jacina glasa

Post Reply
minths
Posts: 3
Joined: 28 Feb 2008, 16:15

jacina glasa

Post by minths » 28 Feb 2008, 16:53

E, ovako, pevam vec jako dugo tako da sam uvezbala disanje, tehniku, intonacija mi nije nikakav problem, sve otpevam tacno, zadovoljna sam i opsegom, ali moj problem jeste jacina glasa. Naime glas mi je jako slab i bezizrazajan da ponekad vise lici na glas nekog clana "Kolibrija" nego na glas osobe koja ima preko 20 godina. :( To uvidim tek kada ga snimim. Toliko uzasno zvuci da ne pozelim da to ponovo preslusam, a ne verujem da ga snimak toliko promeni... Neki savet za jacanje glasa? Sumnjam da mozda nisu u pitanju moje glasne zice posto mi je inace tesko da pricam glasno, pa vrlo moguce da to ima veze i sa pevanjem.
Hvala unapred.

Rara avis
Posts: 21
Joined: 21 Jan 2007, 21:30
Location: Novi Sad
Contact:

Re: jacina glasa

Post by Rara avis » 02 Mar 2008, 04:49

Gde pevaš? Da li pevaš sama ili imaš stručni nadzor? Jačina glasa je genetski predodređena, možeš samo da navežbaš da ti glas maksimalno 'zazvoni', to je opet domen tehnike...toliko ja znam. Imaš veoma dobre tekstove na forumu, možda će ti pomoći. Što se snimka tiče, mislim da je većini ljudi šok kad čuju sami sebe :) a dosta zavisi i od toga čime se snimaš.

minths
Posts: 3
Joined: 28 Feb 2008, 16:15

Re: jacina glasa

Post by minths » 02 Mar 2008, 06:53

Hvala na odgovoru Rara avis. Trenutno ne pevam nigde (osim kod kuce :D ), ali pevala sam u puno horova i tamo naucila disanje i tehniku. Bilo je dirigenata koji su bas detaljno objasnjavali sve to sa ljudima ponaosob. Tekstove na forumu sam vecinom procitala, ali nisam nasla nista sto bi mi pomoglo jer sve uglavnom primenjujem a glas mi je i dalje slab. Ali ako vec kazes da je jacina genetski predodredjena, onda tu nista ne mogu...
Hehe, probacu da vezbam vise i da snimim s boljom opremom. Mozda nesto i uradim.
Hvala ti puno u svakom slucaju.
Poz

Rara avis
Posts: 21
Joined: 21 Jan 2007, 21:30
Location: Novi Sad
Contact:

Re: jacina glasa

Post by Rara avis » 02 Mar 2008, 12:56

Jačina jeste genetski predodređena ali je pitanje da li ti izvlačiš maksimum iz svog glasa. Ne mogu da ti dam bogzna kakav savet pošto imam manje iskustva od tebe ali mogu da napišem par stvari koje sam saznala.

Jedna profesorica pevanja mi je rekla da je problem sa glasnim pričanjem u tome što ljudi nepravilno pričaju tj. 'iz grla' pa kad pokušaju da budu glasniji to je veliki napor za glasne žice, grče se mišići grla i to zamara.

Druga stvar, horsko pevanje je jedno, pevanje u bendu drugo, solo pevanje treće...možda tu leži problem sa 'bezizražajnošću', u horu je potrebno da se stopiš sa ostalim, ne smeš da odskačeš.

Možeš i da postaviš neki svoj snimak na net pa da ljudi procene...

pojmaNemamSaPevanjem
Posts: 17
Joined: 01 Feb 2007, 16:13

Re: jacina glasa

Post by pojmaNemamSaPevanjem » 15 May 2008, 22:38

Probaj ovako. Disanje ostaje , dises stomakom.
E sada probaj moju foru.

1. Usta skroz opustena, labava, lice opusteno, dakle glava i vrat opusteni
2. Fora je u ovome. Namestis gornja nepce kao da je malo povijeno a onda kao da ces da usi povuces unazad osetices kako ti se meko nepce podize i kako ti je grlo sire. Ovo kad povlacis usi treba da ih povuces ali nikako toliko da ti se grci bilo sta treba da se oseti blagi blazeni napon ali ne da zapinjes. Tako treba da drzis sve vreme pevanja.
3. Glas guram u prednji deo glave i to tako kako da ti opisem kao da ga uzima sa neba i povlacim u jednu tacku ispred sebe. Zamislim jednu liniju i tom mi dolazi po toj liniji i pada u tu tacku a ta linija se veti oko te tacke. Sto je ton visi linija se vise okrece prema temenu oni najdublji tonovi mi dolaze od spreda pod uglom od 45 stepeni a oni najvisi od temena i skoro ravno u tu tacku.

minths
Posts: 3
Joined: 28 Feb 2008, 16:15

Re: jacina glasa

Post by minths » 22 May 2008, 14:54

Zar stvarno mislis da bih prihvatila savet od nekog ciji je nick pojmaNemamSaPevanjem... Hahaha...
Salim se. Dobar je savet. Slikovito objasnjeno. Probacu tako pa javljam je li bilo rezultata. :)
Hvala jos jednom... :D

Osmanhr
Posts: 1
Joined: 12 Jun 2011, 00:51

Re: jacina glasa

Post by Osmanhr » 13 Jun 2011, 13:40

Moras se truditi da ti larinks bude spusten, kao kad zijevas.
Evo vam jedna caka, recite sing i zadrzite se na g, tj. drzite neki ton i pokusaj te drzati bar malo larinks nize nego kako ti stoji normalno i trebalo bi ti lice da pocne da vibrira. Onda samo otvori usta i trebao bi da izadje pravilan i mocan ton. ;)
Zamisli kao da ti ton ide iz ociju.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest