Pevanje iz dijafragme(stomaka)

ilija89
Posts: 6
Joined: 22 Apr 2009, 16:36

Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by ilija89 » 23 Apr 2009, 11:44

Pozz svim forumasima,da li postoji neko ko bi mogao detaljnije da mi objasni kako se peva iz dijafragme?Ja npr.kada pevam uglavnom pevam iz grla,i to utice i na moj raspon,pa ne mogu dovoljno dobro da otpevam neke visoke tonove...

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by nemanjavelimirovic » 23 Apr 2009, 11:46

Pa meni je recimo to vremenom tek preslo u naviku, na pocetku svi pevaju iz grla, sto je loshe ako treba da pevash na svirci od 2-3 sata. Mozda i postoji neka tehnika da se odmah preorijentises, ja je ne znam, ali mogu ti reci da je kao i kod svega najbitnija vezba.... :ziveli:

ilija89
Posts: 6
Joined: 22 Apr 2009, 16:36

Re: Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by ilija89 » 23 Apr 2009, 13:00

Pa ja mislim da u nekim pesmama (koje su pop) znaci lakse za ispevavanje,otpevam iz dijafragme...Ali voleo bih da i narodne mogu vise da pevam iz dijafragme,ali jednostavno kao da postoji neka blokada(kod visih tonova)...A sto se tice grla,sad me to cudi ali skoro nikada nisam promukao,a pevam svaki dan...

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by nemanjavelimirovic » 23 Apr 2009, 13:19

E to ne znam - za narodnjake ce ti neko drugi reci. :mrgreen:
:ziveli:

ilija89
Posts: 6
Joined: 22 Apr 2009, 16:36

Re: Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by ilija89 » 23 Apr 2009, 13:25

ali hvala ti u svakom slucaju... :ziveli:

Mare!
Posts: 2
Joined: 23 Sep 2008, 04:48

Re: Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by Mare! » 28 Apr 2009, 15:38

E, evo ja sam bas preko ovog foruma naucio pravilnu tehniku pevanja iz stomaka...
Ona naravno moze i da se primeni i u pevanju narodnjaka, posto te to zanima... :D

Kopiram ti tekst koji je napisala Tenebra, koja se stvarno potrudila da na najbolji moguci nacin to objasni...
I hvala joj puno, ovom prilikom... :D :D Skratila mi je muke! hehehe!
Nadam se da ce ti pomoci... Neces moci odmah sve odjednom da primenis, ali postupno, vezbanjem, krenuces i pravilno da udises i izdises vazduh,
da drzis nepce u pravilnom polozaju, itd.
PoozZ! :D

Tenebra:
Osnovna razlika izmedju "grlenog" i pevanja "stomakom" jeste ta sto se kod pevanja "stomakom" snaga koja pritiska vazduh iz tela dobija stezanjem misica donjeg dela (i kolko-tolko srednjeg dela) stomaka. Stezanjem tih misica, pomera se dijafragma koja pritiska pluca i na taj nacin gura vazduh napolje. Vazduh je dovoljno jak, da bez velikog naprezanja misica glasnica, i nepotrebnog istazenja glasnica dobijemo zeljenu jacinu glasa kao i lepsu boju. Kod "grlenog" pevanja ta snaga dobija se stezanjem grudnog kosa i vratnih misica

Kada pevas, obrati paznju na koji nacin udises vazduh jer -------> ono sto je preduslov za pravilno pevanje iz stomaka jeste pravilan udah! Probaj kada udises vazduh da ga udises donjim delom stomaka, nikako plucima!!
Kako treba da izgleda kada udises stomakom..donji deo stomaka treba da ti se naduva (ali niposto nemoj da bude toliko da izgledas kao trudnica ) u pocetku ce biti jako tesko da to savladas i nemoj niposto da se obeshrabris!! Lezi na pod ili na krevet - obrati paznju na koji nacin uzimas vazduh! (po pravilu je to stomakom) e, isto to treba da se navezba stojeci!! ono sto je jos bitno jeste da taj udisaj treba da bude kratak, ali energican (u vidu blagog trzaja)..da u toj jednoj sekundi uzmes dovoljnu kolicinu vazduha. Evo ti jos jedan trik da proveris da li je pravilno uzet vazduh - stavi ruke na ledja (na deo gde su ti bubrezi) i osetices kako se i taj deo siri zajedno sa ostalim delom stomaka

Sledeci korak jeste da uzeti vazduh nikako ne prebacis u pluca jer onda nema vajde Kao sto sam vec napomenula, vazduh iz stomaka guraj uz pomoc stomacnih misica..u pocetku ce biti tesko..bolece te misici i nece biti bas pokretni..ali vezbanjem ces prestati da mislis na to, a stomak ce raditi bez i trunke naprezanja Naravno..ovde su nazalost potrene godine vezbanja..ali za godinu dana, pa i manje, moze sasvim dovoljno da se napreduje (da te ne obeshrabrim bas skroz) ali jako je vazno svakodnevno vezbanje - makar pola sata.

E, koje vezbice treba da radis!!!
1. Pocni svaki put vezbanjem udisaja i izdisaja. Vazduh udahni sto pravilnije mozes - da se naduva stomak (ne previse), da taj udah bude kratak i energican (ali da uzmes dovoljno vazduha) i da osetis taj udah sirenjem donjeg dela ledja. Zatim taj vazduh izbacuj gurajuci stomacnim misicima..to vezbaj najmanje 10 min

2. Ova je vezba za pokretljivost misica Stani pravo, ruke podigni u visini ramena u spoj sake. Izbaci jezik napolje i dahci kao pas. Treba da osetis pomeranje stomacnih misica..jedno vreme dahci jednako brzo, pa zatim pocni da kombinujes - usporavaj i ubrazavaj opet vezbaj najmanje 10 min

3. E, ova vezba je za kolicinu udahnutog vazduha Sedi na stolicu. nasloni se stomakom na kolena i rukama uhvati clanke (skocne zglobove). Udahni vazduh sto vise mozes (naravno stomakom). Kolena ce ti pruzati otpor, ali se ne daj u tome i jeste cilj ove vezbe Dah zadrzi izvestan period - koliko mozes, i onda ga polako izbacuj opet koriscenjem stomaka. Ponovi nekoliko puta pa se digni malo..opet ponovis isto to nekoliko puta i opet se podignes i tako sve dok ne dodjes u prav polozaj posle toga kreni da se spustas ponavljajuci isto.

User avatar
musiclover
Posts: 51
Joined: 30 Jul 2008, 17:45

Re: Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by musiclover » 28 Apr 2009, 17:25

Imam ja da dodam jos jednu vezbicu, jako je delotvorna. Legnes na ledja i uzmes neku vecu knjigu koju stavis na deo stomaka ispod pupka. Udahnes vazduh i ispustas ga govoreci sssssssssss, ali toliko da kada stavis ruku ispred usta ne osetis vazduh kako ti izlazi. Dok ispustas vazduh knjigu treba da guras stomakom da se podize. Nadam se da sam bila jasna, nisam bas najvestija u objasnjavanju.

ilija89
Posts: 6
Joined: 22 Apr 2009, 16:36

Re: Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by ilija89 » 28 Apr 2009, 17:44

Ljudi hvala vam puno,odo' sada da vezbam!:)POZZ

bojanvukosavljevic
Posts: 4
Joined: 11 Jul 2009, 07:21

Re: Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by bojanvukosavljevic » 14 Jul 2009, 14:55

musiclover wrote:Imam ja da dodam jos jednu vezbicu, jako je delotvorna. Legnes na ledja i uzmes neku vecu knjigu koju stavis na deo stomaka ispod pupka. Udahnes vazduh i ispustas ga govoreci sssssssssss, ali toliko da kada stavis ruku ispred usta ne osetis vazduh kako ti izlazi. Dok ispustas vazduh knjigu treba da guras stomakom da se podize. Nadam se da sam bila jasna, nisam bas najvestija u objasnjavanju.
Verovatno meni ovde nesto nije najjasnije.Prilikom izduvavanja vazduha,stomak ide unutra,tako da knjiga moze ici samo na dole,u suprotnom ne bi bilo pravilno disanje.Ispravite me ako gresim,veoma je bitno.

User avatar
musiclover
Posts: 51
Joined: 30 Jul 2008, 17:45

Re: Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by musiclover » 14 Jul 2009, 19:31

bojanvukosavljevic wrote:
musiclover wrote:Imam ja da dodam jos jednu vezbicu, jako je delotvorna. Legnes na ledja i uzmes neku vecu knjigu koju stavis na deo stomaka ispod pupka. Udahnes vazduh i ispustas ga govoreci sssssssssss, ali toliko da kada stavis ruku ispred usta ne osetis vazduh kako ti izlazi. Dok ispustas vazduh knjigu treba da guras stomakom da se podize. Nadam se da sam bila jasna, nisam bas najvestija u objasnjavanju.
Verovatno meni ovde nesto nije najjasnije.Prilikom izduvavanja vazduha,stomak ide unutra,tako da knjiga moze ici samo na dole,u suprotnom ne bi bilo pravilno disanje.Ispravite me ako gresim,veoma je bitno.
Ne. Knjiga mora da ide na gore, da se podize. Kao kad se napnes u WC, ti misici treba da ti se pomeraju ili kad se smejes. Proveri sledeci put pa ces ukapirati sta ti pricam. :D

User avatar
ogisha007
Posts: 47
Joined: 18 Sep 2008, 19:45
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by ogisha007 » 16 Jul 2009, 11:03

Kada izdišeš prirodna težnja je da ti se stomak "izduva". Moraš što više održati tu raširenost u tom pojasu (sa strane i leđni deo takođe, kad udišeš širenje je u svim smerovima) jer ona zateže dijafragmu i omogućava ti pravilno pevanje.

Nemoj pogrešno shvatiti, ne treba da izgledaš kao da si u šestom mesecu, i to je kontraproduktivno.

Probaj da staviš ruke na bokove i pokušaj da ih odgurneš udahom u svim smerovima, treba osetiti zategnutost i u leđnim mišićima. Kad tako udahneš, probaj da zadržiš taj osećaj što duže, ako popustiš gubiš podršku koja ti je potrebna za pravilno pevanje, posebno u visokim i niskim delovima tvog raspona.

Takođe pazi da se ne napinješ previše.

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by Storm » 04 Aug 2009, 00:55

Mozes i da radis cucnjeve,ne moras s velikom tezinom uopste samo da ima nesto.Ja osecam kako mi se strasno dobro popravilo disanje od njih.Poceo sam pevati tako da ori soba,a uopste se ne naprezem-totalno opusteno :) Bitno je samo da pravilno dises dok ih radis,ma to ti je samo sportsko disanje.

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by MetalFunk » 04 Aug 2009, 19:36

preporucujem
DVD/or whateva
the zen of screaming
pokazace ti tehnike a ti te tehnike mozes upotrebiti na sebe i na svoj stil pevanja
:ziveli:

Tiga
Posts: 133
Joined: 02 Jan 2009, 02:46

Re: Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by Tiga » 23 Sep 2009, 20:21

Ja nešto ne verujem da bilo ko može sam da nauči da pravilno peva iz stomaka. Za to treba profesor i godinu-dve (ako ne i više!) redovnog rada.

Tiga
Posts: 133
Joined: 02 Jan 2009, 02:46

Re: Pevanje iz dijafragme(stomaka)

Post by Tiga » 25 Sep 2009, 21:07

MetalFunk wrote:preporucujem
DVD/or whateva
the zen of screaming
pokazace ti tehnike a ti te tehnike mozes upotrebiti na sebe i na svoj stil pevanja
:ziveli:
Pregledala sam ove snimke i ima zaista dobrih saveta, ali opet ponavljam - nema šanse da se početnik na ovaj način izvežba sam.
Ako sediš sam pred kompjuterom i vežbaš, nemaš povratnu informaciju, odnosno profesora ili neko drugo stručno lice, koje će ti reći da vežbu izvodiš pogrešno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest