Vocal Fry

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Vocal Fry

Post by Storm » 29 Apr 2009, 20:52

Kao prvo,Pozz svima.I´m new here. :)
Hteo bih pravilno nauciti ovu vocal fry tehniku, jer mi se bas svidja.Trazio sam po netu i YT kako i sta ali nema. :(
Ako je vec neko ovde zna,uci ili ima neka vezba i sl. nek se javi, bilo bi super.

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Vocal Fry

Post by Kole man » 29 Apr 2009, 21:42


Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Vocal Fry

Post by Storm » 29 Apr 2009, 22:17

Hvala ali nisam mislio na to :) ,ili se nisam bas dobro izrazio.Mislio sam na onaj vocal fry koji mozemo cuti u pop baladama.Fini reckavi ton,uglavnom na niskim tonovima i pocetcima nekih reci u strofi.Obicno je fry kratko samo na ulasku u ton pa dalje ide normalno.Ne znam kako da objasnim drugacije.Ko je slusao nekad pesme Tose Proeskog,Iglesiasa... znace na sta mislim :)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Vocal Fry

Post by Doolio » 29 Apr 2009, 22:57

aj daj jos neke primere, infoe, ne kapiram na sta mislis...daj konkretno nesto...
daj neko_ karakteristicnije_, lupam, dzenis dzoplin, luj armstron_, _etfild...

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Vocal Fry

Post by Storm » 29 Apr 2009, 23:46

Doolio wrote:aj daj jos neke primere, infoe, ne kapiram na sta mislis...daj konkretno nesto...
daj neko_ karakteristicnije_, lupam, dzenis dzoplin, luj armstron_, _etfild...
Evo trazio sam i evo nekih primera,snimci su live pa se dobro cuje
http://www.youtube.com/watch?v=gxIgBPSbf6Q
http://www.youtube.com/watch?v=ahAQxFrE ... re=related
Cuje vocal fry malo,to je kao ono stenjanje ono smirglanje kako bih ga nazvao :lol: , na pocetcima i krajevima nekih reci(kod evanescence npr.).
Na tonovima kod reci And,That,I...U nasem jeziku obicno je kod reci kad,gde..slovima o,r,k...Ne znam jel to nekad neko odavde primetio.Znam samo da je to tehnika i da se moze nauciti.Zvuci kul kod pop,rock balada.E da u pesmi Regina-Bistra voda http://www.youtube.com/watch?v=sJX0Ij3WD3M,lik je isto koristi.Inace tehnika zvuci kul,nije upadljiva tj. nije u prvom planu i pomaze da ti ljudi vise veruju dok pevas.Nadam se da kontate na sta mislim :)

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Vocal Fry

Post by Storm » 29 Apr 2009, 23:56

I da jos nesto(izvinjavam se na postu zaredom),tehnika pomaze da bolje udjes u ton sto znaci nema falsa a to je ultra bitno,bar su to moja neka iskustva :D

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Vocal Fry

Post by Doolio » 30 Apr 2009, 00:08

ja bi reko da je ovo jako prosto, das malo veci potisak iz tibe i voila:) bar se tako meni cini, cak na to nisam ni _ledao kao na neki fry...uzmi stenji malo ko da _uras ormar i kontam da je to to:) ozbiljno, tako mi deluje.
a verovatno ako oces bas profi, radis kao ovaj _ardkor fry samo radis pola sekunde i na finjaka a ne pet sekundi ko ma_are i eto ti:)

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Vocal Fry

Post by Storm » 30 Apr 2009, 00:13

Doolio wrote:ja bi reko da je ovo jako prosto, das malo veci potisak iz tibe i voila:) bar se tako meni cini, cak na to nisam ni _ledao kao na neki fry...uzmi stenji malo ko da _uras ormar i kontam da je to to:) ozbiljno, tako mi deluje.
a verovatno ako oces bas profi, radis kao ovaj _ardkor fry samo radis pola sekunde i na finjaka a ne pet sekundi ko ma_are i eto ti:)
Mora da se salis :lol:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Vocal Fry

Post by Doolio » 30 Apr 2009, 01:30

jok:)
meni ovo uopste ne deluje ko fry, jednostavno mi lici na neki ukras koji se prirodno radi na nekim mestima.

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Vocal Fry

Post by Storm » 30 Apr 2009, 09:38

Doolio wrote:jok:)
meni ovo uopste ne deluje ko fry, jednostavno mi lici na neki ukras koji se prirodno radi na nekim mestima.
Za ukras si u pravu ali nije prirodno,pevaci to namerno rade.I zove se vocal fry.Lik po imenu Brett Manning,koji je poznati vokalni instruktor,u svojim tutorijalima samo kratko pominje ovu tehniku ali vezbe o kojima prica su uglavnom za prosirivanje registra i sto boljeg mixa i tranzicija chest/head/falseto.Tako da nema nigde ovo sto mene interesuje.

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Vocal Fry

Post by Kole man » 30 Apr 2009, 15:57

Storm sacekaj malo imamo jos par pevaca i pevacica na forumu mozda neko razume :)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Vocal Fry

Post by Doolio » 30 Apr 2009, 16:08

ne mislim prirodno kao ma_inalno, vec da se lako radi. pazi, sto se tice vocal frya, imas onaj melisin dvd, tj dva komada i tu bas detaljno opisuje, ali to je onaj sto ti je linkovan, tako da ili je ovo sto ti trazis isti princip kao i ovaj _arkor fry, samo malo nezniji ili postoje dve razlicite te_nike vokalne distorzije sa istim nazivom, sto mi je malo nebulozno.

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Vocal Fry

Post by Storm » 01 May 2009, 01:42

Doolio wrote:ne mislim prirodno kao ma_inalno, vec da se lako radi. pazi, sto se tice vocal frya, imas onaj melisin dvd, tj dva komada i tu bas detaljno opisuje, ali to je onaj sto ti je linkovan, tako da ili je ovo sto ti trazis isti princip kao i ovaj _arkor fry, samo malo nezniji ili postoje dve razlicite te_nike vokalne distorzije sa istim nazivom, sto mi je malo nebulozno.
Skino sam bas te dvd-e od Meliss-e Cross.Riba je bas cool.Vezbe su jos sasavije od ovih koje ja koristim, moram priznati najludje koje sam cuo do sad.A ja mislio da od mojih nema dalje :) Mada sam do sad vec skontao,sto ludja vezba-to bolji rezultat i ima smisla na kraju krajeva :D Njen pojam ovog vocal fry-a je skroz nesto drugo.Ali ne moze da se iskoristi u pop,rok muzici gde meni otprilike treba.Verovatno je za neki Dead Metal,Hard Rock ili kako se vec zove taj muzicki pravac.
Nismo se bas razumeli najbolje.Ne bih ja da ucim Vristati,Growlati,Urlati isl. Previse je extremno za moj ukus. :) Vise volim pevati pesme tipa Crvena Jabuka i sve u tom fazonu,kao i domacu pop muziku.
Hvala u svakom slucaju.Ako nadjes jos nesto interesantno sto bi mi pomoglo, a u vezi ovih pravaca, ti javi.
Pozz

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Vocal Fry

Post by Doolio » 01 May 2009, 13:41

pa dobro, ja mislim da sve zavisi od umerenosti, ako ces da pevas neki screamo onda ces da vristis u fullu celu pesmu otprilike jakim intenzitetom i decibelima:) a mozes i da ukrasavas vristanjem, al onako fino, kao sto rade neki rok i jazz likovi. ako nadjem ista zanimljivo, postovacu ovde. a jel imas ti nesto interesantno, u principu bi me zanimalo nesto tipa vokalne distorzije, ali one zrnaste, tipa da nije da nemas tonalitet, vec da pevas tonove, ali malo promuklije, recimo ko sto radi anselmo u cemetary _ates?

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Vocal Fry

Post by Storm » 01 May 2009, 16:03

Doolio wrote:pa dobro, ja mislim da sve zavisi od umerenosti, ako ces da pevas neki screamo onda ces da vristis u fullu celu pesmu otprilike jakim intenzitetom i decibelima:) a mozes i da ukrasavas vristanjem, al onako fino, kao sto rade neki rok i jazz likovi. ako nadjem ista zanimljivo, postovacu ovde. a jel imas ti nesto interesantno, u principu bi me zanimalo nesto tipa vokalne distorzije, ali one zrnaste, tipa da nije da nemas tonalitet, vec da pevas tonove, ali malo promuklije, recimo ko sto radi anselmo u cemetary _ates?
Pogledao sam spot od te grupe,Pantera se zove ako se ne varam.Nazalost ja nemam i ne znam trenutno nista, a sto bi ti pomoglo da naucis ili vezbas tu tehniku.A shvatio sam sta te interesuje.Tako slicno peva i onaj lik iz Metallice,ne isto ali slicno.Ja ne slusam tu vrstu muzike pa se i ne razumem najbolje.Najzesci rok u mom slucaju je Dado Topic :)
Sto se vezbi tice,imam samo one za prosirivanje tonskog registra tipa mmmm,rrrrrrrrr,brrrrrrr,nooooooo... i tako u nedogled po skali u razlicitim brzinama i kombinacijama.Njih verovatno vec sve znas.Ja sam od nekog Bajaginog raspona glasa,koji sam imao pre, uz pomoc njih dogurao nesto dalje.Trenutno mogu npr,bez prigusivanja glasa,falsa i straina otpevati od g2 do c5 (gledajuci po 10 oktavnoj klavijaturi,kako u Americi mere raspon) clean vokalom, sve iznad toga ide automatski u falsetto kod mene.U falsettu ne volim pevati.
A ko voli pevati kao Justin Timberlake,to je tako gay :lol:
Nemam konkretno nista o ucenju nekog stila i tehnike samo npr.Mislim da to covek obicno nosi u sebi,sto se samog stila tice.Moze se i nauciti ili kombinovati,ali bolje je kada ti u startu nesto odgovara i osecas.Ja kopiram stil,tehniku od uzora pa pravim od sveg toga moj neki fazon.Znam ljude koji su npr. dugo godina pevali jazz,swing a zatim probali ovu novu pop muziku npr.Jednostavno ne lezi,intonativno je to tacno i sve ,ali zvuci lenjo i bez energije nekako.
Sta god pronasao ili saznao u vezi tvog slucaja,postovacu ti.Veliki Pozz

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest