Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17


User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by Dersu Uzala » 02 Aug 2009, 10:04

Rocket Roll wrote:I kako sad čovek da ne bude jugonostalgičan? Ne samo da je stara Juga imala državnu proizvodnju gitarskih pedala - nego je još i odabrala da pravi fazeve :bravo:

...ali ništa manje nije impresivan ni atest (zamislite aparatščike kako testiraju faz, neprocenjivo!)
Nalishke. QA. Da si bio tinejdzer tih godina i dospevaju ti do saka kojekakve SFRJ (znaci domace) naprave, nalishka na svakoj. Tu se nije nesto trosilo para. To kad carevi tutkalom zalepe, Bog Otac ne skine. Ali sto je najgrdje, ja se secam tih 'aparatscika', ljudi i stavise uglavnom zena iz proizvodnje i poneke iz QA, to su kod nas vecinom sklapale zene. Onaj najtezi, najrogobatniji deo posla bez imalo kreativnosti. Pazi, neko odstampao citavu seriju 'predala' nalepnica, i neko je sigurno provalio, ali ovi kao 'ma nema veze, evo ispravicemo u sledecoj seriji, nije kriticna komponenta'. Carevi. Ako je baja vec bio mentol da to odstampa, ne bih ni ja menjao. Anplifier. Tramzistor. Teknologija.

Ne, salim se, trebalo je prepraviti sto pre. I da, imali smo QA. I radilo je sve bre. Pa ja sam imao svasta domace. Sve zivo. Radilo.



Rocket Roll wrote: Ova pedala je za mene nešto potpuno novo, nisam imao pojma da tako nešto postoji - da li se neko od vas možda sretao sa još nekim Rudi Čajavec efektima?
Moji ortaci basisti su vostali Cajavece lampase (glava i kutija, to je bilo, pa visoko koliko i ja tih godina) ali ja mislim da sam jednom neleteo na gitarskog Cajaveca. Bas lampasi se daju tako dobro srediti odrzavanjem i izborom lampi. Za te pare? C'mon. Pa citava JNA je imala Cajaveca, rekao bih. Ono, vojni klub. Pri svakom garnizonu. To je nas Ampeg.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by Dersu Uzala » 02 Aug 2009, 10:06

dweezil wrote:ja sam istripovao da je drug Rudi imao taj fuzz kod sebe kad je poginuo na Kozari. :D il gde vec :metal:
:metal: Tako su i nas ucili.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by Dersu Uzala » 02 Aug 2009, 10:12

Sava wrote:
Rocket Roll wrote:... ali ništa manje nije impresivan ni atest (zamislite aparatščike kako testiraju faz, neprocenjivo!)...
Ono što mlađi nikako ne mogu da shvate je to da je u vreme socijalizma postojao SISTEM, socijalistički, ali sistem. Kako većina ovde prisutnih nije odrasla u sistemu već je uglavnom upoznala anarhiju logično je da mnoge stvari ne razumete. Sistem znači da postoji pravna država i da se to pravo poštuje, a da li je to pravo dobro, korisno ili nije, ograničeno ili već bilo kakvo određuje vrstu sistema. Svako je morao da poštuje to pravo pa i deca ministara.

Atest je morao da ima bilo koji proizvod koji je proizveden u Jugoslaviji ili ako je uvožen od nekuda. Morao je i da ispunjava norme standarda koji se zvao JUS. To ne znači da je neko sedeo i proveravao kako radi fuzz i kakav ton ima već samo usklađivanje sa normama standarda, npr. koliko zrači nekih neželjenih frekvencija, kolika je izolacija itd...
Rocket Roll wrote: Ova pedala je za mene nešto potpuno novo, nisam imao pojma da tako nešto postoji - da li se neko od vas možda sretao sa još nekim Rudi Čajavec efektima?
Nekih domaćih pedala se slabo srećem jer je i našoj generaciji sve spolja bilo bolje. Međutim, sasvim solidno su radila Čajavčeva pojačala, Melodija Solist takođe nije za bacanje na primer, bilo je i pristojnih razglasa RIZ-a i Ei iz Niša.
Eto, ima svedoka. Sve to sto je Sava saopstio, tako je bilo.


Pri tome su nasi inzenjeri dolazili i do bravuroznih ideja, pandan onim zapadnim. Onda su zapalili na zapad jer to nije moglo da se prodaje naveliko, kvalitet ipak ima svoju cenu. Pa su napolju osnovali, stajaznam, Red Acoustics (Borjan Kostic) ili Nestorovic Labs (Mile Nestorovic).

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by dejankuki » 02 Aug 2009, 12:17

Dersu Uzala wrote:Eto, ima svedoka.
Ima nas jos!!! :mrgreen: jbga kad smo metuzalemi :ziveli:


ZApravo ja bih i sada uzeo jednog cajavca, ili Melodiju Menges pojacalo. Ovde ima jedan u Domu kulture, ne koriste ga ali nece ni da ga prodaju. Cajavec GA100, super Ojacalo...

vbraca
vrabac
Posts: 2107
Joined: 14 Aug 2007, 14:55

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by vbraca » 04 Aug 2009, 03:29

Posedovao sam taj fuzz, prilicno je dobar, ali sam morao da ga prodam...

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by Kill surf city » 23 Aug 2009, 10:02

Ha ha...odlicno zvuci. :D

Mislim da je vreme za reissue !! :metal:

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by Nyarlathotep » 08 Sep 2009, 16:33

ludnica!

vertigo_beat
Posts: 303
Joined: 23 Sep 2008, 22:52
Contact:

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by vertigo_beat » 28 Jun 2010, 01:04

Ova pedala je za mene nešto potpuno novo, nisam imao pojma da tako nešto postoji - da li se neko od vas možda sretao sa još nekim Rudi Čajavec efektima?[/quote]

Ja jesam. Imao sam taj FUZZ i ukljucivao ga na Neptun akustika pojacalo. Mislim da je pojacalo pravljeno u Bgd-u.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest