Vibrato

sasa-ng
Posts: 11
Joined: 04 Jun 2007, 21:49
Location: Negotin
Contact:

POmoc

Post by sasa-ng » 04 Jun 2007, 21:58

E caos ja sam ovde nov na forumu trazio sam po netu pa naiso na ovaj sait extra je sait treba mi pomoc i objasnjenje kako da vezbam vibracija glasa pevam oko godinu dana u pokusavam neki put mogu neki put ne zato molim za pomoc!

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 05 Jun 2007, 00:38

Za početak pokušaj da počneš da upotrebljavaš znake interpunkcije kako bismo lakše mogli da pročitamo ono što pišeš a onda lepo razlistaj šta je za sada napisano. Ima dosta toga i verujem da ćeš moći da nađeš dosta toga korisnog (hint: čitaj ono što je pisala Tenebra jer devojka stvarno poznaje materiju).

Dobrodošao na forum !!!

sasa-ng
Posts: 11
Joined: 04 Jun 2007, 21:49
Location: Negotin
Contact:

Post by sasa-ng » 05 Jun 2007, 18:38

Citao sam al zaista nisam nasao objasnjejne za VIBRATO :( evo pitam jos jednom!!!!

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 12 Jun 2007, 00:06

cao Sasa, dobrodosao na forum! :)

procitala sam tvoj post, ali nisam bila u mogucnosti da ti odgovorim jer sam do juce bila u Makedoniji

Ovako..prvo sto treba da znas jeste da ne treba da forsiras vibrato!! Ako koristis pravilnu tehniku pevanja iz stomaka, vibrato ce doci sam kada kolicina vazduha koju guras iz stomaka bude "artikulisana" odnosno sve vreme kontrolisana i sve vreme jednakog intenziteta. Nikako nemoj vibrato pa proizvodis iz grla jer je to pogubno za glasnice jer dolazi do stezanja njihovih misica zajedno sa vratnim misicima..tip "grlenog" vibrata cesto moze da se cuje u folk muzici.

Postoji jako puno teorija o vibratu, odnosno o njegovom poreklu!
Meni najvise odgovara ona koja kaze da je to "prirodna" stvar i da predstavlja oscilaciju glasnica usled pritiska vazduha, kao i to da je za njega zasluzena i dijafragma!
Da bi doslo do pravog vibrata, tehnika pevanja iz stomaka mora biti dobro razradjena, glasnice maximalno opustene (sto podrazumeva NEstezanje misica vrata prilikom pevanja).

Meni je pravi vibrato dosao tek posle godinu i po dana pevanja..tada sam vec prestala da razmisljam o stomaku i o kolicini vazduha koju izduvavam - jednostavno mi je to postalo nesto nermalno - prirodno!
To da vibrato zavisi od tehnike stomaka pokazuje i cinjenica da vibrato znatno oslabi, pa i nestane ako se ne peva redovno ili ako se prave vece pauze u pevanju.

Ono sto je tebi zadatak jeste da vezbas stomak. Jedna od najboljih vezbi jeste da ispruzis ruke ispred sebe, otvoris usta u polozaj kao kada zevas (ne moras da zines toliko, vazan je polozaj usne duplje gde gornje nepce treba da ti je u obliku "kupole" a koren jezika spusten), i da sto brze udises i izdises vazduh! U ovoj vezbi ne treba da ti se dize grudni kos vec stomak da ti se siri! U pocetku ce ici polako, nemoj da te to zabrine, normalno je. Vazno je da sve vreme vezbas pravilno i da sve vreme imas podrsku iz stomaka. Ova vezba dosta podseca i na dahtanje psa, tako da otprilike mozes zamisliti kako to treba da izgleda! Nemoj forsirati brzinu u pocetku, nije toliko bitna koliko pravilno izvodjenje vezbe..brzina ce doci vremenom..
Druga zanimljiva vezba jeste da sednes na stolicu, naslonis grudi na kolena i polako udises vazduh koliko god mozes, malo zadrzis i onda polako, ravnomerno (ne odjednom i jednakog intenziteta) ispustas vazduh..to ponovis nekoliko puta u tom polozaju, pa zatim malo podignes grudi, odvojis do kolena i onda ispocetka. To ponavljas dok se ne dignes u prav polozaj. Naravno, polozaj gornjeg nepca i korena je uvek isti - gornje nepce u obliku kupole, a koren jezika spusten. Uvek disi na usta! U ovoj vezbi treba da osetis kako ti se siri deo ledja u nivou bubrega, ali skroz bocno. Kada osetis da se taj deo siri, pravilno si odradio vezbu, odnosno, pravilno udises vazduh na stomak. :)

Izvini jos jednom sto si cekao na odgovor! :)

sasa-ng
Posts: 11
Joined: 04 Jun 2007, 21:49
Location: Negotin
Contact:

a

Post by sasa-ng » 14 Jun 2007, 19:03

E hvala ti puno nigde nisam mogao da nadjem objasnjenje sad ima da vezbam non stop.Pozdrav

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 14 Jun 2007, 19:41

Nema na cemu!

Ako ti jos nesto ne bude bilo jasno ili ti treba mozda nesto vise informacija, samo se javi ;)

User avatar
Ellasa
Posts: 47
Joined: 08 Apr 2007, 14:40
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Ellasa » 15 Jun 2007, 11:49

Wow, this is cool stuff!!! :D

Rara avis
Posts: 21
Joined: 21 Jan 2007, 21:30
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Rara avis » 15 Jun 2007, 17:02

Tenebra wrote: Nikako nemoj vibrato pa proizvodis iz grla jer je to pogubno za glasnice jer dolazi do stezanja njihovih misica zajedno sa vratnim misicima..tip "grlenog" vibrata cesto moze da se cuje u folk muzici.

Zanimljivo...Meni se čini da sam vibrato dobila negde u pubertetu i to onako 'usput' :D pa nisam nikad obraćala previše pažnje na to, ne znam da li je baš pravi ali ne osećam napor, čak mi je veći problem da pevam 'ravno'.

Pozdrav od komšinice sa hora. :D

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 15 Jun 2007, 18:16

A jesi li pevala u to vreme? ;)

a ti bi komsinice mogla da mi se predstavis, a? ;) :P

Rara avis
Posts: 21
Joined: 21 Jan 2007, 21:30
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Rara avis » 15 Jun 2007, 20:40

E sorry, neprecizno se izrazih. Pozdrav od komšinice iz alta, prvi red. :D

Što se vibrata tiče, verujem da nije došao preko noći, pevala sam ali neredovno i prilično nepravilno pa sam verovatno zato vibrato doživela kao deo sazrevanja glasa, dakle nešto što prosto dolazi s godinama.
Last edited by Rara avis on 16 Jun 2007, 01:09, edited 1 time in total.

sasa-ng
Posts: 11
Joined: 04 Jun 2007, 21:49
Location: Negotin
Contact:

Post by sasa-ng » 20 Jun 2007, 23:13

Imam jos jedno pitanje sto se tice onih vezba sto si mi rekla da vezbam da li trebam da ih vezbam redovno i koliko dugo ili drugim recima sa koliko ponavljanja posto su veoma kratke?

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 20 Jun 2007, 23:23

Sto redovnije mozes :) Znaci..svaki dan, dva puta na dan, po 15ak minuta :) odradi ih tako, da sve vreme budes maximalno skoncentrisan na disanje..oseti svaki uzdisaj kako ti prolazi kroz telo...

sasa-ng
Posts: 11
Joined: 04 Jun 2007, 21:49
Location: Negotin
Contact:

Post by sasa-ng » 26 Jun 2007, 12:22

OK hvala jos jednom.Pozdrav ja sam 1-og u Novom Sadu posto se bavim brejk densom takmicenje je na trgu tako da mozes da svratis ako hoces.Pooz.

User avatar
Kude™
Posts: 36
Joined: 19 Nov 2007, 18:19
Location: Tuzla/BiH

Post by Kude™ » 21 Nov 2007, 17:54

kako da prepoznam dal proizvodim iz grla....jel me zaboli grlo ili sl, nakon koliko zaboli grlo ovako otprilike...jer neznam kako da osjetim kad mi se koji missic steze i dali se steze, pa da mi je da znam, ono, ako ti se desi to i to, onda sigurno proizvodis iz grla i nemoj tako???

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 23 Nov 2007, 14:32

Kao sto sam rekla na pocetku, "prirodni" (ili pravi) vibrato jeste proizvod pravilne tehnike disanja i (onako kako su mene ucili) predstavlja oscilaciju dijafragme

Ako je tehnika disanja pravilna, i dovoljno navezbana, pevaces pravi vibrato. Postoje vezbe (naravno) i za ovo :)


Sve ostalo je "lazni" (forsirani) vibrato koji se dobija pomeranjem jabucice (grkljana). O znacajno umanjuje kvalitet glasa!

dosta cesto forsirani vibrato mozes da cujes kod nekih folk pevaca, koji nemaju nikakvu tehniku, priguseni i nabijeni ton, i vibrato koji ubija i previse "preskace" :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest