Rewiew - Behringer MS 40 Desktop Monitori

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 24 Mar 2007, 17:43

E OK, razumeo sam sada. Nemam ja dovoljno iskustva sa produkcijom da bih ovako javno delio nekakve savete. Moje skromno mišljenje je da zvučnik mora što vernije da prenosi ono što uđe u njega tako da violina zvuči kao prirodni instrument, a ne kao električna violina, takođe i
odnosi glasnoća bi morali biti preneti verno. jako je važno i da monitor previše ne zamara tonca i ostale da ih ne boli glava kada izađu iz studija u kojem su proveli ceo dan. Sve ostalo čini mi se da je stvar znanja i pre svega iskustva. Pomenuću nešto vezano za iskustvo i vinil ploču koja je prenosila sve samo ne ono što je originalno snimljeno, pogotovu poslednji primerci u štampi (prvi primerci su uvek bili bolji). Zagrebačka grupa "Novi
fosili" su po meni pravili jednu od najboljih zvučnih slika u tadašnjoj domaćoj produkciji, a ako je neko imao priliku da čuje izvornu matricu ne bi verovao koliko to gadno može da zvuči zbog visoke ekvalizacije. Iskustveno su znali šta i koliko će se izgubiti prenošenjem na vinil pa su u istom iznosu korigovali frekventne i amplitudne gubitke tokom finalnog
masteringa. Kasnije je došao CD koji ima mnogo bolje dinamičke i frekventne karakteristike pa je to toncima donekle olakšalo posao.

Ono što nismo do sada pomenuli je prostor, a mislim i na prostor za snimanje i na prostor za tehniku. Nekada nije bilo mnogo studija i svi su bili odrađeni po strogim akustičkim pravilima o gradnji takvih objekata, ali je to mnogo i koštalo. Samo je jedan višekanalni magnetofon koštao preko 100.000 maraka, a gde je sve ostalo. Danas ljudi prave studija u
svojim sobama i neprilagođenim prostorima za nekoliko hiljada evra ukupno. Zato je problem prostora čest problem. Poznat je primer jednog studija u Pančevu koji ima frekventnu rupu pa čim snimak izneseš iz studija on zvuči loše. Problem prostora tehnike je mnogo manji jer
postoje tkzv. nearfield zvučnici koji su i napravljeni za blisko slušanje čime se gotovo u potpunosti eliminiše uticaj prostora. Takvi su praktično svi monitori koje smo ovde pominjali.

Sve u svemu nije mi poznato da postoje univerzalni monitori koji nemaju mana i da ono što ti čuješ u studiju može isto tako da čuje i krajnji korisnik. Mislim da je dobar primer već pomenutih Yamaha NS10 koji su daleko od savršenstva, ali oslikaju zvuk kakav bi očekivao nekakav zamišljeni prosečan slušalac. Genelec nije jeftino, ali mi se čini da je dobro
rešenje u pravcu postizanja dobrog zvuka snimka. Moj zaključak bi bio da i pored sve tehnike suština dobrog zvuka je u znanji i iskustvu producenta i tonca, suštinski je važno da znaju šta hoće da postignu i koju grupu slušalaca ciljaju.

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Post by toza » 05 Jun 2007, 12:37

Pozdrav Rocket-e!

Evo prosla su skoro 2 meseca i pljuc dana od tvog pazara ovih monitora.
Zanima me kako te sluze? Da li ima jos nekih sitnica koje bi hteo da
istaknes u vezi njih (da li ti se nesto posebno dopada ili ne dopada)?
Dolazimo sad do bitnijeg dela...
Da li uspevas da masterujes svoje radove sa ovim zvucnicima i da li
to ide sve na sluh ili moras jos neke stvari da pratis?
Zamolio bih te ako mozes da okacis neku kracu masterovanu sekvencu
(koja sadrzi vise instrumenata-npr. gitara, bas, udaraljke...onako u full-u :D )?
Nije potrebno da bude dugacka (15-20 sec. bi bilo sasvim dovoljno)...
Zahvaljujem :) ...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 05 Jun 2007, 14:15

Nema na čemu. Idemo redom - i dalje znam da za te pare ne može da se kupi ništa drugo što bi smelo da se nazove "monitorom", pa bi kratak odgovor glasio: da opet treba da kupim monitore, opet bih kupio njih. Da sam veći profesionalac i da imam više para (oko 250-300 evra) onda bih uzeo Samson Rubicon R5A (zbog ribbon tweetera itd, duga priča o kojoj možemo u nekom drugom threadu).

Zvuk ima (za njihovu veličinu) impresivnu "masu" basa i veliku snagu, mada je najveća prednost na strani visokih - čisto i bez mnogo distorzije. Kada miks proveravam, proveravam ga prvo na svom kućnom bioskopu (prilično referentan u tihom slušanju s obzirom da je Philips, 5.1, i da je plaćen malo preko 200 evra). Onda primećujem da basovi u miksu "kasne" - mnogo su veći i mnogo više u prvom planu na 5.1 sistemu - ali sam sasvim siguran da su u pitanju ograničenja svakog nearfield monitora sa membranom ispod šest inča: jdnostavno radiš naslepo ispod 80 hZ, pa kako ispadne.

Nekih drugih neprijatnih iznenađenja nema - miks zvuči kako si ga zamislio, s tim da stereo detalji deluju "razvijenije" na nekim drugim sistemima. Nyarlahotep (kolega sa foruma) radi mikseve na jako dobroj Sonyjevoj liniji (prilično skupo plaćenoj, drvene kutije i sve to) i kada kod njega preslušavam "Pozovi Sanju" (čiji sam remiks, čišćenje zvuka i kompresiju od početka do kraja radio na MS40) primećujem samo dodatno razvijanje zvuka u presenceu srednjih - razvijanje nabolje, na sreću.

I dalje me nervira što na preko 25% glasnoće pored njih ne možeš da radiš ništa pametno - strašno su glasni - mada je to za mnoge plus, ja lično volim da miksujem na "buvica" nivou. Najveća mana? Levi zvučnik je tiši od desnog - pošto su suviše jeftini da se isporučuju kao "matched pairs", pošto je levi tweeter "levlje" od desnog i pošto desna kutija u sebi nosi pojačala i za levi i za desni zvučnik. Behringer mi je preporučio da to rešim kupovinom propusnijeg speaker kabla (koji odvodi zvuk sa levog na desni zvučnik), ali nikako da se time pozabavim.

Do sada se ništa nije rasklimalo, nikakvih neprijatnih iznenađenja sa potenciometrima itd. Još uvek ih nisam probao na njihovim sopstvenim D/A konverterima.

Što se miksa tiče, baš sam mislio na tebe dok sam radio muziku za "Mirne dane u Mirijevu": poslušaj, ako možeš, i baci komentar. Postovaću pesmicu u "Vaši radovi", sa spiskom korišćenog, detaljima oko miksa itd. Dakle, miks je ovde: viewtopic.php?p=7586#7586

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 05 Jun 2007, 17:37

Znam da je delimični offtopic al da ne otvaram sad novu temu...

Jedan savet svima koji rade mix na monitorima:

Reverbi panning PRVO uradite na slušalicama jer ćete ga mnooooogo preciznije osetiti i "smestiti". Da ne kažem da je ovo otprilike "a must".

S druge strane obrada nižih frekvencija tj. bassova nikako ne može da se radi na slušalicama i tu je već potrebno imati kvalitetne monitore sa dobrim subovima. E sad ukoliko to nije slučaj, onda si nabavite neki kvalitetan spektralni analyzer pa "gledajte" snimak tj. pratite peakove. Toplo preporučujem PAS.

Eto.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 06 Jun 2007, 00:09

Da otpratim off topic :
ja sam cuo da subovi simlurijau bassove, tj. "prodube zvuk" tj. "tih 80Hz uopste nema u snimku, samo ti je woofer keva"
true/false ?

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 06 Jun 2007, 01:08

I dalje preporučujem PAS

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 06 Jun 2007, 01:08

Pusti to, Zoli - posluša li ti moj pesmičičuljak, to ti meni reci :D

Misliš u stilu - retko koji instrument zalazi ispod 120 hZ, a ako i zalazi - pitanje je šta mikrofon snimi na toj frekvenciji? To i jeste razlog zašto se koriste semplovi "ubitačnih" kickova i zašto moderno producirani bas uvek prati neki sint da ga još više "produbi".

Subwooferi i jesu relativno nova potreba (od CDa), a to pre svega jer je film to zahtevao, ne muzika: pucnjevi, grmljavina. Ipak, timpani i kontrabas itekako "pomeraju" ispod 100 hZ, a i većina sintisajzera od Mooga naovamo.

Svejedno, miks niskih frekvencija nije teška stvar što se tiče stereo slike, pošto nisko-niske i ne možeš da postaviš negde u stereo-polje, oni uvek zvuče "omnidirekcionalno". Zato i nije bitno gde je subwoofer kada postavljaš home theater sistem: gde god ga staviš, "mrdaće" sve po sobi i kotrljaće ti se "odozdo", uz noge prema kolenima.

Ono što je problem jeste "boja" tog sublevel zvuka, i tu nagađaš. Miks na monitorima ispod, da kažemo, 300 evra je uvek viruckanje kroz špijunku u sobu u kojoj se upravo odvija Šekspirova drama (a mixmeister pokušava, čkiljeći, da pohvata šta se tu zapravo zbiva, kakva je radnja) - a tim je to pre u slučaju subwoofer-reserved frekvencija. Dok ih ne proguraš kroz pravi (kvalitetni) subwoofer, ne znaš da li si sve smiksovao tako da ti subwoofer "prolandara" (subbasovi "proprduckaju") ili je sve "tesno k'o mačja guza" i gađa pravo u muda. Možeš i moraš da radiš napamet - overiš kako stvari izgledaju analyzerom, pa niske "popritegneš". Recimo (na forumu već pominjani) Waves C4, ili Waves MaxxBass, ili Waves L3, ili neki takav filter u kojeg se pouzdaš da će da odradi posao kako treba. Ja generalno ne diram ništa tako duboko dole dok ne proverim i ne uverim se da nešto nije u redu, jer poznajem sprave sa kojima radim i znam da će pružiti savršen zvuk u celom spektru (XLN Audio Addictive Drums, OhmForce MiniMonsta, Filterscape, tako te lepe stvari).

--------------------------------

Apdejt: test-tonove za kalibraciju vaših zvučnika i monitora pokupite ->ovde<-.

User avatar
Jimmy Henderson
Posts: 282
Joined: 05 Dec 2007, 09:58
Location: Blizu Klagenfurta

Post by Jimmy Henderson » 11 Dec 2007, 21:49

momci , vidim da pisete o vrlo kvalitetnim zvucnicima.
iako mi je rockett vec o tome nesto napisao , voleo bih da
saznam nesto vise o zvucnicima koje imam oko 2o i kusur god.
Imam Wharfedale serie E- 50 .
Tek pre neku godinu , kad sam nabavio pojacalo
Sony T aF 500 es , uverio sam se da zvuce mocno.
skoro , vrlo skoro da sam ih hteo baciti u drva , jer sam onda imao
neko slabo pojacalo.

pozdrav !

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 11 Dec 2007, 22:34

Jimmy Henderson wrote:...voleo bih da
saznam nesto vise o zvucnicima koje imam oko 2o i kusur god.
Imam Wharfedale serie E- 50 .

...skoro , vrlo skoro da sam ih hteo baciti u drva , jer sam onda imao
neko slabo pojacalo.
Dobro poznajem taj zvučnik, ali ako ti iskreno kažem šta mislim naljutićeš se! U svakom slučaju to su kućne kutije i nisu pogodne za studijski audio monitoring.

User avatar
Jimmy Henderson
Posts: 282
Joined: 05 Dec 2007, 09:58
Location: Blizu Klagenfurta

Post by Jimmy Henderson » 11 Dec 2007, 22:46

Sava , uvek sam voleo ljude koji sve kazu direktno bez izmotavanja ,
tako da i cenim tvoje misljenje.
ocigledno da sam naivno uleteo u ovu temu , dobro si to primetio
imam dobre kucne kutije . a ne za studio -m..
za ono sta slusam kod kuce , su vise nego odlicni .

lep pozdrav !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest