Upoznajte svoj instrument!

Post Reply
User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by pipistrello » 15 Jul 2008, 20:49

Caos, :oops:
Posto se bavim solo pevanjem vec sest godina,mogla bih i ja nesto da napisem.
Znajuci da 50% pevaca ima problem sa disanjem,a da je disanje jako vazno kod pevanja,pisacu o tome.Ukoliko samostalno ucite tehniku pevanja,osecaj za dobro disanje imacete kad legnete na ledja i duboko udahnete.Dakle,prilikom udisanja svi misici moraju biti OPUSTENI,to je jako vazno,jer kada su misici zgrceni,prostor za vazduh je manji,te pevaci imaju kratak dah.Vazduh mora da struji kroz sve misice grudnog kosa i abdomena,i potrebno ga je ravnomerno rasporediti na ceo disaoni trakt.Kada udahnemo vazduh tek onda imamo prava da ukljucimo i misice,koji trebaju da trenutno zadrze vazduh(pevaci to nazivaju apodjo).Vazduh zadrzavamo uz pomoc dijafragme,2-3 sekunde,a potom sto sporije izdahnemo.Medjutim ovo sporo izdisanje je poprilicno tesko i zahteva dugo vezbanje.Prava vezba za dobar dah je tzv.Farinelijeva vezba,ona se izvodi tako sto se posle pravilnog udaha ispusta sto sporije struja daha na slovu S ili F,iskljucivo regulisana dijafragmom i bez ikakvih promena u govornim organima(na usnama ili jeziku).Treba da imate osecaj,slican kao kad duvate u neko jelo da se ohladi,ili kad hocete da izglancate naocare pa upotrebite dah,

To bi bilo sve za sada.Volela bih ako neko zna nesto vise o tehnici pevanja visokih tonova da pise.Ja sam mecosopran,ali imam problema sa visinama,dakle mogu da ih pevam samo forte,dok u pianu mi se desava da mi glas preskace i ne zvuci lepo.


Farinelli (1705 –1782) , pravo ime mu je Carlo Broschi (Karlo Broski) jedan od najpoznatijih italijanskih soprana kastrata 18 stoljeća!

chorsiter
Posts: 5
Joined: 11 Jul 2008, 17:24

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by chorsiter » 18 Jul 2008, 16:13

Heh...klasika u mom zivotu.... Meni u pianu u visem registru pomaze kad maximalno stegnem stomak, kao da treba neko pesnicom da te udari a vratni misici opusteni :D (pazi da ti ne explodira glava) :P Uostalom, znas da je najteze pevati visoko u pianu...tako da predpostavljam da nisam daleko od raznosenja :P glave . Moracemo da kontaktiramo Bochelia da ga pitamo :lol: . Obrati paznju na njega kad peva nesto visoko a tiho, stegnut je (u stomacnim misicima..sve ostalo mora da bude relaxed).

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by Tenebra » 31 Jul 2008, 01:11

pipistrello wrote:
To bi bilo sve za sada.Volela bih ako neko zna nesto vise o tehnici pevanja visokih tonova da pise.Ja sam mecosopran,ali imam problema sa visinama,dakle mogu da ih pevam samo forte,dok u pianu mi se desava da mi glas preskace i ne zvuci lepo.
[/color]
to sto ti piano ne ide, znaci da nisi "nacisto" sa tehnikom disanja jer piano nije nista drugo do kontrolisanog ispustanja vazduha. Nemoj dozvoliti da ti se grlo "zgrci" misleci o tome da li ces izvuci, hoce li sustati etc.
iskusan si pevac..nemoj ni da forsiras visine koje ti jos "ne leze"

probaj redovno da vezbas visine na kojima ti ne dolazi do propadanja glasa i da se vremenom penjes sve vise..samo vodi racuna da ton bude postojan, bez sustanja, istog intenziteta. cim krene da slabi, prestani jer ce ti sve preci na grlo.
predpostavljam da znas vezbe za kontrolu vazduha..ne?

User avatar
musiclover
Posts: 51
Joined: 30 Jul 2008, 17:45

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by musiclover » 31 Jul 2008, 10:45

Pozz,
ja nemam konkretno pitanje, jer sam iscitala ceo forum i nasla odgovore za vecinu problema koje sam imala. Zelim da se zahvalim sto postoji ovaj forum i sto vam nije tesko da dajete tako iscrpne odgovore, a posebno Tenebra (posebno se zahvaljujem :)).
Ja sam relativno kratko u svetu pevanja pa mi mnogo stvari nije bilo jasno, jer ne moze ni profesor sve da ti objasni i prikaze razumljivo.
U svakom slucaju, ako budem imala neki problemcic, znam gde mogu da pitam. :)
Puno pozdrava.

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by pipistrello » 04 Aug 2008, 01:47

Pa shvatam ja da je poenta u kontroli vazduha,i uglavnom kad pevam sama u svojoj sobi ponekad,ali samo ponekad mi visine lepo zvuce i u pianu,medjutim kad imam nastup ne mogu to da kontrolisem.Hvala u svakom slucaju.P.S.I ja bih htela da pohvalim ovaj forum.Mnogo je dobar i zaista se moze svasta nauciti :oops: Svaka cast urednici. :D

User avatar
Santana
Posts: 600
Joined: 31 Jul 2008, 14:15

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by Santana » 15 Sep 2008, 22:03

ljudi ja samo da se pohvalim-danas otpevah punim glasom-(ne onako iz grla) glasno onaj immigrant song od led zeppelina.
evo link za pesmu ko ne zna

Jovana
Posts: 1
Joined: 01 Oct 2008, 12:49
Location: trenutno Beograd

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by Jovana » 01 Oct 2008, 13:53

Zdravo svima! Ja sam nova i imam nekoliko pitanja. Prvo da kazem da sam odusevljena forumom i ljudima. Stvarno ste super, a narocito Tenebra. Divim ti se zato sto imas toliko volje i energije da pomazes ljudima, a ne moras. Vecina pevaca uopste nije voljna da deli svoje znanje sa drugim pevacima i zaista su retki oni koji nisu egocentricni. Dakle, bravo!
Ja se takodje bavim pevanjem, pokusavam da se usavrsim u najrazlicitijim oblastima. Od malih nogu se bavim izvornom muzikom i to mi dosta dobro ide, a sada pokusavam da vaspitam svoj glas sto se tice drugih pravaca. Ne znam tacno koji mi je raspon glasa (sigurno dve oktave, moze da bude samo vise, narocito kad se raspevam, ali to moram da proverim), mislim da umem da disem (dugo sam svirala flautu i naucila tu disanje, a pretpostavljam da je i u pevanju dosta slicno), boja mi je prijatna (bar tako kazu :wink: ). Pevanje popa i roka mi nije problem, moram da poradim na nizim tonovima, mnogo lakse pevam vise, ali pretpostavljam da je to samo pitanje vezbe.
E sada... Jako bih volela da se bavim jazz pevanjem, mislim da bih to sasvim solidno mogla da pevam, ali ne znam da li postoje neka pravila, gde da trazim nesto o tome...
Druga stvar. Htela bih da pocnem da pevam u nekom horu, jer mislim da je to jako dobro za poboljsanje sluha. Pevala sam u horu u osnovnoj skoli, a isla sam i u nizu muzicku, ali sada sam potpuno ispala iz forme, pa ne mogu ni obicnu tercu da otpevam (sada imam 21 godinu). Moze li neko od vas da mi preporuci neki hor u Beogradu koji bi me primio tako nesposobnu, a koji ce mi opet pomoci da postanem sposobna?

Hvala svakome ko procita ovo moje trabunjanje i duplo hvala svakome ko odgovori! Pozdrav!

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by Funkomat » 02 Oct 2008, 00:01

Santana wrote: evo link za pesmu ko ne zna
Mislim da je link bio u potpunosti nepotreban. :D

Kao i moj post... :theyareontome_2:

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by Tenebra » 30 Oct 2008, 22:56

hm..u Bg-u ima dosta horova, ali ja na zalost ne znam ni jedan :/ mogu da pitam moju dirigentkinju, ali ce to biti tek u utorak..

a sto se tice jazz pevanja. Moja topla preporuka je da odes do akademije (mislim da u Bg-u ima jazz akademija) i da se raspitas za casove pevanja, jer ti je to najsigurnije. Jako je komplexno i zahtevno. razlikuje se od svega ostalog, a i treba nauciti "razmisljati" u tom pravcu sto se tice muzike - to ti moze pokazati samo profesionalac..bar sto se tice pevanja..

ballaboband
Posts: 1
Joined: 16 Nov 2008, 11:17
Contact:

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by ballaboband » 16 Nov 2008, 11:58

Tenebra wrote:Samo bih jos jednu stvar napomenula za prvo javljanje! ---> pevaci...vi ste instrument!!!! Ako ikada budete pevali u nekom bendu ili orkestru imajte to na umu jer NISTE najvazniji!!! Vi sa ostatkom benda stvarate jednu sliku, celinu, pa se tako i ponasajte! :D
Gresis i to puunnoooo! Svaki instrument se da zameniti na jednoj klavijaturi a ovaj intrument glas nemoze noko da zameni.
Sto znaci bez vokala nema ni muzike !

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by friedman » 16 Nov 2008, 12:00

ballaboband wrote:bez vokala nema ni muzike !
:lol: :lol: :lol:

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by Critical » 16 Nov 2008, 12:11

Gresis i to puunnoooo! Svaki instrument se da zameniti na jednoj klavijaturi a ovaj intrument glas nemoze noko da zameni.
Sto znaci bez vokala nema ni muzike !
Da se razumemo,klavijatura nije ni bend ni orkestar.
Bez vokala ima muzike i to dobre :D

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by Tenebra » 16 Nov 2008, 17:26

nikada, ni na jednoj klavijaturi neces dobiti originalan zvuk instrumenta...

Bassa
Posts: 19
Joined: 01 Apr 2008, 14:38
Location: Backa Palanka

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by Bassa » 26 Nov 2008, 16:25

Santana wrote:ljudi ja samo da se pohvalim-danas otpevah punim glasom-(ne onako iz grla) glasno onaj immigrant song od led zeppelina.
evo link za pesmu ko ne zna
E imam ja jedno pitanje, ona melodija na pocetku...da li je to falset? I da li kasnije u pesmi peva u falsetu?

User avatar
Santana
Posts: 600
Joined: 31 Jul 2008, 14:15

Re: Upoznajte svoj instrument!

Post by Santana » 26 Nov 2008, 20:39

Ne. To peva punim glasom-i ja isto. Samo ja imam malo rezeci glas kad to pevam. Ali glasno.
A on moze i one ostale delove da otpeva punim.
Ja one najvise note posle pevam iz grla.
Ali ti i ne moras svaku notu isto da otpevas-to sam i ja mislio do pre 2 godine.
Al kad pevas Child in time pa ne otpevas ono najvise AAA (meni samo jos to fali u zivotu) onda je to glupo...znas vec

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest