Opseg glasa

Bass apprentice
Posts: 32
Joined: 23 Sep 2009, 11:24
Location: Duvaniste, Nis, Srbija

Re: Opseg glasa

Post by Bass apprentice » 11 Jun 2010, 01:12

Caius wrote:Meni je sestra rekla da se falseto ne meri u pravi raspon glasa. Sada ne znam koliko je tačno, ali ona je četvrta godina srednje, klavir.
Inače, falseto peva i Micahel Jackson.
A ako se falseto meri... onda sam ja bogat oktavama... 8)
Tacno je da se falseto ne meri u raspon glasa (to 100% znam kad gledaju za solo pevanje), po mom misljenju je mnogo bitnije da imas veliki raspon u punom glasu, samo tu je najcesce 2-3 oktave, s tim sto je 3 oktave velika retkost. A ovo prvi put vidim da neko ima toliki raspon, veoma mi je tesko da poverujem jer sam mnogo cesljao po netu o tome i raspon od kontra G do Fis3 je nesto sto nigde nisam video. Verovatno ste culi za Vitasa on je kontratenor (neki kazu da je sopran- isti djavo). Meni se svidja kako peva i dosta sam ga slusao i on ima raspon do D3. A kontra G sam jedino cuo u Mokranjcevim kompozicijama i to ne uzivo a i slusam i pevam crkvenu muziku. A da ta dva tona moze da otpeva jedna osoba... Ako je stvarno tako onda si ti jedan u nekoliko miliona, a kolko sam ukapirao i ne bavis se pevanjem.

Sanel
Posts: 4
Joined: 07 Sep 2009, 21:48

Re: Opseg glasa

Post by Sanel » 11 Jun 2010, 02:21

U medjuvremenu snimih neku pjesmu kod druga u nekoj improvizovanoj studio-sobi. Bio sam potpuno neraspjevan, pjesma je poteska, i bez ponavljanja, sminkanja, u roku od 10-tak min. ispade ovako: http://www.youtube.com/watch?v=CdgRkVkTaNk :)
Kao sto se cuje, punim glasom je sve otpjevano, osim jednog malog falseta pri kraju. Ne ide do krajnjih visina ni gore ni dole, jer mi je malo frka da snimim nesto za sto kasnije nisam siguran da cu uvijek moci izvesti na svirkama, uzivo.

Takodje, imam jos jednu pjesmu, koja visinski ide jos malo vise gore, ali nju ne smijem nigdje da emitujem prije nego sto je festival na koji sam prijavljen ne objavi.

Sto se tice Vitasa, super mi je, i pratim sta god novo uradi... Btw. ne postoji ni jedna njegova pjesma ili visina koju ne mogu da dosegnem (cak ni Opera#2 nakon modulacije), jedino sto je njegov glas u tim najvisim tonovima za nijansu jaci od mog... no, profesorka mi napkon izadje sa farme i nakon svega se bas premisljam i da li da ga forsiram i vjezbam uopste tako ili ne... ovdje bih sa takvim nekim pjevanjem vjerovatno ispao zesci freak! :D

Pozdrav svima!
S.

Bass apprentice
Posts: 32
Joined: 23 Sep 2009, 11:24
Location: Duvaniste, Nis, Srbija

Re: Opseg glasa

Post by Bass apprentice » 11 Jun 2010, 09:54

Pa lepo je ovo otpevano, ne slusam tu vrstu muzike koju radis, ali stvarno je lepo ovo, svaka cast. Elem, na temu: bas sam sad proverio dokle si pevao gore do Ais1 (B1)- to je stvarno dosta visoko a i vidi se da bi mogo da izvuces i jos polustepen ili stepen... Ali sto se tice donje granice otpevao si do A u velikoj oktavi na 0:38 a onaj program je ocitao da si otpevao kontra F (to je 2 oktave i 2 stepena nize), mnooogo duboko. Falset je bio na 2:59? I to si mogo da izvuces u punom glasu to je isto to Ais1 koje pevas u refrenu... E, a sto se Vitasa tice, on u Operi#2 peva nakon podizanja intonacije za polustepen Cis3, a tebi na onom programu cita da pevas do Fis3 a to je dva i po stepena vise. A raspon bi inace trebao da gledas i da racunas tonove koje mozes da otpevas u pesmi, mogu da se kladim da, kad bi se nakanili skoro svi bi mogli da ,,odvristimo" to Cis3, ali VItas je jedan od retkih koji to moze da otpeva. Cak i ja, bass sam jednom pokusao da otpevam to i ubodem ja Cis3 a onda a-a-a-a-a-a i izgubi mi se glas posle drugog takta- upravo o tome je rec (i ti si to napomenuo). Da ti sve to sto racunas u raspon moras da otpevas na nastupu uvek. Ne napadam te i nista ne pokusavam da kazem kako si ti los ili ne znam sta, da ne shvatis to tako. Stavise mislim da je i ovo sto si pokazao u pesmi super raspon (otprilike dramski tenor), a i pevanje kao pevanje je odlicno. Srecno na novom festivalu

Greenfield
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2009, 23:19

Re: Opseg glasa

Post by Greenfield » 18 Oct 2010, 20:28

Preleteo sam preko teme, ali cini mi se da nisam na njoj video neke savete i vezbe za eventualno povecanje raspona glasa. Dakle, kako povecati raspon, konkretno kada je gornja granica u pitanju? Trebalo bi mi da povecam za polu-stepen ili ceo stepen.

Fibonacci
Posts: 102
Joined: 17 Sep 2010, 20:27

Re: Opseg glasa

Post by Fibonacci » 24 Oct 2010, 01:33

Greenfield wrote:Preleteo sam preko teme, ali cini mi se da nisam na njoj video neke savete i vezbe za eventualno povecanje raspona glasa. Dakle, kako povecati raspon, konkretno kada je gornja granica u pitanju? Trebalo bi mi da povecam za polu-stepen ili ceo stepen.
Raspon mozes povecati samo intezivnim raspevavanjem, pomocu odredjenih vezbi napisanih za raspevavanje visina.

Greenfield
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2009, 23:19

Re: Opseg glasa

Post by Greenfield » 28 Oct 2010, 20:26

Aha, ok. A gde bih mogao to da nadjem? :)

Fibonacci
Posts: 102
Joined: 17 Sep 2010, 20:27

Re: Opseg glasa

Post by Fibonacci » 28 Oct 2010, 23:57

Greenfield wrote:Aha, ok. A gde bih mogao to da nadjem? :)
Kod profesora pevanja. Te vezbe inace vecinom profesori modifikuju (ponajvise slogove) u zavisnosti od vrste glasa i nacina pevanja. uglavnom se prenose s kolena na koleno.

Greenfield
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2009, 23:19

Re: Opseg glasa

Post by Greenfield » 29 Oct 2010, 13:37

Ok, hvala ;)

lukasyu
Posts: 13
Joined: 25 Nov 2010, 23:52

Re: Opseg glasa

Post by lukasyu » 24 Jan 2011, 18:16

Image

moj opseg :D, ovo posle plavog sto je osvetljeno ne gledajte jer je to vec postao falseto, a samo da se zna uspeo sam pola stepena nize od ovoga jednom, dosao sam do Cis xD

adnan1
Posts: 2
Joined: 04 Oct 2011, 11:41

Re: Opseg glasa

Post by adnan1 » 04 Oct 2011, 12:09

Ljudi pravi raspon se ne sabira sa falsetom za mene falset je nešto što ne postoji to je samo magla iznad tvog normalnog glasa meni je raspon dvije oktave u mom glasu normalnom muškom time sam zadovoljan kad sam merio u falsetu košto vi kažete da se broji onda bi meni bio raspon četri oktave .Samo se broji tvoj pravi glas raspon falset je druga priča.Skidam vitas operu bez problema.Neki neka se nedaju razoćarat da im je raspon mal jer raspon se da proširit pravilnom vokalnom vježbom prije mi je bio raspon jedna oktava i tri tona a u falsetu oktavu i šest tonova a sad mi je mnogo veći raspon jer sam bio uporan i radio svaki dan sa prekidima to bi bilo šest sati rada svaki dan kad se sabere stoga ovi što vole o sebi pričat da su fenomen od "5" oktava svaka čast tim ljudima nema šta mogu mislit haha

Fibonacci
Posts: 102
Joined: 17 Sep 2010, 20:27

Re: Opseg glasa

Post by Fibonacci » 06 Mar 2013, 23:41

Jedino gde je falset legitiman opseg, to je kod kontratenora. Oni samo tom tehnikom i pevaju, medjutim na tome se mnogo radi i dolaze do opsega mezzosoprana i soprana.

Isha
Posts: 1
Joined: 17 Jan 2015, 23:47

Re: Opseg glasa

Post by Isha » 18 Jan 2015, 00:03

I ja bih za Vas imao par pitanja, te se nadam da cu dobiti odgovore na ova pitanja, od nekog vec...

Da li je distoniranje i falsiranje isto? Te, ako nije, koja je razlika?
I pitao bih sta znaci "raspon glasa"? Da li to mozete da mi objasnite, ali prostijim rijecima, bez strucnih termina, da bih i ja kao laik to razumio?
I jos... oko visine glasa... muzicari to mnogo bolje razumiju... evo recimo jedno pitanje, i Vas odg. bi meni znacio da se otprilike odredim, te imam spoznaju o tim stvarima:
Recimo Čola je poznat kao jedan od najvisih, domacih, tenora - pa otprilike do koliko oktava on recimo moze da podigne glas? I da li neko od domacih izvodjaca moze da "podigne" glas vise od njega i ko?
Unaprijed hvala! :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest