Head voice pitanje

Post Reply
Vex
Posts: 4
Joined: 06 Dec 2011, 00:06

Head voice pitanje

Post by Vex » 06 Dec 2011, 00:24

Skoro sam skinuo Brett Manningove CDove i preslušao neke. Ono što me je zaintrigiralo jeste razlika između falseta i head voicea. Kada sam uporedio, mislim da imam taj head voice i to ne mali raspon. Mislim da nije falseto jer nije u pitanju onaj "prazan" ton bez dubine... već ima neku svoju dubinu, ako znate na šta mislim.

Sad me zanima ako neko može da mi kaže svoja iskustva sa head voiceom (ne znam kako se kaže na srpskom, ali znam da nije falseto)? Kako bolje povezati to sa nižim registrom) Imam po onoj skali kako se koristi u svetu raspon od #F2 do E4, kako kad mogu i F2 da ubodem, nekad i F4... ali nije to stabilno. E sad tu dolazi head voice koji cepa na gore do negde oko A5 ili C6, zavisi od dana.

Zanima me kako mogu barem jedan deo head voice da izvežbam da se poveže sa ostatkom raspona pa da sklopim bar do A4 da imam makar dve oktave i par tonova da lepo pevam bez seckanja? I zanima me šta mislite da li je ovaj raspon sasvim dovoljan za bavljenje pevanjem?

Hvala unapred! :cao:

Wishmaster
Posts: 16
Joined: 24 Dec 2011, 09:23

Re: Head voice pitanje

Post by Wishmaster » 09 Jan 2012, 00:40

Ne znam ništa o pevanju :) ni o tom head voice, ali mislim da ga imam i ja xD i to poprilican. Jel to vrisak? Kod mene je on nekako operski :D neobican, mozda se prijavim za ja imam vrisak :D! pozz

lex_bioskop
Posts: 14
Joined: 11 Jan 2012, 02:06
Location: Beograd, Zemun

Re: Head voice pitanje

Post by lex_bioskop » 15 Jan 2012, 22:42

Nisam bas skapirao razliku, ali evo, u linku ispod imas objasnjenje, pa mozda ti pomogne. Ali, kao i ovaj lik, ne mislim da je bitno sta koristis, ukoliko to funkcionise kako treba u nekoj konkretnoj pesmi, ako se radi pravilno, i ako dobro zvuci. Sto se vokalnog raspona tice, sve zavisi opet od vrste muzike na koju ciljas. Najbolje ces proveriti sebe kroz svoje snalazenje u konkretnim pesmama. Vrlo cesto ljudi prilikom raspevavanja dodju do jako visokih tonova, ali pogadjanje istih tokom konkretne pesme (pogotovo ako se radi o skokovima u visini) nekad moze da bude problem. Anywayz, nadji neku malo zahtevniju pesmu koju volis, ako si u stanju da je uvezbas da bude intonativno tacna, i da tvoj glas lepo zvuci, to je to :)
http://www.youtube.com/watch?v=Jtcp6yBb-nk

Vex
Posts: 4
Joined: 06 Dec 2011, 00:06

Re: Head voice pitanje

Post by Vex » 28 Jan 2012, 19:43

Čuo sam da se negde može head voice lepo uvežbati da se nadoveže na tvoj "običan glas".
@Wishmaster: Jeste. Skinuo sam CD-ove Breta Manninga i objasnio je da je head voice falset sa mnogo "dubine". Ne dubine po smislu visine tona, nego dubine u smislu da nije praznjikav i slabašan. To je taj operski ton, kako si ga ti nazvao. Uz neke vežbice, tipa raspevavanje na brr i rrr možeš povezati to i raširiti raspon. Uglavnom muški kada kreću sa pevanjem imaju jednu i po oktavu, posle tih vežbica do 2.5 oktava bude. :)

Wishmaster
Posts: 16
Joined: 24 Dec 2011, 09:23

Re: Head voice pitanje

Post by Wishmaster » 30 Jan 2012, 05:34

Vex wrote:Čuo sam da se negde može head voice lepo uvežbati da se nadoveže na tvoj "običan glas".
@Wishmaster: Jeste. Skinuo sam CD-ove Breta Manninga i objasnio je da je head voice falset sa mnogo "dubine". Ne dubine po smislu visine tona, nego dubine u smislu da nije praznjikav i slabašan. To je taj operski ton, kako si ga ti nazvao. Uz neke vežbice, tipa raspevavanje na brr i rrr možeš povezati to i raširiti raspon. Uglavnom muški kada kreću sa pevanjem imaju jednu i po oktavu, posle tih vežbica do 2.5 oktava bude. :)
:) Ja bar mislim da imam potencijal u tom ,,head voice-u,,. Gde si ovo za vežbi pročitao, jel znaš neku da predložiš?
P.S. Pre neki dan sam otišao u jednu muzičku školu, s namerom da mi neko objasni, šta znači kad neko falšira?! Profesor mi je rekao da je to kada pevač ne otpeva intonativno tačno. Pitao sam ga da li je falš i head voice, pošto se za h.v. koristi izraz falsseto? (što mene asocira na falš). Rekao je ne, ali je dodao da tonovi iz h.v. ,,ne postoje,, odnosno da se ne mogu računati u tonove kao iz chest voice... Primetio sam da mnogi pevači koriste h.v. dok pevaju i to je jako simpatično :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest