Prag glasa

ratluci
Posts: 49
Joined: 25 Feb 2007, 01:43

Prag glasa

Post by ratluci » 26 Feb 2007, 01:36

Kao prvo sve pohvale za forum. Super je sto za sada nema sujetnoh ljudi kao na "NEKIM"
E sad moj tzv porblem
Sviram akusticnu gitaru za drustvo(klasika ---okupljanj pivce, domaci rok, malo strane
neizbezni narodnjaci...)uz to i pevam i dolazim do nekih visokih tonova u pesmi koje ne mogu da izvucem, ako bih nastavio da pevam zvucalo bi kao da mi deru kozu. :cry: :)
Mislim da solidno pevam neke normalne tonove, ali kada trebam da izvucem neki "ultra visoki" (recimo na sredini refrena pesme gde su tonovi najvisi) tu prestanem da pevam i pustim njih da "vriste". Jer se to moze korigovati (sem spustanja tonalteta pesme) jer mi stvarno ide na zivce kad trebam da izvlacim max iz glasa a da pritom ne zvuci OK. Da li je u pitanju "los" glas ili... :x

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 26 Feb 2007, 03:55

ja mogu laicki da ti odgovorim:)
mozes stalnim tripovanjem da povecas raspon glasa, ja sam ga duplirao tako:)
mozes da sviras u drugom tonalitetu, ali to si vec pomenuo.
mozes da pevas za oktavu nize, ponekad to ispadne neocekivano dobro (naravno, ne za sve pesme).
meni je to bio problem jer imam dubok glas, a dosta pesama se sjebe ako ih pevas za oktavu nize, ali onda sam pevao i pevao i na kraju povecao raspon dosta.
da, mozes da odes u falset ako ti to nije smor:)
kod pevanja mu bas dosta znaci praksa, da su ljudi u fazonu da overavaju decu koja su antitalenti za pevanje, mene bi koknuli vise puta, da budu sigurni, a sada mogu da kazem da pevam prosecno i imam vise nego pristojan raspon glasa i idem u nove radne pobede:)

ratluci
Posts: 49
Joined: 25 Feb 2007, 01:43

ima li koga ovde????

Post by ratluci » 01 Mar 2007, 19:21

ima li koga ovde???? :roll:

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 01 Mar 2007, 20:17

Moraćeš da sačekaš moderatorku da se vrati sa putovanja (vrlo uskoro) pa ćeš dobiti adekvatan odgovor. Hvala na strpljenju.

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 02 Mar 2007, 10:17

Pre svega..ne postoji los glas!!! Postoji neizgradjen, slab, nenavezban i lose koriscen glas..svaki je unikatan i ima SVOJU boju i opseg koji treba ceniti :)

Pevanje visokih tonova je dosta relativna stvar..sve zavisi od tvojih "glasovnih sposobnosti", tj. od toga koliku elasticnost tvoje glasnice poseduju, kao i od toga koliko vezbas glasnice. Ako ti je prirodno dubok glas, normalno je da ne mozes odmah (a cesto i nikada) da otpevas visoke tonove koje peva neki tenorcic u pesmi :)

Bilo bi dobro da krenes da radis na svom glasovnom opsegu, ali nikako forsiranjem i "cepanjem" glasnica :) probaj svaki dan da se "upevavas" do one visine do koje ti nije tesko da pevas..i posle nekog vremena pevanja do tog tona, podigni se za jos jedan..sam ces osetiti da li mozes..
Postoji i jos jedna zavrzlama tu :) verovatno si cuo za falset :) dosta tih visokih tonova se peva iz falseta! Znas li da pevas iz falseta?

Ono sto je jos bitno jeste da koristis pravilnu tehniku , o kojoj mozes procitati nesto ovde na forumu..ako ti nesto nije jasno ili ti treba jos informacija, slobodno pitaj :)


..izvini na cekanju ovoliko..ovde (u Makedoniji) nemam bas vremena da odgovaram na postove..

ratluci
Posts: 49
Joined: 25 Feb 2007, 01:43

Post by ratluci » 02 Mar 2007, 15:20

Hvala na odgovoru, ali ajde ako ti nije tesko pojasni mi pojam FALSET, mislim da imam predstvau sta je ali nije na odmet strucno objasnjenje. I sto se tice visokih tonova, mislimd a mi treba jedno uvezbavanje, jer kada zelim da izvucem visok ton cesto mi se desava da mi fali bas malo, recimo poluton??? Nadam se da cu vezbanjem uspeti da prosirim opseg glasa

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 11 Mar 2007, 10:27

opet izvni na zakasnelom odgovoru..zaista nisam imala prilike da odgovorim ranije.. :/

dosta mi je tesko da ti objasnim sta je falset..kod muskaraca, to ti je onaj "zenskasti" glas koji se peva pri visokim tonovima, koji prelaze prag obicnog glasa..
U istoriji se dosta koristio u crkvenom pevanju, zbog cega su cesto (siroti) decaci bili kastrirani..imali su oni super boju glasa, ali bi se boja njihovog falseta dosta promenila - ne bi pevali toliko visoko i cisto, da su usli u pubertet..
E, sada..posto si ti prosao pubertet, normalno da ti je taj falset drugaciji - grublji, tezi..mozda tebi i ne zvuci najbolje, ali to je zbog ne navezbanosti..
falset ti je i onaj visoki glas koji koriste pevaci u heavy i power metalu..najbolji primer za falset ti je i u pesmi "Sweet Child in Time" od Deep Purple..

nazalost, kao sto sam vec rekla..nemam puno reci na ovu temu - bilo bi mi lakse da ti pokazem sta je falset i odmah bi shvatio..
iz tog razloga, evo ti jedna od najboljih definicija falseta.. http://en.wikipedia.org/wiki/Falsetto
(predpostavljam da se sluzis engleskim jezikom)

User avatar
Kude™
Posts: 36
Joined: 19 Nov 2007, 18:19
Location: Tuzla/BiH

Post by Kude™ » 20 Nov 2007, 09:50

Tenebra wrote:opet izvni na zakasnelom odgovoru..zaista nisam imala prilike da odgovorim ranije.. :/

dosta mi je tesko da ti objasnim sta je falset..kod muskaraca, to ti je onaj "zenskasti" glas koji se peva pri visokim tonovima, koji prelaze prag obicnog glasa..
U istoriji se dosta koristio u crkvenom pevanju, zbog cega su cesto (siroti) decaci bili kastrirani..imali su oni super boju glasa, ali bi se boja njihovog falseta dosta promenila - ne bi pevali toliko visoko i cisto, da su usli u pubertet..
E, sada..posto si ti prosao pubertet, normalno da ti je taj falset drugaciji - grublji, tezi..mozda tebi i ne zvuci najbolje, ali to je zbog ne navezbanosti..
falset ti je i onaj visoki glas koji koriste pevaci u heavy i power metalu..najbolji primer za falset ti je i u pesmi "Sweet Child in Time" od Deep Purple..

nazalost, kao sto sam vec rekla..nemam puno reci na ovu temu - bilo bi mi lakse da ti pokazem sta je falset i odmah bi shvatio..
iz tog razloga, evo ti jedna od najboljih definicija falseta.. http://en.wikipedia.org/wiki/Falsetto
(predpostavljam da se sluzis engleskim jezikom)

ej ja se izvinjavam sto se ovako ubacujem, ali ako sam dobro shvatio sta je "Falset", kao sto si rekla u Sweet Child In Time, onda neznam jel pravilno radim ali mi nije to tesko izvesti, ali isto kao da mi je nekako velika razlika u visini izmedju tog tona, i tona koji mogu maximalno da izvucem...neznam kako da objasnim isto kao da mi preskoci nesto u grlu i onda pocnem pjevat falset....ako sam dobro svatio da je to to...
nemoj mi sta zamjerit, ja mislim da imam dara al nemam skole ni sekunde, zbog toga sam i dosao ovdje...hvala

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 20 Nov 2007, 18:28

Nista nista, nema potrebe za izvinjavanjem :)

cak sta vise, dobro dosao! :)


E, upravo to sto pevas je falset! :)
Kako si mi opisao, cini mi se da je sve pravilno..ne boli te grlo, zar ne? (mnogi stezu grlo pri pevanju falseta)


ako ti je potrebna bilo kakva pomoc, slobodno pitaj :)

User avatar
Kude™
Posts: 36
Joined: 19 Nov 2007, 18:19
Location: Tuzla/BiH

Post by Kude™ » 21 Nov 2007, 10:20

Ne boli me grlo. Mislim, neznam nakon koliko treba da zaboli...

Nije uvijek ali u vecini puta mi bude tesko da potrefim ton za prelaz kad zelim da izvucem bas tako visoki ton, eh prije njega da bude visok skoro isti, pa onda da predjem na falset...ako razumijes, izvini na mom laickom izrazavanju...

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 23 Nov 2007, 14:15

Odlicno je ako te ne boli i NIKADA ne treba da te boli..bilo sta..

razumem skroz, ali to je sada stvar vezbe i razvijanja opsega :)

ono sto je vazno jeste da se ne forsiras previse jer ces poceti da stezes grlo pa mozes da ostetis glasnice.
dok vezbas pevaj do tona koji ti je tada "udoban" na kojem se osecas prijatno - sve preko njega je uzaludno i stetno (neces doprineti povecanju opsega. naprotiv, mozes dovesti do njegovog smanjenja usled osstecenja).

User avatar
Kude™
Posts: 36
Joined: 19 Nov 2007, 18:19
Location: Tuzla/BiH

Post by Kude™ » 23 Nov 2007, 21:09

Tenebra wrote:Odlicno je ako te ne boli i NIKADA ne treba da te boli..bilo sta..

razumem skroz, ali to je sada stvar vezbe i razvijanja opsega :)

ono sto je vazno jeste da se ne forsiras previse jer ces poceti da stezes grlo pa mozes da ostetis glasnice.
dok vezbas pevaj do tona koji ti je tada "udoban" na kojem se osecas prijatno - sve preko njega je uzaludno i stetno (neces doprineti povecanju opsega. naprotiv, mozes dovesti do njegovog smanjenja usled osstecenja).

Hvala najljepsa...

User avatar
Kude™
Posts: 36
Joined: 19 Nov 2007, 18:19
Location: Tuzla/BiH

Post by Kude™ » 24 Nov 2007, 00:03

Ej izvini, al jos jedno pitanje...moguce je da je malo poglupo...kreno sam u teretanu, i interesuje me da li to ima los utjecaj na vokalne sposobnosti, tj fizicki napor da li lose utjece na te neke glasovne mogucnosti...

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 24 Nov 2007, 10:22

ma slobodno pitaj koliko hoces :) i ne stidi se da pitas - "nije sramota ne znati. sramota je praviti se da znas" ;)

mislim da ti je to odlicno! :) cak se i preporucuje neka aktivnost da bi se telo odrzalo u formu, jer ljudi pevaju celim telom :)
samo napred! :)
samo nemoj da se nadvikujes sa nekim u teretani..to vec nije bas dobro ;) x)

User avatar
Kude™
Posts: 36
Joined: 19 Nov 2007, 18:19
Location: Tuzla/BiH

Post by Kude™ » 24 Nov 2007, 16:06

Tenebra wrote:ma slobodno pitaj koliko hoces :) i ne stidi se da pitas - "nije sramota ne znati. sramota je praviti se da znas" ;)

mislim da ti je to odlicno! :) cak se i preporucuje neka aktivnost da bi se telo odrzalo u formu, jer ljudi pevaju celim telom :)
samo napred! :)
samo nemoj da se nadvikujes sa nekim u teretani..to vec nije bas dobro ;) x)
Hvala ti.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest