Upis U Muzičku Školu

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Post by Derrick » 12 Jun 2007, 12:58

Tenebra, da ti znas koliko tehnike, ritmike, sluha i svega ostalog moras da savladas da bi znao/la da sviras vrhunski, ne bi tako pausalno davala ocene o bubnjevima kao instrumentu koji se da lako savladati. Nemoj tako nipodastavajuce gledati na nesto o cemu, cenim, ne znas bas mnogo (da ne kazem uopste). Pogresno naucena tehnika se odrazava na sve u sviranju bubnjeva - od ispadanja iz ritma, gresaka u dinamici, preteranog zamaranja, pa do dobijanja sindroma karpalnog tunela. Ja ne znam koju ti muziku slusas, ali mogu ti reci da je metal na bubnjevima prava "boza-limunada" u poredjenju sa latin jazz-om ili fusion jazz-om...

Ja nikom ni ne govorim da ne treba da se bavi muzikom, samo smatram da treba (kako si i sama rekla) razumno razmisljati. S obzirom na to da vidim termine "nastavnica muzickog", dozvolicu sebi da predpostavim da se radi o osobi koja je, u vrh glave, osnovna/srednja skola. S tim u vezi, ona ce svoje misljenje o muzici i bavljenju istom promeniti verovatno mnogo puta dok dodje do fakulteta. Mozda gresim...

E, a ovo sa gitarom, kako ti je nebitan sluh i prica o ucenju akorada napamet, u najmanju ruku, ne stoji. Apsurdno je tvrditi tako nesto. Ocigledno je da ti smatras da je pevanje daleko teze nego sviranje bilo kog instrumenta...

Uzgred, ti kao da nisi ni procitala moje postove, vec si letimicno bacila pogled na njih. Ja sam se od svega prilicno jasno ogradio recima "sve sto sam rekao vazi SAMO u slucaju da muzikom ne zelis da se bavis u zivotu". Takodje, ne kazem da ne treba da proba. Mozda u njoj lezi zaista vrhunski pevac/muzicar. Ne vidim u cemu je problem - ja se sa tobom slazem da, kao sto sam rekao, ako ima vremena i snage pokusa. Nisam rekao da ne treba, vec sam misljenja da je tesko izvodljivo baviti se dvema stvarima paralelno i u tome biti uspesan.

I na kraju, otkuda tebi ideja da ja bilo koga odvracam od bavljenja muzikom zato sto se ja ne pronalazim u tome???

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 12 Jun 2007, 13:48

Eh... iznenadio bi se koliko Tenebra zna o bubnjevima... Više nego što možeš i da zamisliš a vrlo moguće više i od dosta ljudi ovde prisutnih na forumu.

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Post by Derrick » 12 Jun 2007, 13:58

Fox IV wrote:Eh... iznenadio bi se koliko Tenebra zna o bubnjevima... Više nego što možeš i da zamisliš a vrlo moguće više i od dosta ljudi ovde prisutnih na forumu.
Jel'? Onda se izvinjavam ako je to istina... Jel' svira bubnjeve? Sta svira?

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 12 Jun 2007, 14:08

Nemam ja nikakvu ideju vec su tvoji postovi iz nekog mog ugla bili orijentisani u tom pravcu. Devojka je izrazila zelju da se skoluje (trebao si procitati postove) i ja sam joj dala savete kako i sta.

A o podcenjivanju necu ni da govorim!!! Vrlo dobro znam sta je i kako je sa bubnjevima..slusala sam i gledala vise ljudi nego sto ti mislis, a to koliko ja znam o bubnjevima zadrzi sa sebe!

Zar nisi ti bio taj koji je rekao "ste ce ti muzicka, to se moze i na casovima" ?
Sa kojim pravom ti pricas o podcenjivanju?
Mislis da rok ne zasluzuje da ima pevace koji ce znati i vise od terce i kvinte?

Da li si nekada ucio solopevanje pa da mozes da kazes?

A lomljenje palica i cinela se odnosilo na to da vi sa mnogo manjim rizikom mozete da ispravljate svoje greske i pogresno naucene tehnike..
Da si procitao moj prvi post u temi "upoznajte svoj instrument" video bi kako ja gledam na pevanje..opet tvrdis nesto za sta nisi upucen.
Pokusala sam ti na malo banalniji nacin objasniti koliko je znacajna muzicka skola i nova saznanja koja stices - jer nikada ne znamo dovoljno i nikada se ne treba ograniciti sa tim, e sada znam, ne treba mi vise (kao sto je tvoj predlog da nauci samo terce i kvinte).

A sto se tice gitare, uzmi samo svoje drugove, prebroj koliko zna da svira gitaru, a koliko mogu da se pohvale kvalitetnim sluhom..
Izvinjavam se ljudima koji su stvarno sluhisti i imaju sluha ovom prilikom i sviraju gitaru, ali priznajte da gitaru danas svira gotovo svako. A ako neko ko nema sluha krene da peva, prica se skroz menja..

Mislis da ne treba da ide u nizu muzicku ako ne zeli profesionalno da se bavi pevanjem? Pa covece ona ima 15 godina (da si procitao postove, znao bi) sta ona moze da odluci o zivotu? Sada treba da ispituje, da pipa okolo, da se trazi..mi matori treba da budemo tu da im pomognemo, da ih guramo, a ne da ih sahranjujemo na samom pocetku.



Drago mi je sto si na kraju shvato o cemu govorim.

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Post by Derrick » 12 Jun 2007, 14:27

Prvo da naglasim: Ja ne zelim da se svadjam. Izgleda da mislimo vrlo slicno, ali da se ovde ne razumemo.

Ovaj tvoj poslednji post je cisto demagoske prirode:

1) Ti si joj dala savete da se skoluje. Ja sam joj isto dao savete da se skoluje. Gde sam napisao da se ne treba muzicki obrazovati? Ja sam joj rekao da ide na casove pevanja. I to je oblik skolovanja, zar ne.

2) Gledanje ljudi nije isto sto i sviranje i ucenje o instrumentu. Vrlo rado cu doci o svom trosku u Novi Sad, pa ajde samnom u studio ti i ko god oce odavde, pa da vidimo koliko ko zna.

3) Nemoj mi u usta trpati nesto sto nisam rekao i sto ti predpostavljas da ja mislim: Ne mislim da rok ne zasluzuje pevace koji znaju nesto vise od najosnovnijih harmonija, vec sam rekao da je i sa takvim znanjem moguce jako lepo pevati u rok bendovima (iz hobija naravno, kao sto sam nebrojano puta podvukao).

4) Da, ja sam ucio pevanje i klavir skoro 5 godina, ali ne pricam o tome kao da znam bolje od tebe ono cime se ti bavis. Apsolutno postujem tvoje znanje i iskustvo.
Rekao sam "sta ce ti muzicka, to se moze na casovima" zato sto, ponovo KAO STO SAM I REKAO (samo ljudi ne citaju), moze da se desi da je preterano optereti nesto sto je ne zanima i da je to obeshrabri da dalje napreduje (pogotovo sto ima 15 godina).

5) Jaaaoojj! Nisam joj ja predlagao da uci samo terce i kvinte, vec sam rekao da to vrsi posao u vecini bendova! Naarvno da uvek ima mesta za dalje napredovanje, ali se postavlja pitanje CEMU TO ako se time ne bavis i ako ga ne primenjujes u zivotu u bilo kom obliku. To je onda gubljenje vremena i energije. I zato kazem, "da, idi u muzicku AKO IMAS SNAGE I VREMENA". Koliko puta treba da se ponavljam..

6) Svakako. I medju pevacima i medju gitaristima imas slabe, prosecne, dobre i izuzetne. Bez sluha ne mozes dalje od proseka. Slazem se sa ovime sto si rekla.

8) I PONOVO ne citas sta pisem! Rekao sam da "posto cenim da je negde na nivou osnovna/srednja skola", a ispostavilo se da sam upravu, " da ce joj se misljenje o muzici i ideja bavljenja muzikom menjati do njene, recimo, 20 godine". Naravno da treba da ispita svoje mogucnosti i afinitete.

Toliko. Izvinjavam ti se ako je post zvucao "svadjalacki", ali stvarno mislim da mislimo slicno, a ne razumemo se...

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 12 Jun 2007, 14:29

Derrick wrote: ne bi tako pausalno davala ocene o bubnjevima kao instrumentu koji se da lako savladati.

o cemu, cenim, ne znas bas mnogo (da ne kazem uopste).

metal na bubnjevima prava "boza-limunada" u poredjenju sa latin jazz-om ili fusion jazz-om...

ona ce svoje misljenje o muzici i bavljenju istom promeniti verovatno mnogo puta dok dodje do fakulteta. Mozda gresim...

E, a ovo sa gitarom, kako ti je nebitan sluh i prica o ucenju akorada napamet, u najmanju ruku, ne stoji. Apsurdno je tvrditi tako nesto. Ocigledno je da ti smatras da je pevanje daleko teze nego sviranje bilo kog instrumenta...
1.Ona tacno zna koliko je tesko, i sta sve ide sa sviranjem bubnjeva veruj
mi...

2.Zna jako puno o bubnjevima...

3."boza-limunada" nije izraz, jer verujem da nikad nisi zalazio u taj svet...sa daljine ti se cini da je sve "sto si brzi to je bolje, samo single-ove radis i kul si" ali nije tako...jako nije tako...nije nijedan zanr (da tako kazem) lagan...naravno postoje laki zanrovi, recimo rock, ili punk, ali metal sigurno nije jedan od njih, ali je totalno drugacija prica od fusion-a i latino-a

4.kakve ovo ima veze sa bilo cim? Ja sam odrastao na metalu (i to na brutal death metal-u), i sad se naginjem prema fusion-u. Mislim da mi ne pomaze sto sam vezbao blastove godinama? Sto sam terao noge do 180bpm? Sto sam radio singlove po ceo dan? Sa metalom ti ide puno sinkopa, i poliritmije, tacnost, i naravno kondicije...nemoj da pljujes nesto sto poznajes samo povrsno molim te...

5.Htela je samo da kaze, da ako su tonovi na gitari odredjeni..nema greske...a kod pevanja nemas pragove, niti stimanje. Ton mora da bude savrsen, i tacno treba da znas (osetis) gde su ti tonovi (u smislu da treba da osetis terce kvinte i svaki stepen/polustepen)

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Post by Derrick » 12 Jun 2007, 14:38

@ Zolideathmetal:

Ne pljujem ja po metalu, da se mi razumemo. Ali, da li smatras da bilo koji metal bubnjar moze da se poredi sa Dave Weckl-om, Steve Smith-om, Steve Gadd-om, Buddy Rich-om...? naravno da moze, ali nije umesno.

Svaki pravac je tezak na svoj nacin. Za metal, koliko sam ja imao prilike da sviram, je kondicija vrlo bitna. Priznajem, mozda ti metal sviras bolje/brze od mene.

Nisam u fazonu da se takmicim sa drugima. To nije smisao muzike.

Uzgred, jel imas ti neki snimak sebe (ili sebe u nekom bendu), da te cujem?

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 12 Jun 2007, 14:50

bespotrebno je nastavljati ovaj razgovor jer ocigledno ja ne citam sta ti pises, a isto je i sa tvoje strane..da si neke stvari procitao ne bi morao da predpostavljas..

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 12 Jun 2007, 14:56

Te metal/brzina/bubnjevi/ja sam bolji/izadji mi na crtu fore ako bas morate nastavite u drugoj temi.

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 12 Jun 2007, 15:11

nista ne brini admine, zavrsili smo ;)

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Post by Derrick » 12 Jun 2007, 15:14

Tenebra wrote:bespotrebno je nastavljati ovaj razgovor jer ocigledno ja ne citam sta ti pises, a isto je i sa tvoje strane..da si neke stvari procitao ne bi morao da predpostavljas..
Takodje.

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 12 Jun 2007, 15:14

E, super..znaci mirna Backa..

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Post by Derrick » 12 Jun 2007, 15:15

Tenebra wrote:E, super..znaci mirna Backa..
I Srem... :wink:

User avatar
Rockerka u dusi
Posts: 203
Joined: 14 Apr 2007, 19:21
Location: Smederevo

Post by Rockerka u dusi » 14 Jun 2007, 10:30

OMG :shock: ne mogu da verujem da je moj post izazvao tolike varnice koje, na kraju krajeva su mogle da planu (samo sto nisu :) ).

Ovako, da razjasnim:
-ZELIM da napredujem u pevanju, jer svojim pevanjem nikad nisam bila zadovoljna (u jednom trenutku super otpevam, u drugom vec onako, sve zavisi da li se potrudim i da li sam promukla :) )ali nisam bila sigurna za muzicku, jer da, zelim da probam,ali svi mi drugacije pricaju, samo oni koji idu ili su isli u muzicku mi govore da bar probam.Ko zna, mozda na testiranju i ne prodjem dobro jer mi se uvek stegne grlo kad pred nekim pevam, ali mogu barem da vezbam pa da to otklonim (nadam se).

-Ne znam da li bih i zavrsila dva fakulteta, to bi samo vreme pokazalo, ali zasad hocu, barem iz hobija, sto rece Tenebra, da se bavim (dakle ne verujem profesionalno, ali bas i nemam para za bacanje-za casove).

-Sto se tice odlucivanja, da imam 15 god ali to ne znaci da treba da me potcenjujes, jer o svojoj buducnosti mnogo razmisljam, i na svoju srecu vec vidim nekoliko puteva.E sad kojim cu poci, nisam sigurna, vec ce samo vreme pokazati.I odlucujem ipak sama (ma koliko mi to ponekad tesko palo :) ),npr.za Gimnaziju sam cvrsto sigurna i NIKO ne moze od toga da me odvrati, koliko god da govore da je tesko (jer, u principu nista nije lako)ali za Muzicku nisam bila sigurna, jer bi to bila skola plus, a i mnogi me odvracaju od toga (najlakse je delovati na coveka kad nije siguran u nesto).

-Sto se tice instrumenata (bubnjeva, gitare i sl.)
planiram da kupim uskoro gitaru akusticnu, tako da mislim da bi mi to samo pomoglo (barem sto se tice navedenog vezbanja sluha)
idi u muzicku AKO IMAS SNAGE I VREMENA".
Kada zelim, imam i vise snage nego dovoljno :wink: (osim ako mi to postane totalni smor, tj.ako se ne pronadjem u ovome)

I, zivot je samo jedan, treba probati sto vise stvari i sto bolje ga proziveti.Naravno, i sam ga graditi po svom ukusu :D .

P.S:Tenebra, znaci nisi upisala muz.akademiju?

I, na kraju, odlazi mi polako vreme, pa zato, reci mi Tenebra (najverovatnije znas :) )kada se vrsi upis, kako, kako funkcionisu testiranja (to je valjda prvo) da ne bismo pricali bezveze ako mi prodje sansa za upis).

Hvala vam ipak sto se svi trudite kako biste pronasli resenje :D .

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 14 Jun 2007, 12:26

Tenebra wrote:E ovako..

Nizu muzicku MORAS upisati redovno!!! Niza traje 2 godine. Ako nikada nisi isla u muzicku, ili nemas zavrsenu nizu, pored casova pevanja moras slusati teoriju muzike, solfedjo i moras pohadjati casove klavira. Ako si zavrsila nizu, po tvojoj zelji, ocene ti se mogu prepisati i onda imas samo casove pevanja.

Da bi upisala moras poloziti prijenmi! On se sastoji od ispitivanja osecaja za ritam i sluha! Sto se tice ritma, odlupaju ti neki ritmicku vezbicu i ti treba da je ponovis. Sto se tice sluha, ima vise "zadataka": prvo ti sviraju notu po notu, koju ti treba da otpevas. Druga stavka jeste da ti odviraju neku melodiju od 3-4 tona koju opet ponavljas. Trece jeste da odsviraju akord, a ti otpevas ton koji cujes u tom akordu (ispitivanje harmonskog sluha). Najbolje je ako otpevas srednji ton! Ako ga ne cujes, evo ti najbolja caka za to: otpevaj ton koji cujes u sebi (najvisi ili nanizi) i na to naglas otpevaj tercu nize ili vise (sve zavisi koji cujes)!!!
Na samom kraju pevas pesmu koju si pripremila!

To je ptprilike to! Naravno, sve ovo ne mora da bude tako..zavisi od kolektiva i njihovog dogovora..
Idi sto pre (sutra!!!!) do muzicke skole o kojoj si razmisljala jer mislim da je prijemni za ovu godinu prosao..

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest