Upoznajte svoj instrument!

Post Reply
User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 10 Apr 2007, 19:43

@offtopic (delimično)

Korisnici Neobee ADSL-a NE MOGU ni na koji način da skidaju bilo šta sa bigupload.com tj. download otpočne i nakon par sekundi se zaustavi.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 10 Apr 2007, 19:52

Distrojer pa mislim (znam ) da imas review centar pa postuj tamo svoje radove pa ces odbiti recenzije :lol:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 10 Apr 2007, 22:57

distrojer:
ne znam, ja ne tripujem da se nesto dobro cuje, snimio sam na kompjuterski majk (onaj od dva dinara) na integrisanu zvucnu preko audacitya, onda sam je malkice, al bas malkice ekvilajzovo u saund fordzu i dal sam radio normalizaciju nemam pojma. da, snimio sam dzitru na suvo, mikrofon ispred zica...u principu ako se dobro cuje, do jaja, kad kupim nesto bolje od opreme za snimanje, eto meni radosti:)
foks:
nisam znao za to, okej, valjda ce moci sa onog drugog...

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 11 Apr 2007, 11:14

Doolio, odlican izbor pesme!!!! :D

E ovako!!!
Imas super boju glasa..imas sluha (sto je najbitnije).
Ono sto te najvise koci jeste "neaktivno" pevanje. Moras vise koristiti stomak dok pevas - on mora da ti bude glavni izvor energije koja ce ti potiskivati vazduh iz stomaka (ako aktivno koristis stomak, misici ce pritiskati dijafragmu prema plucima koja ce da gura vazduh iz pluca). Da je neaktivan, najvise se cuje u visinama! Kada hoces da otpevas nesto visoko, izguraj taj ton iz stomaka (poguraj dijafragmu stomacnim misicima vise nego sto bi to uradio inace). Kod visine ti je jos i stegnuto grlo, sto te odmah baca u mali mali fals - ali je to ipak fals :) probaj da opustis skroz donju vilicu i da spustis koren jezika jos dole tako da imas maximalan otvor u usnoj duplji.
Opustanje vilice se takodje vezba :) nasloni prste obe ruke na obraze (ali ne sa unutrasnje strane prstiju, vec sa spoljasnje) tako da ti se skupe obrazi i vilica opusti. Napravi maximalan otvor unutar usne duplje (spusti koren jezika sto vise i podigni yadnje nepce) i vezbaj upevanice :)

Cula sam jos (kada pevas "but I don't know how") da ti ton malo bezi na nos :) to je isto pokazatelj neaktivnog pevanja jer nema energije koja bi pojacala taj ton, pa ga guras na nos da bi se cuo :)
Kada budes pevao sledeci put, zatvori nos prstima, koristi stomak i ispravljaj sve tonove koji ti idu na nos tako sto ces ih pevati aktivno (gurajuci vazduh iz stomaka jace). Cuces cist ton, bez obzira sto ti je nos zacepljen :) E sada, priroda nekih samoglasnika kao sto su M i N je takva da guraju na nos..njih slobodno otpevaj u nosu (jer drugacije ne moze) ali sledeci samoglasnik neka bude cist!!!! zato je isto potrebna vezba :) (mene je ovo, iskreno, najvise mucilo x) jos uvek se nekada zeznem oko toga, ali onda zacepim nos i vratim sve kako treba :) )

o pevanju iz stomaka mozes procitati u temi "tehnike - kako? sta?" jedan decko je imao slican problem :)

ako sam nesto izostavila, ili nije jasno, tu sam :)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 11 Apr 2007, 16:00

e fala za boju glasa, to mi je reklo par ljudi u poslednje vreme, tako da cu i sam poceti da verujem u to iako sam uvek tripovao da imam glas ko bajaga na bensedinima ili ko mrtav konj:)
skroz si u pravu za stezanje grla, ali nemam pojma, nekako ako ne stegnem grlo kontam da imam manji raspon na gore, pa moram ranije da ulecem u falset, mada pretpostavljam da je i to stvar vezbe (da se izvedu visi tonovi bez stezanja).
probacu ovo sve sto si mi predlozila, hvala na iscrpnim savetima:)
e, to sa 'guranjem na nos' jel to mora neseserali da bude losa stvar? posto ja tripujem da to ponekad namerno radim da bih dobio kao neki 'istroseniji, klosarskiji, smekerskiji':) glas? nekako imam utisak da kad bih batalio to kroz nos i to zatezanje grla pevao bih previse cisto, ako znas na sta mislim.
u svakom slucaju, koliko sam shvatio, imam potrebnu bazu za gradjenje, tj mogu da se poboljsam da pevam barem prosecno i to me raduje, tako da cu nastaviti da se tripuje:)
hvala i, naravno, cim se setim jos neceg cime cu da te smaram, eto mene opet:)
e, da, to sa spustanjem jezika, zar to nece uticati na mogucnost pevanja nekih samoglasnika, tipa 'i' ili 'e'?

ratluci
Posts: 49
Joined: 25 Feb 2007, 01:43

Post by ratluci » 12 Apr 2007, 00:21

A kako izmeriti tacno izmeriti opseg glasa? Mislim ok je ono po tonovima (od C do G) ali jer posotji jos neki nacin?

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 12 Apr 2007, 01:07

@ Doolio

Pa znas kako..ja sam vise pristalica one varijante da se prvo nauci pravilno pevanje, jer je sve ostalo slag na tortu :) posle mozes da pravis koliko hoces prljavih tonova :) ovakvi prljavi tonovi te vode samo u fals, i opterecuju ti glasnice sto moze biti pogubno :)
a sto se tice pevanja na nos, to ti je vec vise stvar neke estetike..neki vole takav ton, a neki ne :) ali to pevanje na nos mozes uvek - cisto pevanje bas i ne ;)

@ ratluci

Opseg moze da se meri jos u frekvencijama (sto te opet dovodi na isto jer svaki ton u notnom sistemu poseduje svoju frekvenciju) a to mozes da uradis kod fonijatra ili kod kuce ako imas neki program koji meri frekvencije - ali ne znam koliko ce ti to znaciti ako nemas vrednosti frekvencija svih tonova :)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 12 Apr 2007, 02:24

u pravu si skroz za slag na tortu, slazem se potpuno:) ali fazon je u tome sto sam ja pod jedan gitarista, a tek onda se petljam sa pevanjem, mada bih voleo da to savladam kako treba, tako da ne bih bas da se u potpunosti predam pevanju, a opet da to nekako savladam:) hocu da kazem da nemam utisak da gomila rok pevaca ima izgradjen glas nego samo sluh i kontrolu glasa, ispravi me ako gresim, stvarno ne znam:)
sad vec pocinjem da uzimam za ozbiljno tu pogubnost kod nemarnog pevanja, toliko puta si to ponovila da me je vec strah da vristim visoke tonove:) sto je verovatno dobro:)
e da, kad si rekla da je odlican izbor pesme jel si to mislila na izbor pesme za moj glas?
nista, ja cu da nastavim sa ovim upevanicama, pa mozda kroz neko vreme okacim opet neko moje zavijanje mozda u nekom drugom fazonu pevanja i opet ocekujem iscrpnu analizu:)
hvala i kuckamo se:)

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 12 Apr 2007, 10:22

Hehe, znas kako..pevanje ti je praksa (kao i sve)..ako budes pevao kako treba, i vezbao kako treba mocices sve :)
ne treba ti sada da radis ne znam sta, nego kada pevas, samo obrati paznju na stomak jer njime ti ustvari odrzavas potpunu kontrolu nad glasom :) ne grlom ;) grlo ce te izneveriti kad tad ;) pogotovo na visokim :) (a to si vec cuo ;) )

pesma ti pristaje glasu (samo se moras vise uneti u nju) a i odlican izbor za pokazati glasovne mogucnosti :)

e sada..za rok pevace ne znam :) nisam pitala ponaosob kako ko peva, na koji nacin :) ali sigurno mogu da kazem da bar 80% poznatih pevaca koristi stomak ;)

hahahaha :D moram da dodam jednu izmenu :)
sada sam videla da si dodao Iced Earth - Melancoly u omiljene metal balade i setila se njihovog spota vec pomenute pesme :) pogledaj spot i obrati paznju na njegov stomak :) kada peva nize tonove videces kako uzima stomakom vazduh i polako gura, a kada peva visine, videces kako bukvalno "nasedne" stomakom na donji deo tela :)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 12 Apr 2007, 16:41

oke, primio k znanju:)
sto se tice unosenja, jebiga, samo sam hteo da otpevam cisto da mi das upute...
danas sam bio sam gajbi pa sam mogao da drecim i smorio sam se, posto ispadam i iz ritma i iz tonaliteta i iz zivota kad se derem:) mislim da sam skontao to sa stomakom i da cu moci da se derem i da to bude okej kad budem naucio to potiskivanje stomakom:)

dokaz da dule treba da nauci da koristi stomak se moze naci ovde:
http://www.filefactory.com/file/2d3847/

:(

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 12 Apr 2007, 16:56

e da, izvalio sam da mi je skroz okej da otpevam isto ovo sto sam okacio, samo za oktavu nize, znaci, nije mi problem da se derem i da idem nisko...

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 13 Apr 2007, 09:31

pa to je super!!! :)

u drugom snimku mi se cini da malo lakse izvlacis visine, ali se cuje da nedostaje podrska stomaka :)

probaj ono sto sam ti rekla, pa da vidimo :) (naravno..neces odmah moci..potrebna je vezba) :)

sve ovo bi mi bilo mnogo lakse da ti pokazem, ali..ste je tu je :(

User avatar
Ellasa
Posts: 47
Joined: 08 Apr 2007, 14:40
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Ellasa » 13 Apr 2007, 11:06

(kako je dobra ova tema!!! valjda nisam skroz off-topic :oops: :P )

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 13 Apr 2007, 13:24

@offtopic

hahaha :) pa nisi bas jaaaaaaaako..ali skoro ;)

Mogla bi ti da ostavis koji koment ovde..s obzirom da si vrhunska pevacica :D

User avatar
Ellasa
Posts: 47
Joined: 08 Apr 2007, 14:40
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Ellasa » 13 Apr 2007, 13:31

LOL !!!!!

Nego, skinula sam i poslusala 'neuspesni glasni vondervol' i ne bih ga bas ocenila kao potpuno 'neuspesni'. Ali je Tenebrin komentar isuvise slican mom dozivljaju datog vokalnog izvodjenja, pa ne bih znala sta da dodam :P (a i ko mene pita :oops: )

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest