Bendovi koji su vam posebno značajni

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Kristijan » 27 Oct 2009, 09:29

U cilju podizanja nivoa pozitivne energije u raspravama, molim da navedete bendove koji su odigrali značajnu ulogu u vašem muzičkom odrastanju, mentalnom razvoju, definisanju kriterijuma... ili su prosto bili izvor dobrog raspoloženja.

Molim da se da koliko toliko detaljno objašnjenje, da se priča o različitim aspektima. Da se ne ograničimo samo na lični ukus, ali ni da ne pričamo samo o tehničkim aspektima. Dakle da to bude baš analiza, bez navijačkog pristupa. Još bih zamolio da se ljudi suprotnih stavova ne svađaju, jer ovo nije tema u kojoj se porede performanse terenskih vozila. Ono što je nekome značajno, prosto je značajno - i to je to. Da probamo da izbegnemo forumski kliše i "valjanje u blatu".

Evo ja ću da krenem sa prvim bendom za koji sam osetio da me nekako "oblikuje". Definitivno Pink Floyd. To nije muzika koju sam sam izabrao, prosto me je pratila od rođenja, moji roditelji su ih mnogo slušali. Imali su veliku kolekciju ploča, i muzika se čula po ceo dan, ali sam ipak najviše zavoleo Pink Floyd. Raznovrstan repertoar, mnogo eksperimentisanja, zvuk kakav nisam čuo ni kod jednog drugog benda. Prosto nisam znao šta bih radije da čujem. Jesu me i plašili kad sam bio baš klinac, ali je to bio onaj strah kada ipak ne želiš da pobegneš. Taman sam mislio da ne mogu da ih poštujem više nego što ih već poštujem, kad provalim njihove prve radove! Moji roditelji nisu voleli Syd Barrett fazu, pa nisu ni imali te albume, a kada sam to provalio... Od prilike je krug bio zatvoren, sve na jednom mestu! Njih i dan danas slušam onako kako treba - sednem i samo slušam, ne radim ništa usput, ne ćaskam sa ljudima.

Pažnja s kojom su gradili svoj zvuk, dramska tenzija koju su postizali - sve to je za mene bilo skroz novo, nisam pre njih nigde primetio ništa slično. Posebno sam voleo to što niko nije bio posebno gurnut u prvi plan. Jeste gitara dosta uočljiva, ali isključivo u funkciji benda, nisam nikad osetio da je sada bilo previše te proklete gitare. Pa onda tekstovi... Sećam se kako mi je ćale objašnjavao šta znače tekstovi, to su bili razgovori za pamćenje!

Ponekad mi se čini da neke albume slušam više od drugih. Ipak, nije tako. Prosto imam godine za ovo, i godine za ono. Recimo, u poslednjih godinu dana sam češće slušao Meddle. Pre toga sam češće slušao Animals. Pink Floyd su mi kao dobra knjiga - mogu iznova i iznova da je čitam, nije mi dosadna, i svaki put naiđem na nešto što sam u prošlom čitanju propustio.

Eto, za početak ovoliko. Biće toga još, kad budem imao vremena.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by nebojsak » 27 Oct 2009, 09:55

Fino, konačno jedna lepa tema, bez viška lošeg testosterona.

Kod mene u kuči je takođe uvek bilo mnogo muzike (ćale mi je bio basista i svirao u rock bendu), tako da sam praktično počeo na nju da obraćam pažnju već sa 3-4 godine, koliko se sećam. Kada sam imao 5, ćale je kupio Leb i Sol 2, i recimo da je to bila prva ploča koju sam izlizao od slušanja. Odlepio. Vrlo brzo je došao i prvi album, a za 6. rođendan sam od neke kevine prijateljice dobio i treći, pošto je u okolini bilo već opšte poznato da sam opsednut njima, da znam svaku harmu napamet i da non stop crtam članove benda i tripujem da sam Vlatko. Te neke '79. me je keva odvela na Filološki da ih gledam uživo. Ne sećam se previše detalja, osim da sam joj sedeo u krilu, zijao kao opčinjen i da je Vlatko imao neke crvene pantalone :)

Posle trećeg albuma su mi se već negde pogubili, a onda su došli the Beatles, tačnije White Album, koji mi je bio ceo svet koju godinu posle. Gomila najrazličitije muzike na 2 komada vinila, od pop melodija do Revolution 9 kakofonije i noisea koje sam se plašio :D I recimo da bi njih izdvojio kao ono što me je najviše odredilo muzički. Nisam nikad preterano voleo one ranije la la pop pesmice (koje su, ruku na srce, vrh u tom žanru), ali Beli, Revolver, Rubber Soul, Sgt. Pepper i sve do kraja je ono za šta sam provalio (kada sam im se ponovo vratio posle kratkog pubertetskog ludila) da je zapravo sva muzika koja danas postoji, i to 30+ godina ranije.

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Stalker » 27 Oct 2009, 10:08

Meni je omiljeni bend Tool, verovatno ce to i biti i za vjek vjekova. Ali, verovatno najznacajniji bend u mom licnom zivotu, koji je promenio i mene, moj pristup prema muzici i zainteresovao me za sviranje bass gitare je Mudvayne. Nisu bogzna sta, narocito u poslednjim godinama, postaju sve vise ordineri nu-metal. Pre njih sam slusao pop, rep(eminem,50cent) i nesto rocka (Queen,RHCP,Aerosmith). Stvar koja me je kod njih zaitrigirala (tad) je bila neverovatan potencijal pokazan u prvom i to veoma uspesnom albumu, koji je mesavina svega i svacega, ali opet nesto jedinstveno na ovom planetu. Jedino mi je zao sto su neki ljudi poceli da ih hejtuju zbog toga sto nose make-up, pa su onda bili KOPIJE SLIPKNOTA (a slipknot bejase kopija Mushroomheada, no to svi zaboravise). Oni su previse obracali paznju na ove nebuloze koje neki ljudi pricaju, pa su poceli da nalaze 'nove fazone'. I nasli su u drugom albumu, The End Of All Things To Come. Jako konceptualan album, tekstovi vrhunski i cetvorodimenzionalni, muzika je bila ok ali ne tako zanimljiva kao na prvom albumu, iako je bilo par vrhunskih pesama (Not Falling, A World So Cold). Posle toga ostavljaju bilo kakvu vrstu mejk-apa, a muzika im postaje sve vise strejt nu metal, iako su se oni uvek dosta razlikovali od bendova ovog zanra, u svakom albumu. btw, mnogi tvrde da Mudvayne ima najbolju ritam sekciju u alternativnom rock/metalu, pored Tool-a. Ako nekog zanima, bubnjar se zove Matt McDonough, basista Ryan Martinie. toliko od mene i nadam se da nisam udavio. :ziveli:

omiljeni artisti:
Tool, Mudvayne, A Perfect Circle, Muse, Eric Clapton, Apocalyptica, Consecration, Carlos Santana, Depeche Mode, Meshuggah itd itd
Last edited by Stalker on 27 Oct 2009, 10:22, edited 1 time in total.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by dejankuki » 27 Oct 2009, 10:19

Podrzavam...

Da vidimo..

Pod broj jedan moram da svrstam nekoliko bendova koji su zapravo stvarno odredili moj muzicki ukus..

Iron Maiden, Judas Priest, Saxon, Black sabath, Def Leppard, Whitesnake.. i svi bendovi tog vremena. Kasnije sam skontao da je sve njih radio poznati producent Martin Birch. Tako da sam sklon da vereujem da je ON sam ublicio (ili uoblicavao) moj muzicki ukus. Rifovi ovih grupa, same pesme, pevacke deonice. Solo je bio obavezan, ali bez nekog preterivanja... tako da sam eto pod uticajem te filozofije, da svaki instrument radi u sluzbi benda, a ne bend u sluzbi pojedinca.

Deep Purple, Thin Lizzy, Yes, Scorpions, Uriah Heep...Queensryche. opet i to su grupe koje su pravile pevljive pesme i upotrebljavale veoma lepo sklopljene harmonizacije, sto u pevanju, sto u instrumentima.. terce, kvarte, oktave... slatko do bola..

Naravno, Eric Clapton, blues, Soul , malo funk..Rhythm & blues... Blues rock, i sve slicno gde ritam i uopste atmosfera pesme ima pozitivan utisak na mene.. da ne izdvajam neke posebne, npr Ray Charles, Imagination (mada nije sigurno gde oni spadaju, soul, disco, pop...), James Brown...Blues Brothers.. B.B. king, Garry More...

David Bowie, Joe Cocker, Genesis, Euritmics, Queen i svi drugi koji podpadaju pod ovaj neki treci pasus gde sam naucio, tj. shvatio da lepo sklopljeni akordi iliti harmonije pesme mogu jako pozitivno da uticu na psihu.. raspolozenje... histeriju.. tugu...Eh i da, ovde podpadaju mnogi Individualci koji su u datom momentu znali da nadju pratece muzicare koji su i sami veliki majstori..

Onda sam otkrio takozvane Guitar heros, gde sam opet shvatio da ne mora svako preterivanje da bude preterivanje. Npr, Michael Lee Firkins.. prica covek pricu dok svira, Gilbert - lakoca upotreba gitare, Satch - atmosfera, Vai, Greg Howe -expermetisanje, virtuoznost.. Vinnie More, Steve Stivens...

Nikako, ali nikako ne smem da izostavim domace bendove. Koliko god mi produkcija smeta i koliko god sam zbunjen muzickim pravcem koji nasi ex-YU bendovi imaju... ipak kultne grupe su uticale da naucim uopste da sviram, da reci ipak moraju da imaju neku poruku.. da je dobra pesma DOBRA pesma.. Riblja corba, Parni Valjak, Azra, Bijelo dugme... Divlje Jagode.. Idoli.. Leb i sol..

Iako sam slusao Pink Floyd, Doors, Led Zeppelin i ostale nisam nesto posebno vario, znacajni su u smislu upotrebe muzike za posebna stanja svesti.. hocu da kazem da svako slusanje u meni budi drugacije utiske... nekad pozitivne, nekad negativne.. nikad isto..

Sada se opet vracam na neke "prosto-prosirene" bendove.. ZZ-top, The Cult, AC/DC, Creedence... Status Quo.. ponekad me odusevi prostota i lakoca pesama koje ujedno nose veliku energiju..


Punk.. sto da ne.. ima i tu pesama koje vrede da se skinu.. Clash, Sex Pistols, Maddness, Dr. Feelgood... ima tu, ima!

Beatless, Rling Stone, Shadows.. Jerry Lee Louis.. Rocka billy...

Eh, narodno.. mnogo puta sam rekao da sam se "prodao".. ipak kad sve saberem i oduzmem, iskustvo koje mi je pruzilo sviranje narodnjaka je nezamenjivo.. A bogami i naucio sam neke stvari koje su mi pomogle u sviranju.. trilere, sam zvuk, tj upotreba raznih efekta... i tako dalje...





A mogao sam i krace... Svaki bend i izvodjac je meni znacajan, jer uvek nadjem nesto dobro da se "mazne" i nauci.. dakle sva muzika..

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Guitar_thrill » 27 Oct 2009, 16:27

Odlicna tema!
Ajd da krenem redom, tj. od prvog pravog benda kojim sam bio opcinjen,posle ih se samo naredjalo jos par....u pitanju je Deep Purple....tj. kad sam bio klinac imao sam obradu Smoke on the Watera od Kuguarsa, doduse pesma se zvala leptiricu sarenicu (ustvari kad razmislim,mogao bih i o Kuguarsima da pisem :mrgreen: ) i kada je Deep Purple 2002. dolazio u Srbiju,video sam reklamu i svima pricao kako su ukrali pesmu od Kuguarsa....i onda mi je jedan stariji drug narezao Best of Deep Purple, na kome je bilo svega, Od GIllana preko Coverdale i Lynn Turner faze....to sam bukvalno slusao ceo dan mislim da i sad znam neki redosle pesama (Child in time,King of dreams,Smoke on the water,Burn... :) ) od tada sam poludeo, to je bio bukvalno jedini bend koji sam slusao, i bio sam odusevljen svakom pesmom, nisam tada ni znao da je bilo vise pevaca, moja mama je pizdila kad krene da vristi na Child in time (a i ja sa njim :mrgreen: )...kasnije sam nabavio jos jedan best of,gde je opet bilo nekih skroz drugih pesama od stvari sa prva dva albuma, do nekih novijih stvari, kao i jedan koncert iz Indije '96 kada sam prvi put video kako izgledaju :) nesto kasnije se vec ubacuju i drugi bendovi (o kojima ce biti reci) i Purple polako gubi trku, medjutim pre nekih 3-4 godine sam ih ponovo otkrio,i krenuo detaljnije da slusam,i od tada ih vise ne pustam,mada su mi sad npr. neke skroz druge stvari omiljene od njih,dok neke ne volim,a ranije sam otkidao :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Kristijan » 27 Oct 2009, 17:10

nebojsak wrote:a onda su došli the Beatles, tačnije White Album, koji mi je bio ceo svet koju godinu posle. Gomila najrazličitije muzike na 2 komada vinila, od pop melodija do Revolution 9 kakofonije i noisea koje sam se plašio :D I recimo da bi njih izdvojio kao ono što me je najviše odredilo muzički. Nisam nikad preterano voleo one ranije la la pop pesmice (koje su, ruku na srce, vrh u tom žanru), ali Beli, Revolver, Rubber Soul, Sgt. Pepper i sve do kraja je ono za šta sam provalio (kada sam im se ponovo vratio posle kratkog pubertetskog ludila) da je zapravo sva muzika koja danas postoji, i to 30+ godina ranije
Ha, drugi na listi su mi bili Beatles, i sada je besmisleno da pišem naširoko, kad si rekao to baš onako kako sam i ja to doživeo... Čekaj, jesmo li jednom davno na DZ imali neku sličnu priču? Sve u svemu, živ bio Rocky Raccoon koji je pokrenuo Revolution 9 back in the USSR! :ziveli:

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by frkadela » 27 Oct 2009, 17:25

Obojeni program, bez premca. Već sam na jednoj temi (kada sam pisao recenziju njihovog zadnjeg albuma, ako se ne varam) pisao kako sam ih čuo, a to koliko mi znače se ne da opisati u jednom postu. O tome bih mogao da pričam danima. Promijenili su mi shvatanje muzike, ukus, pa i shvatanje života... Baš sve.

Drugi bend... Je l' mora baš bend? Može li izvođač? Aha, ok...

Na drugom mjestu je Tom Waits. Prvi album koji sam čuo je bio "Rain dogs". I bilo je: :shock:. Nisam mogao da povjerujem da neko sebi daje toliku slobodu kada radi ploču! Bez ikakve forme, bez ikakvih ograničenja, fantastičnog glasa i sjajne muzičke podloge... Tom Waits prosto na jedan jazzy način pokazuje kakav bi bluz zapavo trebao da bude.

Na trećem mjestu je Elvis. Moram li da opisujem zašto? Kad slušam "Almost always true" iz filma "Blue Hawaii" ili neki od njegovih prvih albuma, kad odgledam neki njegov film ili koncert, ne mogu da budem loše raspoložen. Prvo, niko (osim Tom-a Jones-a) ne pjeva kao on. Drugo, ne postoji veći šmeker u rokenrolu. :bravo:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Duane » 27 Oct 2009, 17:55

P i n k F l o y d

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by mislim_stvarno » 27 Oct 2009, 21:48

Pa, postoje u principu 2 benda koja su mi dosta znacajna iako me jedan danas jako nervira i razocarava svojim trenutnim radom.

Riblja Corba me je uvela u ceo svet rock muzike, mada sam i sa 4-5 godina pevao "cukni vo drvo", "kreni prema meni" i "avionu slomicu ti krila" :mrgreen: . Nesto je bilo u toj corbi koju sam preslusavao pre, neceg sirovog i do jaja. Imali su muda, imali su i do jaja tekstove, neki bes, nesto je bilo. Onda su dolazili novi albumu, i meni su oni bili sve manje i manje simpaticni, danas mi je muka kad na tvu vidim onu matoru budalu, ili jos gore kad cujem nesto sto je novo napisao... :grummel_2: :povrac: horor... Toliko su mi danas gadni da cak i kad preslusavam stare stvari kapiram koliko je i tu bilo smesnih stihova i rima :grummel_2: Koliko su samo imali bezveznih tekstova i koliko pokradenih riffova... :grummel_2: al, jbg, voleo sam da ih slusam, i jos uvek volim da poslusam neke stvari. Ne one izlizane pesme, nego neke menje poznate tipa "cale" ili ne znam sta... Kapiram da ovo i nije bas odgovor na temu posto sam ih dosta napljuvao, i oni sami i nisu nesto posebno, al jbg, za mene su znacajni.

Black Sabbath, hard rock or heavy metal, who the fu*k cares, they are just too fu*king awesome! Kad sam cuo prvi put "Iron man", ja vise nisam bio svoj. :lol: Riff me je odusevio, od onog uvodnog bass bubnja i zatezanja zice iza nuta, osetis kako se nakovanj ljulja na nekoj sajli i sprema da padne na zemlju, a onda krece ludnica... Pa onda pesma Black Sabbath :shock: jbt, prosli su me zmarci kad sam je cuo, jos i onaj riff od 70t... :o U to vreme kad sam poceo da slusam Sabbath, slusao sam uporedo i Zeppeline, ACDC i Purple, i konstantno ih poredio, najvise gitariste jer sam u to vreme tek poceo da sviram, i od svih likova Iommi me je najvise i konstantno odusevljavao. Sam pristup muzici je sabbath izdvojio od ostalih kod mene. Iommi je imao nesto posebno sto mi se mnogo vise svidelo nego kod ostalih, on je radio za pesmu i bend. Recimo Page i Blackmore (posebno Page) su cesto imali previse izdrkavanja i ne znam kakvih improvizacija kojima su neretko smarali (volim ja i improvizacije i solaze, ali oni su imali cesto naviku da preteruju), dok mi je Angus bio nekako dosadan i nedorecen. Iommi je imao fantastican sluh za solazu koja treba da dodje na bas to mesto u pesmi, fuc*ing great. Tu su onda i tekstovi koji su me na momente posteno odusevljavali, "Children of the grave" "After forever" "War Pigs" "Sabbath Bloody Sabbath"...
Ne znam sta vise da kazem o njima... :mrgreen:

LM, evo jos nekih meni znacajnih bendova, manje nego ova dva, ali aj da pomenem
Ritam Nereda - Toliko sirove energije na jednom mestu da to nije zdravo
Led Zeppelin - no comment
Deep Purple - Neverovatno nadsviravanje izmedju dva genija
Dream Theater - skoro isto sto i za dp, ja ne mogu da ne pomislim na dt a da ne mislim i na dp... od kad sam ih prvi put poceo slusati (nazalost tek pre 2 godine), jos nisam prestao
Smak - no comment

itd...

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Historik » 27 Oct 2009, 23:17

Ovo bi mogla da postane najbolja tema na forumu...Ne bih mogao da se opredelim za jedan ili nekoliko bendova, jer muziku slusam po 3-4 sata dnevno poslednjih 20 godina, i prolazio sam kroz razne faze. Tako da cemo ici redom, pomalo nalik na Dejankukijev post

Kao klinac sam najvise gotivio Bitlse i Led Zeppelin. Njih sam slusao sa caletovih ploca pre nego sto sam i posao u skolu. Zanimljivo je da su mi se od Bitlsa svidjale one tralala pesmice, dok su me one psihodelicne iskreno plasile. Voleo sam i razni evergrin da cujem, jer se secam da je bilo dobrih radio emisija gde se to pustalo.
Kad sam bio u osnovnoj najvise sam se lozio na rock i hard rock. Znaci Zeppelini, Deep purple, Black Sabbath, Uriah heep, Riblja Corba, Pink floyd, Smak, Generacija 5 (raniji radovi). Lozio sam se iskljucivo na najkomercijalnije stvari, tipa Whole lotta love, Stairway to heaven, Wish you were here, Easy living, Smoke on the water i sl, a tek sam kasnije provalio sve one dobre pesme koje spadaju u b-sides, tako da danas sviram gotovo iskljucivo to (manje poznate pesme velikih bendova)
Pred kraj osnovne sam se zapalio za gitarske legende Henrdixa i Claptona, a voleo sam i Tocka, Vlatka i Santanu. Tad sam i dobio zarku zelju da nabavim gitaru, ali sam iz materijalnih razloga to cekao jos 2 godine.
U prvoj godini gimnazije provalio sam punk, i narocito domaci new wave. Iz tog vremena mi je ostala izuzetna kolekcija punk diskova stranih grupa, kao i gomila kaseta nasih pankera. Verovatno sam u to vreme i kupovao najvise muzike (10ak cdova nedeljno). Voleo sam gotovo iskljucivo engleski old-school punk (PTTB, Blitz, UK subs, GBH, Pistolse, Clash, Buzzcocks), a americki pank mi je bio nekako pozerski (izuzetak Ramonsi i New York Dolls).
U drugoj godini sam poceo da sviram. Vratio sam se rock korenima, pomalo poceo da slusam i blues (kontra smer: preko Hendrixa, Page i Claptona sam dosao do emocije za blues, pa sam onda jurio njihove idole i druge obrade blues standarda). Svirao sam u jednom grundge bendu, ali grundge nikad nisam voleo. Ipak priznajem da su mi neke pesme Pearl Jam-a ostale u lepom secanju.
U poslednjih 6-7 godina sam razvio posebnu ljubav prema rock-blues varijacijama, i nekim slow-tempo muzickim stilovima. U tom smislu najveci utisak je ostavio Rory Gallagher. Mnogo vise nego ranije poceo sam da obracam paznju na vokale, pa mi je sa te strane veliko otkrice bio Rod Stewart, koji je vrhunski interpretator, i ima jako sirok opus pesama. U zadnja dva benda imao sam (imam jos uvek) zenski vokal, tako da sam istrazivanjem dosao do toga da i bendovi poput Blondie, Cranberries-a, Cardigans-a i Skunk anansie imaju neke vrlo kvalitetne pesme i muzicke ideje, iako sam kao mladji tu muziku stavljao odmah ispred Grand produkcije. U zadnjih godinu-dve otkrio sam i nesto sto se obicno zove glam/art rockom, dakle T-rex, Bowie-a, Roxy music, Lou Reed-a, Talking heads...

Znam da sam verovatno preterao sa listom, ali svaki od navedenih bendova/autora mi je u odredjenom trenutku bio jako znacajan, i uticao na moja osecanja i razvoj mog muzickog stila. Treba dodati da u poslednje vreme radim autorsku muziku koja podrazava atmosferu koja se moze uociti kod npr. Cowboy junkies-a, dakle neki down-tempo sa rock, blues, country i soul uticajima, i dominantnim zenskim vokalom. Sa te strane, mislim da su i oni dobar bend, koji nije dovljno cenjen u sirim krugovima.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by dejankuki » 28 Oct 2009, 00:03

Nisi preterao sa listom.. sta sam ih ja iZpropustio... ihaaa, eto npr Talking Heads.. kako su mi osvezavajuci bili... uvek... Pa Motorhead...zestoka paljba po neprijatelju... no slip 'till hammersmith.. ili Girl shool.. zenske, ali brateee.. (tada naravno nepomljivo..) Ma bre, ima ih k'o pleve... garant sam nekog i uticajnijeg zaboravio.. al' eto..

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by nemanjavelimirovic » 28 Oct 2009, 00:22

Evo ja sam prvo slushao kad sam stigao iz porodilishta Pink Floyd - Animals ceo album, Uz caleta i kevu odrastanje je bilo uz: Siuxie and the banshees, The Clash, Pink Floyd, King Krimson, Yazoo, Blondie, Tin Machine, David Bowie, Mike Oldfield, Smak, Leb i Sol, Buldozer, Kate Bush, Aerosmith, ZZ Top, Visage, Pet Shop Boys, Alphaville, Aha, Simple Minds, Tangerine Dream, Eurithmycs, Cure, The Beatles, Led Zeppelin... ne mogu sve da nabrajam...ima mnooogo...

Kad su stigle devedesete onda sam prvi put cuo za Nirvanu, Mudhoney, Sonic Youth, Violent Femmes, Soundgarden, Alice In Chains... Naravno Offspring Green Day, Husker Du, Pixies....Pavement, Thin White Rope....ma sve shto je bilo pod "Alternativa"... Naravno nije mi promakao ni Metallica, Pantera, The Cult, Sepultura...i sve to teshko, ali nisam se nikada navukao na to...

94te ili 95te sam cuo i jos neke nove bendove poput Weezer, Nofx (uz njih i ceo punk californijski a bogme i onaj koji nije iz californije :D ), Liquido, Oasis, Blur...RADIOHEAD....i tu me mrzi da nabrajam jer sam svashta slushao tada, cak i Prodigy, Chemical Brothers....

A sad u 21vom veku slusham bendove tipa Queens Of The Stone Age, Arctic Monkeys, The Strokes, The Hives, Biffy Clyro, Foo Fighters (oni su jos iz devedesetih), The Rakes, Bloc Party, We Are The Scientists, Arcade Fire, System Of A Down, ma gutam sve shto valja...i pratim redovno koliko god mogu....ako bih sve nabrajao nebi zavrsio za par sati verujte mi...

Od domace mjuze: Sarlo Akrobata, EKV, El. Org, Idoli, Atheist Rap, Goblini, Oruzjem Protivu Otmicara, Boye, Obojeni Program, Block Out, Jarboli, sve shto nije Van Gogovski ima ih jos mnogo koji su mi bili gotivni ili su mi i sada simpa...A gotivim i mnoge demo bendove, nashe ortake...o tome moze isto jako puno pa da se niko ne uvredi ako procita a ja zaboravim na njih..onda bolje da se sami prepoznaju u mojim recima...a znaju oni to :D :ziveli:
Last edited by nemanjavelimirovic on 28 Oct 2009, 00:24, edited 1 time in total.

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Historik » 28 Oct 2009, 00:23

dejankuki wrote:Nisi preterao sa listom.. sta sam ih ja iZpropustio... ihaaa, eto npr Talking Heads.. kako su mi osvezavajuci bili... uvek... Pa Motorhead...zestoka paljba po neprijatelju... no slip 'till hammersmith.. ili Girl shool.. zenske, ali brateee.. (tada naravno nepomljivo..) Ma bre, ima ih k'o pleve... garant sam nekog i uticajnijeg zaboravio.. al' eto..
Taj rad! Ja sam se tek sad setio Motorhead-a, i citavog NWOBHM korpusa bendova koje sam jako voleo da slusam. Maideni, Judas Priest, Qeenryche, Samson, Saxon...Koliko je tu bilo dobre energije

User avatar
Zmaiche
Posts: 2
Joined: 26 Oct 2009, 22:10
Location: Beograd

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Zmaiche » 31 Oct 2009, 00:39

Dopada mi se tema:)
Pa, ćale je uvek bio posebno opsednut muzikom, tako da je moguće da mi je to od njega prešlo, pošto mi je muzika posebna opsesija. A hmm... prvi bend/album koji je, da kažem, promenio moje muzičko shvatanje, i koji je izazvao sazrevanje na tom polju... verovatno Pat Metheny. Ne toliko neki određeni album, koliko on uopšteno kao izvođač. Ćale ga posebno voli. Pink Floyd, definitivno. Opet - ćale je bio glavni "krivac". Otkad znam za sebe, znam da Pink Floyd predstavlja nešto posebno u mom životu, zbog ćaleta, koji mi je uzor. Kapiram da kao mala nisam najbolje kontala sve o PF-u šta treba da kontam, ali me je ćale sa godinama približavao njima, njihovoj muzici, i uvek se trudio da mi na što bolji način predstavi njih, jer, razume se, sa sedam, deset godina starosti, nije ih lako skapirati. The Doors, zbog keve, hipika. Janis, na koju se i dan danas ne mogu navići, ali je i dalje nekako tu. Uvek je i bila, zbog keve.
I naravno, jazz kao žanr, Louis Armstrong od malih nogu, Dinah Washington, Ella Fitzgerald... stariji izvođači klasičnog jazza-a:) ^^

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Bendovi koji su vam posebno značajni

Post by Stalker » 31 Oct 2009, 00:45

Zmaiche wrote:Dopada mi se tema:)
Pa, ćale je uvek bio posebno opsednut muzikom, tako da je moguće da mi je to od njega prešlo, pošto mi je muzika posebna opsesija. A hmm... prvi bend/album koji je, da kažem, promenio moje muzičko shvatanje, i koji je izazvao sazrevanje na tom polju... verovatno Pat Metheny. Ne toliko neki određeni album, koliko on uopšteno kao izvođač. Ćale ga posebno voli. Pink Floyd, definitivno. Opet - ćale je bio glavni "krivac". Otkad znam za sebe, znam da Pink Floyd predstavlja nešto posebno u mom životu, zbog ćaleta, koji mi je uzor. Kapiram da kao mala nisam najbolje kontala sve o PF-u šta treba da kontam, ali me je ćale sa godinama približavao njima, njihovoj muzici, i uvek se trudio da mi na što bolji način predstavi njih, jer, razume se, sa sedam, deset godina starosti, nije ih lako skapirati. The Doors, zbog keve, hipika. Janis, na koju se i dan danas ne mogu navići, ali je i dalje nekako tu. Uvek je i bila, zbog keve.
I naravno, jazz kao žanr, Louis Armstrong od malih nogu, Dinah Washington, Ella Fitzgerald... stariji izvođači klasičnog jazza-a:) ^^
a viktoria tolstoy?
:ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest