A sad malo i ja da te davim!

Post Reply
jesko
Posts: 3
Joined: 15 Nov 2007, 23:23
Location: Beograd

A sad malo i ja da te davim!

Post by jesko » 15 Nov 2007, 23:31

Draga Tenebra, zdravo.Dolazim vec neko vreme na ovaj forum,citam kako edukujes ljude i svidja mi se sto si pristupacna i fina.Elem,da ne duzim sa uvodom,trudicu se da izlozim svoj problem.
Naime,imam 22 godine i zenskog sam pola(da naglasim posto je nick malo konfuzan)i u 15 godini sam skontala da imam sluha.Pre toga sam bila operisana od istog.Ne znam kako,kad i zasto, uglavnom ortak koji se bavio muzikom me je podstakao na pevanje, ubedio da znam da pevam(sto je tacno..donekle) i ja sam pevanje zavolela vise no ista.Nisam htela da idem u muzicku.Iskreno,to me je malo smaralo.Htela sam da pevam u nekom bendu itd...znas kako to ide i imala sam nekoliko akcija,ali uglavnom bezuspesnih zbog neazurnosti i neodgovornosti ljudi.A i generalno nisam bas imala srece.Uvek kad je nesto po pitanju pevanja trebalo da se desi,sve se zezne nekako i bzvz.I tako ja verovah u svoje pevacke kvalitete dok nisam upoznala ljude koji se prof.bave muzikom i dok mi ne rekose sta valja a sta ne valja.Intonacija mi je navodno besprekorna i imam talenta,sluha...ali tehnika,tehnika i samo tehnika.Krenula sam na casove,ali pare su problem.Mada, kazu i da nisu posto ih nema :lol: ali avaj...Skontala sam nesto malo to sa disanjem,ali mi nije sustinski jasno sledece...Dok pevas,zapravo trebas da dises stomakom pri svakom udahu?Mislim,objasni mi sta je sustina tehnike,sta je ono od cega treba da krenem posle disanja?Kako sve to funkicionise?Ne moras da se smaras i da mi kucas ceo postupak videla sam da si to vec uradila! :lol: Ali samo sustinski mi reci,sta da radim da uvezbam tu tehniku i sta je ono od cega moram da krenem?

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 18 Nov 2007, 19:07

Hey :) dobrodosla!!
ma kakvo davljenje, zato ovo i postoji, da bi se ljudi informisali :D

Devojko, ako je tebi intonacija besprekorna, 70% tvojih problema oko pevanja je reseno..tehnika je nesto sto se mnogo lakse savladava :) tako da nema sta da brines :)

Na kakve si casove isla? koliko su casovi?

a sada da pitam..kojim ti pevanjem zelis da se bavis? Tj. koju tehniku zelis da savladas? :)

Prvo kreni od disanja!!!
E ovako: dok pevas (bilo kojom tehnikom) uvek i samo uvek se dise "na stomak". Za ovakvo disanje se kaze i da je najpravilnije! Pri ovom disanju treba da ti se siri stomak, a ne da se podize grudni kos :) Da bi lakse shvatila - isto tako dises kada legnes da spavas :) Probaj! :)

Kada savladas disanje, trebala bi da krenes sa odrzavanjem tona na jednom mestu tj. na kontroli tonova koje pevas, i da razvijas opseg u tom nekom obliku. Sve zavisi kojom tehnikom zelis da se bavis :)

Posle toga vezbanjem i eksperimentisanjem isprobavas mogucnosti :) (najzanimljiviji deo) osnovu imas, dalje je sve na tome koliko ces uloziti u svoj glas :)

Ono sto je najbitnije jeste da ono sto jednom naucis NIKADA ne prestanes da vezbas jer ce se neverovatno "neprimetno" izgubiti, i onda jovo-na novo :)

da bih ti rekla nesto vise, morala bi da mi kazes koja je tehnika u pitanju. Ovo sto sam ti rekla su pravila ista za sve tehnike :)

jesko
Posts: 3
Joined: 15 Nov 2007, 23:23
Location: Beograd

Post by jesko » 19 Nov 2007, 22:38

Sto se casova tice,isla sam kod Jelene Popin.Ne znam da li znas, nasa bluz pevacica i sjajna devojka.Ali iskrsli su mi novcani problemi(studentarija...znas kako je)tako da smo sad u pregovorima sta i kako.Ja slusam sve i svasta i u principu ono na sta bih se ja usredsredila je neko rok pop pevanje,ali ta devojka se bavi bluzom,mada ni to nije iskljuceno kao pevacka ambicija.Sto se moje intonacije tice,zaista jeste jako dobra,ali kapiram da je i tehnika bitna i znam da mi tako malo fali, pa mi je stvarno bedak da ne uspem u tome.Dok nisam upoznala ljude koji se ozbiljno bave muzikom i dok nisam dosla na ovaj forum,pa samim tim shvatila da je pevanje mnogo vise od onog sto sam ja mislila,nisam kapirala koliko ne znam.ALI,voljna sam da naucim.Mozes li ukratko da mi kazes sta je sustina u pevanju?Ok,razumem da svo vreme treba da disem stomakom i to sam pola savladala,ali...sta jos?

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 20 Nov 2007, 19:03

Vazno ti je da je ton na pravom mestu, odnosno, da sve izlazi napolje iz rezonantne kutije (kod pevaca to je glava), da se nista ne zadrzava u grlu ili u usnoj duplji.

To se postize pravilnom tehnikom disanja (koja je i najvaznija u tehnici pevanja) jer ona podrzava sve ostalo, a pre svega jacinu i kvalitet otpevanog tona..Naravno, jako je vazan i polozaj usne duplje - spusten koren jezika i polozaj nepca koji oslobadjaju mesto za izlazak vazduha.

Vazno je da te nista ne boli, jer cim osecas neki bol u glasovnom aparatu, znaci da nesto ne valja.

:)

jesko
Posts: 3
Joined: 15 Nov 2007, 23:23
Location: Beograd

Post by jesko » 20 Nov 2007, 20:14

Kapiram...Ja sam probala da disem stomakom i uspela sam to da radim pravilno,ali su mi uzdasi jako plitki.Verovatno se to stice vezbanjem.
Znaci,pevanje iz stomaka je zapravo pevanje pomocu disanja IZ stomaka,tj.stomakom i to je to?Ne znam, nekako sam kontala da je tehnika pevanja nesto prilicno komplikovano,a zapravo mi ne deluje toliko strasno?

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 21 Nov 2007, 12:40

To je osnovno! :)
bez toga je sve ostalo - pa nemoguce pravilno da se izvede :)

kasnije treba da radis na jacini tona, na prosirivanju opsega, na vibratu..

nije tesko, ali zahteva puno posvecenosti i vezbe - bas kao sve ostalo u zivotu, ako zelis da budes dobar u tome.. :)

danas je jedan decko postovao odlican site (nisam znala za ovo ranije), pa i to malo pregledaj, odlicno je!! :)
viewtopic.php?t=1652

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest