Opseg glasa

nikolicm
Posts: 9
Joined: 24 Jun 2009, 02:24

Opseg glasa

Post by nikolicm » 24 Jun 2009, 02:57

Pozdrav svima.Ja sam nov na ovom forumu,kao sto se moze videti.Nisam muzicki obrazovan pa cu mozda postavljati glupa pitanja.Mislim da imam dobar sluh,osecaj za ritam,kao klinac sam pobedjivao na festivalima regionalnog nivoa.Volim da pevam nasu staru narodnu i zabavnu muziku.Imam 21 godinu i kao mnogi na ovom forumu imam problem jer moj glas nije onaj od pre 7-8 godina.Naravno,mutirao je.E sad ja zelim da znam svoj opseg.Posto nemam klavijature nasao sam neki program na internetu i pokusao da odsviram klasicnu lestvicu i uspeo sam da otpevam ove tonove bez falsiranja.Mozda sam mogao jos ton-dva gore ali nisam hteo da se patim.
Image
Tragao sam za informacijama,posto,ponavljam,nisam muzicki obrazovan,i dosao sam do zakljucka da je ovo opseg glasa za neki Bas?Ili gresim?
Posto nemam orkestar i bavim se pevanjem amaterski,koristim MIDI fajlove i karaoke na kompjuteru.Vecinu pesama pevam iz -3 do -4 (to je nize za 2 cela tona ako ne gresim???) Koliko je to lose???Ja imam osecaj da pesma izgubi dosta na melodicnosti i zivosti ili je to posledica naucene melodije u originalu pa mi u novom tonalitetu izgleda ''cudno''???I ljudi ovde pricaju o nekom spustanju za ''oktavu''?!Da nije to malo mnogo?Mozda sam malo lupio. :roll: To je celih osam tonova.
Poslednja stvar za sada,moze li mi iko postaviti neki video,ili .mp3 fajl da mi pokaze sta je falsetto?Vidim svi pricaju o njemu a ja to nikako da razumem.Ako cujem onda mozda i razumem.Hvala unapred.Imajte razumevanja! :ma bravo:

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Opseg glasa

Post by Kole man » 24 Jun 2009, 10:56

Ja nemam blage veze sa pevanjem al znam da je falesto-falshiranje :)

sargeras
Posts: 18
Joined: 23 May 2009, 17:47

Re: Opseg glasa

Post by sargeras » 24 Jun 2009, 17:58

MNOOOOOGOOO gresis....falsetto nije falsiranje....falsetto ti je registar...a falsiranje...pa msm da to svi znamo... :ziveli:

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Opseg glasa

Post by Storm » 24 Jun 2009, 21:44

Pozz brate.Evo ti nekih primera muskih falseta u muzici:
http://www.youtube.com/watch?v=I2TOlH1QSTI
http://www.youtube.com/watch?v=mKTwx-oOpco
http://www.youtube.com/watch?v=ex30DYwQlHU
http://www.youtube.com/watch?v=ztc4V3ttlso
http://www.youtube.com/watch?v=ePyRrb2-fzs
najjednostavnije receno to ti je onaj girly glas kod muskaraca koji mozes cuti u refrenima ovih pesama.

Kao i onaj pitchy kod zena:
http://www.youtube.com/watch?v=S5lhBjotwi4
http://www.youtube.com/watch?v=7uIi5UFMXxw

Pa eto..

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Opseg glasa

Post by Kole man » 25 Jun 2009, 10:49

sargeras wrote:MNOOOOOGOOO gresis....falsetto nije falsiranje....falsetto ti je registar...a falsiranje...pa msm da to svi znamo... :ziveli:
Izvini ja nisam muzicar ja sam bubnjar :lol: :wink:

nikolicm
Posts: 9
Joined: 24 Jun 2009, 02:24

Re: Opseg glasa

Post by nikolicm » 25 Jun 2009, 11:30

E hvala,sad sam shvatio sta je falsetto ali to je stvarno tesko prihvatljivo u narodnoj muzici a i tesko za izvodjenje. :D
Nego,je li moj opseg glasa blizu dve oktave ili gresim?

KirilStipsa
Posts: 510
Joined: 09 Oct 2008, 14:15

Re: Opseg glasa

Post by KirilStipsa » 25 Jun 2009, 11:52

Vecinu pesama pevam iz -3 do -4 (to je nize za 2 cela tona ako ne gresim???) Koliko je to lose???Ja imam osecaj da pesma izgubi dosta na melodicnosti i zivosti ili je to posledica naucene melodije u originalu pa mi u novom tonalitetu izgleda ''cudno''???I ljudi ovde pricaju o nekom spustanju za ''oktavu''?!Da nije to malo mnogo?Mozda sam malo lupio. :roll: To je celih osam tonova.
Korekcije tonaliteta su normalna stvar, ali ne treba preterivati... dobro si primetio, pesma gubi energiju, cak i kada pitch ode gore u odnosu na original. Na koncertu The Police, Sting je neke pesme (ako ne i sve) pevao stepen i po nize... dao je sebi zaje8an zadatak u mladosti :idea:
Pevanje za celu oktavu ispod je prilican bullshit... i nema nikakvog smisla, osim ako ne "obradis" pesmu... uglavnom to rade u "dzez" fazonu i onda je to "kul" (mada nije). Bolje juri pesme koje su u tvojoj lagi... a ako ne mozes, nego MORAS da pevas one koje nisu, ONDA VEZBAJ PUNO, PUNO, PUNO... ako pogodis "emociju" onda stepen (-2) dole nije strasan... sve preko (po meni) zvuci bzvz.

Drugo, falset nije "normalan" glas... primetices da mnogo manje vazduha izbacujes pevajuci u falsetu, nego kod nekih visokih tonova i "normalnog" registra?!
Da ne objasnjavam sad fizionomiju glasa... ono sto je bitno je da falset ima MNOOOGOOO slabiju dinamiku od prirodnog glasa, da ima manju snagu i zvuci dosta tishe (ako nije dobro navezban), i teze se kontrolise! Zahteva posebno vezbanje, i moze biti jako koristan... ali moras ga prvo "napucati"!

Evo ti primer (mada nije njegova pesma :XD: )... There SHE GOES (velikim slovima je falset)...
http://www.youtube.com/watch?v=8cQjS-m_ ... re=related

nikolicm
Posts: 9
Joined: 24 Jun 2009, 02:24

Re: Opseg glasa

Post by nikolicm » 25 Jun 2009, 12:30

KirilStipsa wrote:
Vecinu pesama pevam iz -3 do -4 (to je nize za 2 cela tona ako ne gresim???) Koliko je to lose???Ja imam osecaj da pesma izgubi dosta na melodicnosti i zivosti ili je to posledica naucene melodije u originalu pa mi u novom tonalitetu izgleda ''cudno''???I ljudi ovde pricaju o nekom spustanju za ''oktavu''?!Da nije to malo mnogo?Mozda sam malo lupio. :roll: To je celih osam tonova.
Korekcije tonaliteta su normalna stvar, ali ne treba preterivati... dobro si primetio, pesma gubi energiju, cak i kada pitch ode gore u odnosu na original. Na koncertu The Police, Sting je neke pesme (ako ne i sve) pevao stepen i po nize... dao je sebi zaje8an zadatak u mladosti :idea:
Pevanje za celu oktavu ispod je prilican bullshit... i nema nikakvog smisla, osim ako ne "obradis" pesmu... uglavnom to rade u "dzez" fazonu i onda je to "kul" (mada nije). Bolje juri pesme koje su u tvojoj lagi... a ako ne mozes, nego MORAS da pevas one koje nisu, ONDA VEZBAJ PUNO, PUNO, PUNO... ako pogodis "emociju" onda stepen (-2) dole nije strasan... sve preko (po meni) zvuci bzvz.

Drugo, falset nije "normalan" glas... primetices da mnogo manje vazduha izbacujes pevajuci u falsetu, nego kod nekih visokih tonova i "normalnog" registra?!
Da ne objasnjavam sad fizionomiju glasa... ono sto je bitno je da falset ima MNOOOGOOO slabiju dinamiku od prirodnog glasa, da ima manju snagu i zvuci dosta tishe (ako nije dobro navezban), i teze se kontrolise! Zahteva posebno vezbanje, i moze biti jako koristan... ali moras ga prvo "napucati"!

Evo ti primer (mada nije njegova pesma :XD: )... There SHE GOES (velikim slovima je falset)...
http://www.youtube.com/watch?v=8cQjS-m_ ... re=related
Hvala ti dao/la :D si mi konkretne odgovore.Slazem se,mada melodicnost mog glasa (cini mi se) dozvoljava da odem i do -3,dakle jednog i po stepena,pa mi se to cini nekako dobro.Slazem se da sve preko toga lose zvuci.Problem je sto mi ''samo'' u nekim visim lagama,kod trilera,fali ton-dva za par reci i nista vise.Doguram ja to do E4,mislim da bih uz vezbu mogao i do F4,ali tesko to iskontrolisem i onda ''kriknem'' :lol: .
Ovde sam obelezio koje tonove mogu da OTPEVAM i da to zvuci normalno,ponavljam granica mi je izmedju C4 i E4,ali ne mogu lepo da iskontrolisem u pesmi D4 i E4 (naravno treba vezbati,vezbati,vezbati......).Da li prema ovome ja imam raspon od/skoro dve oktave ili gresim???

Nego,pitao sam iznad,je li moj opseg glasa

nikolicm
Posts: 9
Joined: 24 Jun 2009, 02:24

Re: Opseg glasa

Post by nikolicm » 01 Jul 2009, 19:59

Moze li neko da mi kaze je li moj opseg glasa skoro dve oktave ili ne????

User avatar
Wolf
Metalhead
Posts: 920
Joined: 16 Aug 2008, 13:05
Location: Kikinda, na kraj sela...

Re: Opseg glasa

Post by Wolf » 01 Jul 2009, 20:41

E u kom stimu je moja gitara?
Jesi li ti kad cuo moju gitaru? Naravno da nisi. Tako ni mi nismo culi tvoj glas. ;)
Otpevaj najvisi i najnizi ton koji mozes da otpevas i proveri uz neki instrument (moze i taj program sto imas).
Uzdravlje! :ziveli:

nikolicm
Posts: 9
Joined: 24 Jun 2009, 02:24

Re: Opseg glasa

Post by nikolicm » 01 Jul 2009, 20:50

Wolf wrote:E u kom stimu je moja gitara?
Jesi li ti kad cuo moju gitaru? Naravno da nisi. Tako ni mi nismo culi tvoj glas. ;)
Otpevaj najvisi i najnizi ton koji mozes da otpevas i proveri uz neki instrument (moze i taj program sto imas).
Uzdravlje! :ziveli:
Vidis da sam na slici obelezio crnom bojom???? :ziveli:

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Opseg glasa

Post by Storm » 01 Jul 2009, 23:18

nikolicm wrote:Moze li neko da mi kaze je li moj opseg glasa skoro dve oktave ili ne????
Ako oces bas da znas, fali ti josh 2 tona iliti 4 polutona,kad gledas po onoj slici sto si stavio.Mada ne razumem sto ti je to toliko bitno.Znas li ti uopste koji si ti glas?

nikolicm
Posts: 9
Joined: 24 Jun 2009, 02:24

Re: Opseg glasa

Post by nikolicm » 01 Jul 2009, 23:24

Storm wrote:
nikolicm wrote:Moze li neko da mi kaze je li moj opseg glasa skoro dve oktave ili ne????
Ako oces bas da znas, fali ti josh 2 tona iliti 4 polutona,kad gledas po onoj slici sto si stavio.Mada ne razumem sto ti je to toliko bitno.Znas li ti uopste koji si ti glas?
Da.Tako sam i ja mislio.Pa to koliko se ja razumem dodje negde BAS???? :?: Ako izvucem do E4,ta dva tona,mislim da sam u komletnom opsegu za jedan bas??

vasko
Posts: 1045
Joined: 12 Feb 2008, 13:21
Location: Nis

Re: Opseg glasa

Post by vasko » 01 Jul 2009, 23:36

probaj da podrignes,to su ti taman ta dva stepena nadole :ziveli:

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Opseg glasa

Post by Storm » 01 Jul 2009, 23:49

nikolicm wrote:
Storm wrote:
nikolicm wrote:Moze li neko da mi kaze je li moj opseg glasa skoro dve oktave ili ne????
Ako oces bas da znas, fali ti josh 2 tona iliti 4 polutona,kad gledas po onoj slici sto si stavio.Mada ne razumem sto ti je to toliko bitno.Znas li ti uopste koji si ti glas?
Da.Tako sam i ja mislio.Pa to koliko se ja razumem dodje negde BAS???? :?: Ako izvucem do E4,ta dva tona,mislim da sam u komletnom opsegu za jedan bas??
:) Ne moze se utvrditi to samo tako.. stavi neke snimke gde pevas, najbolje vise njih, pa ces ovde vec dobiti konkretne odgovore ako te interesuje.Moj glas je tenor, vrlo svetao i nemam sad neki raspon sad da se useres ali to nije ni bitno..ionako ako pevas van svog tonaliteta samo ces se sjebati.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest