Problemi sa izdrzljivoscu glasa

Post Reply
gitarista-pjevac
Posts: 3
Joined: 09 Jun 2009, 22:59

Problemi sa izdrzljivoscu glasa

Post by gitarista-pjevac » 09 Jun 2009, 23:28

Kao prvo zelio bih da pohvalim vas forum, odlican je, na njega sam naletio slucajno. Zovem se Dado i imam sada 17 godina.Volim da pjevam pogotovo pjesme sa visokim tonovima i koje su jako zahtjevne.Do sada ste mi pomagali sa vasim temama, ali nisam nasao ni jednu temu koja mi moze trenutno pomoci.Naime moj problem je kad pjevam pjesme koje se sastoje iz samo visokih tonova, npr. kad pjevam pratim te od Proeskog ,odpjevam je pola sa punom energijom i dobro mi ide ,ali od druge polovice glas mi slabi i moram da se naprezem, pa mi zna da pukne glas i to me bas nervira.Ne znam u cemu je stos, pa ako mi neko moze pomoci bio bi mu zahvalan jer za dva, tri dana imam nastup.
Hvala unaprijed

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Problemi sa izdrzljivoscu glasa

Post by nemanjavelimirovic » 09 Jun 2009, 23:31

Pa probaj da promenish intonaciju, tj. da spustis pesmu za par tonova nizhe. Moguce da jednostavno tvoj glas nije adekvatan za sve pesme koje pevash. Takodje jako je bitna tehnika pevanja. Ako pevash iz grla, normalno je da ti pukne glas, probaj da naucis da pevash "iz stomaka" i odmah ce ti biti lakshe. Naravno vezba cini cuda...:-)

gitarista-pjevac
Posts: 3
Joined: 09 Jun 2009, 22:59

Re: Problemi sa izdrzljivoscu glasa

Post by gitarista-pjevac » 10 Jun 2009, 00:00

[quote="nemanjavelimirovic"]Pa probaj da promenish intonaciju, tj. da spustis pesmu za par tonova nizhe. Moguce da jednostavno tvoj glas nije adekvatan za sve pesme koje pevash. Takodje jako je bitna tehnika pevanja. Ako pevash iz grla, normalno je da ti pukne glas, probaj da naucis da pevash "iz stomaka" i odmah ce ti biti lakshe. Naravno vezba cini cuda...:-)[/quote
To cu najvjerovatnije i uraditi, ali znaci nema neka posebna tehnika koja povecava izdrzljivost glasa, mada je moguce i do toga kako disem, jer ja mislim da ne pjevam bas iz stomaka, posto nisam skolovao nigdje svoj glas.
Hvala na odgovoru

User avatar
cokanovic
Posts: 28
Joined: 11 Apr 2009, 17:57
Location: Šabac - Beograd

Re: Problemi sa izdrzljivoscu glasa

Post by cokanovic » 10 Jun 2009, 07:41

Trening! :D

Vremenom i izdrzljivost se povecava...sto vise budes pevao, vise ces trenirati misice i glsnice...ako naucis pomenutu tehniku pevanja iz stomaka, bice ti jos lakse. Zato je bitno da se ne peva samo na nastupima, vec i da se odrzavaju redovne probe kako bi pevac ostao upevan. Naravno, ne treba preterivati, malo odmoris pred nastup. :)

gitarista-pjevac
Posts: 3
Joined: 09 Jun 2009, 22:59

Re: Problemi sa izdrzljivoscu glasa

Post by gitarista-pjevac » 10 Jun 2009, 10:06

Hvala vam puno na odgovorima, puno ste mi pomogli. Od sada cu vjezbati svaki dan pjevanje, pa valjda cu malo ojacati. :)

KirilStipsa
Posts: 510
Joined: 09 Oct 2008, 14:15

Re: Problemi sa izdrzljivoscu glasa

Post by KirilStipsa » 10 Jun 2009, 10:49

Za visoke tonove je potreban jaci i stabilniji vazd.stub, tj. veca kolicina vazduha koji krece iz STOMAKA/DIJAFRAGME (ne iz pluca), i uravnotezeno prolazi izmedju glasnica... i upravo to je "pevanje iz stomaka". Sto su glasnice zatvorenije, protok je suzeniji, a tonovi su vishi. Svi zvukovi koje proizvodis su produkt cirkulacije vazduha u tvom telu, i jako je bitno da UVEK imas dovoljno vazduha, i da ga UVEK ravnomerno trosis, i da UVEK udises na nos... a "izbacujes" ga NEZNO kroz glasnice... zamisli to kao neki duvacki instrument, jer je isti princip!

Hocu da kazem da je vaznije da pravilno dises, i da vezbas disanje na stomak... jer je gubitak "snage" zapravo nedostatak daha, bez koga nema ni tona... a onda telo samo pokusava da kompenzuje napore stezanjem misica koji ti, naprotiv, samo otezavaju pevanje.

dzale
Posts: 3
Joined: 21 Mar 2009, 10:07

Re: Problemi sa izdrzljivoscu glasa

Post by dzale » 21 Jul 2009, 23:21

Pa zar ja ne procita ovde negde da se ne udise na nos :?

KirilStipsa
Posts: 510
Joined: 09 Oct 2008, 14:15

Re: Problemi sa izdrzljivoscu glasa

Post by KirilStipsa » 22 Jul 2009, 01:04

dzale wrote:Pa zar ja ne procita ovde negde da se ne udise na nos :?
Disi ti kako god hoces... ali ne na usta... barem dok pevas... generalno nemoj udisati na usta, ukoliko bas ne moras...
sushi se grlo, glasnice... ode sve... ne valja...

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Problemi sa izdrzljivoscu glasa

Post by Storm » 04 Aug 2009, 01:15

KirilStipsa wrote:
dzale wrote:Pa zar ja ne procita ovde negde da se ne udise na nos :?
Disi ti kako god hoces... ali ne na usta... barem dok pevas... generalno nemoj udisati na usta, ukoliko bas ne moras...
sushi se grlo, glasnice... ode sve... ne valja...
Koja glupost :krstise:

KirilStipsa
Posts: 510
Joined: 09 Oct 2008, 14:15

Re: Problemi sa izdrzljivoscu glasa

Post by KirilStipsa » 04 Aug 2009, 13:33

Storm wrote:
KirilStipsa wrote:
dzale wrote:Pa zar ja ne procita ovde negde da se ne udise na nos :?
Disi ti kako god hoces... ali ne na usta... barem dok pevas... generalno nemoj udisati na usta, ukoliko bas ne moras...
sushi se grlo, glasnice... ode sve... ne valja...
Koja glupost :krstise:
?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest