Pozicija tonova

Post Reply
User avatar
mikizdr
Posts: 2
Joined: 25 Oct 2007, 09:53
Location: Vranje

Pozicija tonova

Post by mikizdr » 29 Oct 2007, 08:17

Pozdrav svima!

Ja sam novajlija na forumu, koji mi se baš sviđa i ima sve moje pohvale. Pročitao ssve teme iz ove oblasti. Na jednom mestu sam pročitao Tenebrin odgovor, da je sve u pravilnom disanju i poziciji tonova.
Ovo oko disanja sam shvatio i znam o čemu se radi, ali ovo oko pozicije tonova mi nije baš najjasnije. Pa ako bi neko mogo da mi objasni o čemu se zapravo radi :?:

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Re: Pozicija tonova

Post by Tenebra » 16 Jan 2008, 19:49

Pravilno pevanje podrazumeva da ton bude otpevan "preko zadnjeg nepca" (zadnje=meko nepce). Dalje, polozaj nepca odredjuje o kom tipu pevanja je rec, tj o kojoj tehnici. Postaviti ton na zadnje nepce moze se postici samo uz pravilnu tehniku disanja! Bez disanja ce taj ton bezati, nece biti "stacionaran". Zasto je bitno postaviti ton bas na zadnje, meko nepce? Prvenstveno zato sto je to najbolji put to rezonatorske kutije (sinusne supjline u glavi) koje imaju dosta udela u jacini, boji i kvalitetu otpevanog tona. Postavljanjem tona na zadnje nepce smanjuje se i rizik od ostecenja glasnica.

Nepravilne pozicije tonova su one u grlu (kada se ustvari samo deres) i one "u nosu" kada neko peva kroz nos (ovom prilikom se ton gura previse napred, na prednje nepce).
Mladi solopevaci, koji tek uce, imaju tedenciju da prebace ton sa zadnjeg na prednje nepce (cesto ne kontrolisano). Da bi to izbegli, pevaju zacepljenog nosa, a glas treba da bude isti kao kada nos nije zacepljen.
Cesto suglasnici kao sto su "m" i "n" prebacuju ton sa zadnjeg na prednje nepce, ali se njihovo pevanje takodje vezba i vremenom ne postaje problem!

Nadam se da si razumeo :)
ako nisi, probacu jos jasnije da objasnim ili cu traziti neko ko je bolji od mene da objasni :)

User avatar
mikizdr
Posts: 2
Joined: 25 Oct 2007, 09:53
Location: Vranje

Re: Pozicija tonova

Post by mikizdr » 17 Jan 2008, 15:17

Shvatio sam i puno hvala na odgovoru! :)

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Re: Pozicija tonova

Post by Tenebra » 17 Jan 2008, 22:51

suuper :D
drago mi je ^^

nema na cemu i jos jednom, izvini!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest