Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by Rocket Roll » 30 Jul 2009, 20:23

I kako sad čovek da ne bude jugonostalgičan? Ne samo da je stara Juga imala državnu proizvodnju gitarskih pedala - nego je još i odabrala da pravi fazeve :bravo:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Dizajn je impresivan: vidi se da duguje EHXu, ali kutija je čvršća & možda nešto praktičnija (plića), sa posebnim držačem za bateriju na donjoj strani. Naročito me impresioniraju štamparske greške na pedali ("OF", "predala"), ali ništa manje nije impresivan ni atest (zamislite aparatščike kako testiraju faz, neprocenjivo!), kvalitet izrade ("Iskra" elektroliti, 24mm potenciometri, bolt-on kapice, jaki džekovi, nemački prekidač), plus činjenica da su pogodili kako se piše "Fuzz" i da su taj natpis uradili u nekoj vrsti psihodeličnog fonta.

A i zvuk je prilično impresivan:

->Rudi Čajavec Fuzz Test<-

Gledajući layout, pomislio sam "Varijacija na MXR Distortion +", ali šema je izmenjena pa je zvuk zapravo bliži Maestro fazevima, rekao bih. Kada je drajv na polovini (početak snimka), ton je vrlo overdrajvičan, a sa drajvom na maksimumu baš "ujeda".

Ova pedala je za mene nešto potpuno novo, nisam imao pojma da tako nešto postoji - da li se neko od vas možda sretao sa još nekim Rudi Čajavec efektima?

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by Funkomat » 30 Jul 2009, 20:31

Hehe... Sjajno!
I ja prvi put cujem za ovo...

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by dweezil » 30 Jul 2009, 21:15

koji pakao :) a koje godine je proizvedena jel nesto oko 1981?! Btw jesu to germanijumske diode u clippingu?!
Ne mogu da izvalim da li je u pitanju spdt ili dpdt switch?

cool pedalica Rocket :)

User avatar
xspaceman
Posts: 1907
Joined: 08 Sep 2008, 16:44
Location: Zrenjanin

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by xspaceman » 30 Jul 2009, 22:54

Stvarno fin fuzz!Rudi rocks! :metal:

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by dweezil » 30 Jul 2009, 22:57

ova pedala je ladno mogla da statira u firmu "Maratonci trce pocasni krug", neam pojma nesto me asocira na to. :)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by Rocket Roll » 30 Jul 2009, 23:35

dweezil wrote:a koje godine je proizvedena jel nesto oko 1981?
Nemam pojma! Kasne sedamdesete - rane osamdesete? Po shemi je gotovo identična DOD Overdrive 250 / MXR Distortion +, a to znači da ne može da bude mlađa od 1973.
dweezil wrote:Btw jesu to germanijumske diode u clippingu?!
Ne, u pitanju su Iskrine BA511 diode (http://www.datasheetcatalog.org/datashe ... 632_DS.pdf), koje bi trebale da odgovaraju 1N4148 diodama.
dweezil wrote:Ne mogu da izvalim da li je u pitanju spdt ili dpdt switch?
SPDT, ali od onog starog nemačkog Marquardt tipa - dva kontakta sa leve strane su u spoju u položaju jedan, a dva kontakta sa desne strane su u spoju u položaju dva. Kada se povuče džamper između jednog levog i jednog desnog kontakta, dobija se SPDT prekidač.
dweezil wrote:cool pedalica Rocket :)
Da, stajala pokvarena (pukao prekidač) & nesvirana pa se sačuvala u skoro originalnom stanju :D

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by cccira » 30 Jul 2009, 23:37

Ovo je genijalno :lol:

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by MetalFunk » 30 Jul 2009, 23:43

RR druze, gdje ti ovo sve nadjes?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by Rocket Roll » 30 Jul 2009, 23:58

Nešto dođe na servis (pa iskoristim priliku da napravim recenziju dok je kod mene), nešto mi ponude po pristojnoj ceni...

Drugim rečima, ja ništa ne jurim - čekam da dođe k meni :D

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by MetalFunk » 31 Jul 2009, 00:06

Rocket Roll wrote:Nešto dođe na servis (pa iskoristim priliku da napravim recenziju dok je kod mene), nešto mi ponude po pristojnoj ceni...

Drugim rečima, ja ništa ne jurim - čekam da dođe k meni :D
dobra ti taktika :mrgreen: :mrgreen:
:ziveli: :ziveli:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by sinisake » 31 Jul 2009, 02:26

A, Rocket, bacio si se na preprodaju... :lol:
Nego, u pravu je bio Dzoni, komunisti su bili mila majka za ove...

:ziveli:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by Rocket Roll » 31 Jul 2009, 02:45

sinisake wrote:A, Rocket, bacio si se na preprodaju... :lol:
Ne ide to meni od ruke... inače bih se brzo obogatio preprodajom Čajavec faza :D
sinisake wrote:Nego, u pravu je bio Dzoni, komunisti su bili mila majka za ove...
To je ono što ne mogu da razumem - fazevi na stranu, ali čini mi se da danas nema ni jednog jedinog muzičkog proizvoda koji se fabrički pravi kod nas. Dotle su, recimo, Česi sačuvali Jolanu, Rusi SOVTEK... Nema potrebe trkati se sa Kinezima, ali valjda postoji neka tržišna niša u kojoj bi male fabričke serije bile pun pogodak?

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by Sava » 31 Jul 2009, 10:24

Rocket Roll wrote:... ali ništa manje nije impresivan ni atest (zamislite aparatščike kako testiraju faz, neprocenjivo!)...
Ono što mlađi nikako ne mogu da shvate je to da je u vreme socijalizma postojao SISTEM, socijalistički, ali sistem. Kako većina ovde prisutnih nije odrasla u sistemu već je uglavnom upoznala anarhiju logično je da mnoge stvari ne razumete. Sistem znači da postoji pravna država i da se to pravo poštuje, a da li je to pravo dobro, korisno ili nije, ograničeno ili već bilo kakvo određuje vrstu sistema. Svako je morao da poštuje to pravo pa i deca ministara.

Atest je morao da ima bilo koji proizvod koji je proizveden u Jugoslaviji ili ako je uvožen od nekuda. Morao je i da ispunjava norme standarda koji se zvao JUS. To ne znači da je neko sedeo i proveravao kako radi fuzz i kakav ton ima već samo usklađivanje sa normama standarda, npr. koliko zrači nekih neželjenih frekvencija, kolika je izolacija itd...
Rocket Roll wrote: Ova pedala je za mene nešto potpuno novo, nisam imao pojma da tako nešto postoji - da li se neko od vas možda sretao sa još nekim Rudi Čajavec efektima?
Nekih domaćih pedala se slabo srećem jer je i našoj generaciji sve spolja bilo bolje. Međutim, sasvim solidno su radila Čajavčeva pojačala, Melodija Solist takođe nije za bacanje na primer, bilo je i pristojnih razglasa RIZ-a i Ei iz Niša.

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by Bozha » 31 Jul 2009, 13:34

Sava wrote:Međutim, sasvim solidno su radila Čajavčeva pojačala, Melodija Solist takođe nije za bacanje na primer, bilo je i pristojnih razglasa RIZ-a i Ei iz Niša.
lagani off... Sta ces vise jugonostalgije od Melodije Solist povucene iz vojne sluzbe nakon bogznakoliko priredbi, pesama o Titu i NOBu, eventualno pokojeg slagera... Sad u miru odradjuje penzionerske dane kao pravi socijalisticki tranzistorac sa mudima, 10 u glavu za sve ove nove kapitalisticke kineze. Ne mogu samo da provalim namenu konfiguracije 2x2 ulaza. I naravno tesko je kao M-84!

Image
Image

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: Rudi Čajavec Fuzz: Psihodelija u doba socijalizma

Post by dweezil » 31 Jul 2009, 20:41

ja sam istripovao da je drug Rudi imao taj fuzz kod sebe kad je poginuo na Kozari. :D il gde vec :metal:

mislim da je ipak negde s pocetka 80-tih tako mi deluje, but dont know for sure.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest