Promuklost i oštećenje glasnih žica

Post Reply
stefan222
Posts: 5
Joined: 29 Nov 2008, 00:03

Promuklost i oštećenje glasnih žica

Post by stefan222 » 29 Nov 2008, 00:21

Zdravo svima,ja dolazim iz Makedonije,i jos na pocetka zelim se ispricati zbog gresaka u pisanje,zbog nepoznavanje gramatiku vaseg jezika.Zbog nedostatka na foruma od ovakav tip u makedoniju, pokusacu se obratiti vama. Zelim postati pitanje:Dali moze neko so ostecenih glasnicama pjeva pjesme koje zahtevaju mnogo? Vec neko vreme osecam promuklost i imam problema pjevati dok se ne zagrijem i raspjevam,a ponekat i ta promiklost produzi celo vreme dok pjevam.Ranije nisam imao taj problem,promuklost se pojavila kad sam poceo uciti vibrata i pjevanje iz dijafragme.Boim se da nisam ostetio glasnicama sve ove godine unazad kad sam pjevao od grlo i to jako mocno,bio sam u stanje da butnem dzid sa glasom.I sad mi je glas mocan samo sto ne ocecam da pjevam sa lakocom kako ranije. Hocu znati dali e ovo zbog opteretenja glasa ili trajno ostetenih glasnicama :cry: . Hvala u napred!!!!!

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Promuklost i oštećenje glasnih žica

Post by dejankuki » 29 Nov 2008, 08:31

Pzdrav i dobrodosao..
Ponekad je ta promuklost u glasu veoma pozitivna stvar, daje ti specificnost i ume da bude lepa.. a nekad.. znak da treba da se posteno odmoris malo od pevanja, da scuvas grlo

Sve zavisi... nadam sew da ce ti vec neko strucniji pojasniti sta da radis... ja sam ipak samo gitarista i ponekad zapevam pratece vokale..




E, sad sve sam te razumeo i mislim da ce te i drugi razumeti, ali mi samo jedna rec zadaje probleme..
dzid, mislis li na zid (sид) kao zid od zgrade ili nesto drugo...

Jos jednom pozdrav!

User avatar
pipistrello
Posts: 501
Joined: 15 Jul 2008, 15:45
Location: Vrbas

Re: Promuklost i oštećenje glasnih žica

Post by pipistrello » 06 Dec 2008, 20:57

Da li si bio kod fonijatra?Ako nisi,bilo bi dobro da ga posetis...On ce ti reci u kom stanju ti je glas...
A sto se tice izvodljivosti pesama sa takvim glasom,ne znam kojim stilom muzike se bavis...znaci ako pevas rok ili jazz,onda je to izvodljivo,mnogi pevaci su izgradili svoj stil bas zbog nekih nedostataka u glasu...

razumeli smo te svi,a nadam se da si i ti nas razumeo :wink:

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Promuklost i oštećenje glasnih žica

Post by nemanjavelimirovic » 06 Dec 2008, 23:11

Na glas, barem koliko sam ja primetio utice mnoooogo faktora (iz iskustva). Ja kod sebe uvek imam strepsils ili neke druge bombonice za grlo i uzgred pevam preko 10 godina a pushim cigare oko 13 godina :-) shto je shit, ali ne mogu da ostavim, jer volim cigare. Naravno da je zagrevanje potrebno, ali se nemoj brinuti za ostecenost glasnih zica, mislim da je neki od sledecih faktora : osetljivost na promenu temperature (kod mene postoji), osetljivost na okruzenje (dim, vlaga i sl.), cak i pritisak kad je napolju velik ono milibari i to...stvara osecaj dok pokusavas da izvuces nesto viskoko, kao da ce ti glava eksplodirati i automatski ti to stvara utisak da ti je teze....samo opusteno, ako se puno nerviras...stvaras i psihicki momenat, tj. prepreku, a to je najgore. Sve ovo je iz nekog iskustva mog....e sad nek ti jos neko kaze ako ima slicna ili drugacija iskustva. :-)

vukboj
Posts: 5
Joined: 06 Nov 2008, 01:47

Re: Promuklost i oštećenje glasnih žica

Post by vukboj » 07 Dec 2008, 06:13

Kod mene je bio slucaj da sam se posle 2-3 meseca,posto sam uocio blagu promuklost,obratio fonijatriji u Bg,i ustanovili su polip na glasnici,koji se hvala Bogu povukao bez operacije,uz pomoc vezbi.Pozdrav

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Re: Promuklost i oštećenje glasnih žica

Post by Tenebra » 07 Dec 2008, 17:27

najbolje bi bilo da odes kod lekara na pregled, da eliminises najgore..tako ces znati da li je do opeterecenja, i krenuti sa vezbama koje ce ti pomoci da se rasteretis ;)

stefan222
Posts: 5
Joined: 29 Nov 2008, 00:03

Re: Promuklost i oštećenje glasnih žica

Post by stefan222 » 10 Dec 2008, 09:03

Hvala vam na odgovore.Sad mi je malo bolji ali moguce je da imam polip :cry: .A moze li mi neko objasniti koji su drugi simptomi osven promuklost?

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Re: Promuklost i oštećenje glasnih žica

Post by Tenebra » 11 Dec 2008, 10:33

obavezno idi sto pre kod lekara ako sumnjas na polip..ako se "primeti" na vreme, moze se izleciti i bez operacija, odgovarajucim vokalnim vezbama..

simptomi..promena boje glasa, smanjenje opsega, "pucanje" glasa u toku pevanja..itd.

polipi su ti cvorici na glasnicama koji sprecavaju njihovo potpuno i pravilno spajanje..

sefelina
Posts: 1
Joined: 16 Apr 2009, 11:36

Re: Promuklost i oštećenje glasnih žica

Post by sefelina » 16 Apr 2009, 11:49

ja sam imala isti problem...poceli su da se pojavljuju problemi sa glasom,skripanje,jak bol u predelu glasnih zica,na casovima sam mogla da pevam samo prvih par vezbica i posle toga totalni presek...otisla sam kod lekara,on je ustanovio da imam parezu glasnih zica.glasne zice pri izbacivanju zvuka moraju da se spajaju sa 100% povrsine,meni je tu dolazilo do spajanja samo nekih 40 % sto je dovodilo do celog problema.srecnom na vreme sam otisla kod lekara inace je moglo da bude mnogo kobnije.terapija se vrsi sa inhalacijama,par lekova i strogo cutanje nekih 25 dana!!!tako da kada osetite bolove u grlu trk kod lekara!!pozdrav za sve

User avatar
musiclover
Posts: 51
Joined: 30 Jul 2008, 17:45

Re: Promuklost i oštećenje glasnih žica

Post by musiclover » 17 Apr 2009, 13:50

Ja sam bila kod lekara, i ona mi je rekla da mi se ne zatvaraju glasnice skroz, ali da je to kao posledica duge bolesti. Ako si iz bg, znas li da mi kazes nekog dobrog lekara, volela bih da cujem jos necije misljenje, jer mi ona nije dala nikakvu terapiju, nego, kao vratice se samo. Bila sam u studentskoj poliklinici.

adnan10
Posts: 1
Joined: 12 Jul 2012, 17:31

Re: Promuklost i oštećenje glasnih žica

Post by adnan10 » 12 Jul 2012, 17:41

Takodjer, i ja ima problema sa glasom. Trenutno sam u periodu puberteta pa mi se glas mijenja. Grlo me ne boli ali zvucim jako lose kad pjevam (Inace se bavim pjevanjem i imam jako lijep glas :P ). Volim da pijem gazirano, ali imam osjetljivo grlo. Zanima me dali je moguce da se ostete glasnice tim putem (gaziranim picem) i trajno, i dali je period puberteta vrijeme kad je potrebno da pauziram sa pjevanjem dok se glas ne razvije. Eto ako moze malo šire objasnjenje. Jako bih vam bio zahvalan na pomoci, a pogotov strucnjaku za to. Unaprijed Hvala!! :(

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest