Molim vas za pomoć - gubim glas (solo pevanje)

Musicgirl-Lana
Posts: 28
Joined: 11 Oct 2008, 01:26
Location: Slovenija

Molim vas za pomoć - gubim glas (solo pevanje)

Post by Musicgirl-Lana » 11 Oct 2008, 02:18

Pa kao prvo zelela bih da pohvalim vas forum bas je odlican,na njega sam naletjela slucajno.Zovem se Svetlana i imam 17 godina.Naime moj problem je ovakav:vec od malih nogu mastam kako bi se bavila pevanjem.Nije bilo mugucnosti da bi isla u muzicku skolu dok sam bila mladja,tako da sam tek sada pocela da sviram klavir i 2.god solo pevanja.Sto me brine jest solo pevanje.Osecam da gubim glas,da mi se kvari.Nemam neke snage,jakosti kadkad cak ni intonacije,a bila sam dobra....ne znam sta se desilo...Pevam u skolskom horu i prof.koja ima absolutni sluh rekla mi da sam alt...Jako mi je krivo,posto nemogu da pevam visoko,mislim otpevam neki ton pa onda me nestane...imam osecaj da previse pustam vazduh-->verovatno nije pravilno disanje al to cu uz vase savete koje sam zapazila ovde probati popraviti.Al mene interesuje nesto.Dali sam mozda ja unistila glas,kad sam se trudila da bi visoko pevala?Cesto se mi cini da negde kad pevam preklopim na pevanje "kroz nos" a to licno ne volim.Sta da radim?Ta prof. sto ima abs. sluh rekla mi je,da se mi stanje glasa poslabsalo kako treniram solo pevanje.A sta da radim ova prof.solo pevanja je mlada,jos se uci od svoje prof.
Sta vi mislite da ucinim?Cesto me kad pevam boli grlo,pogotovo posle solo vezbe.Trudim se da bi pevala kroz stomak.Dali je to resenje?Oce li mi to pomoci da se mi glas popravi ili bi bilo pametno otici kod foniatra za glas ili je potrebno prestati sa pevanjem?
Izvinite na smaranju al molim vas za savet.
Hvala unapred.
Pozz

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Molim vas za pomoc!!!!

Post by pipistrello » 12 Oct 2008, 00:14

evo javih se za pomoc :)
Rekla si da kad pevas cesto te boli grlo i to me je nateralo da ti odgovorim.Ovo je najgori znak...dakle,posle pevanja ni slucajno ne sme da te boli grlo.Najbolje bi bilo da pokusas sama da radis na pevanju,dakle ne da slusas druge-tvoju profesorku,vec da ti sama dok vezbas trazis poziciju koja ce prijati tvom glasu i glasnim zicama(veruj mi ovaj savet su mi dali mnogi dobri pevaci).Grlo prilikom pevanja ne sme da ti bude stegnuto,pokusaj da ga skroz opustis...takodje je vazno da si sto posto sigurna da pravilno dises,jer pravilno disanje je temelj dobrom pevanju...sve sto daje nama jacinu dolazi iz stomaka,dakle mi pevaci treba da imamo jedan veeeliki balon iz kojeg ispustamo polako vazduh...kad kazem balon,mislim na to da ti trebas prilikom udisanja vazduha da koristis i ledja i struk-celo telo...e sad kad ti je disanje-temelj u pevanju-postavljen,ostalo je lako...
sad da se vratim ponovo na taj bol grla!Da li ti se bol javlja od skoro ili otkad si pocela da se bavis pevanjem?Nekada grlo moze da bude zamoreno od previse upotrebe,tako da je moguce da je tvojim glasnim zicama potreban odmor.

Musicgirl-Lana
Posts: 28
Joined: 11 Oct 2008, 01:26
Location: Slovenija

Re: Molim vas za pomoc!!!!

Post by Musicgirl-Lana » 12 Oct 2008, 00:42

Hvala ti na odgovoru...
Pa ovako grlo me boli skoro svaki put kad pevam znaci odkako sam se pocela redovno baviti pevanjem(od prosle godine solo pevanje-muzicka skola a inace pevam u horu.)
Imam osecaj da imam previse pocepano grlo ovako puknut glas,nikako da pevam visine,nikako da bih imala jacinu glasa i da bih ga pustila,da bude cist;... i znam da ne disem pravilno :cry: ali ne znam sta da radim znaci ti mi savetujes da ne treniram vise solo u skoli?
Ona profesorka iz hora je jako poznata licnost i kaze da bi trebala da se pogovorim sa ovom profesorkom pevanja.Stvarno ne znam.Dali ima spasa za mene?Posto mi je to zivotni san...nije mi bitno da zaradim...nego onaj uzitak kad znas da ljudi vole tebe i tvoju muziku

I jos bi pitala nesto.Koliko dugo je potrebno da se vezba da bi bili rezultati ocigledni i kako cu znati da sam se naucila te tehnike?Posto imam osecaj da kad udisem nemogu nikako da udahnem do kraja.....a i visine su katastrofa
Jesam li prestara da bi bilo nesto od mog glasa?Da se popravi intonacija,boja itd.Cesto mi se cini da nemam snage da bih pevala onako kako treba a nije mi jasno zasto...
Hvala ti unapred
I izvini na smaranju
Pozz

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Molim vas za pomoc!!!!

Post by pipistrello » 12 Oct 2008, 01:22

Kao prvo NEMOJ DA MI SE IZVINJAVAS :lol:
ni meni a ni drugima...pa ovde smo da bi medjusobno pomagali jedni druge i da bi naucili jedni od drugih!
aaaa kao drugo nemoj da panicis,jos si ti mlada da bi imala razloga za paniku,a sto se tice profesorke,nisam mislila da se ispises.Treba da ides na solo pevanje,ali ono sto te savetuje tvoja profesorka ne treba da ti bide jedino resenje...dakle treba i sama da pomazes svom glasu i da trazis dobre pozicije...Kad je pevanje u pitanju,prvo moras nauciti da dises...dakle to ti je temelj,a bez temelja se kuca ne gradi :) ,najbolje bi bilo da se za to obratis nekom ko ja magistrirao disanje...dakle 2-3 casa disanja te nece puno kostati a imaces izgradjen temelj...dakle tvoja prva stepenica ka boljem pevanju bi bila da odes na par privatnih casova disanja...znaci casovi disanja se uzimaju ne kod profesora solo pevanja vec kod profesora koji su magistrirali disanje...ti profesori ne drze samo solo pevacima casove,vec i drugim instrumentalcima-duvacima...
dakle prvo sredi disanje...ja verujem da je i to sto ti ne idu visine zbog daha,mislim visine se inace i razvijaju vezbanjem,ali najvazniji je dah!

Musicgirl-Lana
Posts: 28
Joined: 11 Oct 2008, 01:26
Location: Slovenija

Re: Molim vas za pomoc!!!!

Post by Musicgirl-Lana » 12 Oct 2008, 01:34

:lol: heheh dobro necu.
Iskreno najlepsa ti hvala
al jos jedno pitanje:Koliko bi odprilike kostalo jedno vezbanje disanja?tek toliko da znam
i kako da potrazim prof sa mag. iz disanja?Malo tesko gde da trazim :?:
mozda glupo pitanje al ebg u tome sam ti cisti laik

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Molim vas za pomoc!!!!

Post by pipistrello » 12 Oct 2008, 01:46

Davno sam isla na te casova,ali mislim da se cena krece oko 10-20 evra
a sto se tice profesora ne znam sta da ti kazem,retki su.Da si iz NS-a mogla bih da te uputim kod jednog...najbolje je da se raspitas u srednjoj muzickoj kod duvaca ili kod profesora duvaca,a mozda i tvoja profesorka zna nesto-mislim mozda ona moze da te uputi kod nekoga.

Musicgirl-Lana
Posts: 28
Joined: 11 Oct 2008, 01:26
Location: Slovenija

Re: Molim vas za pomoc!!!!

Post by Musicgirl-Lana » 12 Oct 2008, 23:07

aha.....hvala....znaci kad to obavim,sve ce se polako popraviti
a koliko dugo bih ja sama trebala da vezbam disanje kod kuce da bi se videli neki rezultati?

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Molim vas za pomoc!!!!

Post by pipistrello » 14 Oct 2008, 08:56

Musicgirl-Lana wrote:kad to obavim,sve ce se polako popraviti
...kad to obavis,onda si ucinila prvi korak ka boljem pevanju,pored toga treba da pazis i na glas,na postavku...ali u svakom slucaju,osnovna stvar je da naucis pravilno disanje...posle idu finese i te finese,treba da prilagodis na razliciti nacin u svakoj kompoziciji-boja glasa,jacina,nacin na koji izvodis kompoziciju,tvoj stav,gluma...
a ako zelis zaista OZBILJNO da se bavis solo pevanjem,onda moras da uvezbas citanje s'lista-solfedjo je za to zakon-dakle citaj sto vise partitura,jer to znanje ce ti mnogo pomoci u zivotu-kad znas da citas note,kad razumes dinamiku u kompoziciji i kad budes sama razumela na koji nacin se interpretira odr.kompozicija,pomoc prof.gotovo da ti i nece trebati.
Musicgirl-Lana wrote:a koliko dugo bih ja sama trebala da vezbam disanje kod kuce da bi se videli neki rezultati?
dovoljno je da vezbas sat vremena dnevno,ma i pola sata,ali kad je pevanje u pitanju,ti moras 24h dnevno da mislis o tome,dakle da ti je mozak ukljucen i da si usmerena na to stalno-naravno ne samo da mislis na disanje vec i na pevanje,na program koji pevas,na muziku
znam da to zvuci nerealno,ali ako zelis profesionalno da se bavis tim,onda moras da budes dobro upucena i sto posto usmerena na to :)

......btw,jos nesto je vazno....a to je da u sebi imas timski duh :) -tj.da saradjujes sa drugim muzicarima,al'posto si clan hora...verujem da ti to imas!
pozz

Musicgirl-Lana
Posts: 28
Joined: 11 Oct 2008, 01:26
Location: Slovenija

Re: Molim vas za pomoc!!!!

Post by Musicgirl-Lana » 15 Oct 2008, 22:24

e neznam kako da se ti zahvalim veoma si mi pomogla :D stvarno hvala

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Molim vas za pomoc!!!!

Post by pipistrello » 18 Oct 2008, 17:04

ma stvarno nema na cemu :wink:

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Re: Molim vas za pomoć - gubim glas (solo pevanje)

Post by Tenebra » 03 Nov 2008, 09:36

ja bih ti savetovala da, ako razgovor sa tvojom profesoricom ne uspe, promenis profesoricu.
Ako ona tebi ne moze da objasni tehniku disanja, a pri tome ne cuje da nesto nije u redu, nema zasto da trosis glasnice kod nje.

Ja sam slicno prosla kao ti. Godinu dana sam se mucila kod jedne, takodje mlade profesorice. Nigde nisam napredovala, jos sam i pocela da sustim. Pocela sam sama vise da vezbam, a ubrzo i promenila profesoricu. Kod nove sam tek otkrila kako se peva ;)))

savetovala bih ti da odes na pregled kod fonijatra. svaki zamor na glasnicama se primeti, a on ce ti tacno reci sta i kako treba da radis da bi to promenila. Najbolji lek je odmor (cutanje) uz par vezbica svakog dana.

kao sto je pipi rekla, u osnovi pevanja je disanje - kad to savladas, ostalo ide neprimetno..
ovde na forumu imas par vezbica za pocetak.

Musicgirl-Lana
Posts: 28
Joined: 11 Oct 2008, 01:26
Location: Slovenija

Re: Molim vas za pomoć - gubim glas (solo pevanje)

Post by Musicgirl-Lana » 08 Nov 2008, 20:25

e najlepsa ti hvala da oko foniatra se vec dugo mucim da bih dosla na red....znaci mislis da nije kasno?imam puno problema sa svojim glasom kao sto su disanje,pa visine i intonacija....a i jedna prof. iz hora mi kaze da ne pevam sama kod kuce.sad ne znam dal da je poslusam ili ne...tesko je vezbati vezbice za intonaciju kad nemas instrumenta...a tako volim da pevam...
unapred hvala na odgovorima

xho
Posts: 18
Joined: 21 Sep 2008, 13:46

Re: Molim vas za pomoć - gubim glas (solo pevanje)

Post by xho » 08 Nov 2008, 22:40

Prvo moras da odmoris grlo 2 mjeseca da ti dodje kao sto je bilo bez bolova onda mjenjaj profesoricu.

Musicgirl-Lana
Posts: 28
Joined: 11 Oct 2008, 01:26
Location: Slovenija

Re: Molim vas za pomoć - gubim glas (solo pevanje)

Post by Musicgirl-Lana » 09 Nov 2008, 00:17

uf....2 meseca?kako a jos i pevam u horu ubit ce me ona heheheeh
ma verovatno si u pravu........sto se mora se mora
hvala na savetu

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Re: Molim vas za pomoć - gubim glas (solo pevanje)

Post by Tenebra » 09 Nov 2008, 10:35

obavezno odmori!!! veruj mi, dva meseca nije nista ;)

prosle jeseni sam pokupila neki virus od kojeg naticu glasne zice pa sam pravila pauzu od godinu dana (bilo je ili pauziraj ili neces pevati vise nikada ;)))

za ta dva meseca mozes odlicno da navezbas disanje ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest