Problemi sa harmonskim sluhom?

Post Reply
mala gitara
Posts: 4
Joined: 13 Apr 2007, 18:13
Location: Banja Luka

Post by mala gitara » 16 Apr 2007, 18:35

Hvala na dobrodoslici!!! :lol:

Svi saveti koje sam procitala su odlicni, na zalost nemam mnogo vremena za vezbanje, ali se trudim...htela sam da pitam na koji nacin mogu popraviti sledeci moj problem: naime, kada pocne instrumental u nekoj pesmi, meni je ponekad prilicno tesko da uhvatim pravu intonaciju kada treba zapevati (a kada neko zapeva,vec posle prvog tona bez problema mogu nastaviti), o cemu se tu radi, i kako se, zapravo to moze ispraviti??? inace, kada uhvatim intonaciju, ne gubim je...
ne znam da li sam jasna? :wink:

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 16 Apr 2007, 21:31

Nema na cemu ^_^

Heh, klasican problem kod ljudi koji pocinju sa pevanjem :)

Radi se o harmonskom sluhu koji nije razvijen kod ljudi koji se ne bave muzikom :) Najbolje bi bilo kada bi mogla da ides na hor (napredak bi bio najbrzi). Neverovatno je koliko horsko pevanje pozitivno utice na to :) (iz iskustva kazem ;) ) prvenstveno zato sto ljudski glasovi (boja i frekvencija tvom sluhu najbliza) prave tu harmoniju, a onda i zato sto ti sama ucestvujes u stvaranju iste :)

Ono sto ti savetujem jeste da (ako imas instrument) odsviras akord (bilo koji) i probas da otpevas srednji ton odsviranog akorda :) ovo je jedna od najefikasnijih vezbi :)

ono sto ti jos preporucujem jeste da sto vise slusas klasicnu muziku (za pocetak) jer su u njoj najcistije harmonije i na najbolji nacin ce uticati na sluh..jos je preporucljivo da slusas kada legnes da spavas, jer par minuta pre nego sto zaspis, covekov mozak veoma aktivno upija informacije koje mu stizu iz spoljasnje sredine..uz klasicnu muziku preporucila bih ti jos da slusas Lorenu McKenntitt (ima neverovatno pokretljiv glas i tonovi koje peva su u veoma varijabilnim harmonskim odnosima) kao i Lisu Gerard (Dead Can Dance) koja nenadmasivo peva istocnjacke skale ciju harmoniju ne moze svako da cuje i otpeva!!

Znaci..vezbica i slusanje muzike :) Ako si u mogucnosti, oprobaj se i u nekom horu :)
Last edited by Tenebra on 12 Jun 2007, 00:29, edited 1 time in total.

mala gitara
Posts: 4
Joined: 13 Apr 2007, 18:13
Location: Banja Luka

Post by mala gitara » 19 Apr 2007, 18:43

Hm...da, u horu sam pevala kao klinka, i pre par godina u crkvenom...ali jako kratko.

Sto se tice sviranja, tj. instrumenta, sviruckam tu i tamo gitaru, pa mi vezbica koju si preporucila nije problem...

A Lorenu slusam i obozavam, tako da mi je to jos jedan mali plusic...

hvala...i cujemo se uskoro...pozz svima... :D

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 19 Apr 2007, 22:15

Nema sanse da se vratis pevati u crkveni hor? :)

Hehe :) odlicno!!!! :D

slusaj i pre spavanja..jako je vazno ;)

mala gitara
Posts: 4
Joined: 13 Apr 2007, 18:13
Location: Banja Luka

Post by mala gitara » 26 Apr 2007, 19:17

Na zalost, za hor nama sanse...ne zato sto ne zelim, nego zato sto nema vremena...radno vreme mi je najgluplje moguce od 12 do 20, a posle toga gledam da ulovim muza izmedju njegovih silnih proba i rada u skoli, da se bar malo vidimo :oops:
jedino sto mi preostaje je da spojim lepo i korisno i da njega nateram da radi sa mnom u retkim trenucima kada smo zajedno... :P

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest