Umaranje glasa ili nesto drugo?

Post Reply
Nexus
Posts: 2
Joined: 26 Oct 2007, 22:12

Umaranje glasa ili nesto drugo?

Post by Nexus » 22 Nov 2007, 16:33

Pozdrav svima, evo jos jednog pitanja za Tenebru ili bilo koga ko ima slicna iskustva...

U repertoarima bendova u kojima sam imao prilike da probam mi se neretko nadje nesto od GnR, Iron Maiden i slicno. Posto sam bariton, ili mozda cak bas-bariton, to mi predstavlja mali problem.
Visina sama po sebi nije problem, jer na pocetku probe mogu da odpevam bez vecih problema, ali posle odredjenog vremena dolazi do, predpostavljam, umaranja glasa.

Dakle, posle desetak pesama pocnem da ispadam, falsiram na visokim deonicama i tacno se cuje kako se mucim da izvucem.
Pesme u svom opsegu tada mogu da odradim bez problema, ali nesto vise, jedva.

Naravno, zanima me da li je moguce premostiti ovaj problem?
Da li je u pitanju neuvezbanost, ili jednostavno priroda glasa.

Ako je neuvezbanost, onda cime mogu da "ojacam" glas? Skalama, pevanjem tim pesama, ili necim trecim?

Hvala unapred... :wink:

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 22 Nov 2007, 23:49

Huh, ako inace pevas bariton ili cak bas-bariton!! onda pvanje tenorskih deonica i moze da postane problem!

Ono sto moras da znas jste da u prirodi tvog glasa nije da zvucis tako svetlo kao oni (zao mi je sto ovo moram da kazem :/), ali je moguce da lepo i cisto izvuces visine.
Radio si na svom opsegu? Vezbao si nekada falset? Koliko ti je jaka podrska iz stomaka?

To sto ti se kasnije umara glas je rezultat prejakog forsiranja necega sto na pocetku ne moze da se otpeva. Savetujem ti da prvo navezbas podrsku stomaka, kao i cisto pevanje falsetom (bez stezanja grla).

Ako ti stvarno mozes da otpevas te visine, a pri tom si bariton (bas-bariton) svaka cast! Ali, savetujem ti da cim osetis da se ne osecas udobno dok pevas visine prestanes, jer ces ih suprotnom samo oderati. To ce dovesti do grubog glasa, smanjenja opsega, i ostalih "ruznih" stvari ;)

Vezbaj da ti grlo bude opusteno i neoptereceno! A sto je najbitnije, nikako nemoj da se forsiras - ne samo u pocetku nego nikada! Pevaj do visine na kojoj se u tom trenutku osecas udobno. Kada se aparat lepo postavi, sve ostale visine ce neki sledeci put lakse ici. Vazno je samo da vezbas pravilno :)

Nexus
Posts: 2
Joined: 26 Oct 2007, 22:12

Post by Nexus » 23 Nov 2007, 00:58

Tenebra wrote:Huh, ako inace pevas bariton ili cak bas-bariton!! onda pvanje tenorskih deonica i moze da postane problem!

Ono sto moras da znas jste da u prirodi tvog glasa nije da zvucis tako svetlo kao oni (zao mi je sto ovo moram da kazem :/), ali je moguce da lepo i cisto izvuces visine.
Radio si na svom opsegu? Vezbao si nekada falset? Koliko ti je jaka podrska iz stomaka?

To sto ti se kasnije umara glas je rezultat prejakog forsiranja necega sto na pocetku ne moze da se otpeva. Savetujem ti da prvo navezbas podrsku stomaka, kao i cisto pevanje falsetom (bez stezanja grla).

Ako ti stvarno mozes da otpevas te visine, a pri tom si bariton (bas-bariton) svaka cast! Ali, savetujem ti da cim osetis da se ne osecas udobno dok pevas visine prestanes, jer ces ih suprotnom samo oderati. To ce dovesti do grubog glasa, smanjenja opsega, i ostalih "ruznih" stvari ;)

Vezbaj da ti grlo bude opusteno i neoptereceno! A sto je najbitnije, nikako nemoj da se forsiras - ne samo u pocetku nego nikada! Pevaj do visine na kojoj se u tom trenutku osecas udobno. Kada se aparat lepo postavi, sve ostale visine ce neki sledeci put lakse ici. Vazno je samo da vezbas pravilno :)
Hvala na brzom odgovoru... :wink:
Pa, da...uvek i prekinem da pevam na toj visini cim osetim da mi nije vise OK, bas zato sto pazim na glas.
Kada sam na nekoj visini trudim se da pevam u onom nazalnom registru, ili kako se vec zove, ili predjem u falseto ako moram.
Falseto mi nije problem, ali nisam navezban sto se tice disanja, i uopste opsega. Vrlo retko radim kod kuce, pa je, sigurno, to i najveci problem.
Ili redovno vezbanje i raspevavanje ili mi uvek ostaje black metal... :lol:

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 23 Nov 2007, 13:55

nema na cemu!

hahahaha :D

e..upravo si odgovorio sam sebi ;)

:D

P.S. Dobrodosao na forum x) :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest