grawl i scream

User avatar
Srdjan_wtf
Posts: 211
Joined: 15 Apr 2007, 19:57
Location: Novi Sad
Contact:

grawl i scream

Post by Srdjan_wtf » 12 May 2007, 23:16

Ne znam da li je neko spomenuo, nisam bash SVE stigao da prochitam, zato shto tenebra vrlo iscrpno odgovara! :wink:
Da li postoji dugachiji nachin disanja kod grawl-a, ili isto da se udishe na stomak, pa se stomachnim mishicima gura vazduh?
Tek sam pocheo da pokushavam da grawl-ujem, i nekad posle pesme me malo boli grlo, mislim da je to zato shto ne udishem svaki put kako treba?
I za kraj, da li neko poseduje zen of screaming, i shta misle o toj shkoli, da li vredi posedovati???


hvala unapred

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 13 May 2007, 00:45

Tehnika disanja je potpuno ista!!!
Isto kao i kod pevanja potrebna ti je velika kolicina vazduha i dovoljno jak izdisaj i navezbano istiskivanje vazduha iz stomaka..
Grlo mora biti opusteno..otvor u grlu maximalno otvoren..

u svom prvom postu pisala sam malo o growl-u ("Upoznajte svoj instrument")
Nemoj samo da pevas na grlo, ma koliko to lose zvucalo u pocetku!!!!! Polako ces nauciti da kontrolises vazduh, a onda ces biti car!!!

Ono sto ti jos savetujem jeste da pre growlovanja uzmes malo cokolade!!!! Dodatna zastita za glasnice, kao i lepsa boja growl-a :D

Svaka skola je dobrodosla!!! Vazno je samo da je tehnika proverena, i da je skola "ispravna"!!!!! nazalost, nisam cula za tu skolu..ima li neki link o njoj ili nesto?

User avatar
Srdjan_wtf
Posts: 211
Joined: 15 Apr 2007, 19:57
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Srdjan_wtf » 13 May 2007, 00:52

evo nashao sam http://www.zenofscreaming.com/

shto se tiche chokolade, to sam video da chesto "konzumiraju" :D pre probe mnogi... Fala ti mLogo, kada nadjem josh koje pitanjce postavicu ga! :wink:

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 16 May 2007, 09:07

E kad stignem kuci, pogledacu da li ima negde da se "nabavi" :D sigurno ima :)

ToTaL'
Posts: 12
Joined: 21 Nov 2007, 10:53

Post by ToTaL' » 21 Nov 2007, 11:35

Pozdrav! U nekoliko postova sam primijetio da se spominje cokolada.Ja sam prelistao sve sto sam mogao da nadjem na engleskom oko pjevanja i zapravo sam se iznenadio savjetovanju koristenja cokolade jer oni zapravo kazu, da se cokolada lijepi po glasnicama i tako zapravo samo smanjuje mogucnosti "nasheg instrumenta" Elem..nekoliko vocal instruktora medju pet produukata za ne koristenje kao npr cigare..alkohol..kafa,navode cokoladu..Moze li se spomenuti koja rijec vishe o ovome..
Hvala...

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 21 Nov 2007, 12:12

:)

Sve zavisi sta pevas i kako pevas :)
Naime, ovde je rec o growl i scream tehnici :) cokolada je ovde "pozeljna" jer kako ti kazes "lepi se po glasnicama" i stiti glasnice od distorzije vazduha koja se ovom tehnikom izduvava iz tela.
Ja sam probala, kao i dosta mojih prijatelja, i pokazalo se kao odlicno! :)

kada pricamo o clean pevanju, cokolada zaista smanjuje vokalne sposobnosti, pogotovo kada hocete da otpevate nesto visoko :) ili da brzo skacete sa tona na ton :)

ali opet je ne bih svrstala u kategoriju sa cigarama, alkoholom, gaziranim i hladnim jer ne ostecuje trajno glasnice :)

Bassa
Posts: 19
Joined: 01 Apr 2008, 14:38
Location: Backa Palanka

Re: grawl i scream

Post by Bassa » 10 Apr 2008, 16:26

1. [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tR-5ZStR8r4[/youtube]
2. [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=283xrCUFVlM[/youtube]
3. [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0eID4xauBuE[/youtube]
4. [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kfYvRtFc6mo[/youtube]

Evo ljudi imam ja par pitanja i par stwari da vam pokazem ako vec nista videli. Po meni, jedan od boljih pevaca Michael Matijevic odnosno Miljenko Matijevic iz grupe SteelHeart. Pozajmljivao je glas u filmu "Rockstar" i oooobooozzzaaaaavvaaam njihove pesme. Gore su neke njihove pesme i dosta razlicite, peva podjednako dobro razlicite zanrove. Pazljive poslusajte sve pesme (NAPOMENA: sam kraj pesme sheila) i dajte mishljenje. O njegovom pevanju glasu...I josh pitanje za tenebru: opishi malo tehniku kojom peva, kako postize tako grub(scream) ton u falsetu? Ja mogu da izvucem i vishe nego on u tim pesmama ali falset mi nije tako grub. Pokushao sam dok pevam da stegnem grlo malo i efekat je priblizan, ali lako se zakashljem i mozda ne radim to dobro. Josh nesto: KAKO VAM SE SVIDJAJU PESME????


User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: grawl i scream

Post by zolideathmetal » 11 Apr 2008, 00:12

Ne vidim kakve veze ovaj pevac ima sa scream-om i growl-om...

I molim vas da promenite naslov topic-a (nije grAwl, nego grOwl)

Inace, dobri klipovi o growl-u :

http://www.youtube.com/watch?v=1wrCloZqGQk
http://www.youtube.com/watch?v=S4nsBmfEnN8
http://www.youtube.com/watch?v=zyN9azaXeNg - od njega imate 3 klipa, mada u prvom objasni sve, kasnije se dosta ponavlja...

Bassa
Posts: 19
Joined: 01 Apr 2008, 14:38
Location: Backa Palanka

Re: grawl i scream

Post by Bassa » 12 Apr 2008, 12:32

Naravno da ima...da si slushao verovatno bi i chuo. Ali ja sam postavio pitanja.

Bassa
Posts: 19
Joined: 01 Apr 2008, 14:38
Location: Backa Palanka

Re: grawl i scream

Post by Bassa » 27 Apr 2008, 11:55

Da li ovde ima neko ko zeli da odgovori ili da trazim drugi forum? :D
smaram, ali shta mi drugo preostaje? :lol:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: grawl i scream

Post by Rocket Roll » 27 Apr 2008, 12:13

Ispravljeni YouTube linkovi...

1.
2.
3.
4.
Bassa wrote:I josh pitanje za tenebru...
Molim te izvini, Tenebra je često odsutna (fakultet i tako)... Nadam se da ćeš u skorije vreme dobiti odgovor. Znam da postoji jedna knjiga o tim metodama pevanja - mislim da ju je Tenebra negde spominjala, pa bi mogao da pogledaš njene starije postove?

Klipovi koje je Zoli pomenuo (kratke škole growla):



Last edited by Rocket Roll on 27 Apr 2008, 12:16, edited 1 time in total.

User avatar
DrGreenthumb
MF veteran
Posts: 1249
Joined: 31 Oct 2006, 21:42
Location: Beograd

Re:

Post by DrGreenthumb » 29 Apr 2008, 01:34

ToTaL' wrote:Pozdrav! U nekoliko postova sam primijetio da se spominje cokolada.Ja sam prelistao sve sto sam mogao da nadjem na engleskom oko pjevanja i zapravo sam se iznenadio savjetovanju koristenja cokolade jer oni zapravo kazu, da se cokolada lijepi po glasnicama i tako zapravo samo smanjuje mogucnosti "nasheg instrumenta" Elem..nekoliko vocal instruktora medju pet produukata za ne koristenje kao npr cigare..alkohol..kafa,navode cokoladu..Moze li se spomenuti koja rijec vishe o ovome..
Hvala...
Ljudi, nista se ne lepi po glasnicama posto se one nalaze u larynx-u, koji je sa epiglottis-om zatvoren za prolazak hrane, pljuvacke and whatnot. Sigurno ste se bar nekad zakasljali dok ste jeli/pili, to je bio laringealni refleks koji nastaje kada bilo sta iritira zid istog. Sorry za off, ali mi je nekako bolo oci :)

User avatar
Ezraeil
Posts: 43
Joined: 06 Aug 2008, 20:33
Location: Qla :D
Contact:

Re: grawl i scream

Post by Ezraeil » 06 Aug 2008, 21:04

'vako... :D vidim, da se raspavlja od growl-u i screamu pa da kazem i ja nesto... inace, prvi put kada sam
pokusao da growl-ujem to je bilo bzvz, na pocetku sam forsirao grlo ko magarac i kada sam shvatio da mi posle toga nije dobro da preopteretim glasne zice poceo sam da "navikavam" grlo, lagano... btw, do tada nisam znao
sta je utube ili ti ne znam ni ja sta sto bi me uputilo ka laksem i boljem pevanju...znaci, na svoju ruku sam krenuo da vezbam... e sada, ovako hmm tesko je opisati kako to deluje, ali najbolji primer je ispoljavanje besa... e sada zamislite kada ste besni pa obicno kao vokativ se koristi "argh". e sada, ono "g" je ne cujno jer se gubi zbog
"r" i "h" ... po mojoj nekoj "trip" proceni, "a" je zalet ili dubina tog tonaliteta zatim, ono
"r" moze da se predstavi kao rezanje koje ide uz vokal, slicno kao kada ispirate usta vodom
pa kada :D"grgoljite":D cuje se ono "grrr", tako i ovde isto, a "h" je izbacivanje vazduha napolje
i.... da bi se to uspostavilo... "a" i "r" se spajaju dobija se trenutna ta dubina... e da ja sam krenuo s tim ispoljavanjem
besa ^^... znaci pokusajte onako tise da izgovarate argh... naravno pre kretanja udahnes dovoljno vazduha
najbolje je stojeci... malo zabacis glavu nazad da je protok izmedju stomaka, pluca i grla cist ... da nema
kako da kazem, savijanja negde da je otvor ravan... kako krenes s tim lagano dodavaj dubinu stisni malo grlo
i stomak... i naravno ako zelis dublje, kao sto je rekao onaj momak s videa ^^, skupis usta kao da ces da kazes
o ili u .. i tako izgovaras taj argh .... ako zelis visi ton onda narano otvoris usta ali ne preterano, jer onda na neki nacin
vec prelazis na scream :D ... i oseti se bol u grlu strasno ... sto se tice primene growl-a kod lrika
jednostavno je, kada naviknes na sistem ispoljavanja, lako ces primeniti na textovima ... .
nadam se da sam pomogao nekome s ovim postom...
zelim da pozdravim sve sa radio Shajkasha, ljude koji me poznaju, po najvise mamu tatu babu dedu i komshinicu
Zagorku koja mi se javlja svaki put s prozora :P
Satan ! :D

User avatar
Ezraeil
Posts: 43
Joined: 06 Aug 2008, 20:33
Location: Qla :D
Contact:

Re: grawl i scream

Post by Ezraeil » 07 Aug 2008, 14:59

bas sam se prelozio na ovaj forum i postujem de stignem
a nesto sam najvise zapeo za vokale i tehnike :D ....
ajd kada sam dao "uputstvo" za growl sto da ne bih i dao za scream, ali ne heavy scream nego onaj bolesni scream [death]
.... kako da pocnemo... po meni, najbolji nacin da istreniras glasnice za scream tj da skontas princip rada jeste
da uhvatis i da tiho rezis ko pas... onako sa "r", ali naravno potiskujes vazduh iz stomaka, prvobitno ces zvucati kao zaribali
kreten nakon 10000 l ladnog piva.... kako ides dalje pokusavaj da ubacujes slovo "a" znaci, nakon onog "r" naglo otvoris usta
kao da ces da kazes "a"... mene samo jebava visak vazduha koji izbacim tokom scream-a, jer mi susi grlo... zato je najbolje
pored sebe uvek imati vodu, i nikako hladnu, neka bude malo mlaka, da ne bi poje*ao, nadrazene glasnice, jer kod ovakog
nacina screama, koriscenje tog "r" vibracije i ne znam ni ja sta, malo nadrazuju grlo.... btw, kako ides glasnije ono "r" se gubi i sluzi cisto na grubosti scream-a, kao da dobije neku pojedinu dubinu... priznajem u pocetku zvucis kao Jeff Wallker iz Carcassa... ali i takav scream je dobar... pogotovo za neki dobar death metal... pokusacu ovim snimkom lakse da objasnim
na nekim primerima i neke "vezbe" da vam dam... prvenstveno sam baziran na ta dva vokala jer sam ih sasvim dobro izucio
ali ne prefektno :D Tenebrini postovi su mi jako pomogli :D

http://rapidshare.com/files/135536312/omg.mp3.html

uglavnom, srecno, nadam se da ce snimak nesto pomoci :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest