Pomoć (poremećaj u disanju)

Post Reply
vukboj
Posts: 5
Joined: 06 Nov 2008, 01:47

Pomoć (poremećaj u disanju)

Post by vukboj » 07 Dec 2008, 06:52

Veoma sam se obradovao kada sam video ovaj forum,jer neko konacno o tome prica otvoreno i bezrezervno pruza pomoc onima kojima je potrebna.Svaka cast za urednicu ovog odeljka,i pozdrav svima.
Ne znam da li smem da kazem da se profesionalno bavim pevanjem,ali posto od tog zanata izdrzavam porodicu onda je valjda tako.Moj problem je solidan,imam ga od pre dve godine.Prvo se pojavila promuklost,pa je na fonijatriji ustanovljen polip,koji je nestao posle vezbanja.Ali mi se posle izvesnog vremena,javio problem sa disanjem koji me do danas drzi i muci.Naime usled nepravilno shvacenih vezbi koje mi je dao logoped na fonijatriji ja sam poremetio disanje,tako da sada ne pevam vise iz "stomaka",veoma tiho pevam,brzo pronuknem (primera radi ranije sam pevao gromko nalik Harisu Dzinovicu a sada doduse veoma tacnije ali tiho).Razmisljao sam i da ostavim pevanje,jer mi po nekad bude pretesko,ali to najbolje znam da radim i ipak,kazu drugi da mi dobro ide,pa se jos uvek nekako borim.Poceo sam sa nekim vezbama za disanje koje je dala Tenebra,ali bih ipak to radio sistematski.Molim za savet gde i kako dalje.Pozdrav

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Re: Pomoc

Post by Tenebra » 07 Dec 2008, 17:33

a kako si ranije pevao?

kad naucis disati, moras nauciti i kontrolisati kolicinu vazduha, tj. kontrolisati pomeranje dijafragme (indirektno).
vec se dugo bavis pevanjem, pa bi trebalo da znas to :)

ima ona cuvena vezbica "lip roll"..ona pomaze u "dresiranju" vazduha tj. u njegovoj kontroli..
znas tu vezbicu? radi je dva puta dnevno..+ ostale vezbice za disanje..ako nisi pevao neko vreme
(a predpostavljam da nisi zbog polipa), moguce je da si malo "izasao" iz forme. i nemoj glasnice odmah posle oporavka forsirati..izvestan period si ih tretirao na sasvim drugaciji nacin - nemoj da trazis nesto od njih sto nije moguce..
samo polako, vezbaj, da ih vratis u formu..

vukboj
Posts: 5
Joined: 06 Nov 2008, 01:47

Re: Pomoć (poremećaj u disanju)

Post by vukboj » 08 Dec 2008, 22:03

Cini mi se da mi je sada manji kapacitet pluca.Za razliku od ranije,mislim da nemam dovljno snage,i brzo mi ponestane daha.
Ne znam koja je to vezba "lip roll",a na forumu sam nasao ovo:
"Jedna od najboljih vezbi jeste da ispruzis ruke ispred sebe, otvoris usta u polozaj kao kada zevas i da sto brze udises i izdises vazduh...
Druga zanimljiva vezba jeste da sednes na stolicu, naslonis grudi na kolena i polako udises vazduh koliko god mozes, malo zadrzis i onda polako…
Molim te posalji mi neki link gde si vec o tome pisala,verovatno da ja nisam dobro pretrazio teme.
Hvala unapred
:D

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Re: Pomoć (poremećaj u disanju)

Post by Tenebra » 11 Dec 2008, 10:29

za kapacitet pluca ti savetujem da jednom nedeljno ides na plivanje..

a lip roll je ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=jZ_RwV52 ... re=channel

pogledaj i ostale njegove klipove, odlicni su!

vukboj
Posts: 5
Joined: 06 Nov 2008, 01:47

Re: Pomoć (poremećaj u disanju)

Post by vukboj » 22 Dec 2008, 08:22

Hvala ti.Vec sam se bio snasao,ali u nedostatku vremena nisam stigao da ti javim.Previse je obaveza.Pretrazio sam teme i postove i video da i druge muce isti problemi pa sada koristim sto je vec napisano.Necu vise da "davim",ali ako nije problem jos jedno pitanje?S' obzirom da si iz NS.koliko sam video,pito bih te da li poznajes Miru Cavic,jer u vreme kada sam je upoznao na jednoj svirci,jos je zivela u okolini NS,pa bih voleo da stupim u kontak sa njom,broj sam izgubio,a ne znam nikoga u Novom Sadu.Unapred hvala. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest