ProCo Rat tweak (nova shema => "stari" elementi)

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

ProCo Rat tweak (nova shema => "stari" elementi)

Post by Rocket Roll » 16 May 2009, 18:22

Image

Sadašnje reizdanje Rata - spolja Rat 2 dizajn, a unutra nešto drugačija šema:

Image

Slikano posle modifikacije. Kada je napustio Narodnu republiku Kinu, nosio je u sebi neki no-name TL082 umesto tradicionalnog LM308 - nije loš izbor, s obzirom na to šta je sve tu moglo da bude stavljeno, mada bih više voleo da vidim stariji tip opampa (LM301 se barem još uvek proizvodi), pošto TL0x2 serija u slewu (za moje uši) daje suviše HiFi zvuk.

Inače na slici vidite da ProCo odnedavno radi Ratove sa true bypassom - počeli su da koriste isti plavi tajvanski 3PDT prekidač kao EHX. Međutim, još uvek tvrdoglavo brane stari "stereo mini džek" DC ulaz za adapter, od kojeg je EHX davno odustao, tako da novi modeli moraju da se konvertuju za "Boss-a-like" priključak za adapter:

Image

Modifikacija barem nije teška, mesta ima dovoljno... Zvuk izmenjene sheme? Kada se ubace sve lepe stvari (svi kondenzatori sem kompenzacionog su izleteli napolje), doda LM308 i upare diode, preko kompa zvuči ovako:

->Green Rat Test<-

Sad razumem što se ljudi žale na "oštrinu" novijih Ratova (sećate se da je JCM800 to pominjao). Visoke je jako teško izbaciti ako je drajv ispod polovine, gitara mora da se stiša a "Filter" prilično odvrne (to čujete na prvoj polovini snimka). Međutim, sa drajvom blizu maksimuma, dobija onu karakterističnu "mast" i visoki ne smetaju iako ih i dalje ima više nego u starijim revizijama. Sveukupno, nije loše rešenje ako svirate hambakere (sa njima stari Rat ume da zvuči suviše "mračno" ako ne znate šta radite).

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ProCo Rat tweak (nova shema => "stari" elementi)

Post by Funkomat » 18 May 2009, 14:47

Mene je uvek zanimalo kako rat radi podesen na manje gain-a.
Jel upotrebljiv i tako ili mora bas da rezi za pristojan zvuk?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: ProCo Rat tweak (nova shema => "stari" elementi)

Post by Rocket Roll » 18 May 2009, 16:09

Najbolji primer Rata na malom gainu je Džon Skofild - otkako znam za njega koristi Rata kao osnovni drajv. Kada je "Distortion" na minimumu, "Filter" pažljivo podešen da niti posvetljuje niti potamnjuje zvuk gitare i "Volume" na unity gainu, Rat je odličan primer drajva koji dodaje samo zericu "prštanja" i dosta kompresije. Preko polovine gitarista koji ga sviraju ga baš tako i koristi...

Intervju sa Skofildom u kojem priča isključivo o Ratu: http://images.jambase.com/bands/johnsco ... erview.doc

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: ProCo Rat tweak (nova shema => "stari" elementi)

Post by Funkomat » 18 May 2009, 21:59

Hvala na tekstu. :ziveli:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: ProCo Rat tweak (nova shema => "stari" elementi)

Post by nebojsak » 07 Jul 2009, 19:02

Opa, je l to moj pacov? :)

Što se tiče malog gaina, ja ga uglavnom tako koristim - distortion od 0 do max 15 do 9. Na nuli ima fantastičan boost cleana.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: ProCo Rat tweak (nova shema => "stari" elementi)

Post by Rocket Roll » 07 Jul 2009, 20:23

nebojsak wrote:Opa, je l to moj pacov? :)
Yep! Da dodam da sam iskoristio priliku da LM308 zamenim sa LM301AN (kao Mayer na Spitfireu i Mongooseu) i srednji su lepo "iskočili" a visoki se taman dovoljno "sakrili". Preporučujem taj mod ako imate reizdanje Rata.

User avatar
Midnight Rider
Posts: 267
Joined: 06 Feb 2013, 18:02
Location: Novi Sad

Re: ProCo Rat tweak (nova shema => "stari" elementi)

Post by Midnight Rider » 05 Apr 2013, 22:06

ljudi jel ima mozda kod nas da se kupi LM308 ??

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest