Opseg glasa

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Opseg glasa

Post by Storm » 01 Jul 2009, 23:50

vasko wrote:probaj da podrignes,to su ti taman ta dva stepena nadole :ziveli:
:mlaof:

User avatar
Wolf
Metalhead
Posts: 920
Joined: 16 Aug 2008, 13:05
Location: Kikinda, na kraj sela...

Re: Opseg glasa

Post by Wolf » 02 Jul 2009, 05:29

vasko wrote:probaj da podrignes,to su ti taman ta dva stepena nadole :ziveli:
:rlol: :rlol: :rlol:
ti ne bi ziv ost'o da ne odvalis neku glupost
al' ova ti je dobra

User avatar
ogisha007
Posts: 47
Joined: 18 Sep 2008, 19:45
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Opseg glasa

Post by ogisha007 » 05 Jul 2009, 16:26

Pazi ovako, raspon tj. opseg ne igra ulogu u tolikoj meri koliko igra BOJA glasa.

Ovo što si ti naveo može biti neki bas (mada ti fali raspona nadole za pravog basa), može biti jači bariton, možda čak i neki viši bariton koji nema pristup visokim notama (neiskustvo, nisi pevao u životu itd itd...), ALI... Boja, snaga unutar tog raspona, tessitura (mesto gde ti je udobno pevati), sve to vise znači od raspona neutreniranog glasa.

Bez nekog audio klipa ne može niko da zna koji si glas. Ne mere to preko teksta.

Nesanelle
Posts: 14
Joined: 22 Jul 2009, 14:40

Ako neko moze da mi odg???????????

Post by Nesanelle » 22 Jul 2009, 17:58

Hteo bih da pitam sta sam ja ako mogu da otpevam do A,As na E zici na gitari a dole ne mogu nesto posebno Bajagine pesme obicno dize za polu ton ili ton gore???????????????(uzeo sam njega za primer jer on peva nisko) :?: :?: :?: :? :? :) :o )

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Ako neko moze da mi odg???????????

Post by Reverse » 25 Jul 2009, 05:50

Nesanelle wrote:Hteo bih da pitam sta sam ja ako mogu da otpevam do A,As na E zici na gitari a dole ne mogu nesto posebno Bajagine pesme obicno dize za polu ton ili ton gore?
ogisha007 wrote:Pazi ovako, raspon tj. opseg ne igra ulogu u tolikoj meri koliko igra BOJA glasa. Bez nekog audio klipa ne može niko da zna koji si glas. Ne mere to preko teksta.

Sanel
Posts: 4
Joined: 07 Sep 2009, 21:48

Re: Opseg glasa

Post by Sanel » 08 Sep 2009, 13:36

Pozdrav ljudi,

Pre par dana sam slucajno naleteo na ovaj sajt - i od tad sedim i iscitavam sve sto ima veze sa glasom. :)
Zaista ste odlicni, i zaista odlican sajt! Sve pohvale! ;)

S obzirom da vec neko vreme skolujem glas za pop pevanje - sve sto ucim na casovima, ovde pronalazim, i to jako fino objasnjeno (Tenebra, svaka cast, pre svega tebi). ;)

Ono sto imam nije problem (bar ne za sad :), nego nesto sto nisam imao priliku nikoga do sad da pitam (ili jesam, ali sam dobijao neke sture i nepotpune odgovore) :-S pa, ako neko moze da mi objasni, bio bih mu vise nego zahvalan:

Elem, nisam muzicki obrazovan, znam da imam "dobar" glas, finu boju, jacinu, sluh, ali ono na cemu svi potenciraju kad je moj glas u pitanju, je, pre svega, raspon (ukljucujuci i falset).

Prvi post iz ove teme me naveo da pokusam da ga izmerim, i dobih sledece:

Image

... pa me zanima koliko je ovo oktava, nota...? :)
Sorry na ovako laickom pitanju/objasnjenju, no bas bih voleo da resim tu misteriju vezanu za moj glas. :D

Hvala puno na odgovoru!
Pozdrav,
S.

PS. ovo sam pevao ujutru, pola sata nakon budjenja, bez raspevavanja, i nakon skoro 15 godina pusenja... :-/
... pre par godina kad sam ovo merio, bilo je 3-4 tona vise (38) - po par tonova i u dubinu i u visinu, no sad... :-S

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Opseg glasa

Post by Reverse » 09 Sep 2009, 02:30

Ovde su malo "cudno" prikazane oktave! Skinuo sam program i koliko sam skontao ovde je "Octave 1" jednako "1. oktavi" kako se obezelava kod nas ili "4. oktavi" po americkom sistemu! "Octave -1" je "mala oktava", "Octave -2" je "velika", "Octave -3" je "kontra oktava" itd.

E sad... Ove osvetljene dirke bi trebalo da predstavljaju tonove koje si otpevao, mada je mnogo 5 oktava :D
Znaci... probaj ponovo, ali tako da mogu da vidim ove tonove sa leve strane! Ove bele krive linije pokazuju graficki sta si pevao. Pogledaj najnizu tacku pa pogledaj skroz levo koji je to ton, pa onda pogledaj najvisu i koji je to ton! Ta dva tona odredjuju opseg tvog glasa, a na ovoj slici se ne vide, vidim samo da je najnizi negde u velikoj oktavi a najvisi u 2. oktavi!
Ne bi bilo lose i da okacis snimak glasa!

A mozda si i fenomen, pa ti je ospeg glasa jos polu-stepen pa 5 oktava :D

Na ovoj klavijaturi je oznaceno da si otpevao G (Octave -3) sto je G1 po americkom sistemu, to ti je sa pocetka ovog snimka - Barry White! :D http://www.youtube.com/watch?v=4I52fyMBMus

Sanel
Posts: 4
Joined: 07 Sep 2009, 21:48

Re: Opseg glasa

Post by Sanel » 09 Sep 2009, 03:48

Po tom programu, jutros sam otpevao od G -3 do F3 (poslednjih 7-8 nota ja bilo u falsetu).
(veceras sam malo prepusio i prepio :-/ , pa cu sutra, ako uspem da izvucem i 30 nota biti jako srecan). :D

Taj snimak (to merenje od jutros) je trajalo nekih minut i po, sto nije moglo da stane na ovu sliku (nego bi iz programa moralo da se skroluje levo-desno da se vidi sve), ali je program svaki ton koji sam uspeo da otpevam obelezavao tako sto je osvetlio te dirke (nazalost, nisam uspeo da izvucem svih onih 38 nota koje sam nekad uspevao, uz klavir, no nije bitno).

Moja prirodna intonacija je recimo nesto tipa intonacije Harisa Dzinovica (ne znam koja je to visina, mol, dur, sta god :), a da raspon pojasnim ovako: u niskm tonovima uspem da skinem i pomenutog Barry White-a, a u visokim i/ili falsetu Mariah Carey... (doduse, sav pozelenim dok nju otpevam, ali dobro...) :)

Trenutno na casovima radim falsetto - pa cim postanem zadovoljan time, kacim i neki klipic, bas da cujem vase misljenje, jer sam vec sa par strana cuo da ovakav glas nije bas "normalan za jednog muskarca" i da to "jedan muskarac" po fiziologiji ne moze da ima.. :-?

Btw. je li to tih 5 oktava koje pominjes - sta tu nije "normalno" za muskarce - treba nesto da se brinem ili...? :-?

PS. sad mi pade na pamet - sto se tice max visine koju sam pre par godina mogao da otpevam punim glasom (ne usudjujem se da to pokusam i sad :-S ), bilo je ono vristanje Mariah Carey u "Against all odds" (na 2.48 minutu) :) : http://www.youtube.com/watch?v=5vi59RiGdj0

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Opseg glasa

Post by Reverse » 09 Sep 2009, 07:33

Pa to je super! :mrgreen: Ne treba nista da brines, 5 oktava je "raspon i po" :D
Ne bi bilo lose i da snimis ton po ton uzlazno od najnizes moguceg do najviseg, tako da mozes da vidis i gde ti je granica vocal fry-a(ako ides ispod Velikog C verovatno je fry), punog glasa(chest voice) i falseta(head voice)!
Da provalio sam da ovaj program "zgura" tonove sa leve strane, tako da se ne vidi na ovoj slici! A to "vristanje" Maraje Keri na 2:48 je ton "es" sto je pak, za stepen i po nize od ovog Fis koje si otpevao :D

Znaci po ovome raspon ti je od tona G u kontra oktavi do Fis3, znaci jos polustepen pa 5 oktava!

Sanel
Posts: 4
Joined: 07 Sep 2009, 21:48

Re: Opseg glasa

Post by Sanel » 09 Sep 2009, 17:06

Hm... zanimljivo, znaci da ipak nisam unistio glas (a i da nije bas "nenormalan") :)) , ali i da se takodje ipak uklapam u ono sto sam nekada mogao da otpevam (ton-dva gore dole nije toliko vazno - vidim da mi to varira od dana do dana, dosta mi to zavisi od toga kako/koliko sam spavao, koliko sam umoran, od vezbanja, broja popusenih cigareta...) :)

Ok, uskoro cu da napravim neki klip od najdubljih do najvisih tonova koje mogu da otpevam (sa falsetom), pa cu da ga okacim ovde. Bas me zanima misljenje drugih po pitanju svega ovoga, a i odakle dokle su mi koji (fry, chest, head) glasovi.
Btw. Maraja, da je isla i malko vise u toj pesmi (taj ton i po) - mislim da bih mogao da se jos malo stisnem i izvucem i to, ali u pesmi to nije trebalo. :)

Takodje, nekad mi je neko rekao da je tih mojih 38 glasova - 5.3 oktava - ali mi to nista nije znacilo jer sam mislio da to moze svaka druga (pa i muska) osoba. :D

Hvala ti puno za sve ove odgovore/komentare, i hvala ti na razumevanju ovako laickih pitanja. ;)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Opseg glasa

Post by Doolio » 09 Sep 2009, 18:14

jebote, ja prvo mislio kako se gleda ovo, nije valjda pet oktava, kad ono jeste:) nemoj se brines covece, ja imam tri oktave sa falsetom pa se snalazim:)

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Opseg glasa

Post by Reverse » 09 Sep 2009, 19:49

Da 5 oktava :D Ja imam 3.5 oktava od Fis u Velikoj oktavi do C3 sa falsetom, mada ja nisam pevac :D

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Opseg glasa

Post by Doolio » 09 Sep 2009, 19:57

ja imam tri i po kad mi je rodjendan otprilike:)

Storm
Posts: 108
Joined: 28 Apr 2009, 14:53

Re: Opseg glasa

Post by Storm » 12 Sep 2009, 18:00

Doolio wrote:ja imam tri i po kad mi je rodjendan otprilike:)
Ja ni tad :lol:

User avatar
Caius
Posts: 11
Joined: 11 Jan 2010, 23:22

Re: Opseg glasa

Post by Caius » 12 Jan 2010, 18:13

Meni je sestra rekla da se falseto ne meri u pravi raspon glasa. Sada ne znam koliko je tačno, ali ona je četvrta godina srednje, klavir.
Inače, falseto peva i Micahel Jackson.
A ako se falseto meri... onda sam ja bogat oktavama... 8)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest