Dimebag Darell - dobar gitarista ili ne?

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Dimebag Darell - dobar gitarista ili ne?

Post by Overdrive » 31 Mar 2018, 00:19

Meni je ovo pitanje interesantno s jednog drugog stanovišta.

Koliko uopšte neki muzičar može da bude dobar, ako se drži žanra kao pijan plota, to je pitanje.

Ovde imamo jednog gitaristu, koji očigledno eto, nešto radi sa gitarom.

Da budem jasasn, meni metal kao žanr, ama baš ni malo ne rezonuje u glavi. Nemam nikakve dodirne tačke sa tim žanrom.

Niti me dodiruju gitare, niti pevači niti pesme generalno, te što se mene tiče, ceo žanr može da ne postoji, ili da recimo nikad nije ni postojao - ja to ne bih ni primetio.

Ali.

U okviru tog žanra, ovaj gitarista je verovatno odličan, jer ima sve elemente, a najvažniji je taj da mu je svirka izdržala neki test vremena, da ga njegove kolege cene i da eto ima i široku publiku koja to i dalje sluša.

S druge strane, pojam gitarista po mom mišljenju, treba da obuhvati mnogo više od pukog žanra u kojem se isti ostvaruje.

Tako, ako jedan gitarista sviram samo i jedino flamenko, a ne zna da koristi trzlaicu, ili da svira i električnu gitaru - to nije dobar gitarista. On jeste dobar flamenko gitarista, ali to mu onda dođe vrsta fah-idiota.

Gitara je instrument koji može da se svira na mnogo načina.
Što više načina jedan gitarista poznaje, to je bolji u tom poslu.

Takođe, što bolje vlada sa više tipova gitara, i to mu je samo plus.

I na kraju..i sam muzičar, što više instrumenata svira, komponuje, peva (i kojih sve već oblika muziciranja ima) to je i on kompletniji.

Ne možemo naravno očekivati jednog sveopšteg multi-instrumentalistu koji maestralno vlada svakim instrumentom kojeg se dohvari ali..smatram da je muzika suviše velika i intelektualna, i emotivna i kakva god okrenete avantura i izazov, da bi se čovek ograniničio samo na jedan instrument ili žanr.

Imajući u vidu sve ovo, dotični gitarista je dobar metal gitarista, ali verovatno loš muzičar, jer se dabome drži jednog jedinog žanra i jednog jedinog tipa gitare tj tehnike sviranja iste.

Ostavljam mogućnost da grešim, te da možda sasvim fino svira još neke instrumente, ili zna još neke tehnike sviranja gitare..ali mi se sve nešto čini da nisam daleko od istine.

ProfessorBaltazar
Posts: 546
Joined: 27 Aug 2015, 07:38

Re: Dimebag Darell - dobar gitarista ili ne?

Post by ProfessorBaltazar » 31 Mar 2018, 01:20

Diskutabilno rezonovanje. O kom principu su debatovali Harvard i MIT pocetkom osamdesetih. Specialized vs all-round.

Interesantna debata bila, al ko bi to sad nas'o.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest