Tenor

Post Reply
User avatar
Firesucker
Posts: 35
Joined: 09 Jan 2008, 13:13
Location: Zrenjanin

Tenor

Post by Firesucker » 29 Jan 2008, 14:43

Hteo bi da znam koliko velike su moje glasovne mogucnosti. Ja sam tenor. Mislim da pravilno disem, kroz stomak. Pevam razne pesme i prvo sam mislio da kopiram glasove pevaca, ali onda sam se snimio preoko mikrofona i otkrio da to ne radim.
Mislim da mogu baritona ladno da otpevam, posto sam otpratio tonove mog druga koji je bariton bez naprezanja. E sad taj falset, da li je on ustvari onaj deo koji ne mogu redom da otpevam nego preskocim.

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Re: Tenor

Post by Tenebra » 29 Jan 2008, 16:50

Opseg tenora (ali ne svih, naravno - kod svakog je drugacije - neki imaju uzi, neki siri opseg) ide uglavnom od c (malo c) do C3.
Na osnovu boje i opsega izdvojeno je vise grupa u samom tenoru:
1. Leggiero tenor - veoma svetao glas, pokretan. Cesto opseg prelazi i C3.
2. Lirski tenor - "sarmantan", jak, svetao i ne tezak glas. Opseg je uglavnom do C3.
3. Spinto tenor - vise ima dramski zvuk nego lirski tenor (malo je masniji). Kategorija izmedju dramskog i lirskog.
4. Dramski tenor - mocan, "masan" i veoma zvucan tenor. U operama uglavnom glumi nekog junaka ;)
5. Helden tenor - "masan" i "najdublji" tenor, cesto "hvata" i baritonski gornji deo opsega.
6. Spiel tenor - veoma slican dramskom / potrebno je dobro dobro glumacko iskustvo, a i za svaki svoj lik mora da formira nov i drugaciji glas, tj. boju glasa.

Predpostavljam da ono sto si pitao jeste falset. Najteze je uvezbati da ne postoji ta granica izmedju "grudnog" i "glavenog" tona, ali postoje i vezbice za to. Da li si cuo za "liproll"? Ne znam kako se to kod nas zove, a ni kako da ti objasnim nacin vezbanja i funkcionisanja i zato baci pogled na ovo, obavezno: http://www.youtube.com/watch?v=jZ_RwV52 ... re=related

:)

User avatar
milosch
Posts: 95
Joined: 15 Mar 2008, 15:49
Location: u magnovenju :P
Contact:

Re: Tenor

Post by milosch » 17 May 2008, 20:16

Pozdrav svima, posebno Tenebri koja ovde odradjuje sjajan posao :D.Ja sam relativno nov chlan
(iako sam se registrovao pre nekih mesec dana ako ne i vishe nisam puno postovao vishe sam chitao postove i edukovao se :lol: ).Forum je odlichan, zeleo bih da pohvalim ekipu ljudi koji stoje iza svega ovoga :bow: :bow:.
E sad, imam jedno pitanje u vezi ovog poslenjeg posta.
Dali je taj glaveni ton ustvari falseto?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest