Dijafragma

Post Reply
MIKI95
Posts: 9
Joined: 20 Nov 2010, 19:14

Dijafragma

Post by MIKI95 » 05 Feb 2011, 10:12

Hajde za one koji vole temu o disanju pomoću dijafragme! :)

Na forumu sam pronašao nešto o tome, ali meni i dalje nije jasno kako se to izvodi... Kako da to izvedem preko pevanja, kako da kontrolišem to disanje, odnosno, uradim ja vežbu, ali kako da je primenim...?
Desi mi se nesvesno da otpevam deo pesme uz pomoć dijafragme, ali mi nije jasno kako da kontrolišem disanje u celoj pesmi. :hmm:
Tako da bih voleo da mi neko, ko ima živaca za dugooo pisanje, to malo bolje pojasni ;)

User avatar
SonicX
Posts: 311
Joined: 12 Oct 2010, 18:27
Location: Beograd

Re: Dijafragma

Post by SonicX » 06 Feb 2011, 02:20

ne pevam, i nemam iskustva, ali mislim da je dobra vezba da prvo naucis pravilno da dises... znaci, smaras nekoga ko ide na solfedjo da ti objasni sta to znaci i kako se izvodi, e onda vezbas sam kod kuce dok bukvalno ne pocne da ti se vrti u glavi i padnes u nesvest! ;)

MIKI95
Posts: 9
Joined: 20 Nov 2010, 19:14

Re: Dijafragma

Post by MIKI95 » 06 Feb 2011, 14:33

Da nisam znao da je najvažnije disanje kod pevanja, ne bih otvorio temu ''Dijafragma'' :)
Ma gde ja da nadjem te ljude?!?! :)

Bach
Posts: 85
Joined: 10 Feb 2010, 20:43

Re: Dijafragma

Post by Bach » 11 Feb 2011, 23:47

Disanje putem dijafragme je veoma tesko i zahteva mnogo rada, truda i koncentracije. Ja sviram klarinet punih 10 godina i jos uvek znam da zabrljam u tome. Prvo trebas da naucis kako se udahne u "stomak" a onda onaj tezi deo, kako da ga zadrzis i konstantno vuces na "dole"! Da ti objasnim par vezbi koje mozes koristiti da bi shvatio o cemu se radi... Prvo lezi na ledja i disi normalno, ne misli o dijafragmi. U ovom polozaju telo po prirodi koristi vise donji deo pluca i mozes primetiti kako ti se stomak izdize... Vezbaj tako sto ces staviti neki teret, knjige npr, i dizi ih dok ne steknes malo kontrole. Zatim kad to uklaviris sedi na stolicu sa blago rasirenim nogama i spusti se izmedju nogu, u ovom polozaju ces osetiti u predelu slabina - bubrega - da ti se takodje pomera pri udisaju. Kako budes sticao kontrolu i osecaj za to izdizi se polako sve dok ne dodjes do uspravnog polozaja tj stojeceg. U stojecem polozaju kad budes osetio kontrolu pri udisaju prvi deo si resio. Takodje jedan savet kako su nas ucili u skoli i kako svi profesori duvackih instrumenata to objasnjavaju sto se tice potiskivanja vazduha na dole, najbolje ti je da obratis paznju kad budes obavljao veliku nuzdu kako ti se ponasa stomak i vazduh koji si udahnuo. Mozda ti zvuci smesno ali tako je. :) Za pocetak ce ti ovo biti dosta... Ja znam jos gomilu vezbi i nacina za bolju kontrolu disanja ali to kasnije... ako ti nesto nije jasno, slobodno mi se obrati.. :) pozZ

MIKI95
Posts: 9
Joined: 20 Nov 2010, 19:14

Re: Dijafragma

Post by MIKI95 » 13 Feb 2011, 13:15

Hvala na odgovoru, probaću te vežbe pa ću javiti kako je prošlo... Pozzz :)))

Синбад
Posts: 33
Joined: 29 Jul 2010, 19:25

Re: Dijafragma

Post by Синбад » 25 Feb 2011, 17:02

Ево и ја бих нешто да питам, ако дубоко удахнем ваздук и раширим плућа навише што могу, даље могу да дишем тако да ми се плућа не померају (скупљају и шире), бар не толико да бих видео/осетио. Да ли то значи да онда дишем из дијафрагме? Могу и да певам тако. Иначе не планирам да постанем певач, то радим чисто помало, али ме занима. :D

serrano
Posts: 18
Joined: 15 Feb 2011, 11:36

Re: Dijafragma

Post by serrano » 27 Feb 2011, 19:49

MIKI95 svi smo mi imali i još uvijek imamo problema sa dijafragmalnim disanjem, da znaš, baš kao što ti je i rekao Bach. E sad moraš da znaš, shvatiš i prihvatiš da su za pravlno disanje i pjevanje potrebne godine rada i truda.....pitanje je samo koliko pjevanje želiš i voliš :lol:
Ja imam i dalje problema sa disanjem ali guram dalje i radim, moja velika prednost je ta što sam medicinar pa se razumijem u anatomiju i jasna mi je sva ta priča oko guranja stomaka na dolje. E sad da ti objasnim tipove disanja i kako se većina nas zezne u pjevanju.
Imaš tri tipa disanja :
1. Gornje kostalno - gdje ti se prilikom udaha podiže gornji dio grudnog koša
2. Donje kostalno - gdje ti se prilikom udaha širi donji dio grudnog koša
3. Abdominalno (stomačno) - gdje ti se prilikom udaha širi stomak, tačnije poprima izgled balona ili lopte :lol:

E sad, poenta adbominalnog disanja je u tome da ti prednjim i kosim stomačnim mišićima izgruaš vazduh vani. Nama vazduh ne ide u stomak priliko abdominalnog udaha već u pluća što je logično jer šta će vazduh u stomaku?? a razlog zašto stomak poprima izgled balona je taj što kada udahnemo vazduh glavnim inspiratornim mišićem koji se zove DIJAFRAGMApluća se pune vazduhom i na taj način guraju unutrašnje organe u pravcu naprijed i na dolje.
Jako bitna i jako bitna stvar su glasne žice koje ma šta radio tokom pjevanja ne smiješ opteretiti.....(ukoliko ne znaš kako glasne žice izgledaju ukucaj na you tube laringoskopija i pogledaj već), bitno je da prilikom izgovora riječi i slova (pjevanja) ne stežeš grlo i da dozvoliš da ton pravilno izađe sa svom svojom jačinom, bojom i glasnoćom :metal: Čim vidiš da se grlo steže STANI, nešto nije OK, iskuliraj koji minut pa poslje ponovno na posao.
Što se tiče disanja uopšteno, disanje je pasivna radnja koju mi kontrolišemo i ne kontrolišemo..... :O.o: probaj da poslušaš Bach-a i da viježbaš baš kao što ti je on napisao i tada će to biti kontorlisano disanje a nakon nekog vremena to aktivno kontrolisanje disanja će ti preći u pasivno koje više nećeš imati potrebe da kontrolišeš jer ćeš "naučiti" svoj organizam da diše abdominalno.

nadam se da sam ti bar malo razjasnio funkcionisanje disajnog aparata!!!!!!
pozz :cao:

serrano
Posts: 18
Joined: 15 Feb 2011, 11:36

Re: Dijafragma

Post by serrano » 27 Feb 2011, 19:55

Синбад wrote:Ево и ја бих нешто да питам, ако дубоко удахнем ваздук и раширим плућа навише што могу, даље могу да дишем тако да ми се плућа не померају (скупљају и шире), бар не толико да бих видео/осетио. Да ли то значи да онда дишем из дијафрагме? Могу и да певам тако. Иначе не планирам да постанем певач, то радим чисто помало, али ме занима. :D
To što ti raširiš pluća nema veze, pluća ćeš raširiti bilo ka gore, dolje ili u stranu - ako kontaš na šta mislim. Pluća moraju ići na dolje što dobijaš adbominalnim disanjem a ne na gore ili u stranu. Raširena pluća je nemoguće konstantno držati tako raširena, čak i pokušaj tako nečega te može dovesti do nesvjestice te ti ne bih savjetovao da dalje primjenjuješ tu metodu.
pozzz :cao:

MIKI95
Posts: 9
Joined: 20 Nov 2010, 19:14

Re: Dijafragma

Post by MIKI95 » 01 Mar 2011, 14:43

E, hvala na svemu... Pogledaću onaj video i trudiću se da ne opterećujem glasne žice previše :D

serrano
Posts: 18
Joined: 15 Feb 2011, 11:36

Re: Dijafragma

Post by serrano » 01 Mar 2011, 17:04

nema na čemu, šta god da te zanima pitaj....... :D
pozzz :cao:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest