Pevanje intervala (terca, kvarta, kvinta etc.)

Post Reply
damjan_bujandric
Posts: 4
Joined: 20 Feb 2012, 12:52

Pevanje intervala (terca, kvarta, kvinta etc.)

Post by damjan_bujandric » 23 Oct 2013, 23:49

Narode, imam malu dilemu. Imam sluha, imam neke jadne dve godine muzičke škole, umem da ubodem ton, relativno okej pevam, ali kada treba da hvatam bilo kakav interval glasom, prosto ne mogu da pogodim visinu. Na gitari i na klaviru već tačno znam kako koji interval zvuči, ali kada treba da to primenim na glas, cvrc milojka, nešto me blokira. Ima li iko iskustva sa ovim, kako se to uopšte vežba? Ja vežbam za sada tako što odsviram akord, otpevam sva tri tona (prima, terca, kvinta, kada čujem ton, nebitno da li je sam ili u akordu, mogu da uhvatim bez problema), pa onda držim jedan ton glasom, a drugi na klaviru, i tako mogu da ubodem, ali kada napamet treba da ubodem, ništa ne valja :D

Hvala na pomoći!

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Pevanje intervala (terca, kvarta, kvinta etc.)

Post by pipistrello » 03 Dec 2013, 16:21

Moraš da vežbaš harmonski sluh, a harmonski sluh se najbolje razvija tokom pevanja u horu. Ako ne možeš da se učlaniš u neki hor, onda bi bilo dobro da nadjes još jednog pevača, pa da sa njim/njom vežbate dvoglasno da pevate...ako ne možeš ni to, onda uzmi slušaj neke lake baladice za početak i pokušaj da terciraš. U početku ako ni to ne ide, ako ne čuješ ni u najlakšim baladama tercu, možeš da pomogneš sebi svirajući tercu na instrumentu (klavijature ili instrument koji znaš da sviraš). Iako neki tvrde da razloženo pevanje intervala ili akorda pomaže razvoju harmonskog sluha, meni lično je to pomagalo samo u svrhu čistog intoniranja intervala.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest