tehnike - kako? sta?

Post Reply
User avatar
Jezh
Posts: 24
Joined: 25 Dec 2006, 02:02
Location: Smederevska Palanka

Post by Jezh » 25 Dec 2006, 02:58

Nedavno sam preuzeo ulogu pevaca u bendu nemajuci pojma, naravno, da postoji pravilno i nepravilno pevanje. Cackajuci po netu saznao sam da je najveci problem pevaca pocetnika to sto pevaju iz "grla" a ne iz "stomaka". E, sad mozda zvuci glupo ali kako ja da provalim kada pevam iz stomaka a kada iz grla. I, takodje, ako bi neko mogao da napise par disajnih vezbi bio bih veoma zahvalan.

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 25 Dec 2006, 04:16

@offtopic

Dobrodošao na forum!!!

Nadam se da ćeš dobiti odgovore koji te zanimaju (ja bih ti odgovorio ali nisam kompetentan ali tu je Tenebra i ona će ti sigurno sve objasniti na najbolji mogući način).

Uzdravlje i nemoj da se zadržiš na jednom postu tj. nemoj nas zaboraviti :mrgreen:

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 26 Dec 2006, 02:10

Naravno da nije glupo!!! :)
(nije glupo ako ne znas, vec ako ne zelis da znas, a mislis da znas ;) )

e, pre svega, dobrodosao! :)

..prvo samo da te pitam nesto..boli li te grlo dok pevas? ili mozda posle pevanja?

Osnovna razlika izmedju "grlenog" i pevanja "stomakom" jeste ta sto se kod pevanja "stomakom" snaga koja pritiska vazduh iz tela dobija stezanjem misica donjeg dela (i kolko-tolko srednjeg dela) stomaka. Stezanjem tih misica, pomera se dijafragma koja pritiska pluca i na taj nacin gura vazduh napolje. Vazduh je dovoljno jak, da bez velikog naprezanja misica glasnica, i nepotrebnog istazenja glasnica dobijemo zeljenu jacinu glasa kao i lepsu boju. Kod "grlenog" pevanja ta snaga dobija se stezanjem grudnog kosa i vratnih misica :)

Kada pevas, obrati paznju na koji nacin udises vazduh jer -------> ono sto je preduslov za pravilno pevanje iz stomaka jeste pravilan udah! Probaj kada udises vazduh da ga udises donjim delom stomaka, nikako plucima!!
Kako treba da izgleda kada udises stomakom..donji deo stomaka treba da ti se naduva (ali niposto nemoj da bude toliko da izgledas kao trudnica ;) ) u pocetku ce biti jako tesko da to savladas i nemoj niposto da se obeshrabris!! Lezi na pod ili na krevet - obrati paznju na koji nacin uzimas vazduh! (po pravilu je to stomakom) e, isto to treba da se navezba stojeci!! :) ono sto je jos bitno jeste da taj udisaj treba da bude kratak, ali energican (u vidu blagog trzaja)..da u toj jednoj sekundi uzmes dovoljnu kolicinu vazduha. Evo ti jos jedan trik da proveris da li je pravilno uzet vazduh - stavi ruke na ledja (na deo gde su ti bubrezi) i osetices kako se i taj deo siri zajedno sa ostalim delom stomaka :)

Sledeci korak jeste da uzeti vazduh nikako ne prebacis u pluca jer onda nema vajde :) Kao sto sam vec napomenula, vazduh iz stomaka guraj uz pomoc stomacnih misica..u pocetku ce biti tesko..bolece te misici i nece biti bas pokretni..ali vezbanjem ces prestati da mislis na to, a stomak ce raditi bez i trunke naprezanja :) Naravno..ovde su nazalost potrene godine vezbanja..ali za godinu dana, pa i manje, moze sasvim dovoljno da se napreduje :) (da te ne obeshrabrim bas skroz) ali jako je vazno svakodnevno vezbanje - makar pola sata.

Kod grlenog pevanja je druga prica :) udahnes plucima, i posle taj vazduh izdises, sasvim normalno..posto ta jacina vazduha koji izlazi nije dovoljna, za dodatnu snagu naprezu se misici vrata i glasnih zica sto za neke ljude moze da bude pogubno :)

Savetujem ti da svakih 6 meseci ides na pregled kod otorinolaringologa :) Kazes da se bavis pevanjem, i da zelis da pregledas glasne zice. Ovo je jako vazno, jer ako se deformacije uoce na vreme, jos ima sanse da se izlece..

E, koje vezbice treba da radis!!!
1. Pocni svaki put vezbanjem udisaja i izdisaja. Vazduh udahni sto pravilnije mozes - da se naduva stomak (ne previse), da taj udah bude kratak i energican (ali da uzmes dovoljno vazduha) i da osetis taj udah sirenjem donjeg dela ledja. Zatim taj vazduh izbacuj gurajuci stomacnim misicima..to vezbaj najmanje 10 min :)

2. Ova je vezba za pokretljivost misica :) Stani pravo, ruke podigni u visini ramena u spoj sake. Izbaci jezik napolje i dahci kao pas. Treba da osetis pomeranje stomacnih misica..jedno vreme dahci jednako brzo, pa zatim pocni da kombinujes - usporavaj i ubrazavaj :) opet vezbaj najmanje 10 min :)

3. E, ova vezba je za kolicinu udahnutog vazduha :) Sedi na stolicu. nasloni se stomakom na kolena i rukama uhvati clanke (skocne zglobove). Udahni vazduh sto vise mozes (naravno stomakom). Kolena ce ti pruzati otpor, ali se ne daj ;) u tome i jeste cilj ove vezbe :) Dah zadrzi izvestan period - koliko mozes, i onda ga polako izbacuj opet koriscenjem stomaka. Ponovi nekoliko puta pa se digni malo..opet ponovis isto to nekoliko puta i opet se podignes i tako sve dok ne dodjes u prav polozaj :) posle toga kreni da se spustas ponavljajuci isto :)

Jako je vazno da pevac bude fizicki aktivan..tj. da ima kondiciju :)
ona mu takodje puno pomaze oko kolicine udahnutog vazduha. Preporucuje se plivanje..
+ svakodnevni trbusnjaci.. :)

Ako se ne oznojis i ne pregrejes dok pevas, znaci da nisi dovoljno koristio misice ;)

Ako sam nesto izostavila, slobodno pitaj ponovo..ili ako se ne slazes sa necim od ovoga sto sam rekla..ili ako ti ne ide :) smislicemo vec nesto :)

User avatar
Jezh
Posts: 24
Joined: 25 Dec 2006, 02:02
Location: Smederevska Palanka

Post by Jezh » 26 Dec 2006, 14:53

Prvo da ti se zahvalim na ovako iscrpnom odgovoru. E sad, grlo zna da me boli posle pola sata pevanja, sto me je i nateralo da se raspitam o pravilnom nacinu pevanja. Kada pevam clean delove stvar i nije toliko strasna, osim mozda kada pevam falset u visokom registru (kada se derem ko konj :shockkk!: ), medjutim kada recimo sviramo Metallicu grlo ode u qrac (a hvale me da dobro skidam Hetfielda :cry: ). No ozbiljno, s obzirom da mi je u interesu da sacuvam ovaj moj ubogi glas vec danas se bacam na vezbanje.

I ne brini, ako me jos nesto bude zanimalo bices pitana :wink:

Once again, hvala.

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 26 Dec 2006, 15:53

To sto te boli grlo, siguran je znak da preopterecujes glasnice dok pevas :)

Probaj da skidas Hetfilda koristeci stomak :) nece ni liciti u pocetku, ali ubrzo ce doci na svoje :) Ako imas dobar glas, onda zaista nema problema..samo vezba, vezba, vezba :)

Falset je isto jedna dosta zanimljiva prica, i dosta ljudi mu pristupa na pogresan nacin :) Kada zelis da ga otpevas, prvo sto treba jeste da ne mislis koliko je to visoko ili koliko je tesko. Ako si procitao moje prethodne clanke, mogao si procitati o tome kuda glas putuje kada pevamo. Kada je falset u pitanju, njega treba "nabaciti" na zadnje nepce, a ne da se penjes do njega. Razumes me? Tom prilikom ti dosta treba snage misica stomaka, jer oni, ustvari, "nabacuju" taj ton :) Takodje, taj ton koji pevas, treba da osetis u "potiljku", a takodje da osetis i male vibracije u prednjem delu lobanje (pojas nosa)!

I jos nesto! Jako bi bilo dobro da na probu dodjes makar malo upevan, ili da se upevas na probi!! Ako nemate klavijature, onda neka ti gitarista svira skale (polako ;) ) a ti ponavljaj za njim svaki ton pevajuci samo neki samoglasnik (ako nikada nisi to radio, najbolje je da pocnes sa "u" ili "o")
Evo ti, na primer, jedna upevanica (najprostija, ali dosta efikasna): gitarista (ili klavijaturista) treba da svira: c, d, e, d, c ....a ti da ponavljas za njim isto to..idi do visine koju mozes da izvuces bez velikog naprezanja i stiskanja. Kasnije, taj ko te upevava moze samo da ti daje intonaciju..

Nadam se novim pitanjima kao i diskusijama :D

..zaboravih..

nema na cemu!!!!
odgovor nije bio toliko iscrpan, koliko mi je bilo zadovoljstvo dok sam pisala! :)

User avatar
Jezh
Posts: 24
Joined: 25 Dec 2006, 02:02
Location: Smederevska Palanka

Post by Jezh » 27 Dec 2006, 01:19

Again hvala. :)

Samo bih hteo da razjasnim nesto, kada vezbam disanje, vazduh da udisem kroz nos ili na usta :hmm: (cisto da ne vezbam pogresno). Sto se tice falseta mislim da sam uhvatio caku :D
Sto se tice glasnica one se znaci ostecuju naprezanjem koje nastaje usled nedovoljne kolicine vazduha koja se izdise. Koliko vidim taj problem se resava navezbavanjem pravilnog disanja iz stomaka (cisto da rezimiram).

I ako te ne mrzi napisi par redova o "overtone" stilu pevanja (navedi neki primer)

Nadam se da ne davim previse (jebiga zeljan sam znanja) :wink: .

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 27 Dec 2006, 14:15

Again Nema na cemu! ;)

Ne znam kako sam uspela da zaboravm da ti kazem jednu od najvaznijih stvari kod disanja..ccc.. :shock:
Vazduh nikako nemoj uzimati na nos!!! To nikako nije dovoljno vazduha..i nikada neces postici dobre rezultate!
Vazduh uzimas na usta, ali i tu postoji trik - grlo mora biti jaaaaaaaako otvoreno!!! To postizes spustanjem korena jezika, i podizanjem zadnjeg nepca :) Vrh jezika zalepi za donje zube i probaj da ti prilikom pevanja (naravno kada ti ne treba toliko da bi izgovorio neke reci) uvek bude u tom polozaju. Zatim spusti koren jezika sto vise mozes..u pocetku ce ti smetati, ali vezbanjem ces se navici. :) Podigni zadnje nepce, tako da osetis da si napravio "kupolu" i udahni zavduh :) Videces kolika kolicina vazduha tom prilikom ulazi..
Ako ti nije jasno, ima jos jedan dobar trik - na slican nacin se uzima vazduh kada zevas probaj da zevnes i videces koji ti polozaj nepca i jezika treba :)
I jos jedan savet! Probaj da sto vise otvaras usta dok pevas - ton ce lakse izaci :) Ako imas problema sa tim, i za to postoji par vezbica :)

dobro si shvatio :)..sta ustvari predstavlja svo to naprezanje?..ti stiskanjem grudnog kosa i misica vrata pokusavas da ojacas ton koji pevas ili eventualno da ga produzis.. to je rezultat nedovoljne kolicine vazduha, a samim tim i njegove jacine :)
i da..sve je u stomaku ;)


eh.."overtone" pevanje :) zanimljiva tema.. to ustvari predstavlja kategoriju (jednu od tehnika) "grlenog" pevanja. Pevajuci na ovakav nacin, covek pored jednog tona koji peva, istovremeno proizvodi vise jasno cujnih tonova. Ovakvo pevanje je jos davno, davno nastalo u istocnoj Aziji - pojas kod Altaja, Mongolije, Tibeta. Proucavajuci ovu tehniku, ljudi su je podelili u manje kategorije, pa tako postoje: Mongolska, Altajska, Tuva, Tibetanska, Khakassia..i mnogo drugih..


Zanima li te mozda kako se ovo moze otpevati? ;)
Kod "obicnog" pevanja, jezik je spusten (ono sto sam malo pre napisala) i ton koji se proizvodi je jedini i osnovni! Kod "overtone" pevanja jezik je uvijen prema unutra (neki tvrde da su uvijeni i vrh, i bocne strane jezika..) i nalazi se naspram gornjih predkutnja i kutnjaka.
Probaj sam to da uradis pevajuci "errrrrrrr". Kada budes hteo vise tonove jezik pomeraj prema prednjim zubima :)
Samoglasnici i oblik usana takodje imaju jako velikog znacaja za kvalitet tona i same muzike :) najdublji tonovi su istaknuti pomocu malo zategnutijeg "oo" zvuka, dok visi dolaze do izrazaja kada se menjaju samoglasnici - npr. ""oh...awe...ah...ay...ee" i svi ostali izmedju :)

E sad..sve ovo lepo zvuci, ali ne verujem da je bas jasno na kakvo se pevanje misli - iz tog razloga napisala sam adresu na kojoj moze da se cuje 5 osnovnih kategorija "overtone" pevanja :)

http://www.fusica.nl/singing.htm

..naravno da ne davis previse..zadovoljstvo mi je da odgovaram ;) a ti izvni ako su postovi predugacki..ne znam kraci nacin da objasnim :mrgreen:

User avatar
Jezh
Posts: 24
Joined: 25 Dec 2006, 02:02
Location: Smederevska Palanka

Post by Jezh » 28 Dec 2006, 01:49

Ma samo ti pisi, zadovoljstvo je citati tolike odgovore. :wink:

E,sad jos jedno pitanje. Da li je normalno da mi se (malo) grce stomacni misici prilikom pevanja iz stomaka? Je l' to posledica takvog disanja ili ja radim nesto pogresno? :hmm:

I ako te ne mrzi pokusaj da objasnis kako se pravilno izvodi "growl" tehnika (cisto da ne cepam grlo pokusavajuci). :arrgghh:

I naravno ne stedi tastaturu. :wink:

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 28 Dec 2006, 02:17

Ako pevaš growl grlo NE SME da ti bude pocepano posle pevanja ma koliko pevao. Na neki čudan način sam ja uspeo da skontam kako da izvedem da mi se to ne dešava ali na žalost ne umem da objasnim. Verujem da će Tenebra znati odgovor.

E sad... fora kod growla ti je da u suštini ne treba da koristiš glasne žice... al tu je ubedljivo najveći problem zadržati vazduh onoliko dugo koliko ti treba dok pevaš što ja još uvek nisam uspeo ali vežbam i nadam se da ću jednom to savladati.

O samoj tehnici je Tenebra već pisala
growl - ova tehnika je relativno nova, i o njoj se jos uvek veoma diskutuje. Smatra se, da se u ovoj vrsti pevanja koriste samo „lazne“ glasne zice. One predstavljaju sredisnje nabore koji se nalaze odmah iznad „pravih“ glasnih zica. Nemaju neku veliku ulogu u govoru i pevanju – njihova je uloga prvenstveno da stite glasne zice.

Image
na ovoj slici lazne glasnice obelezene su kao "ventricular fold"

Vazduh koji se ispusta pri ovakvom pevanju je mnogo jaceg intenziteta nego pri obicnom pevanju. Iz tog razloga veoma je vazno NE ZATEZATI misice glasnih zica jer ta silina vazduha dovodi do njihovog jaceg treperenja. Ako su zategnute, veoma lako moze doci do ostecenja glasnica. Ali kako onda ova tehnika funkcionise? Tajna je u misicima koji se nalaze iznad glasnih zica i nisu direktno povezani sa njima. Skupljanjem ovih misica dolazi do blagog spajanja „laznih“ glasnih zica sto rezultira „rezanjem“. Rezanje je, dakle, izazvano treperenjem vazduha po laznim glasnicama.

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 28 Dec 2006, 10:51

Da..pisala sam o gowl-u, kao sto je Fox rekao :)

Kod growla ti je, kao i kod obicnog pevanja, jako vazno disanje! Ne smes dozvoliti da se grcis (mislim na celo telo), da ti se grci grudni kos. Da ne ponavljam istu pricu ponovo (prica o disanju i izbacivanju vazduha :) ) reci cu samo ono sto je ovde bitno. Kada growl-ujes, izlazi ti mnogo veca kolicina vazduha, sto sa sobom povlaci da istog moras uzeti malo vise..U ovoj tehnici dozvoli da ti se naduva stomak vise nego kod pevanja (probaj da za nijansu sporije uzmes vazduh), ali opet izduvavanje kontrolisi stomacnim misicima.
Vratni miscici ti ne smeju biti zategnuti..da bi im dodatno pomogo, donja vilica neka ti bude maximalno opustena (da kada pricas, zvucis kao debil).
E sada, ako zelis da pevas scream, vazduh probaj da nabacujes na zadnje nepce kao kod falseta (o tome sam ti isto pricala). :)
Nadam se da sam makar malo pojasnila stvar.

Volela bih da mi se ovde pridruzi neko ko ima vise iskustva i duze peva growl :) prvenstveno zato sto je tehniku malo komplikovanije objasniti recima..a i zato sto sada imam neku odgovornost za to sta ce ti biti sa glasnicama ;) svako iskustvo bi pomoglo..

Ono sto ti takodje jos savetujem kod growl-a jeste da prvo naucis da growl-ujes, a tek onda da predjes na scream :) (za scream ti je potrebna dobra vestina kontrolisanja vazduha - mera opreznosti da ne bi naucio pogresno;) )

Hehe, prvo da te pitam koji ti se misici grce? :) normalno je da ti se grce misici jer se oni u svakodnevno zivotu ne koriste puno. Ti si odjednom njima dao veliki zadatak pa im je tesko bas u potpunosti da ga odrate jer nisu u kondiciji..iz tog razloga uradi bar 10-20 trbusnjaka dnevno (10 obicnih, a 10 onih kada podizes samo noge, ne spustajuci ih nikada skroz na zemlju) :)

To je posledica dobrog istiskivanja vazduha..moras se jako umoriti u pocetku.. reci mi..oznojis li se dok pevas? da li ti bude jako vruce?

Bilo bi dobro da se vidimo na tom koncertu Therion-a da vidim kako napredujes..ipak je sve ovo dosta tesko objasniti, a isto tako i pravilno shvatiti kada su u pitanju samo reci..

alexione
Posts: 1
Joined: 28 Dec 2006, 17:34
Location: Sremski Karlovci
Contact:

Post by alexione » 28 Dec 2006, 18:06

Pozdrav svima!

Na ovu diskusiju me uputila upravo Tenebra pre neki dan kad smo se bas lepo ispricali, posto od nedavno pevamo u istom horu (vidimo se veceras ;) ). Hteo bih sa par sugestija da pomognem Jezhu i svima koji zele da poboljsaju svoju tehniku pevanja.

Prvo da kazem da nisam nikada pevao kao frontmen u bendu, iskljucivo sam se bavio horskim pevanjem, ali neke osnove vezane za pevanje su uvek iste, pa se nadam da cu biti od pomoci.

U ovom postu cu napisati nesto od mojih saznanja vezano za, naravno, DISANJE :) Veoma je normalno da ti se stomacni misici jako stezu. Licno sam, da bih poboljsao tehniku disanja, svojevremeno vezbao yoga-disanje, koje mi je veoma pomoglo da postanem svesniji kako organizam zapravo obavlja ovaj proces. Zbog toga bih ovde opisao ukratko razlicite nacine disanja, bez detaljisanja o znacaju pojedinih:

1. gornje disanje - izvodi se gornjim delom pluca; stanes normalo opusteno, i pri udahu izdizes ruke iznad sebe, tako da povlacis na gore gurdni kos; stomak ti ostaje gde jeste, oni delovi kod bubrega koje je Tenebra opisala takodje stoje; znaci, dizes ramena i podize ti se grudni kos; ovo je inace i jedna od metoda vestackog disanja, kada nije moguce usta-na-(usta/nos)

2. srednje disanje - kod ovog disanja, grudni kos i stomak stoje, a udises srednjim delom pluca - hm, tesko bilo za pogoditi :) u ovom disanju je upravo stvar da ti se izdizu oni delovi kod bubrega, da ti se telo siri u stranu i unazad pri udisanju

3. trbusno disanje - kod ovog nacina disanja, ono sto zapravo radis je da postajes trudnica :) da, kod ovog disanja, sto vise vazduha treba da udahnes, i pri udahu sateras na dno stomaka tako da ti se isti napne kao balooooon

E sada, vezano za sva tri disanja je da vreme trajanja sledece: 8 otkucaja udah, 8-32 otkucaja zadrzavas dah, 8 otkucaja izdah. Ovi otkucaji su tvoj interni sat, i podesavas ga onako kako ti najbolje prija. U pocetku nemoj predugo da zadrzavas dah, moze ti se desiti da te uhvati vrtoglavica!! Takodje, kod sva tri disanja, radis udisanje na nos, a izdah na usta.

Da napomenem da ovo jeste drugacije od disanja kakvo je kod pevanja, ali ovo su zapravo nacini disanja kojima postajes svestan protoka vazduha kroz svoje telo i vremenom steknes bolju kontrolu izbacivanja vazduha.

Na kraju, potpuno yoga-disanje se izvodi ovim redom:
udah: stomacno-srednje-gornje
izdah: stomacno-srednje-gornje
Obrati paznju da uvek ides u istom smeru - od stomaka ka ramenima. U pocetku ce ti verovatno biti veoma tesko da pravilo izvedes ova disanja, u jednom momentu ces samom sebi biti smesan:), ali dovoljno je pola sata vezbe svaki drugi-treci dan i nakon nekoliko meseci ces shvatiti koliko si mnogo napredovao.

Da ne bih u prvom postu presao duzinu svih Tenebrinih dosadasnjih :), zavrsicu sa VAZNOM NAPOMENOM: nikako ne preteruj sa ovim vezbama u pocetku! Zapravo, NIKAKO! Ako pravilno izvodis ova disanja, u organizam ti ulazi mnogo vise kiseonika nego kod svakodnevnog disanja, a to nikako nece da ti prija :)

Pozdrav svima
Alexa

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 29 Dec 2006, 01:48

Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej :D
Dobrodosao na forum!!!!! :banana:

konacno neko da mi pomogne malo :D

Hvala za ovaj post!!!! Ima stvari koje nisam znala :)

User avatar
Jezh
Posts: 24
Joined: 25 Dec 2006, 02:02
Location: Smederevska Palanka

Post by Jezh » 30 Dec 2006, 01:53

Sto se tice growl-a vise sam pitao onako informativno, jer cenim jos je rano da se upustam u tu avanturu. Za sada bih zeleo da naucim pravilno da pevam clean tehnikom i falsetom pa kada malo vise udjem u semu sa pravilnim disanjem predjem na vristanje.
Takodje, Tenebra nemoj da se osecas odgovornom za moje glasnice, trudim se da vodim racuna o svom grlu sto vise mogu (samo ne znam kako da batalim hladno pivo :wink: ). Pokusavam da pevam iz stomaka, i cini mi se da osecam razliku. Glas mi je jaci a grlo me manje boli. E, sad tesko mi je stalno da udisem vazduh u stomak dok pevam, u nekim trenucima izgubim korak i ne udahnem vazduh na vreme, no to je ipak samo stvar vezbe. Ne preznojavam se toliko dok pevam ali kazem ti osecam da mi se aktiviraju stomacni misici prilikom pevanja.
Sto se tice Theriona, slazem se sa tobom mogli bi tamo da se vidimo, no moj odlazak na koncert je jos uvek pod znakom pitanja (mada najverovatnije idem). Do koncerta ima jos vremena, dogovoricemo se do tada. Samo se plasim da te ne razocaram svojim vokalnim (ne)sposobnostima (ko zna sta ti ocekujes) :wink:

tamara11
Posts: 26
Joined: 29 Dec 2006, 07:10
Location: bg

Post by tamara11 » 30 Dec 2006, 08:59

evo i ja sam stigla , pre svega svima cestitam Bozic i Novu godinu lepo se provedite sutra!
Dopadaju mi se teme na sajtu narocito o vokalima i tehnici ,,,,aj prvo da dodam o temi kako ocuvati glas ,,
nakon budjenja i obavezna tri sata sledi blago raspevavanje kroz tonalitete ne duze od 15 minuta , predlazem modernija raspevavanje ne ono u solo pevanju mimo i slicno ,, vise volim jazz raspevavanja i
ne samo da cete ocuvati vas glas vec cete dobiti i koji stepen u rasponu vokala. :P
majka mi je solo pevac i nikada mi se nije daopadao taj nacin pevanja i stil ,, tako reci nikada nisam imala na umu da cu zapevati uvek sam se drzala instrumenta u mom slucaju gitare, kasnijih godina upoznala sam profesora pevanja koji me na svu srecu nije maltretirao notama i anatomijom vec samom tehnikom i evo vec dve godine pevam sa lakocom sta god da pozelim i to bolje od mame :shock:
trebalo mi je nekoliko meseci da potpuno ovladam tehnikom , vibrato sam naucila za nekoliko minuta , onaj pravi iz stomaka , jeste da mi se malo vrtelo u glavi u pocetku .... :roll: ali sada ga imam kad god pozelim...pevanje iz stomaka je mnogo jednostavnije nego iz grla i nije komplikovano nauciti .
sto se tice pravilnog i ne pravilnog pevanja uvidela sam da veliki broj pevaca ima slabu tehniku , jedini pevac koji ispunjava sve kriterijume i ima svu tehnicku preciznost je stevie wonder ako ne verujete poslusajte , covek je genije nije da je jedini ima ih jos , terence trent npr . tu je i veliki broj pevacica mada priznajem slusam razlicite muzike, ponekad dobra melodija i aranzman moze da pokrije lose kvalitete pevaca a takodje ima i dobrih producenata koji mogu nedostatke pevaca da prikriju u studiju :P ima raznih programa u kojima se to radi to su pravi majstori treba strpljenja da se to nauci , ja sam nabavila melodyne ali jos uvek ne znam kako radi :shock: jer nemam nikakvo uputsvo pa ako neko zna neka mi javi da se malo igram.
:D
Last edited by tamara11 on 30 Dec 2006, 12:34, edited 1 time in total.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 30 Dec 2006, 11:39

(molim korisnike foruma da koriste tacke, zareze i te stvari..ako ne znate gd su na tastaturi, otvoricemo temu o tome...hvala vam)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest