Glas posle operacije krajnika?

Post Reply
User avatar
doyle777
Posts: 1209
Joined: 01 Jan 2010, 23:30
Location: Čačak
Contact:

Glas posle operacije krajnika?

Post by doyle777 » 02 Feb 2011, 11:57

Ovakva je situacija, grlo me boli vec 6 meseci, ne mogu da pevam, jedva pricam, doktori nisu znali sta mi je dok mi konacno nisu dali uput za specijalistu, ORL. Tamo mi je receno da moram na operaciju krajnika i da se javim i zakazem termin operacije.

Mene zanima da li je neko od pevaca vec imao operaciju krajnika i kako je ta operacija uticala na njihov vokal, dakle, da li se nekome promenila boja glasa (i u kojoj "kolicini"), da li se nekome smanjio (ili mozda povecao) opseg, da li jos uvek mogu da pevaju visoke tonove, da li sada pevaju krace nego pre (izdrzljivost glasnih zica), da li im je potrebno vise odmora za glasne zice posle nekog nastupa... Znaci sve sto ste primetili posle operacije krajnika.

I posebno me zanima jedna stvar, ukoliko neko koristi tehniku growla, da li mu je operacija "smanjila mogucnosti" growlovanja, posto sam mnogo vremena potrosio uceci tu tehniku i sada se bojim da posle operacije necu moci da je koristim.

Unapred hvala na odgovorima. :ziveli:

P.S. Cuo sam da postoje i drugi nacini za operaciju krajnika, gde se ne odstranjuje ceo krajnik, vec samo upaljeni deo krajnika. Da li neko zna ima li to gde u Srbiji, npr. na VMA?

User avatar
Stanko
Posts: 1559
Joined: 13 May 2009, 15:59
Location: Beograd

Re: Glas posle operacije krajnika?

Post by Stanko » 02 Feb 2011, 12:48

Moja bivsa devojka peva u horu, alt je, i posle operacije krajnike, propevala je posle nekih mesec dana. Naravno pazljivije u pocetku i sve to, al joj se glas vratio potpuno u normalu.

User avatar
Deda Joksim
Posts: 40
Joined: 06 Sep 2009, 02:36

Re: Glas posle operacije krajnika?

Post by Deda Joksim » 02 Feb 2011, 14:44

Kad tebi vade krajnike, ne diraju ti glasne zice, tako da ti se visina glasa nece menjati. E sad growlovanje je prilicno pomoglo razvoju tog procesa na krajnicima koji si imao. Growl prilicno odere grlo. Moci ces da pevas posle bez problema. Zelim ti brz oporavak.

User avatar
doyle777
Posts: 1209
Joined: 01 Jan 2010, 23:30
Location: Čačak
Contact:

Re: Glas posle operacije krajnika?

Post by doyle777 » 02 Feb 2011, 15:44

Deda Joksim wrote:Kad tebi vade krajnike, ne diraju ti glasne zice, tako da ti se visina glasa nece menjati. E sad growlovanje je prilicno pomoglo razvoju tog procesa na krajnicima koji si imao. Growl prilicno odere grlo. Moci ces da pevas posle bez problema.
Pa growl sam BAŠ prostudirao, nikada nisam koristio glasne zice kada pevam growl vise nego kada pevam "normalno", razvio sam odlicnu tehniku i zbog toga se nadam da cu moci da je koristim i posle operacije. Nikada me nije bolelo grlo posle growlovanja, tako da je veci uzrok za problem sa krajnicima bila genetika, moja majka je imala probleme sa krajnicima, a i ja sam kad sam bio mali, ali sam isao na more bas cesto posle toga (na savet doktorke), pa me je to proslo, a kasnije sam bas cesto imao problema sa grlom i brzo sam se prehladjivao...
Deda Joksim wrote:Zelim ti brz oporavak.
Hvala za zelje, nadam se da cu posle operacije moci da pevam kao i ranije... :ziveli:

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Glas posle operacije krajnika?

Post by MetalFunk » 02 Feb 2011, 18:15

Chester iz LP-a je operisao rak grla, pa eno, peva ki slavuj. Tako da mu krajnici dodju kao mala maca, sto se operacije tice (ako se to uopste moze nazvati operacijom).
Brz oporavak!
:ziveli:

User avatar
doyle777
Posts: 1209
Joined: 01 Jan 2010, 23:30
Location: Čačak
Contact:

Re: Glas posle operacije krajnika?

Post by doyle777 » 22 Nov 2011, 16:49

Evo ljudi, da se javim, i pomognem u odluci ukoliko neko od pevača odluči da vadi krajnike... :)

Elem, prošlo je već 2 i po meseca od operacije, znam da sam dosta sjebao grlo pošto sam godinu dana pevao sa sjebanim krajnicima, pa mi verovatno zbog toga ovako dugo i traje oporavak. Pre nekoliko dana sam po prvi put mogao da zapevam u falsetu (ne baš najbolje, ali mogao sam :) ) i svakog dana osećam da mi je sve bolje grlo. Normalno, oporavak polako napreduje, nigde ne žurim, al' očekujem da ću u roku od 3-4meseca moći da izvučem skoro sve tonove kao i pre, i da će mi trebati još nekoliko meseci da se vratim na staro. Ne pevam ništa previsoko, dok niske tonove mogu, otprilike, negde do F tona (nemam nijedan instrument da proverim sad). Trenutno mogu da otpevam Stone Sour - Bother i Through The Glass (normalno bez onih visokih tonova). ^^
Što se tiče boje glasa, malo se izmenila, tj. vratila se na onu boju koju sam imao pre nekoliko godina, dok još nisam pevao :O.o: , ali očekujem da će se promeniti, jer je još rano, rana još uvek zarasta.

I jedan savet, ne jebite grlo, izvadite krajnike čim vam doktor kaže, a ne kao ja. :ziveli:

P.S. I dosta ćete smršati posle operacije, ja sam smršao 8kg, al' sam čuo da se mnogo brže gojite posle oporavka od operacije, što ja nisam osetio, jer sam odmah posle operacije prešao na hranu iz menze. :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest