Problem sa glasnicama!!

Post Reply
Bojanna
Posts: 2
Joined: 14 Jan 2013, 22:48

Problem sa glasnicama!!

Post by Bojanna » 15 Jan 2013, 00:39

Pozdrav svima :) Imam problem koji me muci vec duze vijeme. Imam 17 god. i idem na solo pjevanje (druga godina). Prva godina solo pjevanja je prosla super, bas sam brzo napredovala, jesam pjevala malo teze kompozicije, ali mi nisu predstavljale problem. Kada sam u septembru ponovo krenula sa casovima sve je bilo super, nastojala sam da preko ljeta dva tri puta sedmicno vjezbam glas kako nebi naglo krenula sa programom. Medjutim negdje krajem septembra pocela sam da primjecujem da pred kraj casa gubim snagu, podrska mi je bila slaba i pojavio mi se sum u glasu, ali kad bi se malo odmorila proslo bi. Nastavila sam normalno da pjevam ali je situacija postala gora pa bi se sad vec na drugoj,trecoj vjezbi pojavio sum tako da je i profesorica to primjetila. Znala sam da je to samo umor jer sam imala nezgodan raspored (isla sam u muzicku direktno iz skole, znaci premorena), nisam jela prije casa, a kompozicije su bile jako zahtjevne i dosta visoke. Trazila sam profesorici da mi promijeni raspored, medjutim situacija se nije popravila pa sam otisla kod ORL specijaliste, koja je pametno zakljucila da mi je to zbog nosa (iskrivljene nosne pregrade), sto naravno nije istina jer sam sa tim istim nosem pjevala citavu prvu godinu normalno. Tada mi je profesorica hora rekla da mi se glasnice uslijed velikog napora ne spajaju kako treba (jer se njoj deslila ista stvar)i da treba da mirujem tj. cutim neko vrijeme. Nisam pjevala citava dva mjeseca i sad sam za raspust pocela sa laganim vjezbama, ali mi se sve cini da nije puno bolje. To nije promuklost jednostavno glas ne zvoni i zvuci tupo,a kada bih puno pricala osjetila bi bas umor u glasu. Koliko sam informisana ne postoji ni jedan fonijatar u CG tako da ne znam kome da se obratim vise,a jako se bojim da nisam trajno ostetila glas. Molim vas za savijet ako je iko imao slican problem ili zna nesto vise o glasnicama da pomogne. Hvala unaprijed :D

User avatar
Markony
Posts: 486
Joined: 11 Apr 2009, 21:39
Location: Jagodina

Re: Problem sa glasnicama!!

Post by Markony » 16 Jan 2013, 00:31

Neki Pro pevaci, svetski poznati, koriste umuceno zivo jaje u kuvanom vinu sa malo bibera.
Mozda se problem resi nakon Teen-age perioda?
:ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest