tehnike - kako? sta?

Post Reply
User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 02 Feb 2007, 23:51

zato upisete muzicku skolu..i sve je cool ;) :D

pojmaNemamSaPevanjem
Posts: 17
Joined: 01 Feb 2007, 16:13

ono sto ljudi ne shvataju cesto

Post by pojmaNemamSaPevanjem » 03 Feb 2007, 00:08

da svi smo mi individue za sebe, postoji cilj otvoreno grlo i dignuto nepce, ali niko vas ne moze nauciti da to uradite vec vi sami, profesori su tu samo da vas usmere, isprave koriguju, ali ste vi ti koji morate da razmisljate o svom organizmu i dodjete do nacina na koji cete to sve da uradite a da vam prija. A nacina je mali milion.

Lottie
Posts: 39
Joined: 21 Dec 2006, 02:25

.........

Post by Lottie » 03 Feb 2007, 12:30

Bas mi je zanimljivo ovo da citam, zvuci ko transformersi... :D

pojmaNemamSaPevanjem
Posts: 17
Joined: 01 Feb 2007, 16:13

nego mene zanima

Post by pojmaNemamSaPevanjem » 03 Feb 2007, 17:58

U koju vrstu muzike bi se moj glas najbolje ukopio, a da to nije opere, narodna ili starogradska muzika. Sto ne znaci da ja te vrste muzike ne volim nego me zanima pored toga.

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 04 Feb 2007, 00:02

pa znas kako..pored ovoga sto sam cula, samo jos u gothic metal-u ;) (istina, tamo je "operski" fazon pevanja clean vokala najzastupljeniji..)

morala bih vise da cujem, da bih mogla konkretno da ti kazem..
ako znas samo ovako da pevas..onda se izbor malo suzava :)

budi kreativan i napravi nesto novo ;)

pojmaNemamSaPevanjem
Posts: 17
Joined: 01 Feb 2007, 16:13

nego zna li neko neku forum

Post by pojmaNemamSaPevanjem » 06 Feb 2007, 23:45

za zastitu grla u kafani
jebe me dim cigara posto kad se nagutam dima ne mogu da pevam a volim da pevam i malo se puvam :D :D :D :D :D kad je akusticna muzika tu...cesto mi se desi da se nagutam duvana i onda potpuno blokiram, sledeca 3 dana ne mogu da pevam dok se katran i sva sranja ne isciste sa glasnica.

Zna li neko kako da sredim taj problem.

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 06 Feb 2007, 23:54

Evo resenja Image

Izvinjavam se svima, jednostavno sam morao :D
Obrisacu kasnije post ako vam se ne dopadne moja fenomenalna ideja :)

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 07 Feb 2007, 00:13

hahahahahha, Knight, bilo bi savrseno kada bi to moglo x) ;)

znas kako..to i meni predstavlja jako veliki problem (mene dim jako tera na suvo kasljanje, sto mi neverovatno izdire grlo i glasnice)

..sta se desava u dimu - vazduh je jako suv..isusi ti se sluzokoza na glasnicama koja je jedna od zasluznih za njihovu pokretljivost i zastitu..

jedino resenje koje ja znam jeste da to vece ne ubijas glasnice jos necim - tipa alkohola, gaziranih sokova itd. i da sisas bonbone za grlo, ili mentol bonbone..

zaboravih..mozda da kupis sprejic za grlo?

tamara11
Posts: 26
Joined: 29 Dec 2006, 07:10
Location: bg

Post by tamara11 » 11 Feb 2007, 01:01

KnightOfDoom wrote:Evo resenja Image

Izvinjavam se svima, jednostavno sam morao :D
Obrisacu kasnije post ako vam se ne dopadne moja fenomenalna ideja :)
:D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: vrh :lol: :lol: :lol: :lol:

tamara11
Posts: 26
Joined: 29 Dec 2006, 07:10
Location: bg

Re: nego zna li neko neku forum

Post by tamara11 » 11 Feb 2007, 01:08

pojmaNemamSaPevanjem wrote:za zastitu grla u kafani
jebe me dim cigara posto kad se nagutam dima ne mogu da pevam a volim da pevam i malo se puvam :D :D :D :D :D kad je akusticna muzika tu...cesto mi se desi da se nagutam duvana i onda potpuno blokiram, sledeca 3 dana ne mogu da pevam dok se katran i sva sranja ne isciste sa glasnica.

Zna li neko kako da sredim taj problem.
ljudi nemaju obzira da nekom smeta duvanski dim , pre dve godine gledala sam koncert neke grupe u Domu omladine , violinistikinja je bila u drugom stanju i na pocetku koncerta su zamolili da se ne pusi ,,, niko to pravilo nije ispostovao u vazduhu su kuljali oblaci dima i sta reci / kulturo eve me.... :lol: :lol: probaj da se redovno raspevavas kroz tonalitete na klaviru ili ako imas snimnjeno raspevavanje na cd u , dovoljno ti je 15 minuta svakog dana ali tri sata nakon budjenja. Nikako alkohol to ubija glasnice , moze se izazvati ostecenje poznato kao cvorici ili faringolaringitis kao upala glasnica a onda slede urbazani injekcije i duga pauza,,,jos jedna bitna stvar kako da sacuvas glas je da pevas iz svog tonaliteta bez obzira koja je pesma i na taj nacin cuvas glasnice,,,eto toliko znam :roll:

mala gitara
Posts: 4
Joined: 13 Apr 2007, 18:13
Location: Banja Luka

Post by mala gitara » 13 Apr 2007, 18:53

Zdravo! :oops:
Citajuci vase postove, shvatila sam da sam tooootalni amater...u sustini i retko pevam, ali muz mi je skolovani gitarista i pod njegovim pritiscima ponekad i zapevam na sceni (on kaze da imam lep i snazan glas, ali ja mu ne verujem posebno, jer sto se tice glasa imam jako malo samopouzdanja, mada obozavam da pevam)...u sustini za sad nemam nista da pitam, nego cu vas pohvaliti i pokusati da sledim savete koji su vec napisani, jer sam shvatila da ne disem dobro i da shodno tome pevam iz grla (moj muz kaze,cesto i kroz nos)...
Eto...pa hvala vam! :wink:

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 14 Apr 2007, 00:25

Hey :) dobro dosla!!! :) i nema na cemu ;)

Heh, znam kako je nemati samopouzdanja sto se tice glasa :) ali to ce se resiti samo ako budes sto vise pevala :) mozda da pocnes kada si sama? Pa onda onako lepo eksperimentises sa glasom a da niko ne cuje ;)

Ako muz kaze da nekada pevas na nos, onda to znaci da nema podrske iz stomaka i da se na tome mora poraditi ;) Glas bezi na nos (odnosno, gura ga grlo) jer ce tamo biti zvucniji, tako da se grlo ne mora umarati previse da izbaci jak ton :)


Puno hvala na pohvalama :)
Nadam se da ces ostati aktivna i da ces podeliti sa nama ono sto znas :)

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 14 Apr 2007, 02:48

Dobrodošla na forum... Što se tiče pevanja, ako ćeš negde naći dobar savet onda je to ovde jer imamo zaista prave experte na tom polju.

Opusti se, uživaj i pitaj.

Cheers!

User avatar
Rockerka u dusi
Posts: 203
Joined: 14 Apr 2007, 19:21
Location: Smederevo

Post by Rockerka u dusi » 14 Apr 2007, 21:27

Posto sam nova, ne bih da odmah otvaram novu temu, jer mozda vec postoji (mozda nisam dovoljno ceprkala :) ), ali me nesto zanima, pa bolje da vas pitam kad vec imate toliko znanja i iskustva-mozda biste ga malo sa mnom podelili :P .Naime, volim da pevam, ali samo kad sam sama (doduse i na zurkicama sa drugarkama), ali mislim da imam osetljivo grlo,jer brzo promuknem (kao sad).Pa se pitam da li bi mogli da mi pokazete jos neke vezbice i jos malo pojasnite pevanje iz stomaka (jer sam vec citala o tome).Mislim, razumem,ali mi bas tesko ide.A pokusala sam da imitiram Axl Rosea u pesmi Don't cry(original), tj. onaj zavrsni deo.Uspela sam ali ne do kraja,uvek mi fali par sekundi, a ako (ikako) uspem da produzim,to nekako zvuci otegnuto i sva se zacrvenim :oops: .Kazu mi da nemam los glas (iako sebe ubedjujem u suprotno)pa zato nisam htela da se zamaram horom, mada mi se sad malo ide.Doduse,postoji jos jedan problem:imam 3.krajnik,ako znate sta je to.Ako ne, objasnicu(pokusacu).Sve u svemu, da ne duzim vise, bila bih zahvalna na pomoci, bilo kakvoj.Nadam se da nisam previse smorila :mrgreen:

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 14 Apr 2007, 22:54

hehehe, ovde i jesmo zato da delimo iskustva ;)

To sto brzo promuknes rezultat je samo nepravilnog pevanja!!! Ili mozda neumerenog?!?!?! Ako nisi "aktivno" pevala od detinjstva i pravilno pevanje, ako je prekomerno, moze da do vede do toga!

E ovako..pevanje iz stomaka :)
Ono podrazumeva istiskivanje vazduha iz pluca uz pomoc dijafragme i uz pomoc stomacnih misica (koji, naravno, guraju dijafragmu od dole)

e, sada..da bi ti sama slika bila jasnija, baci pogled dole ;) (dijafragma je linija iznad strelice)

Image

na ovoj slici se vidi dijafragma pri udisaju i izdisaju :)
Trebalo bi da primetis da se dijafragma pri udisaju spusta nize u abdomen.
Cilj stomacnog pevanja jeste da se snagom misica stomaka pritiskaju pluca, pomocu dijafragme, koja ce istiskivati vazduh napolje.
Zasto je ovo bolje nego grcenje grudnog kosa (istiskivanje vazduha samo plucima, bez podrske stomaka)? Naime, grcenjem grudnog kosa, dolazi i do stezanja vratnih misica koji automatski dovode do oslabljene pokretljivosti glasnih zica sto rezultira nemogucnoscu da se sve otpeva ili odlazenjem u falsh..Kada se vazduh istiskuje uz pomoc stomaka, vratni misici su skroz opusteni, veca je pokretljivost glasnih zica, kao i mogucnost uzimanja vise vazduha!

evo kako to izgleda in real life ;) (prva slika predstavlja udisanje vazduha, druga izdisanje)

Image Image

O vezbama za pevanje iz stomaka sam pisala na prvoj stranici (prvi moj post)
Kada udises vazduh, udisi ga na usta sa spustenim korenom jezika i podignutim zadnjim nepcem! Dok udises, nikako ne dozvoli da ti se podize grudni kos (normalno je da mora malo da se prosiri, ali ne treba da se primeti jako) vec obrati paznju na to da ti se stomak sto vise rasiri. Stavi ruke na ledja (u nivou bubrega) i udisi vazduh dok ne osetis kako ti se i taj deo tela "siri". U pocetku je bolno..ali je vazno vezbati!
Kada tako udahnes, polako kreni da pevas samo jedan ton gurajuci vazduh stomakom. Pevaj polako i tiho da bi sto bolje ostila misice stomaka. Pazi da vazduh ne guras samo misicima "gornjeg" stomaka!!! Veoma su bitni (ustvari najbitniji) misici "donjeg" stomaka (misici u nivou materice kod zena i prostate kod muskaraca). Ali je najbolje ako ova dva "nivoa" misica saradjuju ;)

Za cist ton, znaci bez sustanja, jako je vazno da ti zadnje nepce bude podignuto, a koren jezika bude spusten. Kada vezbas preteruj u ovome (maximalno guraj nepce gore - postavi ga u"kupolu" i maximalno guraj koren jezika dole) da bi ti se pri pevanju automatski sto vise otvorilo grlo!

Ono sto je pogubno jeste kopiranje tudjih glasova ako niste sigurni u svoj glas, ako ne vladate svojim glasom i samom tehnikom..savetujem ti da ne praktikujes to bas puno dok ne budes potpuno sigurna u sebe i svoj glas.

A ono sto je najbitnije jeste da nikako sebe ne obeshrabrujes, vec da sama sebi budes najveca podrska..

Nisam jos cula da treci krajnik predstavlja problem u pevanju :) mozda mi tvoj slucaj bude prvi x) ;)

I nemoj vise pomisljati da smaras, jer da je tako, ne bih sve ovo pisala do sada :P :D
ako ti je i dalje nejasno, ponovo pitaj, ali samo mi reci sta ti tacno nije jasno!
Po milioniti put kazem - malo je teze sve ovo opisati i objasniti recima x) :)

I za sam kraj!!! Jako ti savetujem da ides na hor, jer tamo najbolje mozes da vezbas pevanje, pogotovo sto u isto vreme razvijah i harmonski sluh!!!! Pravilno disi i koristi stomak - trebalo bi brze da udjes u fazon nego sama da vezbas :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest