Tonaliteti

Post Reply
Lazar89(BG)
Posts: 3
Joined: 08 May 2008, 21:24

Tonaliteti

Post by Lazar89(BG) » 27 Aug 2011, 14:22

Pevam vec neko vreme i imam bend ali prijatelji iz benda me kritikuju zbog tonaliteta jel ga tokom pevanja trazim ili ne mogu da ga nadjem. Samouk sam i bio bi bilo kome veoma zahvalan ako moze da mi da neki savet ili mozda da me uputi na neki sajt ili video koji bi mi pokazao odprilike kako sve to funkcionise posto ne znam nikog ko bi mogao da mi kaze bilo sta o tom problemu. Imam neke snimke sa bendom http://www.youtube.com/watch?v=h-CgEcqr ... re=related..... mada mislim da mnogo bolje radim domace stvari,engleski znam ali nemam akcenat,koliko je i to bitno...hvala unapred :cao:

Marko85
Posts: 18
Joined: 11 Mar 2011, 15:41

Re: Tonaliteti

Post by Marko85 » 09 Oct 2011, 16:16

Da li je tebi problem da 'pogodiš' određeni ton dok pevaš, a znaš kako bi to trebalo da zvuči, ili ti je problem da razumeš šta su tonaliteti i/ili kako bi nešto trebalo da zvuči u određenom tonalitetu?

Ako je ovo drugo u pitanju, onda nauči osnovnu teoriju muzike (preporučujem knjigu "Osnovna teorija muzike" od Marka Trajčevića) i vežbaj skale.

Ako ti je samo problem da 'pogodiš' određeni ton dok pevaš, uzmi neki instrument i vežbaj uz njega (sviraj neki ton, pa probaj da otpevaš isti ton).

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Tonaliteti

Post by komil » 20 Oct 2011, 22:19

Probaj da vežbaš samo sa gitaristom. Npr. ovu pesmu sa snimka, ali neka je on svira sporije i samo neka svira melodiju koju ćeš ti pevati (manje više gitarska deonica tako i ide). Uzmete jednu kraću frazu pa onda zajedno (on svira ti pevaš), pa onda odvojeno, ti probaš da ponoviš bez njega. Probaj tako da se navikneš na njegov zvuk gitare da ti postane komotno da dobro čuješ njegove tonove, i da ti postane jasno kada si 100% "ubo" njegov ton.
Doduše, za to bi verovatno bilo lakše da ti sviraš neki instrument pa možeš sam sa sobom ovo da radiš. Da čuješ kako zvuči taj zvuk kada se ton koji otpeva pogodi lepo sa odsviranim tonom. To jednostavno treba da ti "klikne" u glavi, posle vežbanja, potrebno ti je nešto vežbe.

Što se lestvica tiče, to opet možeš sa gitaristom, ali svakako nakon što ukapiraš kako da lepo kopiraš njegove tonove. Prosto, tražiš od njega da odsvira neku lestvicu i onda ti ponoviš.

Sve u svemu: slušanje+pevanje+vežba. Dakle, vežbe sluha ti nedostaju, pa tek onda eventualno muzička teorija.

Stefan_91_
Posts: 13
Joined: 26 Feb 2008, 22:15

Re: Tonaliteti

Post by Stefan_91_ » 19 Nov 2011, 06:06

Lazar89(BG) wrote:Pevam vec neko vreme i imam bend ali prijatelji iz benda me kritikuju zbog tonaliteta jel ga tokom pevanja trazim ili ne mogu da ga nadjem. Samouk sam i bio bi bilo kome veoma zahvalan ako moze da mi da neki savet ili mozda da me uputi na neki sajt ili video koji bi mi pokazao odprilike kako sve to funkcionise posto ne znam nikog ko bi mogao da mi kaze bilo sta o tom problemu. Imam neke snimke sa bendom http://www.youtube.com/watch?v=h-CgEcqr ... re=related..... mada mislim da mnogo bolje radim domace stvari,engleski znam ali nemam akcenat,koliko je i to bitno...hvala unapred :cao:
Na snimku koji si prilozio ne vidim problem u nekom ispadanju iz tonaliteta. Ima falseva, ali nista strasno, svakom se fals omane, svirate rok i fals nije katastrofa, kao npr. u klasicnoj muzici. Problemcic je u nedovoljno razvijenom sluhu, gde je, po sablonskom pravilu, potrebna vezba. Bilo bi super malo da se bacis u skale, da prelistas knjigu koja je predlozena u prethodnom postu, i da, ako imas sa kime, ispevavas skale uz klavir. Najprakticnije je. To ti je najbolja vezba, ispevavanje skala, i sticanje osecaja za razmak izmedju tonova. I, jos jedan predlog, edukuj se notalno, note su muzicka azbuka, puno koristi ako planiras ozbiljnije da zaronis u pevacke vode.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest