KORG AX3000G

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

KORG AX3000G

Post by dejankuki » 16 Aug 2008, 18:31

Korg AX3000G..

Dakle, obecao sam i obecanje ispunio.. jedan kolega muzicar ima Korga i zamolio sam ga da ga uzmem i detalnjo isprobam..

Uzeo sam ga i kao da je to nova firma i nesto sasvim novo, i TOTALNO bez predrasuda!... Dakle, bio sam sam i niko mi se nije mesao... ono tipa „ej da cujes ovo"... ili „ej paz' ovaj efekat“ ili „joooj sto je ovo dobro/lose“ dakle - sam... i bez uputstva. Da vidim koliko cu uspeti da sesnadjem...

OK. Pocinjem, vadim ga iz kutije, povezujem sa pojacalom.. i prva zamerka. Nema prekidac.. ok.. mnogi uredjaji nemaju prekidac, ali ovo nije uredjaj od 70 evra, ovo kosta malo vise, mogli su da ga ugrade, jer je prekidac vrlo korisna stvar... no oprastam... opet kazem, i mnoge druge ozbiljne sprave ga nemaju... znaci zanemarite moju perfekcionisticku opasku..

Palim ga i prvo gledam sve njegove patcheve. Ima ih po 4 u 24 banke, ukupno 96.. ne pise koje su user, koje su factory, ali obzirom da mi je vlasnik rekao da ga maltene uopste nije dirao, primecujem mnoooogo njih da se ponavljaju.. negde od 12 banke, pa predpostavljam, da ima 12 user i 12 factory... ok... to je u redu.. Super, ima sasvim dovoljno mesta za patcheve... ma kolko da ih je!

Sami patchevi su vrlo zanimljivi. Ima clean, ima nekih sa distorzijama, ali nekako, celokupno, preovladjuju mnogo preseta sa nekim blesavim i neupotrebljivim efektima. NPR, synth, rectosaw, farbe sa nekim matriks mogucnostima, odsviras jedan ton, a procesor ti sam svira sekvencu u stakato ili legato tehnici... po meni, sasvim neupotrebljivi efekti! Cemu to??? Dalje Ring modulatori.. ili neke filtere.. uz dist... Ok neko ce to naci upotrebljivim, JA nisam..

Ajmo da se usredsredim samo na ove presete koji su upotrebljivi..
Dobri su i stvarno upotrebljivi, tu nemam neko nja-nja misljenje, stvarno su ok. Ima nekih koje treba doraditi.. ili im oduzeti modulation efekte.. na primer ima jedna farba koja ima sasvim lepu distorziju, ali i ukljucen Ring modulator... kad se iskljuci to je vrlo fina farba!...
Wah efekat ... skidam kapu! Mnogo lepo reaguje.. posebno sto je pedalu veoma lako kontrolsati, velika je i lako „klizi“.. tako da ovom efektu i uopste wah-efektu dajem puno poverenje.. stvarno!

Da, veoma je zgodno sto svaku farbu mozete da kontrolisete na dva nacina.. jedan je klasican ulazak u individual mod sve sto teba da urdite je da drzite 2 sekunde pritisnutu up pedalu. Kada udjete apsolutno SVE module palite ili gasite pedalama. Na nekim procesorima mozete da konrolisete „glavne“ module, ovde kontrolisete SVA pet modula koji su vam na raspolaganju..
PreFX, Drive/Amp, Modulation, Delay i Reverb... kad ste u individual mod mzete ih sve pojedinacno paliti ili gasiti....

Drugi nacin kontrolsanja je preko Control pedale... dakle preko sistemskog dugmeta EXP/CTRL odredite koji parametar ili modul zelite da upalite ili ugasite pritiskom na Control pedalu.. to je ok, ALI... ukoliko zelite taj isti prekidac moze biti i TAP tempo kontroler.. tako da u svakom momentu mozete da korigujete vreme ponavljanja delay efekta!
Dakle dva plusa i onaj odozgo, TRI plusa za korga!

Resih da uzmem SAM da uradim neku farbu... ajde neka to bude distorzirana...

Pazi sad... mozes da biras nekoliko distorzija i nekoliko amp simulacija.. ALI ne mozes da ih biras istovremeno. Sve te stvari se nalaze u istom modulu pa biras distorzije/OD dok ih ima a onda predjes na amp simulacije... i tako u krug. Ne mogu da izaberem i amp i dist... malo po meni glupo.
Hocu da uzmem Clean amp i neku odgovarajucu distorziju.. i da napravim farbu... Jok, ne moze.
Hmmm, pise da ima i cabinet simulacija... pa gde je... uh bre.... %&^*#$% .... aaaaaa evo je na sistemskom delu.. jedva se vidi da pise Cabinet... aha. Ok pritisnem cabinet i nalazim nekoliko (12 cini mi se) simulcija cabineta. Ruku na srce, ne kazem da su losi, ali 1x8“, 1x12, 2x10, 2x12... AC15, AC30... 4x10... UK 80’S... nekako... slabo i malo... Ma znaaaam nije to tolko lose... ali ... mogli su jos neke da ubace.. gde je 4x12, pa gde je in-axis, off-axis, gde je milon chuda-mooda na koje smo navikli i na koje su nas navikle i razmazile nekedruge firme.. Mada opet.. ionako nigde necemo upotrebiti sve sto je dato... ali opet nek si ima.. Ok, cega nema bez njega se moze, da vidimo, dist/amp simulacije...

Bilo sta da se izabere od distorzija, Gain ide od 10 do 100.. nikako da ga napravis cisto, ono, tek da da blaaago lomljenje. Medjutim i na 10, to je lomljenje da ne moze da bude cisto...
Sad u zavisnosti koji tip distorzije si uzeo... imas Gain, Volume, Treble, Midle i Bass... ali!!! Negde, tj neke simulacije nemaju midle, ili nema treble... ima tone.. Hocu da kazem da ngde nema svih parametara... Znaci EQ pisi slabo..

Bolja stvar je kod pojacala, ona SVA imaju full EQ, ali.... opet to ali...

Moras da pojacas i Gain i Volume... da bi uopste neki zvuk izasao??? A opet i na Boutique i na AC30 i na AC15 (koja su uzgredbudireceno jedina non-gain pojacala) dodavanjem gaina preko 25... jednostavno to vise nije Clean, ma kolko se trudili... Over Drive je uvek tu... mislim chudno!? Jedino da se u tom slucaju gain drzi na ispod 25, a u tom slucaju farba je tiha i tanka!..

Jedini nacin da napravite dobru pravu Clean farbu je da jednostavno iskljucite drive/amp modul... ali onda pa-pa EQ. Nema ga nigde kao zaseban modul!!!???
Hi gain pojacala su fina... ne mogu da gresim dusu... dobra su i vrlo upotrebljiva, jedino sto ce u ovom momentu da uvidite razlog sto sam kukao za cabinet emulacijama... od 12 kolko ih ima, tri ili cetri su upotrebljiva sa HI-Gain pojacalima... ! Kabinete 1x8 ili 2x10 odmah odbacite, jer je plitko... 4x10.. previse srednjih... tako... tri do cetri su upotrebljiva! Zadnja su u meniju..

Opet... vracam se sad na EQ, opet je problem sto su podrucja izgleda malo pomerena, pa opet, nazalost, opet nisam zadovoljan. Mutno bre brate pa me moz’ bijes do 101 i nazad.. vrlo cesto i kad stavim na 100 treble a midle preko 60.. fali mi u visokim jasnoca.. Prodornost...
Evo mog zakljucka o Ekvilajzeru na AX tri tisuce ge...
Bass ide do 100Hz, srednji izmedju 400Hz-600Hz, mozda i do 800Hz, visoki, su izmedju 1200Hz-2500Hz. ne vise! Meni to tako zvuci.. Ah da i Q faktor je izgleda mali... ne znam, jbmliga!? Nema posten EQ.

Znaci... Drive/Amp modulom itsch nisam zadovoljan, a ne postojanje EQ sekcije kao zasebne... minus da ne moze veci... Mislim, mozda sam staromodan, ali j zelim da sve aspekte mogu nezavisno da sredjujem.. gurati i simulaciju pedala i simulaciju pojacala u isti modul, pa jos ne odvojiti EQ od simulacija... call me crazy but... butt!
Ah da, da se razumemo.. „nisam zadovoljan nacinom kako se sredjuju“, je vrrrlo bitna razlika od „nisam zadovoljan kakvu distorziju daju“. Moze to da se namesti, ali treba mnogo vise petljanja i cackanja nego inace.. Svaki deo je u zavisnosti od nekog drugog ili treceg.. previse komplikovano... to je prava rec, komplikovano...

Ajmo dalje... Eto nesto sasvim dobro.. Efekti! Podeljeni su u tri zasebna modula, ali sasvim pametno izabrani i lepo razdeljeni po modulima: Modulation, Delay i Reverb.. Ima ih taman kolko treba i kakvih treba. Rotary, Flanger, Tremolo, pitch shifter... sasvim upotrebljivi i nadasve potrebni. Ne svima, ali nekome neophodni.
Delay-eva ima kolko vam dusa iste. Analog, Digital, freez, reverse.. Nema sta da dodam ni sta da oduzmem... Reverbi takodje... Mislim da su svi ti efekti odaaavno dobri bilo na procesorima ili na pedalama, tako da stvarno ne bih zeleo da ulazim preduboko u pricu o njima. Moze se naci sasvim odgovarajuci efekat da ulepsa neku farbu, pesmu, svirku!

Sta je jos dobro.. to sto je pedala, expression pedala veoma laka i zgodna za upotrebu. Doduse u samom presetu mozete je namestiti da li da bude volume ili expression pedala.. ili da ne radi nista. Mada, ne bi im nista falilo da su namestili da uvek bude volume, a pritiskanjem snaznije same pedale, da bude expression.. Red LED dioda vam jasno kazuje do kog nivoa je pedala pritisnuta.. pale se redno.. tako da je u minimalnom polozaju sve ugaseno, a u maximalnom polzaju su sva svetla upaljena.. To moze biti veoma dobro kad svirate u mraku ili na zatamljenoj pozornici.. pohvalno...
Doduse, imaju te LED svetiljke i drugu namenu.. da pokazuju onaj pomenuti matrix ili patern player kojom brzinom ide i kojim redosledom... ali SVAKA CAST za ideju sa svetlecim diodama...


Oooo, da ne zaboravim kako se uopste namesta procesor. Naime velikim dugmetom u gornjem redu, nadjete zeljeni efekat, a onda manjim potenciometrima u donjem redu sredjujete parametre... Ako zelite da parametre sredjujete malkice preciznije, na raspolaganju su vam i tasteri odmah pored ekrana gde idete gore/dole ili levo/desno. Malo dole, je tap delay dugme (ovo zato sto moze da se desi da ste na CTRL pedali stavili neki drugi parametar ili modul pa vam ipak treba dugme plus da tap-ujete tempo delaya) i taj famozni matrix ili step sequencer koji ima ulogu da svira zadatu sevencu a vi ste pritisnuli samo jedan ton!.. Rekoh, po meni, potpuno bespotrebni efekat, ali nek si ima, moz’ nekom i da zatreba!


Sve ukupno, mislim da Korg moze da pruzi mnogo toga svom vlasniku ali... trazi bas punu posvecenost. Tj. trazi da ga korisnik cacka, doteruje, mazi i pazi non-stop... sto je sa jedne strane dobro, ali i ne valja sa druge strane. Zamislite da se nadjete u situaciji da svirate na nekom pojacalu koje vase farbe ne prenosi najbolje i sad treba da promenite neki preset... tesko cete to uraditi za 5 minuta... treba vam barem 45 ili vise.


I na kraju.. Nisam najzadovoljniji zvukom kroz razglas. Iako ima „line“ izlaz... koji bitrebalo da bude kao sa DI-boxom, uopste se nije tako ponasao... ipak mu treba pojacalo... A snimanje na kompjuteru... evo prosudite sami...

Prvi snimak.. tj grupa snimaka je direktno u karticu..
http://www.box.net/shared/28yxoy75a4

A drugi snimak je isto to, samo je propusteno kroz cab simulator !...
http://www.box.net/shared/s95mcquekm

1. Metal dist gain 40, cabinet UK'80s
2. Metal dist gain 40 , cabinet vox
3, US. Modern gain 79, cab blk 2x10
4. UK 80's gain 89, cab UK H30
5. Boutique OD gain 77, cab TWD 1x12
6. Shred Dist gain 89, cab UK T75.... high 100, mid76 bass 66
7. UK 68P gain 35 treble 50 midle 52 bass 70, cab BLK 2x10

Ovo su simulacije pojacala, cabineta i pedala koje su koriscene za ove primere. Za neke specificne sam dao i EQ prametre...

Cheers!!!

P.S. totalno sam zaboravio na PRE FX modul. U njemu je WAH. Ima dve vrste waha, za koji rekoh da je super,
Acoustic simulator.. hmmm... uz "all due (ili do) respect" ali JA jos nisam cuo dobar acoustic simulator koji ce od elektricne da napravi akusticnu... Tako da ovo je sasvim ocekivano, ima nekih „pokusaja“ ali daleko je to od prave akustare..
Univibe, sasvim zadovoljavajuci... Pickup modulator... ili kako je vec pravi naziv, nisam primetio neke velike promene u off, S>H ili u H>S polozaju.. ima vise funkciju nekog resonator efekta nekog pickup izmenjivaca...
A compresor... dakle gori kompresor nisam video na procesorima. Potpuno ubije ton, i potpuno ugusi dinamiku, da ja nisam nasao nikakvu primenu. Ima samo dva parametra za srediti, atack i level. Niti threshold, ni release, ni bilo sta drugo. Samo attack i level... Dakle ... stvarno...

Ostalo, synth, ring modulator, oktaver, sasvim ok. Fino. I uz sve to jos jedan chorus/flanger koji se nalazi u ovom modulu... ok. Ajde da pretpostavimo da je ovo efekat koji bi isao pre drive/amp sekcije.. a onaj drugi post drive/amp sekcije pa da tu vidimo „opravdanje“, ali ok.. mislim to radi lepo!.. !

Kuciste je od metala, i lepo je uradjeno, tako da dizajneri tu imaju sve pohvale od mene, Pregledno i veoma jasno!!!

Otprilike bih ovde zavrsio sa nekim reviewom za Korg AX3000G uz konstataciju..

Dobar procesor za relativno male pare koji treba duuugo podesavati.. Sasvim upotrebljiv i koristan!!!



Effect Types
DRIVE/AMP MODEL (16 types):
TUBE OD, BOUTIQUE OD, FAT DIST, ORANGE DIST, METAL DIST, SHRED DIST, FUZZ, OCTAFUZZ, BOUTIQUE CL, BLACK 2x12, AC15, AC30TB, UK 68P, UK ¡¥80S, UK MODERN, US MODERN

CABINET MODEL (11 types):
TWEED 1x8, TWEED 1x12, TWEED 4x10, BLACK 2x10, BLACK 2x12, VOX AC15TBX, VOX AC30TBX, VOX AD120VTX, UK H30 4x12, UK T75 4x12, US V30 4x12

Pre Effect (11 types):
COMP, PICKUP, ACOUSTIC, VOX WAH, AUTO WAH, U-VIBE/PHASE, CHORUS/FLANGER, OCTAVE, RING MOD, DRONE, SYNTH

Modulation Effect (11 types):
CLASSIC CHORUS, MULTI TAP CHORUS, CLASSIC FLANGER, BI CHORUS, DUO PHASE, TEXTREM, ROTARY, PITCH SHIFTER, RANDOM STEP FILTER, FILTRON, TALK MOD

Delay Effect (11 types):
ECHO PLUS, MULTI HEAD, ANALOG DELAY, MOD DELAY, SWEEP DELAY, 2TAP DELAY, CROSS DELAY, RHYTHM DELAY, HOLD DELAY, REVERSE DELAY, FREEZ

Reverb Effect (11 types):
SLAP, SPRING, BOUNCE, PLATE, GARAGE, CHAMBER, CANYON, ROOM, STUDIO, HALL, ARENA



Slike, sutra, ispraznile mi se baterije skroz, tako da nisam mogao da slikam nista...

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: KORG AX3000G

Post by dejankuki » 17 Aug 2008, 10:27

Obecah i slike...

Image

Image

Image

Image

Image

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: KORG AX3000G

Post by Sava » 17 Aug 2008, 10:55

dejankuki wrote: Pazi sad... mozes da biras nekoliko distorzija i nekoliko amp simulacija.. ALI ne mozes da ih biras istovremeno. Sve te stvari se nalaze u istom modulu pa biras distorzije/OD dok ih ima a onda predjes na amp simulacije... i tako u krug. Ne mogu da izaberem i amp i dist... malo po meni glupo.
Hocu da uzmem Clean amp i neku odgovarajucu distorziju.. i da napravim farbu... Jok, ne moze.
...
Moras da pojacas i Gain i Volume... da bi uopste neki zvuk izasao??? A opet i na Boutique i na AC30 i na AC15 (koja su uzgredbudireceno jedina non-gain pojacala) dodavanjem gaina preko 25... jednostavno to vise nije Clean, ma kolko se trudili... Over Drive je uvek tu... mislim chudno!? Jedino da se u tom slucaju gain drzi na ispod 25, a u tom slucaju farba je tiha i tanka!..
Sve moje komentare po pitanju procesora uzmite sa rezervom jer nemam mnogo iskustava sa njima.

1. Tako je i kod mog Zooma 2.1, ali možeš da isključiš sve efekte pa da farbaš izvorni zvuk svoje gitare/pojačala. Ne znam zaista koji procesor može da uzme recimo AC30 clean pa da mu dodaš Guvnor ili Boss overdrive, bojim se da će to biti ozbiljnije moguće tek u sledećoj generaciji.
2. I na originalnom AC30 dodavanjem gaina brzo se gubi pravi clean i prelazi se u lagani crunch (poslušati Beatlese), ali je to sladak i pitak ton.
3. Nisi objasnio mogućnosti komunikacije procesora i računara. Da li je dvosmerno, mogu li patchevi da se izvuku, obrade na računaru pa vrate nazad na primer.
4. Ima li mogućnosti snimanja sekvenci, loop, ima li ritam mašinu?
5. Kakva je mogućnost priključenja na razglas, ima li balansiranog izlaza kao i monitorskog izlaza?
6. Kakav je bypass, kvari li signal i koliko?
7. Prezentovani zvučni primeri mi se ne sviđaju, tačnije prvi je dao prilično mutan tom, drugi je bolji.
8. Kakav je clean?

Mišljenja sam da nije problem ni na najjeftinijim procesorima napraviti kojekave distorzije i naravno digitalne efekte, ali da se po clean zvuku i razlikuje kvalitet procesora. Fabrike zato i guraju u svoje izvorne pathceve uglavnom nekakve distorzije i digitalne efekte. Kod Zooma 2.1 primera radi bypass je vrlo solidan, a simulacije Fender clean ili Jazz Chorus pojačala bih okarakterisao kao veoma dobre i upotrebljive.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: KORG AX3000G

Post by dejankuki » 17 Aug 2008, 12:21

Sava wrote:1. Tako je i kod mog Zooma 2.1, ali možeš da isključiš sve efekte pa da farbaš izvorni zvuk svoje gitare/pojačala. Ne znam zaista koji procesor može da uzme recimo AC30 clean pa da mu dodaš Guvnor ili Boss overdrive, bojim se da će to biti ozbiljnije moguće tek u sledećoj generaciji.
Hmmm, ima, i to ima puno takvih... RP serija kod digitecha, Ovi bolji (tj. jaci) zoomovi, Boss, Line 6, Ma dovoljno je da pogledas u potenciometre nekog procesora i vidis lepo dva odvojena modula... da ne trazim sad slike, ali pogledaj i videces.. I EQ, Pa cak i svoj G2.1 ima zaseban EQ ili EXTRA EQ. A kada je rec o drajvu.. vecina ljudi zeli (a i pametno je) da ima jedan drive, da li iz stomp simulatora ili iz amplifier simulatora... ali super je da ima mogucnost da ima oba, pa da radi na foru klasicnog dodavanja distorzije, na simulaciju cistog pojacala..
Sava wrote:2. I na originalnom AC30 dodavanjem gaina brzo se gubi pravi clean i prelazi se u lagani crunch (poslušati Beatlese), ali je to sladak i pitak ton.
Slazem se i apsolutno si u pravu.. nema sta da se tu raspravljam, ali taj isti Vox nema i gain i volume nego samo volume, koji mozes da pojacas i da nadjes dovoljno jaku a u isto vreme i cistu farbu. Ovde je dat i gain i volume.. pojacas volume do kraja a gain na 0 i ne cuje se nista. Dodajes gain i oko 25 pocne da crunchuje.. a zvuk je overall tih.. u odnosu kad ugasis modul..
Sava wrote:3. Nisi objasnio mogućnosti komunikacije procesora i računara. Da li je dvosmerno, mogu li patchevi da se izvuku, obrade na računaru pa vrate nazad na primer.
Jedino preko out izlaza ili preko headphones. Plus sto mu u sistemskom delu namestas, da li da salje signal za pojacalo (Amp1, amp2 i amp3) ili ide preko razglasa (line out). Drugo nista! nema USB, nema XLR.. uh da ima S/PDIF...
E sto se tice editinga i sredjivanja u nekom softveru... to ima, preko MIDIja, ali moras da skines taj librarian/editor preko interneta.. ne dolazi UZ procesor. Ni kablovi....
Ali za snimanje... samo obican out... ili S/PDIF

Sava wrote:4. Ima li mogućnosti snimanja sekvenci, loop, ima li ritam mašinu?
Nista od toga... apsolutno nista!
Sekvencing koji sam pominjao je za gitarski zvuk. Znaci okines jedan ton i on ti sekvencira u zadatoj sekvenci... hmm posmatraj to kao arpedjator..
Sava wrote:5. Kakva je mogućnost priključenja na razglas, ima li balansiranog izlaza kao i monitorskog izlaza?
Nope, nema nikakvog, samo out kome rekoh preko sistema odredjujes da li ce ici u pojacalo ili u razglas.. ali to meni uopste nepije vodu...
Sava wrote:6. Kakav je bypass, kvari li signal i koliko?
Ne kvari niti ulepsava.. cist bypass ko suza... kao da nema nicega izmedju Gitare i pojacala.. (doduse na svim procesorima je bypass potpun jer je to uglavnom momentalno gasenje svih modula i samh procesora uopste tako da je kod procesora najcesce bypass true bypass)
Sava wrote:7. Prezentovani zvučni primeri mi se ne sviđaju, tačnije prvi je dao prilično mutan tom, drugi je bolji
Bas kao sto sam rekao... mutno pa mutno... za prvi...
drugi je samo dat cabinet simulacija.. nista vise.. to je u ton, gresku i okidanje isti snimak, samo propusten kroz cabinet simlator u kompjuteru...
Sava wrote:8. Kakav je clean?
Hmm, cini mi se da rekoh, clean je sasvim pristojan. Moze se naci sasvim dobrih i upotrebljivih kombinacija. Opet misljenja sam da treba iskljuciti amp simulator i clean traziti preko ostalih efekata i cabinet simulacija, ali onda nema mogucnosti za ekvilajzing.. To je bedak.. a ako se ukljuce amp simulacije.. zvuk ce jednostavno biti tih... tisi od ukupne jacine ostalih preseta..
Mada opet..ponavljam i sa ukljucenim cab simulacijom je moguce nesto napraviti ali BAS se treba igrati...ono BAS, BAS! a to ume da oduzme vremena...
Sava wrote: Mišljenja sam da nije problem ni na najjeftinijim procesorima napraviti kojekave distorzije i naravno digitalne efekte, ali da se po clean zvuku i razlikuje kvalitet procesora.
Hmmm, uz duzno postovanje, ali tu se ne slazem s tobom...
Clean cu napraviti na bilo kom procesoru, ali problem sa distorzijama je da one NE zvuce kao pcele u tegli... zato sam i dao samo distorzirane primere.. po meni, tu se vidi koliko je neki procesor jak ili slab. Koliko je u njega kvaliteta ili je samo odradjeni posao... ofrlje!
Svi proceori koje sam probao imaju sasvim solidan i/ili odlican clean.. problem je u distorzijama... No ako zelis, mogu da snimim neki clean sa AX3000G, danas i eventualno sutra i da okacim ovdi...

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: KORG AX3000G

Post by Sava » 17 Aug 2008, 22:36

dejankuki wrote:
Sava wrote: Mišljenja sam da nije problem ni na najjeftinijim procesorima napraviti kojekave distorzije i naravno digitalne efekte, ali da se po clean zvuku i razlikuje kvalitet procesora.
Hmmm, uz duzno postovanje, ali tu se ne slazem s tobom...
Clean cu napraviti na bilo kom procesoru, ali problem sa distorzijama je da one NE zvuce kao pcele u tegli... zato sam i dao samo distorzirane primere.. po meni, tu se vidi koliko je neki procesor jak ili slab. Koliko je u njega kvaliteta ili je samo odradjeni posao... ofrlje!
Svi proceori koje sam probao imaju sasvim solidan i/ili odlican clean.. problem je u distorzijama... No ako zelis, mogu da snimim neki clean sa AX3000G, danas i eventualno sutra i da okacim ovdi...
Pa dobro, ne moramo da se u svemu složimo. Slažem se da ćeš clean da napraviš na svakom procesoru, ali kakav clean!? Ne znam šta je po tebi dobar clean, ali ja to od digitalije još nisam čuo. Mislim na zaista dobar, iskričav, dinamičan, raspevan clean sa puno tranzijenata, a posebno je to kritično kod visokih tonova. Ako te već ne mrzi da nešto snimiš onda snimi clean direktno sa pojačala, a onda istu frazu putem cleana procesora po tvom izboru pa da čujemo razliku.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: KORG AX3000G

Post by sinisake » 17 Aug 2008, 22:58

Sava wrote:
dejankuki wrote:
Sava wrote: Mišljenja sam da nije problem ni na najjeftinijim procesorima napraviti kojekave distorzije i naravno digitalne efekte, ali da se po clean zvuku i razlikuje kvalitet procesora.
Hmmm, uz duzno postovanje, ali tu se ne slazem s tobom...
Clean cu napraviti na bilo kom procesoru, ali problem sa distorzijama je da one NE zvuce kao pcele u tegli... zato sam i dao samo distorzirane primere.. po meni, tu se vidi koliko je neki procesor jak ili slab. Koliko je u njega kvaliteta ili je samo odradjeni posao... ofrlje!
Svi proceori koje sam probao imaju sasvim solidan i/ili odlican clean.. problem je u distorzijama... No ako zelis, mogu da snimim neki clean sa AX3000G, danas i eventualno sutra i da okacim ovdi...
Pa dobro, ne moramo da se u svemu složimo. Slažem se da ćeš clean da napraviš na svakom procesoru, ali kakav clean!? Ne znam šta je po tebi dobar clean, ali ja to od digitalije još nisam čuo. Mislim na zaista dobar, iskričav, dinamičan, raspevan clean sa puno tranzijenata, a posebno je to kritično kod visokih tonova. Ako te već ne mrzi da nešto snimiš onda snimi clean direktno sa pojačala, a onda istu frazu putem cleana procesora po tvom izboru pa da čujemo razliku.
Slazem se se Dejanom da je jedna od najbitnijih razlika izmedju dobrog i loseg procesora pre svega u kvalitetu distorzija.
Savo, ZOOM koji pominjes je upravo najbolji primer za to.
Pristojni, i kako i sam kazes upotrebljivi cleanovi, ali uglavnom neupotrebljive distorzije (barem je tako bilo do pojave ovih novih modela).
Doduse, u pravu si da na visokima do izrazaja dolazi i los kvalitet cleana...
Recimo, ako na mom ZOOM-u, na EQ-u dam malo vise visokih, u zelji da malo procistim signal, dobijam ekstremno rezak, vestacki i neprijatan zvuk.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: KORG AX3000G

Post by Sava » 18 Aug 2008, 11:33

Ne mogu da se upuštam u dublju raspravu jek kako rekoh iskustva sa procesorima su mi mala.

Pored toga što sam se u životu iz hobija bavio zvukom i elektronikom jedno vreme sam radio i profesionalno tv snimanje. Ono što sam tada naučio je da digitalija još uvek ne može da stigne analogiju u gustini zapisa tako da će još vode proteći dok digitalija potpuno ne zameni analogiju. Evo jednostavnog primera:
Image
Ovo je amaterska šema od pre 30 godina, a i lično sam koristio slično pretvaranje u audioscilatorima. Rezultat je onaj stepeničasti signal na izlazu koji je i na današnjem nivou takav, ali razumljivo mnogo manje stepeničast i mnogo je približniji čistom sinusnom obliku. Da bi taj signal bio čist sinus potrebna je ogromna memorija, a za nju strahovito brzi pretvarači. Naravno da se bližimo tom tenutku. Imao sam raspravu sa nekim profesionalnim gitaristima koji tvrde da lampa nikada neće biti prevaziđena, a ja tvrdim da će hibridi i digitalija u dogledno vreme potpuno da prevladaju u gitarskopj oblasti. Videćemo, doživećemo to, bar većina.

Nedavno sam slušao Rock Misiju u kojoj sviraju Boček, Krle, Bata kostić i Ranđa i unapred sam upozoren da će imati dobar zvuk. Osim Bočeka preostala trojica su koristili procesore uz dodatak nekih pedala. Zvuk je bio odličan, ali isključivo obojen i bez cleana.

Najzad da se vratim ovozemaljskim procesorima. Sviram uglavnom clean gitaru i mene ne zadovoljavaju (u apsolutnom smislu) tonovi koji izlaze iz mog Zooma g2.1, dok sam sa overdrive-om (u manjoj meri), distorzijama i fuzzovima poprilično zadovoljan. U svakom slučaju kada izvučem kabl iz procesora i pređem na čisto pojačalo čujna razlika postoji u korist mog Acoustica, a posebno lampaša. Bypass je pristojan, ali ipak boji zvuk. Pogledao sam i uputsto za Korg AX3000 i nisam nigde našao da se pominje pravi bypass pa sam skoro ubeđen da je i u njemu elektronski kao i u drugim procesorima.

Na kraju još da dodam kako su procesori strahovito praktična stvar. Pored toga što možete na svirku bez pojačala (koga zadovoljava takav zvuk) i zabava je odlična, a kada navučem slušalice na uši više ni komšiluk ne maltretiram.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: KORG AX3000G

Post by dejankuki » 18 Aug 2008, 17:46

Uspeh nesto za kratko vreme, jer je drug najavio da ce da odje po uredjaj... tako da se unapred izvinjavam ako nesto nije u redu..


Dakle, prvi primer je Korg BEZ obrade u kompjuteru..
http://www.box.net/shared/nteh3oq3m5

Upotrebljeno je sledece:

1. Korg preset 1 -2 malo smanjen reverb...
2. Vox AC30, gain 19, cab AC30TBX
3. boutique CL, gain 31, treble 88, midle 52, bas 92 cab AD120VTX..
4. Butique, cab UK H30 midle na 00, rteble 70, bass 84..
5. BLK 2x12 gain 31, volume 84 Treble 52, midle 94, bass 100, cabinet UK T75...

Drugi je SA obradom u kompjuteru..
http://www.box.net/shared/ugu7p1vss5



Obzirom da nazalost nemam pojacalo koje bi moglo da bude reper...izvinjavam se sto dajem samo procesorski zvuk...

Sa druge strane, ne zaboravite da je ovo MP3 u 160KbpS

E cisto radi neke usporedbe, dacu na uvid i moj Black box, sniman na isti nacin kao i Korg, dakle na gitarski out. Dakle ovo nije takmicenje koji proc. je bolji!!!

Black box BEZ obrade u kompu
http://www.box.net/shared/li52s4kcgi

1. Vox, gain 88 magnet 4. pozicija
2. Jazz, roland jazz bas 86, midle 38, treble 86..
3. GK 800 gain 32, bas 86, midle 00 treble 71
4. Basman, drive 51, bas 57, midle 39, treble 64
5. Chiiftain drive 49, bass 81, midle 51 treble 99

Black box SA obradom na kompjuteru..
http://www.box.net/shared/iuk7z4gcby


Obrada u kompjuteru se tice dodavanja cabinet simulacije bez bilo kakve druge intervencije i ispravljanja snimka. Sva tri primera SA obradom su obradjena ISTIM setingom na cab simulatoru!!!




P.S. neke stvari sam vadio iz malog mozga i neposredno pre snimanja... tako da nisu bas najbolje odsvirani..
Nadam se da mi nece biti zamereno...

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: KORG AX3000G

Post by Sava » 19 Aug 2008, 09:58

Hvala dejankuki na trudu.

Na osnovu ovoga što sam čuo na svojim zvučnicima mislim da sam ipak u pravu. Dakle, ni u jednom trenutku nisam sporio da se iz procesora mogu dobiti vrlo zanimljivi i interesantni zvukovi, ali mi se čini da još nisu dorasli prirodnom prenosu zvukova gitare. Tako sam to ja čuo na svojim zvučnicima, posebno u drugom primeru kada se istrzaju tanje žice pojavi se lagana metalna jeka (da to tako nazovem) koja nije prirodna i gitara zazvuči jeftino, a verujem da su ti pickupi dobri. No dobro, biće bolje i sve jeftinije. Imao sam svojevremeno Zoom 9002 koji je koštao nekih 600 nemačkih maraka, a clean mu je bio katastrofalno loš, na lampašu potpuno neupotrebljiv! Moj Zoom g2.1 ga značajno šiša u svakom parametru, a košta 150 evra. Čekamo sledeću četvrtu generaciju.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: KORG AX3000G

Post by dejankuki » 19 Aug 2008, 10:31

Hm, da..
Simulacija pojacala ce uvek biti - simulacija tu nema spora.
Nego, u svakom slucaju.. procesor se ubode u pojacalo, na pojacalu se namesti clean.. a onda dofarba.. Zato, ja barem, sve vreme gledam kakve distorzije ima neki procesor... i celokupni feature!

Ne pokusavam da te ubedim u nesto, nego samo razlicito gledamo na stvari...

Bottom line is..
Procesor je zgodniji za svirku i dobro je sto ima vise mogucnosti nego samo jedna efekt pedala.. tu procesor sije pedale...
Sa druge strane, neosporno je da je zvuk lampaskog pojacala i pazljivo odabranih pedala bolji... tako da, sve ima svoju namenu. U slucaju Korga, nije on los... samo treba covek da se dobro upozna sa njim i da zna njegove limite! Mada opet, ito to vazi i sa ostalom opremom koju muzicar poseduje. :D

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: KORG AX3000G

Post by mislim_stvarno » 19 Aug 2008, 21:29

Odlican review...Svaka cast.
Koliko vidim procesor je znacajno unapredjena verzija mog 1500, ali su neke iste mane ostale. Sve sto i meni smeta na procesoru si naveo.

Interesantna stvar je da moj ima snimanje sekvenci za vezbanje...

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: KORG AX3000G

Post by Sava » 19 Aug 2008, 22:00

dejankuki wrote: Ne pokusavam da te ubedim u nesto, nego samo razlicito gledamo na stvari...
Da, to je očigledno, a i zašto da ne!?
dejankuki wrote: Procesor je zgodniji za svirku i dobro je sto ima vise mogucnosti nego samo jedna efekt pedala.. tu procesor sije pedale...
Sa druge strane, neosporno je da je zvuk lampaskog pojacala i pazljivo odabranih pedala bolji... tako da, sve ima svoju namenu. U slucaju Korga, nije on los... samo treba covek da se dobro upozna sa njim i da zna njegove limite! Mada opet, ito to vazi i sa ostalom opremom koju muzicar poseduje. :D
Saglasan u potpunosti. Što se konkretno Korga tiče bio sam jako zadovoljan efektima na VoxAD pojačalu, a svojevremeno sam se baš oduševio mogućnostima Vox Tonelab procesora. Koliko mi je poznato oba su produkt fabrike Korg uz asistenciju vrsnog gitariste i poznavaoca zvuka Roba Mata. Da li je Rob umešao prste i u taj 3000 ne znam, ali znam da njihov električni klavir strahovito dobro zvuči.

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: KORG AX3000G

Post by nikolic025 » 25 Oct 2008, 12:07

Pozdrav ljudi!!!

Citao sam ovo pre nego sto sam planirao da kupim Korg AX3000G i odlucio sam se da ga uzmem.Koliko se secam(mrzi me ponovo da citam),naveli ste da nema prekidac ispod expression pedale,a ja kad sam ga uzeo u ruke,prvo sto sam primetio je taj prekidac.
Dosta je zajeban za upotrebu,pogotovo kad neko navikne na pedale i predje na ovakav procesor...

Ne mogu nikako da provalim kako se programira ona CONTROL pedala,meni samo tamo gde je programirana,mogu da je nekak menjam,ali na nekim programima stoji na insert i ne znam kako da stavim recimo da pali-gasi dealey(ne vreme,nego bas on/off).
Takodje ne znam da li na jednom kanalu expression moze da bude i volume,pa kad se stisne da bude wah...


Bio bih zahvalan kada bi neko bio ljubazan da mi odgovori na pitanja(moze i na pp).

Hvala u napred!!!

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: KORG AX3000G

Post by dejankuki » 25 Oct 2008, 12:33

nikolic025 wrote:naveli ste da nema prekidac ispod expression pedale,a ja kad sam ga uzeo u ruke,prvo sto sam primetio je taj prekidac.

Hmmm. moguce je da sam ga prevideo, jer rekoh da je proc bio kod mene dan-dva... i za to vreme sam ga drndao u slobodno vreme... znaci sve u svemu vrrlo kratko... izvinjavam se..

nikolic025 wrote:Ne mogu nikako da provalim kako se programira ona CONTROL
U setupu navedes da ti na ekranu pise cntrl, ili nesto slicno, (dugme na desno...pa ga doteras tim dugmetom da ti pise ctrl.) ili slicno, a onda potenciometrima menjas parametre... kao i kad sredjujes efekte.. samo u ovom slucaju namestas parametre za control pedalu.

nikolic025 wrote:Takodje ne znam da li na jednom kanalu expression moze da bude i volume,pa kad se stisne da bude wah...
Da, zato i sluzi taj prekidac koji sam ja prevideo.. znaci dok je iskljucen wah onda pedalom kontrolises parametar koji si namestio, a kad ukljucis wah, onda imas wah efekat...


I naravno, ovo ti je malkice uproscen odgovor, za ostalo ipak konsultuj uputstvo za rukovanje..

Dovoljno je razumljivo i ako neznas ingliski... ima slikice... ;)

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: KORG AX3000G

Post by nikolic025 » 26 Oct 2008, 17:32

Znam ja engleski dovoljno dobro,i ako ne mogu dosta strucnih stvarcica da prevedem,zato i nisam u potpunosti uspeo da provalim...

Sto se tice toga da li moze da bude i volume i wah,probao sam,ali mi nikako ne ide,ako namestim da je volume,onda nicemu ne sluzi prekidac,jer onda nema wah,a ako namestim wah,prekidacem ga samo on/off,a kad je off ne radi nista.100x sam probao i da programiram wah,pa kad stisnem prekidac da namestim volume,ali opet ne uspevam...

Jos to da provalim kako se radi i na konju sam!!!!!! :lol:
Sto s tice zvukova,odlicni su...malo previse sinteticki(zato su pedale majka),ali za te pare je da se lupas po guzici :mrgreen:


Hvala jos jednom i nadam se da cu dobiti odgovor...

P.S. Tesko ces moci da razumes o cemu pricam,ako ti nije u blizini procesor,pa bih te zamolio da pitas kolegu ili,ako ti nije daleko da skoknes do njega i probas da provalis...


Thanks!!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest