Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Nancy89
Posts: 3
Joined: 06 Nov 2008, 17:16

Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by Nancy89 » 06 Nov 2008, 17:31

Imam jedan problem za koji nisam sigurna jel to tako treba ili moze da se resi. Od skoro sam pocela da vezbam sa rock bandom. Prvo sam pevala samo sa gitaristima uz dobro (mozda?) ozvucenje i sve je o.k. Ali kada smo presli na drugu lokaciju, gde je drugo ozvucenje, a plus je utrcao i bubnjar, od silne buke uopste ne cujem svoj glas, pa pevam onako napamet. Kad ne cujem svoj glas, ne mogu da ga kontrolisem, stalno se plasim da falsiram, zbunjujem se i mora biti da onda stvarno zvucim lose. Postoji li neki lek za to? Da li je problem u losem ozvucenju, mogu li da nabavim neke slusalice da cujem samu sebe, cepove za usi, ili sta da radim? Jel imao neko ovakav problem?

Unapred hvala na svim savetima!

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by Critical » 06 Nov 2008, 17:37

Prvo dobrodosla:D

Ako sam te dobro razumeo vi probate ,znaci svaki ima svoje pojacalo itd. ili imate mixetu i kutije tj pravi razglas?

Ako je prvo u pitanju onda lepo uzmi i pojacalo na koje pevas namestite tako da ti cujes ,nije fora da pevas a da ne cujes nista :D
Ako je drugo u pitanju namestite neki monitoring ,tipa samo ti uzmi ustekaj se da cujes lupam bubanj gitaru i sebe :D

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Re: Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by Tenebra » 06 Nov 2008, 17:54

najbolje bi bilo da razgovaras sa momcima iz benda i da zajedno resite problem.
Meni se desavalo nesto slicno dok se momci u bendu nisu komplet stisali pa sam ja imala priliku da "izadjem".

Namestite zvuk pre sviranja, pojacaj se koliko ti to oprema dozvoljava, a ostali neka probaju da nameste jacinu zvuka koja te nece pojesti.
Mozes jos da probas da stanes blizu zvucnika iz kojeg izlazi tvoj glas...cepovi za usi ce smanjiti generalnu buku, ali ces onda cuti "unutrasnji" glas koji ce te mozda zbunjivati.

mislim da je najbolje da se sa momcima dogovoris, da pre probe isprobate sve glasnoce itd. i da vidis gde se i kada se najbolje cujes..

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by sinisake » 06 Nov 2008, 18:03

Svi pevaci u rokenrol bendovima u Srbiji imaju taj problem. Nema dovoljno para i svesti o tome da je vokal najbitnija stvar u pop/rok muziki.
Navikni se na to. :wink:
Pravi rokeri se nikad ne stisaju... To rade tezgarosi. Oni su profi. :mrgreen:

Nancy89
Posts: 3
Joined: 06 Nov 2008, 17:16

Re: Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by Nancy89 » 06 Nov 2008, 18:24

Jao, hvala vam svima. Meni su momci iz benda predlagali cepove za usi, ali stvarno mi je sa njima jos gore, kao da sam gluva. Jos su sugerisali da se derem iz sve snage :-), ali dzaba, ne mogu ih ja nadjacati. Tj. kod visokih tonova jos i uspevam, ali cim mi je malo dublje - ne ide nikako. Problem je sto sam ja nova, imam iskustvo samo iz muzicke, solo pevanje, hor itd, pa sta god mi oni govore ja kao klimam glavom, pokusavam i ocajavam :-).

Imamo svaki svoje pojacalo, tako da cu kol'ko sutra da isprobam sve vase savete. Da pojacam sebe, njih da zamolim da se utisaju i stanem blizu zvucnika iz kog izlazi moj glas.

Jos jednom hvala, predosecam da cu vas i ubuduce gnjaviti, dok se malo ne uvezbam i pohvatam trikove.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by sinisake » 06 Nov 2008, 18:28

Problem je sto sam ja nova, imam iskustvo samo iz muzicke, solo pevanje, hor itd,
A, sad mi je jasno. Vas nisu ucili da se derete u muzickoj. Pustices glas, pre ili kasnije. :mrgreen:

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by Derrick » 06 Nov 2008, 18:55

Bogami, moraćeš glasnije... :) :lol:

Šalim se, naravno, samo nisam mogao da izdržim, jer se sećam svojevremeno kada smo svirali u Domu Omladine, da se meni doboš jako slabo čuo. Kada sam se požalio toncu (odnosno "toncu"), lik mi je mrtav ozbiljan rekao "pa, ti udri jače!" :roll:

:wink:

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Re: Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by Tenebra » 06 Nov 2008, 22:29

nemoj samo da se preforsiras jer to vodi samo do kraja pevacke karijere..neka jacina dolazi postepeno, kako i treba a kolege neka se malo stisaju na pocetku :)

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by Шмајсер » 06 Nov 2008, 23:41

замоли момке из бенда да ти купе микрофон :lol:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by Tiki the Boyler » 10 Nov 2008, 09:37

Većina mladih bendova ima jedan te isti problem... vježbaju preglasno!
A to je najsigurniji recept za varijantu: "Vježbam godinu dana, zvučim katastrofalno na svirkama i pride sam gluv ko top!"

Dakle...
1. podesi vokal na najglasniju prihvatljivu jačinu.
2. podesite jačinu svih ostalih instrumenata tako da se vokal u svim lagama čuje jasno i definisano.
3. zakupite bubnjaru dodatni termin kako bi vježbao DINAMIKU!!!

User avatar
Ognjen
Posts: 16
Joined: 11 Nov 2008, 19:10

Re: Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by Ognjen » 12 Nov 2008, 03:55

Prvo i osnovno: nemoj nikada pokusavati da se nadglasavas sa bendom.
Ako oni nemaju razumevanja za to da i ti treba da se cujes, potrazi druge ljude.

Tiki the Boyler je dao odlicne savete. Znaci, kad se svi nameste i nastimuju, odvojite pet-deset minuta, ili koliko god treba, da se nameste nivelacije svih instrumenata. I prosetaj se po prostoriji, da nadjes mesto na kom sebe najbolje cujes. To ce najcesce biti prekoputa zvucnika, metar-dva od njega. Takodje tako mozes da se namestis da slabije cujes ostale, na primer, ako stanes sa strane, a ne ispred gitarskog pojacala. Razlika u zvuku moze da bude velika ako se pomeris za samo metar na neku stranu, tako da eksperimentisi sa time.
Kasnije, kad steknes iskustvo, bice ti lakse da razaznas sebe u celoj toj buci pa ces i biti slobodnija.

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by Kole man » 17 Jan 2009, 21:23

Mada vidim rupu u tom planu stisavanja,na mojim probama obicno sve pocne dobro svi se cuju na pocetku,ali ako ide neka pesma u kojoj se ja uzivim obicno zamahujem rukama malo vise i samim tim sam i glasniji,a ako sam ja glasniji gitarista uzme i krisom pojaca sebe,pa onda i basista krene da chupa zice i tako u krug dok pevac ne krene da se dere i na kraju se zbuni jadnicak od silnog urlanja,jedino resenje ti je ili da se priblizis mikrofonu ili nadjes bolji studio.

robilad
Posts: 93
Joined: 02 Dec 2008, 14:02

Re: Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by robilad » 22 Jan 2009, 09:31

Posto sam bubnjar i pevac mi vecito kukumavci da se ne cuje moracu malo da svrljnem - u vecini studija je dovoljno samo spustati palice po bubnju pa da se sve zaglusi, jednostavno je nemoguce utisati bubanj (sem da sviram neki virtuelni spejs bubanj alijas produkt maste), a i kada svi krenu da se stisavaju rokenrol zvuci kao odumiranje zanemocale bake, nema tu ni k od roka :D Nema bez gruvanja nista, pustis glascugu da pojede Wate i to je to - a ako opet ne valja neka ti neko izvede makar jednu slusku iz mixera pa ce ti biti super - startujes solo gitaristu, oni stalno prckaju nesto sa strujom :shred:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by Tiki the Boyler » 22 Jan 2009, 09:46

Kole man wrote:Mada vidim rupu u tom planu stisavanja,na mojim probama obicno sve pocne dobro svi se cuju na pocetku,ali ako ide neka pesma u kojoj se ja uzivim obicno zamahujem rukama malo vise i samim tim sam i glasniji,a ako sam ja glasniji gitarista uzme i krisom pojaca sebe,pa onda i basista krene da chupa zice i tako u krug dok pevac ne krene da se dere i na kraju se zbuni jadnicak od silnog urlanja,jedino resenje ti je ili da se priblizis mikrofonu ili nadjes bolji studio.
Kad naučite svirati svi ti problemi će nestati!
Nije problem svirati forte u određenim dijelovima. Problem je ne znati vratiti se na piano!

Samo polako...

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Problem: ne cujem svoj glas od ozvucenja

Post by Tiki the Boyler » 22 Jan 2009, 09:51

robilad wrote:Posto sam bubnjar i pevac mi vecito kukumavci da se ne cuje moracu malo da svrljnem - u vecini studija je dovoljno samo spustati palice po bubnju pa da se sve zaglusi, jednostavno je nemoguce utisati bubanj (sem da sviram neki virtuelni spejs bubanj alijas produkt maste), a i kada svi krenu da se stisavaju rokenrol zvuci kao odumiranje zanemocale bake, nema tu ni k od roka :D Nema bez gruvanja nista, pustis glascugu da pojede Wate i to je to - a ako opet ne valja neka ti neko izvede makar jednu slusku iz mixera pa ce ti biti super - startujes solo gitaristu, oni stalno prckaju nesto sa strujom :shred:
Priča je poprilično bezveze! To što ti zoveš gruvanje nije ništa drugo do bježanje od sopstvenih grešaka kroz zid nekog kvazizvuka! Niti ti možeš da čuješ svoje greške, niti je bend u stanju da dinamički pravilno odsvira svirku... Puštanje glaščuge i nadjačavanje Watta kao ordinarnu glupost ne bih ni da komentarišem! Mislim da biste se poprilično iznenadili kada biste posjetili probu jednog ozbiljnog rock benda!

@ Nancy89
Kada naiđeš na ljude sa ovakvom pričom, moj prijateljski savjet ti je da promijeniš bend!
Vjeruj mi da je bolje da uopšte ne pjevaš nego da za nekoliko mjeseci izgubiš glas u nekom podrumu!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest