da se razlika čuje dovoljno jasno, i pored užasne brljotine koju sam napravio od šafla u E? :D

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by guv'nor » 12 Aug 2008, 16:42

Rocket Roll wrote:Napomena: "Repeat Rate" potenciometar (koji reguliše dužinu delayja) na VD-400 iz nekog razloga radi counterclockwise - i na mom i na Savinom VD-400. Ne znam zašto je tako.
Verovatno su hteli da izazovu malo nostalgije, jer je i na DM-2 taj pot takodje usmeren "naopako". :nixweiss:

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by Sava » 13 Aug 2008, 09:23

Malo je ot jer se ne radi o VD400, ali i nije jer se radi o jeftinjari:

http://www.box.net/shared/0nk99ag96z

Da vas ne mučim: dobri prsti, mislim da je Šur gitara, Behringer tranzistorko pojačalo i Behringer BO100 ili UD100 pedala na koncertu zvuče upravo ovako kako ste čuli.

P.S. Juče sam stigao malo da isprobam VD400 i zaista nije loša, doduše to nije onaj tipični Boss ton, ali je u pitanju dobar i bešuman delay. Više je nego upotrebljiv i zaslužuje preporuku, posebno što verujem da će mu cena kod nas biti negde oko 30-ak evra.

analogboy

Re: Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by analogboy » 13 Aug 2008, 11:39

Sava wrote: Juče sam stigao malo da isprobam VD400 i zaista nije loša, doduše to nije onaj tipični Boss ton,
lepo je čuti nešto objektivno napokon :)

analogboy

Re: Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by analogboy » 13 Aug 2008, 13:18

Rocket Roll wrote: Kako zvuči? Analogno, naravno, i to na dobar način analogno, ne tako "oštro" i "piskutavo" kao Carbon Copy.
Rocket ti izgleda pravis recenziju i poredjenje sa MXR Carbon Copy a nisi ga cuo uzivo. ma super
ne mozes da sudis o pedali samo na osnovu snimka sa you tube i onoga sto pise na netu.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by Rocket Roll » 13 Aug 2008, 13:57

Ja znam na osnovu čega ja dovodim u sumnju analognost Carbon Copy - priložiću slike unutrašnjosti - i znam na osnovu čega dovodim u sumnju njegov zvuk - zvuči "oštro" i "piskutavo" na svakom snimku koji sam čuo - ali ne znam na osnovu čega je ti braniš? Snimaka po netu i YouTube klipova? Ili ti možda MXR plaća za to?


Image

Image

Image

Image

Image

To na slikama je unutrašnjost Carbon Copy. Nigde se ne vidi nijedan BBD čip, a trebalo bi da ih bude barem tri, da bi vreme kašnjenja bilo reklamiranih 600ms. Možda su sa druge strane PCBa, ali - o tome niko ništa ne govori, i imamo pravo da sumnjamo.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by Rocket Roll » 27 Aug 2008, 00:40

ShortScale Majk je napravio jedan YouTube demo Behringerovog VD-400, чек ит аут:


Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by Funkomat » 09 Sep 2009, 13:32

Juce mi ortak doneo par pedala da se poigram njima i jedna od njih je bio VD400.
Ocekivao sam da bude dobra i nisam se razocarao ali sto je najbitnije, mogao sam napokon da ga poredim sa carbon copyjem jedan do drugog i svijim usima dodjem do zakljucka! :)
Vidim da ga svi porede sa karbon kopijem pa cu i ja da skrenem paznju na par razlika/slicnosti.

Za pocetak, ne znam koliko bi VD trebao da moze da izvuce ms ali ovako u poredjenju sa CC-ovih 600, ne prelazi 250-260 ms, rekao bih.
VD je primetno glasniji na max podesavanju i mnogo lakse ulazi u samooscilaciju, sto mi se svidja.
Sto se boje zvuka tice, VD je malo ostriji za usi i ne "raspada" se kao CC. Prvi odjek je malo bistriji, a svi ostali koji se stisavaju se ne mute/gube u pozadinu lepo kao kod CC-a. CC zvuci malo vise "analogno"...
Sto se samooscilacije tice, tu je CC objasnio. VD ima jako lepu samooscilaciju ali CC zvuci nekako mnogo ubedljivije. :)

Sve do ovde ne mogu da zakljucim koji mi se svidja vise ali kad sam nagazio drajv, shvatio sam zasto CC kosta toliko koliko kosta. Mozda ne bas toliko ali... :)
Ne mogu bas da objasnim ali VD ima neki cudan prizvuk sa drajvom. Ne uklapa se tako lepo u ton kao CC. Meni se ovako nije nesto narocito svideo ali mislim da ortak nije ni skontao o cemu sam pricao tako da moguce da ja cepidlacim.
U svakom slucaju, evo jedan uporedni snimak pa procenite sami. Podesio sam ih tako da im brzina i broj odjeka budu manje vise jednaki a jacine su na maxu na obe pedale.

http://www.box.net/shared/f9h44dyk16

Prvo clean (strat - 808 klon - carbon copy - VD400 - Epi Valve Junior) pa gazim VD400, pa CC-a i tako par puta pa sledi samooscilacija CC-a, pa VD-a. Zatim sam dodao 808, pa 808 sa VD-om, pa sa CC-om i tako do kraja.
Jako je konfuzan snimak i mrzelo me da ga secem tako da verujem da cete se pogubiti milion puta do kraja ali je VD dosta glasniji a kad gazim CC cuje se klik prekidaca pa vam to mozda pomogne da skontate koji je koji.
Bilo bi super da mogu da snimim video snimak ali ne mogu tako da, to je sta je... :nixweiss:

To bi bilo to ukratko... ako nekog zanima nesto konkretno, nek pita.
Da kazem da je VD400 karbon kopi kiler, nije, niti bih zamenio CC-a ali definitivno vidim zasto ih ljudi porede.
Za ove pare nema boljeg. Ili bar ja nisam cuo boljeg.
Last edited by Funkomat on 09 Sep 2009, 13:37, edited 1 time in total.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Behringer VD-400 Analogni Delay: "Karbon Kopi Kiler"

Post by Funkomat » 09 Sep 2009, 13:34

Slusam opet snimak i potpuno je beskoristan ali ako ga downloadujete i slusate u nekom plejeru, cuce se malo bolje.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest