Bendovi koji su vam posebno značajni

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

Irinej
Posts: 26
Joined: 11 Oct 2009, 16:54

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Irinej » 06 Nov 2009, 15:17

Pink Floyd
Jimi Hendrix
Weather Report
Zawinul Syndicate
Jaco Pastorius
Pat Metheny
John Scofield

I na kraju
Miles Davis :bow: :bow: :bow:

User avatar
Zmaiche
Posts: 2
Joined: 26 Oct 2009, 22:10
Location: Beograd

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Zmaiche » 06 Nov 2009, 15:30

Irinej wrote:Pink Floyd
Jimi Hendrix
Weather Report
Zawinul Syndicate
Jaco Pastorius
Pat Metheny
John Scofield

I na kraju
Miles Davis :bow: :bow: :bow:
:ziveli: :bow: :bravo:

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by mislim_stvarno » 06 Nov 2009, 15:32

Moglo bi da padne neko objasnjenje. Da bude zanimljivije. Procitajte prvi post.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Duane » 06 Nov 2009, 19:10

mislim_stvarno wrote:Moglo bi da padne neko objasnjenje. Da bude zanimljivije. Procitajte prvi post.
meni je ovo sasvim dovoljno -> zawinul syndicate... a ni ovi ostali mu nisu losi, pogotovo skofild, flojdi i hendzaa :)

Irinej
Posts: 26
Joined: 11 Oct 2009, 16:54

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Irinej » 06 Nov 2009, 20:23

Irinej wrote:Pink Floyd
Jimi Hendrix
Weather Report
Zawinul Syndicate
Jaco Pastorius
Pat Metheny
John Scofield

I na kraju
Miles Davis :bow: :bow: :bow:
Ova lista je prvo sto mi je proslo kroz glavu kada pomislim ko je za mene znacajan kada pomislim na muziku. Sve je pocelo sa Seatlom tj Grunge muzikom:Soundgarden, Pearl Jam , Mad Honey, Nirvana... Zbog njih sam poceo svirati gitaru, napravio band i drndao po garazama :metal:
Onda sam jednog dana od prijatelja na poklon dobio stari gramofon :jeej: , nabavio sam nekih ploca Marlija, Bitlsa, Sade,
Hendriksa i Dark Side Of The Moon :shock: . Prvo slusanje kompletnog Dark Side Of The Moon na gramofonu (prije toga nikada nisam poslusao cijeli album) je nesto sto mi se duboko urezalo u sjecanje. Mislim da me ni jedan bend nije tako oborio sa nogu na prvu kao tada Pink Floyd, prvi put imam osjecaj kako mi album prica pricu, nije samo skup od 10 pjesama od kojih vam se neka vise neka manje svidja. Naravno posle sam zavolio pa skoro sve albume od floyda i dizao ih u nebesa ,konzumirao do besvjesti... Ne sjecam se kada sam poceo slusati Hendriksa, nekako je uvjek bio tu negdje. Glavni je krivac sto sam zavolio blues i Stratocastera. Sjecam se kada je izasao album "11 razloga za..." od Vasil Hadzimanov benda. Odusevila me je ta muzika, prvi susret sa fusion jazz-om sa etno motivima. Sjecam se da sam se pitao "Sta su ovi slusali pa sviraju ovako?". The answer is Weather Report! Uf... Kako sam se navukao na njih! Lancanom reakcijom sam dosao do Joe Zawinul & Zawinul Syndicate, Jaco Pastorius, Victor Bailey-a i ostale bande :bravo: Iako sam gitarista uvjek su me basisti odusevljavali, zbog Pastoriusa zamalo nisam presao na bas.Pomocu gore pomenute bande sam se zainteresovao za jazz.... Coltrane, Monk, Michael Brecker,Herbie, Chat Baker, Magic Malik Orchestra ,John Scofield, Pat Metheny, mnogi drugi... i naravno Miles Davis! Umjetnik koji mi je posebno znacajan, uvjek posle slusanja koncerta, albuma ili nekog dokumentarca doobijem ogromni kreativni naboj. Jedan od najvecih umjetnika proslog vijeka. Po meni pjesmu Blue in Green sa Kind of Blue treba prodavati po apotekama jer ta stvar ima ljekovito dejstvo, uvjek me oraspolozi kada je poslusam, ta tema i Milesova truba, a onda Koltrejnov solo...uf...rijeci su suvisne. Miles je uspio toliko toga kaze bez ijedne rijeci u njegovoj muzici. Imao je svakakvih perioda, neke koji su mi se cinili skroz bezveze sam zavolio kasnije do besvjesti...
Trudim se da se ne ogranicavam zanrovski iako ispade da slusam samo jazz :) volim poslusati muziku sa istoka, nasu tradicionalnu muziku, funk, reggae... trudim se da muziku dijelim na dobru i losu i mislim da je vrlo bitno da ne slusas muziku kao muzicar jer tada moze doci do situacije da ljudi izjavljuju "Blues je dosadan, samo mlate po pentatonici" ili da se odusevljavaju nekim tamo gitarskim atleticarima koji odsviraju bumbarov let na 300 bpm. To nema nikakve veze sa muzikom, meni je to isto kao da izadje gitarista na binu i uradi 200 sklekova i ja mu aplaudiram za to. Odoh ja u off
Da ne duzim vise da zavrsim sa jednom od Milesa
"Sometimes you have to play a long time to be able to play like yourself "
:ziveli:

User avatar
Zmaiche
Posts: 2
Joined: 26 Oct 2009, 22:10
Location: Beograd

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Zmaiche » 06 Nov 2009, 23:04

Genijalno.... :bow:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Duane » 07 Nov 2009, 11:07

Zmaiche wrote:Genijalno.... :bow:
:1:

evo piva za irineja :ziveli: :mrgreen:

User avatar
Djole_BB
MF veteran
Posts: 169
Joined: 18 Jan 2008, 18:49

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Djole_BB » 28 Nov 2009, 12:04

bob dylan, njega sam poceo sa 4 godine da slusam..cale uzeo neku best off kompilaciju..omiljena pesma mi je bila man gave names to all the animals. :D
zatim, queen, koji sam otkrio negde u sestom razredu osmoljetke, i bend koji sam ubedljivo najvise slusao..
pink floyd- nou koment
led zeppelin- jos uvek se secam osecaja kada sam prvi put cuo plantov glas na pocetku black doga..ufffffff..
simon & garfunkel- nih sam isto mnogo gotivio kao klinac.

User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by sl0e » 28 Nov 2009, 13:46

Ja sam prvi put dosao u kontakt sa rok muzikom od vrlo malih nogu, posto je cale imao stare ploce i kasete. Matori je voleo da slusa ac/dc i tako te hard rok bendove, a kasnije sam provalio da mene to u stvari smara i da mi je sve nekako jedno-te-isto, te sam batalio taj hard rok, odmah tu negde u startu. E posle sam dobio Axis-Bold as love od ujaka i provalio sam da je to u stvari to, ono bio sam frapiran muzikom; svaka pesma je uradjena na razlicit fazon i imala je taj neki vajb koji te tera da slusas stalno. I bukvalno mi nije bilo dosta.
Posle sam nabavio skoro sve od Henџе i nastavio sam da slusam njega, a u medjuvremenu sam provalio jos neke crnje, tj. Bootsy Kolinsa i Djemza Browna i to sam intenzivno slusao, posto nevidjeno gruvaju likovi.

E a onda su moji kupili prvi cd plejer, marke technics, i tada sam dobio od brata na poklon cd Mother's Milk od Pepersa i onda sam se rastavio na cinioce koliko mi se to u stvari dopalo, jer nikada nisam cuo tako nesto. Nekako su mi ti Pepersi zvucali kao Hendza, samo sa mnogo vise gain-a i brzine i onda sam njih poceo intenzivnije da slusam. Terao sam moje da mi kupe diskove, a i dobijao sam sa strane svasta, ali su mi ti Pepersi ostali uvek tu negde i uvek sam se vracao tome jer sam provalio da takvu vrstu svirke najvise gotivim. Mislim da je u stvari glavna stvar kod njih ta sto su totalno razliciti, ne samo od drugih, nego uopste sa svojim albumima, prosto covek ne moze da ih strpa u zanr. Svaki album im se totalno razlikuje, sto po zvuku, sto po tematici, ali uvek je zabavno, catchy i uvek je rokacina i to je ono sto me drzi kod njih.

Posle sam dobijao sve i svasta od muzike, po malo od svakog, pa sam slusao dosta panka, ali i fank i bluz. Sto se panka tice, navise sam gotivio The Addicts. Svirka im je bila genijalna, a i genijalno su izgledali, za moje tadasnje standarde. Od fanka sam se raspadao, najvise sam preslusavao Dzordza Klintona (mothership i atomic dog su genijalni albumi). Od bluza sam najvise zavoleo SRV teksas fazon, ali posebno gotivim TBone walkera, on mi je isto van konkurencije. Dzenis i Veliku bracu necu ni da pominjem, oni se podrazumevaju kao ultimejt.

Negde potom sam otkrio i druge meni zanimljive bendove, pa sam poceo da slusam Captain Beefheart i madjionicare i Velvet Underground, ali u to vreme i Allman bracu, Grejtful dead itd. Trovao sam se i sa Slaj & Femili Stone-om, Stooges-ima, Cure-om, Smiths-ima itd.

Sada sam u skroz nekoj drugoj fazi, pa sam malo zapostavio sve te stvari, tako da mi je sada posebno znacajna Redjina Spektor. Devojka je izuzetna pijanistkinja i ima fenomenalan glas, a stvari su joj nadprosecno genijalne; cak sam nabavio originalne diskove jer nisam bio zadovoljan kvalitetom njenih pesama koje sam prethodno legalno ( :mrgreen: ) nabavio.

Sve u svemu, mogao bih da nabrajam jos bendova koji su mi posebno znacajni, ali mi je ovo ovako kako je neki vr'.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Duane » 29 Nov 2009, 18:11

definitivno Dilan, evo sad me koleza iz benda podsetio... takvog mistika rok en rol nikad nece ponovo videti, a i netreba!

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Z*Z*Z » 30 Dec 2009, 23:28

The Beatles - Harmonije, vokali, ideje, sloboda... najranija secanja mi se vezuju za ovaj sastav, apaolutno blagostanje, ako u raju postoji dzuboks, verovatno je na listi antologija Beatlesa...
Pink Floyd (Barrett/Waters faza) - takodje detinjstvo, nisam verovao da je sve odsvirano ovozemaljskim instrumentima, i dan-danas fleshevi od "On the Run"...
Peter Gabriel - moj omiljeni vokalni solista, voleo sam ga u Genesisima kao performera, i njegovi solo albumi su me odredila kao vokala dok...
Jimi Hendrix je "veliki majstor" koji me navukao na gitaru, mislim da sam od 8-12 godine zivota proveo crtajuci strata...
Sonic Youth su se zatim pojavili, i shvatio sam da sve moze, nebo je granica i uvek ce se naci neko ko ce te razumeti i postovati to sto radis, ma koliko bezvezno ili blesavo delovalo...
Bilo je jos tu izvodjaca i sastava (tipa Vangelis, Black Sabbath, David Bowie, The Ventures, Talk Talk, The Cure, The Clash, dEUS, Galaxie 500... ) ali ovi su me nekako profilisali...Toliko.

User avatar
+Hopkins+
Posts: 797
Joined: 26 Mar 2009, 02:08
Location: Beograd

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by +Hopkins+ » 31 Dec 2009, 01:51

Kao klinac sam bio muzička svinja, slušao sam sve živo (nije da je sada nešto puno drugačije), od panka, metala, repa, išao na tehno žurke, tada je to bio bum (1999-2000 pa na dalje)...
Počeo sam uz stariju sestru sa Guns'n'Roses, Hendrixom, Nirvanom itd, a kasnije sam krenuo da razvijam kao svoj muzički ukus, to je neka kasnija osnovna škola tipa sedmi-osmi razred (1998. recimo), naravno tada je nu metal na vrhuncu i nešto najdostupnije, prvi put počinjem da idem sa drugarima po centru grada, kupuju se kasete ispred SKC-a, tu kupujem Korn prva dva albuma i Deftones prvi, ta dva benda mi potpuno obeležavaju taj period. Deftones su mi posebno drag bend, i dan danas, mislim da su izašli iz okvira tog žanra za koji su ga vezivali. Koliko god je ceo taj talas jedna od užasnijih stvari koja se desila rok muzici, drago mi je što sam ostao uglavnom na tim pionirima tog žanra i brzo utekao iz te priče.

Onda dolazi srednja škola i pank. Tu odlepljujem na hardcore i pank potpuno, to je negde 2000. godina, idem na sve moguće koncerte, kupujem brda brda muzike, od najuticajnijih na mene tada bendova izdvojiću Misfits, Ramones, Black Flag i Adolescents, ali sam u tom periodu slušao tone bendova, što američkog što engleskog i evropskog panka i hardcore-a, ljubav prema toj muzici i energija koja se preko nje oslobađa me drži dan danas, i ne verujem da ću se ikada ohladiti.

Kasnije počinju da mi se dopadaju pank bendovi koji u svoju muziku inkorporiraju elemente drugih muzičkih žanrova, tipa Husker Du, kasniji Black Flag albumi, Butthole Surfers, Die Kreuzen, At The Drive-In i mnogi drugi i tu mi se takoreći otvaraju vrata percepcije. Počinjem da se vraćam stvarima koje sam slušao kao i mnogi ovde uz ćaleta sa ploča kao klinac, Black Sabbath, Pink Floyd, Jimi Hendrix, Deep Purple, Led Zeppelin, itd. Negde tu između počinjem opasno da se ložim na doom metal, pogotovo onaj old skul rokerski, nikada nisam mogao da svarim onaj, ja to zovem metalski doom, iako je svaki doom zapravo metal, ja pravim veoma po meni bitnu razliku između rokerskog dooma i nekih metal/gotik varijanta. Tu su mi posebni bitni Black Sabbath, Pentagram, Witchcraft, Electric Wizard, Sleep, itd.

Naravno samo je pitanje vremena za nekoga ko sluša takve bendove kada će se izložiti na psychedelic rock i sve moguće izvedbe toga, što matori, što novi bendovi, na sve sam se bio naložio, ali najuticaniji su mi ostali Pink Floyd, rana faza (konkretno, remek delo A Saucerful of Secrets, mada slušam sve od njih i one kasnije slinčuge, ma baš sve obožavam), Hawkwind, 13th Floor Elevators, Colour Haze, OM i stvarno sijaset bendova.
Veliku uticaj na mene i na moje sviranje isto ima i alternativni rok iz 90ih (Dinosaur Jr, Sonic Youth, i taj đir..).

Trenutno je to jedan veliki miks svega toga, ali jednu stvar sam shvatio, toliko ima genijalne muzike na ovom svetu, da više nikada neću gubiti vreme nabijajući sebi u glavu raznorazne gluposti od muzike, zato što liče na nešto, ili su sa te scene, ili su drugari.. baš slušam ono u čemu pronađem nešto što me privlači.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Duane » 31 Dec 2009, 02:15

you rock dude :ziveli: :) totalno kapiram ovo za dum!

13th floor elevators ROCK! gde ih iskopa, odlicni su matorani, odlicni...

User avatar
+Hopkins+
Posts: 797
Joined: 26 Mar 2009, 02:08
Location: Beograd

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by +Hopkins+ » 31 Dec 2009, 14:08

Hehehe :metal: :ziveli: :ziveli:

Kristiko
Posts: 777
Joined: 31 Jan 2009, 02:43
Location: Beograd, Srbija
Contact:

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Kristiko » 06 Feb 2010, 12:49

Hmmm...koliko cu uspeti da se setim...

Moje zanimanje za muziku je pocelo jos od malih nogu. Upisao sam nizu muzicku skolu tako sto sam otpevao "Jutros mi je ruza procvetala" iako nisam imao pojma ni cija je to pesma niti bilo sta odredjenije. Dobro, to se ni ne ocekuje od jednog sedmogodisnjaka. Iskreno, iako sam bio deo te skole, moram da kazem da je nisam nesto posebno voleo i da sam smatrao da posle nje vise nista necu znacajnije raditi na tom polju. Ali zivot je zanimljiv...

Neko prvo pravo interesovanje mi se rodilo u petom - sestom razredu osnovne skole (mada bih mogao da pomenem da sam jos ranije voleo da slusam "Bajonea" i da sam mu bio na koncertu neke tamo '98). "City Records" je tada vladao i neki od izvodjaca su mi bili pun pogodak u tom momentu: B3, Energija, Danijel Djokic, Djuric, Duck, malo Eminem, bla, bla... Nakon toga se polako prebacujem na Riblju Borcu, dobijam kompilaciju njihovih hitova za rodjendan i tu pocinjem da se interesujem vise za njih. Ono, meni je to bila neka prekretnica i oni ce mi uvek biti upamceni kao prvi bend koji me je i uveo u celu rok - metal pricu.

Tokom sedmog razreda otkrivam album pod imenom "S & M" (Metalikin projekat sa pokojnim Michael Camen - om) i tu zavrsava moj prethodni deo zivota. Kolicina energije koja je izlazila iz zvucnika pravo u moje vene je bila zapanjujuca, nikada se nisam osecao toliko "ozivljenim" do tog momenta. Istog momenta pocinjem da trazim njihove albume (prvo "Black", a tacno u to vreme izlazi i "St. Anger"). To je bio prvi put da sam neki bend bend istinski voleo, ziveo, odmah sledece godine sam otisao i na njihov koncert i slusao i sve znao o njima.

Upisao sam srednju muzicku skolu i preselio se u Bg. Jos uvek Metalika igra veliku ulogu u mom zivotu ali sada polako pocinjem da pronalazim neke nove grupe. Sledeci veliki bum za mene je bila Pantera. To je bilo strasno, nisam mogao da verujem da je postojalo tako nesto agresivno (jao, kako to sada smesno deluje, ali je zaista bilo tako... :) ). Svi koji su voleli i vole Panteru znaju o cemu pricam, od "Cowboys from Hell", "Vulgar-a..." pa sve do "Steel-a", jedno veliko unistavanje tela, zvucnika sto na TV - u, sto na DVD - u i sve ostalo sto prati Panteru. Jednom sam ih cak pustao sebi dok sam isao da spavam. Pored njih, tu su dosli i Evanescence, System of a Down (mada nisam mogao njih odmah da svarim al' kasnije je to doslo na svoje), Dream Theater i jos ponesto. Sonata Arctica je isto bilo veliko otkrovenje. Tu sam po prvi put cuo duplu pedalu koja prosto ne staje, k'o voz. "Ecliptica" i "Silence" isto, dan i noc. Njihove melodije, harmonije a opet snaga...ma bruka.

Drugi srednje - Nirvana. Ne moram puno da pricam, totalni presek u odnosu na ranije stvari, vise nisam bio zainteresovan za "polivanje" vec za Kurta Kobejna, njegov "pozitivni" stav prema svemu, tekstove... Ponovo sve isto, kupovao originale, knjige, dokumentarci...

Treci srednje - Korn, Slipkont, NIN (pocetak). Kako je bilo dobro izaci iz vec izandjale caure Nirvane i baciti se u zestoki gruv Korn - a. Pocevsi od "Freak on a Leash" pesme pa nadalje, ovo ce biti period gde cu u kombinaciji sa Slipknot - om i NIN - om u principu probiti zvucnik (mada sam to vec jedanput ranije i uradio - :D). Pamtim period kada je izasao singl "Before I Forget" (Slipknot). Tu pesmu sam jedno vece pustao dva - tri sata na "repeat". Sledece jutro nisam mogao da podignem glavu jer su mi vratni misici bili u potpunosti otkazali pa su me ranije pustili iz skole.

Nine Inch Nails ce verovatno biti bend koji je do sada najvise uticao na mene u mnogo cemu. Pocevsi od toga da je ta muzika meni otvorila puteve ka drugim zanrovima muzike zbog svoje svestranosti, preko opcinjenosti Trentom Reznorom koji je sve to sam radio, sjajnog pristupa, mnogo dobrih pesama i sto je najvaznije, pokazao mi da se na gotovo hitican nacin moze reci "**** se!" svetu i opet pobediti. Uspeo sam da odem na njihov koncert u Bec i to ce mi sigurno ostati kao jedna velika uspomena. Ja mislim da imam gotovo sve od njih, bar sto se muzike tice.

Naravno, kad vec idem u muzicku skolu, bilo bi nepravedno zapostaviti klasicnu muziku. Slusao sam je dosta, mada ne mogu reci da je svakodnevno slusam. Bah, Betoven, Cajkovski, najvise. "Ples Secerne Vile" iz baleta "Krcko Orascic", Bahova orguljska dela, bas volim orguljski zvuk, neke sonate od Betovena, romanticari i ostalo kako mi dodje.

Novo doba, kraj srednje i akademija - Fear Factory. To je ono sto mi je trebalo da bih imao potpuni spoj elektronike i metalcine. Ceo taj futuristicki zvuk mi je bio udarna igla. Onda dolazi Alice In Chains - dan danas mislim da imaju sest prosto sjajnih pesama koje mi se dopadaju od prvog dana kad sam ih cuo, mada sam slusao sve i voleo. Zatim Lamb of God ("Sacrament" - sjajno), onda dolazi Mnemic, Meshuggah i otvaranje ka jos dosta bendova.

Danas, na drugoj godini akademije, sta znam: Sybreed (kuku majko), Delain, Dead Can Dance, Fear Factory, Strapping Young Lad, NIN, Metalika, Korn, Enya, klasika, Sonata Arctica itd. Ima jos gomila bendova koji su mi prosli kroz uho al' ne mogu sad bas svega da se setim.

Eto, toliko od mene... :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest