Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by Rocket Roll » 06 Oct 2008, 19:34

Otišao, probao, ostao zamišljen. Da je bolja od Epiphonea - pa, možda je čak i to diskutabilno. Idemo redom...

Kažu "mahagoni", ali je gitara nešto mnogo laka. Dizao sam teže Hamere, teže Epiphone (skuplje klase), da ne pričam o pravim Les Polovima. Znam da težina nije jedini kriterijum kad se procenjuje je li nešto mahagoni, ali je ta lakoća u svakom slučaju sumnjiva. Sustain ne pati osetno zbog male mase, ali je težina sumnjivo blizu jeftinim Epiphoneima od topole i, recimo, Cort Matt "Guitar" Murphy modelu od agathisa. Apollo SG klon u Mariću je barem za četvrtinu teži... Dobro, to još ne mora ništa da znači, ali. Hm.

Grifplatna? Totalno razočarenje. Opet, i Gibsonu se dešava da su inlayji nabacani na palisander kao da su ih lepili petogodišnjaci u vrtiću za "specijalnu" decu (naročito na Studio modelima i takvim jeftinijim klasama), ali Epiphoneu, Hameru i sličnim klonovima se barem ne dešava da je palisander grifplatne izrovan k'o Mažino-linija! Tužno jeftino. Savin Tenson Les Paul klon može da drži časove iz finalne obrade & izbora materijala ovom primerku koji sam ja svirao. Sad, možda je do tog primerka, ali. Hm.

Binding? Simuliran, naravno. I to lošije simuliran nego na Epiphoneima - bela boja je čak malo i curkala naniže sa oboda vrata i oboda tela, ili je možda loše obrisana. To nije strašno, ali pokazuje koliko je truda uloženo u izradu.

Šta ostaje? Wilkinsonov hardver. I on, ovde, spašava stvar - i to u tolikoj meri da, zvukom, gura Vintage iznad svih drugih jeftinih Les Paul kopija koje su nabavljive kod nas. Jer drvodeljstvo na Vintage V100 je, istina, "srednje žalosno tri na četiri", ali, ruku na srce, ni jedan drugi jeftini Les Paul klon nije na tom polju baš mnogo bolji (sa mogućim izuzetkom Hamera). Međutim zvuk je ono što čini Vintage dobrom kupovinom.

Magneti (AlNiCo, kako mi kažu, vrlo verovatno ipak keramički, u svakom slučaju Wilkinsonovi) su za klasu bolji od Epiphoneovih. Gitara se ne doima ni "igračkicom" ni "anemičnom", zvuk nije "whatever" nego vrlo upečatljiv. Na granici da bude mutan na cleanu - zapravo samo lepo, LesPaulovski "zaobljen" - i "cream-scream" mašina na overdrajvu i distorziji. Tvrd, definisan, prisutan, dobro balansiran, sa blagom naznakom 3D kvaliteta skupih magneta. To je, ukratko, to, nisam čuo jeftini Les Paul klon da zvuči bliže Les Paulu sa stock magnetima. Naravno, ostaje mi da poslušam gornju klasu Ibaneza i njihove Super 58 magnete, ali oni su 700+ evra.

Čivije? Viđao sam i bolje, nažalost. Replike Klusona, ne ostavljaju dojam kao da drže štim niti kao da će dugo trajati. Dojam može, međutim, i da vara.

Prekidač? Najzad Les Paul klon sa prekidačem koji ne izgleda kao da će da se rasklima čim gitaru iznesete iz radnje. Tune-O-Matic i stopbar - solidno. Potenciometri? Ne znam, nisam otvarao gitaru, na dodir se doimaju ok.

Ko želi Les Paul za relativno male pare, neka ih overi. Ah, da, stock žice su očajne - upravo na osnovu njih i uznemirujuće sličnog "potpisa" u izradi grifplatne mi se učinilo da Vintage gitare izlaze iz iste fabrike iz koje i jeftiniji Cort modeli. Ali to je samo predosećaj, nisam proveravao gde se prave.

Ostaje mi da pogledam i njihove Strat/Telekaster klonove, kada im sledeća tura stigne u Beograd.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by Rocket Roll » 06 Oct 2008, 23:41

Vintage katalog gitara za 2008: http://www.jhs.co.uk/Catalogue/Guitars/ ... ric%20.pdf

Ima svega - metal gitara, ozvučenih akustičnih, baseva, čak i rezonatora.

User avatar
Mancha
Posts: 141
Joined: 03 Nov 2007, 00:07

Re: Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by Mancha » 07 Oct 2008, 07:41

Dobar review Rockete, nego, da nije drvo Nato?
Vidim da ga mnoge firme cesto reklamiraju kao pravi mahagoni iako cak nije ni iz iste familije. Navodno bi trebalo da bude tonski slican, iako meksi od mahagonija, sto bi svakako imalo posledice na zvuk.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by Rocket Roll » 07 Oct 2008, 08:23

Mancha wrote:Dobar review Rockete, nego, da nije drvo Nato?
Hvala. Nato? Vrlo moguće. Trebalo bi ih, izgleda, tužiti za lažni marketing - ako je suditi po tome šta Wilkinson tvrdi o izradi svojih magneta, nasuprot istini od čega i kako su ti magneti zapravo izrađeni (http://www.glazbeni-forum.com/showpost. ... count=1134), rekao bih da su na papiru bitno ulepšali specifikacije svojih proizvoda. Što se zvuka tiče, ipak, važi ono što sam rekao.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by Sava » 07 Oct 2008, 10:01

Koje je to drvo Nato sa velikim "n"?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by Rocket Roll » 07 Oct 2008, 13:53

Sava wrote:Koje je to drvo Nato sa velikim "n"?
Mora (Mora excelsa, Mora gonggrijpii):
http://en.wikipedia.org/wiki/Mora_(plant)
http://www.windsorplywood.com/tropical_woods/mora.html

User avatar
zile20584
Posts: 87
Joined: 24 Dec 2008, 21:23
Location: Šabac
Contact:

Re: Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by zile20584 » 11 May 2010, 20:48

Rocket Roll
kakva je situacija sa onim Vintage ICON LP klonovima? http://www.jhs.co.uk/vintageiconguitars.html (recimo V100MRJBM )
Ovaj tvoj review je prilično obeshrabrujući u poređenju sa ostalim koje sam našao na netu. :cry:
I kakvi su ovi Vintage LP klonovi u poređenju sa onim Apollo LP varijantama? http://www.ritamcentar.com/srp/proizvod ... l2=3&l3=42

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by Rocket Roll » 11 May 2010, 22:57

zile20584 wrote: kakva je situacija sa onim Vintage ICON LP klonovima?
To bi trebalo da su malo skuplje varijante? Video sam samo jedan primerak do sada - neki pseudo-relic, prilično nesrećno urađen kao i svi ti kineski pokušaji relikovanja na proizvodnoj traci. Zvuk - ne sećam se. Valjda je bio nešto bolji od standarda, ali nije mi ostavio nikakav trajni utisak.
zile20584 wrote:I kakvi su ovi Vintage LP klonovi u poređenju sa onim Apollo LP varijantama?
Taman su toliko bolji koliko su skuplji, takav ti je deal sa svime što dolazi iz Kine.

User avatar
zile20584
Posts: 87
Joined: 24 Dec 2008, 21:23
Location: Šabac
Contact:

Re: Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by zile20584 » 12 May 2010, 00:48

Rocket Roll wrote: ...prilično nesrećno urađen kao i svi ti kineski pokušaji relikovanja na proizvodnoj traci.


Pa da! To bi svakako trebalo re-finiširati, recimo Gloss Polyester-om. :D Ali ako gitara dobro radi, to je najmanji problem...
Rocket Roll wrote:Taman su toliko bolji koliko su skuplji, takav ti je deal sa svime što dolazi iz Kine.
Za Vintage LP piše da su telo i vrat od mahagonija, a kod Apollo LP-a telo je od basswood-a. E sad', ako je izrada solidna, onda to ne bi trebalo da je loše. U svakom slučaju treba probati, a nigde u NS-u ih nema. Il' ja ne znam da ima...

User avatar
zile20584
Posts: 87
Joined: 24 Dec 2008, 21:23
Location: Šabac
Contact:

Re: Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by zile20584 » 12 May 2010, 20:13

Rocket Roll
reci mi, da l' si probao neki od Epiphone LP-a, (mislim na ove malo bolje serije Standard, Custom, Ultra...)? I kakvi su oni u poređenju sa gorepomenutim Vintage LP-jima?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by Rocket Roll » 12 May 2010, 21:13

Jesam, samo što sam uvek insistirao da ih probam odmah posle originala i to je, naravno, oblikovalo moj utisak. Neverovatno koliko ima razlike između stvari na kojoj piše "Gibson" i stvari na kojoj piše "Epiphone" - to ide toliko daleko da Melody Maker od 350 evra može da drži predavanja Epifonima od 650 evra.

I za bolje serije Epifona važi da sviraju onoliko dobro koliko koštaju - Ćććira ima jedan Les Paul koji je za svako poštovanje. Ali meni je ta cenovna klasa užasno nezahvalna: daješ dosta para a ne kupuješ Instrument. "Instrument" je nešto što svira tako da ti ništa na njemu ne smeta, nešto što ima mojo factor, čuva vrednost itd.

Da kupujem gitaru na budžetu, uzeo bih nešto za oko 350 evra dok ne skupim oko 1000+ evra za Instrument. Preskočio bih 650+ cenovni rang u potpunosti - u preprodaji se gubi, uvek nešto smeta u tonu ili u osećaju, itd.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by Funkomat » 12 May 2010, 21:30

Rocket Roll wrote: Da kupujem gitaru na budžetu, uzeo bih nešto za oko 350 evra dok ne skupim oko 1000+ evra za Instrument. Preskočio bih 650+ cenovni rang u potpunosti - u preprodaji se gubi, uvek nešto smeta u tonu ili u osećaju, itd.
Sa ovim se popuno slasem. Ako nista drugo, uvek postoji onaj psiholoski faktor da sviras instrument za koji si dao puno para a nije d ril dil.

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by cccira » 12 May 2010, 21:59

Rocket Roll wrote:I za bolje serije Epifona važi da sviraju onoliko dobro koliko koštaju - Ćććira ima jedan Les Paul koji je za svako poštovanje. Ali meni je ta cenovna klasa užasno nezahvalna: daješ dosta para a ne kupuješ Instrument. "Instrument" je nešto što svira tako da ti ništa na njemu ne smeta, nešto što ima mojo factor, čuva vrednost itd.
Ne znam stvarno, da cuknem u drvo pupu i tako to, al' ja mom epiju samo kapu mogu da skinem. Stvarno nemam apsolutno nista da zamerim toj gitari. Jedino ako neko trazi nesto drugacije... ovako bih rekao da jako tesko moze nesto iz te price da se nadje "bolje". Eto mozda mu jedino fali Dzipson headstock ili tako nesto, mada i ovako ima dosta mojoa s'obzirom da je limited serija od 500 gitara u celom svetu :D
Naravno, gubi se na ceni, ali ja epija necu prodavati osim u nekom nedajboze scenariju, sto sam znao i kada sam ga kupovao... a da se razumemo, u tom trenutku mi je bilo nezamislivo kupovati 1000+ gitaru sa vise aspekata.

Inace tada sam mogao kupiti Gibson Les Paul studio za iste pare i mislim da ni najmanje nisam pogresio when it's all said and done :)

User avatar
zile20584
Posts: 87
Joined: 24 Dec 2008, 21:23
Location: Šabac
Contact:

Re: Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by zile20584 » 12 May 2010, 22:55

Rocket Roll wrote:Jesam, samo što sam uvek insistirao da ih probam odmah posle originala i to je, naravno, oblikovalo moj utisak.
:D :D :D Pa ne radi se to tako!!! :lol: :lol: :lol: Probaš gitare iz sličnog cenovnog ranga različitih proizvođača i onda kažeš šta i kako! I ne očekuje se da Epi radi kao Gibson...Ko bi onda bacao 2 i kusur hiljade evra na Gibson-e??? :XD:
Rocket Roll wrote: za bolje serije Epifona važi da sviraju onoliko dobro koliko koštaju .... Ali meni je ta cenovna klasa užasno nezahvalna: daješ dosta para a ne kupuješ Instrument...
E da znaš da su mi još par drugara rekli isto to! I sve se svodi na: "Beži što dalje od Epiphone-a!!!". Zato sam se i zainteresovao za Vintage-a, kao najbolju repliku Gibsonovih gitara na tržištu (ako grešim, ispravi me!).

User avatar
zile20584
Posts: 87
Joined: 24 Dec 2008, 21:23
Location: Šabac
Contact:

Re: Vintage V100 Les Paul Klon-Wilkinson Hardver Kao Glavni Adut

Post by zile20584 » 12 May 2010, 22:57

cccira
Da li si ti nekada došao u kontakt sa nekim Vintage LP-jem??? I ako jesi, kakvi su tvoji utisci???

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest